ÜIIIIISTIILIJHISTORISÏH BLAD. Donderdag' 22 April. 1880. V. o86 Verschijnt elketi Maandag, Woensdag en Vrijdag avond teil ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden francof 1,50. Enkele nomniers- 0,05. Uitgever I». G. WIJTMAN, TE MIDDELBURG-. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 1— 6 ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Middelburg, 21 April 1880. liet Zuider-zendingsfeest zal op den Hondsterg (niet Ho'ndsdonlc, zooals eerst door ons werd medegedeeld) onder de gemeente Oisterwijk, op den 4en Augustus worden gehouden. Wij waren in de gelegenheid een kijkje te nemen op de bloemententoonstelling, welke morgen van wege de Yereeniging tot Bevordering van den Tuinbouw in Zeeland wordt geopend. Wie er nog aan twijfelen mocht of de lieve Lente met haar rijke bloemenpracht, met haar aangename geuren en verrukkelijke kleuren haar intocht heeft gehouden, behoeft slechts even een blik te werpen in de groote zaal van het Schuttershof. Een overvloed van azalea's, cineraria's, calceolaria's, primula's en andere schitterend of zacht gekleurde bloemen zullen een schoon geheel vormen met het groot aantal groote en toch fijne gewassen, uit menige kas en oranjerie bijeengebracht. Het moet, nadat de jury hare moeielijke taak, het schoonste onder zooveel schoons aan te wijzen, zal hebben volbracht, een aangenaam werk zijn voor de bekwame handen, aan welke de bewaring van dezen tijdelijken bof is toevertrouwd, om, met zooveel bekoorlijks voor 't grijpen, de ruime zaal te maken tot een lustoord, waarin de liefëlijke. reseda vergoedt, wat prachtige bloemen thans doen missen. Een oogenblik zou ons de tentoongestelde partij voortbrengselen uit den moestuin in den waan bren gen dat wij de lente reeds verre achter ons hadden, zoo niet eenige in de nabijheid geplaatste sierlijke bouquetten ons spoedig weder op streek brachten. Het breede terrein voor de zaal is smaakvol versierd met een groot perk en verschillende partijen groene gewassen. Door rijke verscheidenheid zoowel als nette rangschikking is dit gedeelte der tentoonstelling in de open lucht eene waardige inleiding tot de bloemen- zaal, en nog wel eene opmerkzame beschouwing waard nadat het oog daarbinnen wellicht door 't vele schit terende is vermoeid. Onvatbaarheid. Zekere doctor uit 's Hertogenbosch, de, heer Godefroi, heeft, als man der wetenschap, aan Ds. Pierson te Zetten, den on vermoeiden bestrijder der postiiutie, den raad gegeven zich te bepalen tot het gebied der zedeleer, waarvoor hij zoo uitnemend ge schikt is, en zich te onthouden van liefhebberen in de vakken van gezondheidsleer en geneeskunde, want daar, zegt de doctor, zal de dominé altijd een vreem deling blijven. Die raad zal wel zijn grond niet heb- in verwaandheid bij Dr. Godefroi, want deze kent zich- zelven geen verstand van zedeleer toe, maar in de omvatbaarheid van Ds. Pierson om van gezondheids leer en geneeskunde wat te* weten te komen. Ds. Pierson krijgt wel lessen in nederigheid Vroeger is het hem niet vergund in tijd van nood te 's Her togenbosch een hulponderwijzer te vervangen, en nu ma<>- hij alweer t'huis blijven als er van gezondheids leer sprake is. Het verwondert ons zeer dat een begaafd en on dernemend man, als Ds. Pierson, telkens zoo in den hoek gtdróngen wordt. Heel de strekking van het onderwijs is tegenwoor dig de jongelui door allerlei vakmanneu te doen in wijden in een aantal zeer uiteeuloopende vakken van wetenschap. Verwacht men nu toch maar dat ieder beschaafd en ontwikkeld man zich zal bezighouden met slechts één vak, en het gebied van aanverwante, of met het zijne rechtstreeks in verband staande vakken niet zal betreden Wij gelooven dat niet. De eenige verklaring, welke wij ons van de zaak kun nen o-even, is deze Ds. Pierson is uitnemend geschikt voor de zedeleer, en deze schijnt zich niet recht te verdragen met de vakken van een doctor of een hulp onderwijzer te 's Hertogenbosch. Weet iemand soms eene betere verklaring P Tot candidaat voor het lidmaatschap in den ge meenteraad te Vlissingen is benoemd de heer J, T. Zondag is te Midde'burg op 68jarigen leeftijd over leden de heer H. Polman Kruseman, sedert 1839 rector aan het stedelijk gymnasium en lid van het Zeeuwsche genootschap der wetenschappen, een man, die wegens zijn kunde en zijn rechtschapen karakter de algemeene achting genoot. In de Standaard leest men o. a. ook het volgende Tot ons leedwezen zullen de Rijkspostspaarbanken er dan toch komen Weer een verlengstuk aan den Staatsarm! En een dwaas verlengstuk ook, want voor de steden zijn zulke rijks-instellingen overbodig en voor het plat teland niet in te voeren, of al uwe hulp-postkantoren moeten bezet met nieuw personeel. Cnze vaderen spaarden vrij wat meer dan wij en hadden niets wat op zoo'n postspaarbank geleek. Waarom kunnen ook onze burgers dat niet buiten Staatsalbemoeiïng af? Och, de mindere man vooral, bovenal de arbeider, is niets met de politieke alverzorging ingenomen. Indien sparen, altijd maar sparen, sparen van eiken duit, dan een volk nog maar gelukkig maakt! Maar zelfs dat is èn sociaal èn moreel nog zeer aan bedenking onderhevig. Zwiterland spaait het uitgebreidst; en kent ge een materieeier, minder ideai'l volk op zijn prachtige bergen De oud-hoogleeraar in de scheikunde aan deUtrecht- sche Academie dr. C. J. Mulder, is op 77jangen leeftijd te Bennekom overleden. Onder de geleerden van ons land, aan wier naam zich een Europeesche roem verbond, was Mulder een der eersten. Hoe zonderling soms menschen bij elkander komen, kan uit het volgende bericht blijken Naar men verneemt, hebben de leden van het voorloopig comité voor Nederland van het in Augus tus e. k. te Brussel te houden internationaal onder- wijs-congres, dezer dagen te Amsterdam een bijeen komst gehouden en tot bestuurders gekozen deheeren A. Kerdijk, te Delft, dr. A. Kuyper, te Amsterdam en A. Moens, te Utrecht. Twee ex-predikanten van de meest uiteenloopende richting en een Israëliet. Zonderlinge combinatie Dat het op bovengenoemd onderwijs-congres niet ontbreken zal aan verschillende meeningen over belang rijke punten, zal geen betoog behoeven. Men wete daartoe slechts dat ook de volgende vragen zullen behandeld worden Welke zijn de billijke grenzen van de vrijheid van onderwijs Strijdt het met die vrijheid als de wet waarborgen eischt voor de bekwaamheid en zedelijkheid van hen, die onderwijs geven In de wetgeving der meeste landen komt onder de straffen eene ontzegging of schorsing voor van burger lijke en staatsburgerlijke rechten, bv. van de voogdij, het kiesrecht enz. Moet de wetgever ook de ontzeg ging van het recht van onderwijs geven daaronder opnemen De strafwetten bedreigen straf tegen feiten waardoor de rust en veiligheid van den Staat bedreigd wordt. In vrije landen wordt het vrije woord niet onder deze feiten gerangschikt. Maar indien in eene voor alle kinderen toegankelijke opvoedings-plaats minachting gepredikt wordt voor de wetten en instellingen van den Staat, wordt dit onderwijs dan beschermd door de vrijheid van woord en van onderwijs, of is het een feit dat onder de strafwet moet vallen Al de in de Eerste Kamer aan de orde gestolde wetsontwerpen, ook de overeenkomst Ter Neuzen, werden met groote meerderheid aangenomen. Na eene hartelijke afscheidsrede van den voorzitter, den heer De Vos van Steenwijk, ging de Kamer tot nadere bijeenroeping uiteen. Nadat de Tweede Kamer het wetsontwerp tot heffing van uitvoerrechten in Nederlandsch-Indië met 49 tegen 22 stemmen had verworpen, werden gisteren door den. heer de Casembroot eenige vragen gesteld aan de regeering, het dubbel (militair en civiel) bestuur in. Atjeh betreffende, uitgeoefend door twee commissaris sen, de heeren van der Heijden en van der Hoeven, Uit het antwoord van den minister op de interpellatie over den staatkundigen toestand in Atjeh bleek, dat de regeeringscommissarissen onbeperkte volmacht hebben tot het voordragen eener organisatie van het civiel bestuur in Atjeh, en zulks teneinde een geregelden toestand na de annexatie voor te bereiden opdat op een gegeven oogenblik alles gereed zij om krachtig te kunnen han delen. Wel zijn sedert het najaar van 1879 weer minder gunstige verschijnselen opgemerkt, maar daaronj is dan ook de grootste voorzichtigheid aanbevolen en inmiddels het militair bestuur in Atjeh niet opgeheven. De minister kwam krachtig op tegen de opvat ting van den interpellant, alsof de benoeming van den regeeringscommissaris eene krenking of miskenning voor generaal Van der Heijden zou wezen. Integendeel bij alle gelegenheden wordt deze onderscheiden, en van de vaderlandsliefde der heeren Van der Heijden en Pruijs van der Hoeven verwacht de minister dat de vrees van den interpellant voor het ontstaan van botsingen niet verwezenlijkt zal worden. De interpel latie was hiermede afgeloopen. Eene langdurige discussie werd daarna gevoerd over de openbaarmaking der plaatselijke belastingkohieren naar aanleiding van het adres van den heer Metelerkamp. Met 40 tegen 17 stemmen werd beslist, met weglating der verwijzing naar het gevoelen van den minister Kappeyne over deze zaak, dat het besluit van den ge meenteraad van Amsterdam strijdig is met artikel 264 der gemeentewet. Zondag 16 en Maandag 17 Mei a. s. zal in het Gildenhuis te Arnhem de jaarlijksche algemeene ver gadering plaats hebben van het Algemeen Nederlandsche Werklieden-verbond. Onder meer zal op die vergadering besproken wordenOprichting van een Algemeen Nederlandsch Pensioenfondsde wet op den arbeid bepalingen van den arbeid in gevangenissen algemeen stemrechtloonstandaard en het 10-uurstelselwijzi ging van eenige artikelen in de statuten, enz, |icrh, School eit lending. Van de Synode. De buitengewone zitting der algemeene synode van de N. H. kerk is op 14 dezer geopend. De vergadering heeft met belangstelling kennis ge nomen van het verslag der synodale commissie, be vattende eene uiteenzetting der verschillende in de kerk ontstane verwikkelingen, en eere mededeeling van wat door de commissie naar aanleiding van onder scheidene bij haar ingekomen stukken is verricht. De handelingen der synodalo commissie zijn door de ver gadering goedgekeurd. A Door de synode is bepaald dat artt. 22 en 64 >J

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 1