BUITENLAND Dat in een constitutioneele monarchie eigenlijk de ministers en niet de vorsten regeeren is overbekend. Yoor de openbare meening bestaat er zooveel ver schil niet tusschen de positie van een Gréry b. v. en een constitutioneel vorst. Het feit doet zich zelfs voor dat een minister machtiger is dan zijn vorst, men denke slechts van Bismarck, voor wien juist dezer dagen de Bondsraad weder uit den weg ging. Dc potentaten die Europa regeeren heeten niet Wilhelm of Alexander maar Bismarck, Fr'eycenet, Gortschakoiï, en Beaconsfield, die heden met zijn staf van het politiek tooneel aftreedt om plaats voor zijn overwinnaar te maken. Zijn de spelers op het groote tooneel veranderd, niet minder treft ons de verandering van decoratie. Geen wapengekletter of oprukkende legers thans, maar een enkele machtvertooning slechts. Duizenden bij duizenden gereed staande om op het eerste bevel marschvaardig te zijn. Een vertooning van macht die den ander ont zag moet inboezemen. En voorts een steeds scherper wordenden strijd tusschen het Christendom ter eene en het moderne heidendom ter andere zijde. Heb zucht hier en verwoesting en vernieling daar. Rusland met zijn onder de krachtig hand van Melikoff thans sluimerend Nihilisme, Duitschland' en Frankrijk met hun CulturkampfBelgië en Nederland met zijn steeds verder de perken overschrijdende liberale staats- bemoeizucht, alle deze vertoonen een strijd en een doel, eiken dag zijn er verschijnselen op te merken in dien strijd, al vallen er ook gelijk dezer dagen geene ge beurtenissen voor die wereld verbaasd doen staan. Kaapsche bladen deelden mede, dat door den volks raad in de Transvaal besloten is op de volgende wijze den oorlog tegen de Britsche annexatie aan te vatten lo. geen leveusbenoodigheden bij Engelsche winke liers of handelshuizen te koopen 2o. geen producten zooais wol, vellen, struisveeren, granen etc. aan hen te verkoopen en 3o. hun geen gastvrijheid of hulp vaardigheid te betoonen. Dit „verzet" heeft thans reuzenschreden vooruit gedaan in den vorm van een maatschappij „de Boeren-IIandelsvereeniging", wier aandeelhouders door het gansche land verspreid zijn. Zij zal werken met een kapitaal van 50,000 pd. st., verdeeld over 5000 aandeelen van 10 pd. st. elk On der de oprichters vinden wij de namen van M. W. Pretorius, president, advocaat Buyskes, secretaris P. .T. Joubert, M- W. Yorster, C. G- Bodenstein, enz. Be halve deze Maatschappij wordt er een tweede vereeni- ging opgericht, Be Boerenwinkel genaamd, met een kapitaal van 20,000 pd. st. in 1000 aandeelen, elk van 20 pd. st. Een goede kans, voor de Hol- landsche kooplieden om handelsrelatiën met de Trans vaal te openen. Dit „besluit" toch geldt niet alleen voor de aldaar woonachtige kooplieden en handelaren, maar strekt zich ook uit tot Engeland, zoodat de invoer De baldigheid der jeugd te Amsterdam neemt zoodanig toe, dat de burgemeester zich genoopt heeft gevoeld, eene proclamatie tot de ouders en onderwij zers te richten om hen uit te noodigen den jongens hun plichten onder het oog te brengen, terwijl aan de agenten van politie gelast is zeer streng de veror deningen te handhaven. Sarah Bernhardt zal, naar het N. v. d. B. meldt, waarschijnlijk op het laatst van Juni Amsterdam be zoeken en de opbrengst van de voorstelling doen strek- ken ten voordeele van de algemeene armen en het blinden-instituut, waarvoor zij bij haar jongste bezoek reeds eene aanzienlijke gift aan den directeur deed toekomen. Te Heiten (gemeen.e Raalte) is dezer dagen in den grond verborgen gevonden een kannetje, inhou dende *260 muntstukken, welke nog grootendeels, even als het kannetje zeer gaaf waren, en waarschijnlijk afkomstig zijn uit den Spaanschen tijd. De heer de Lesseps is van zijne reis naar Ame rika, waar hij vijf maanden heeft doorgebracht, te Parijs teruggekeerd. Aan het station wensekten hem verscheidene per sonen geluk met zijn gjede gezondheid. Wilt gij een bewijs, antwoordde de Lesseps, tegen hen, die be weren, dat de landengte van Panama eene ongezonde streek is? Gedurende de 68 dagen, die wij daar in tenten te midden van het moeras hebben doorgebracht is geen onzer een oogenblik ziek geweest. Prof. Nordenskiöld is te Kopenhage schitterend ontvangen, en dat zijn vaderland niet onderdoen zal voor Frankrijk en Denemarken, kan uit het volgende blijken Bij de Zweedschen rijksdag is aanhangig het voorstel om levens'ang pensioenen van 4000 kronen 's jaars te schenken aan prof. Nordenskiöld en Pa lander, alsmede 50,000 kronen in eens ter verdeeling als eere-geschenk onder allen, die aan de eerste om zeiling der oude wereld hebben deelgenomen. Koning Oscar heeft gelast de Vega, bij hare aankomst te Stokholm met 3 maal 5 schoten te begroeten. Een oorlogschip zal de Vega te gemoet gaan, met de leden van den Rijksdag aan boord. van koopwaren uit het geheele Britsche rijk onder interdict geplaatst is. Een Transvaalsch continentaal stelsel dus. De^staatkunde van Napoleon I thans door Transvaal opnieuw toegepast. Rcnan «ver de Kerk. Voor 't oogenblik wordt vrij algemeen de aandacht van hen die gewoonlijk kennis nemen van het geestes leven onzes Lijds naar Londen getrokken. De bekende Fransche wijsgeer Ernest Renan, de sehrijver vau het godslasterlijke boek getiteld „het leven van Jezus" hield te Londen een viertal toespraken aan godsdiens; ige onderwerpen gewijd. In zijn voordrachten vormen aanprijzing van vrijheid en verdraagzaamheid en be strijding van dogmatiek de hoofdpunten, die verkon digd wjrden te midden der opzienbarendste meeningen. Om onze lezers eenig denkbeeld te geven van den aard en het gehalte dier voordrachten, geven we hier verkort Int historisch gedeelte van zijn betoog over de Roomsche Kerk. Dat de spreker hier een uitgebreid veld vond om verdraagzaamheid zelfs tegen onverdraagzaamheid aan te prijzen, en tegen dogmatiek te waarschuwen zal den kundigen lezer begrijpen. „De rang en de beteekenis van de eerste Christen gemeenten werden bepaald door haren apostolischen oorsprong. Daarom was het van de gemeente te Rome een meesterlijke zet, dat zij algemeen het geloof deed insang- vinden, als hadden Petrus en Paulus beiden, en in volmaakte eensgezindheid, haar gesticht. Met dien roep van eene tweevoudige apostolischi afkomst, was suprematie ook in dit opzicht gevestigd. Omstreeks de jaren 120 tot 130 ontstond in de Christelijke Kerk het Episcopaat. Die schepping was bij uitnemendheid het werk van Rome. Elke ecclesia vormde eene kleine hiërarchieeen bureauzooals de Franschen zeggen, bestaande uit een voorzitter, leden en een beperkt getal ondergeschikten. Met die instel ling was het doodvonnis geveld over het oorspronke lijk democratisch karakter der Christen-gemeente, Het stond geschreven, dat een geestelijkheid de Chris telijke Kerk zou monopoliseeren. Sprekende uit haren naam, m alle dingen zich op den voorgrond dringende, zou die geestelijkheid de kracht der Kerk worden, maar tevens ook de worm die aan haren wortel kna gen zou. De presbyter ie (oudsten) en episcopi (opzichters) wer den al zeer vroeg de éénige vertegènwoordigers der Kerk. Eu onder die presbyterie of episcopi was er een, die gewoonlijk den voorzittersstoel bekleedde. Die episcopos nu werd in verwonderlijk korten tijd het hoofd van het presbyteraaten dus van de geheele gemeente. Hiermede was de groote stap genomen. De bisschop (episcoposdat is de epicopos bij uitnemendheid) was de éénige opvolger geworden van den Apostel die de gemeente stichtte. De leek was totaal in het niet ge zonken. Apostolisch gezag, dat ondersteld werd ge- transmitteerd te worden door oplegging der handen, had het gezag van de broederschap verstikt. Het is waar deze omwenteling had niet plaats zonder protest; er war~n er die streden voor de oorspronkelijke gelijk heid der presbyteri. Vergeefs echter. Het aristocrati sche element dreef boven. Voortaan bleef het aan de eene zijde de herder, aan de andere zijde de kudde. Binnen eene enkele eeuw was deze verandering tot stand gekomen. Toen Hagesippus in de tweede helft der tweede eeuw het Christendom doorreisde, zag hij al niets anders dan bisschoppen. Gehoorzaamheid aan ketters, was van nu af in den Christen de ergste aller misdaden. Onvoorwaardelijk geloof in bis schoppelijke leiding was de weg tot heil. De grijsaard had zich voor den knaap te buigen als de knaap een bisschop was. Deze transformatie (hoe men haar ook betreure) werd intussc-hen de grondslag van de eenheid, en dus van de macht des Christendoms.l) Zonder het Episcopaat zouden de Christelijke Kerken uiteengespat zijn; het Christen dom 2) zou na drie of vier eeuwen het lot gedeeld hebben van hel Mithraïsme en zooveel andere secten, die de stormen des tijds niet konden tarten. Democratie is soms bij uitnemdheid creatief doch onder dit beding, dat zij conservatieve en aristocratische instellin gen opbouwt. Zij moet niet duren: anders wordt zij zelf-afbrekend. Onder Marcus Aurelius was dan het Episcopaat reeds tot volle rijpheid gekomen en het Pausdom zelf stond reeds op het uitbotten. Want dag aan dag werd Rome meer en meer, als de opvolgster van Jeru zalem, het godsdienstig middenpunt der menschheid. De Kerk van Rome genoot een algemeen erkenden voorrang, gegrond op hare voorgevende afkomst van Petrus en Paulus beiden, den Romulus en den Remus van de nieuwe Heilige Stad. De bisschop van Rome stond dus bekend als de bisschop der bisschoppen de eenige die het recht had de anderen te vermanen, ja zelfs het recht van excommucatie. Ziedaar het Paus dom in den knop. Zelfs de geest, die in 1870 de pauselijke onfeilbaarheid afkondigde, was te Rome te 1) der Roomsche Kerk. 2) lees de Kerk van Rome. Red. gen het einde der tweede eeuw reeds duidelijk ken baar. De ruime liefdegaven, welke deze rijke Kerk over de wereld verspreidde, brachten almede niet weinig bij om haar oppergezag te schragen. Gezag zoekt gezag. Mannen, zoo conservatief ge zind als de hoofden der Ropmsche Kerk, konden niet anders dan zich getrokken voelen tot een verbond met de regeerende machten. Jezus zelf had in wettige din gen gehoorzaamheid aan den Caesar gepredikt. Zelfs onder Nero schreef Paulus de woorden van Romeinen XIII, 16 „Alle ziel zij der machten over haar ge steld onderworpen want er is geene macht dan van God, en de machten die er zijn, zijn van God ver ordend", enz. Eenige jaren later schreef Petrus eene bijna gelijkluidende passage in 1. Petrus 11, 13 en 14. En in de dagen toen Dominitianus als een demon woedde tegen de Kerk, hield Clemens hem daarom niet te minder de hand boven het hoofd als Godes gezaghebber op aarde. Zoo maakte de Kerk reeds zeer vroeg aan het Kei zerrijk het hof. Zij noemde zich legitimistisch steeds was zij de eerste om den rechtmatigen Keizer te hul digen. Dit ook geboden hare belangen haar niet min der dan hare beginselen. Zij was immers zelve reeds eene machtige corparatie, en, als zoodanig van nature conservatief, behoefde zij orde en wettelijk waarborgen. De wereld had een godsdienst van congregaties, van kerken of synagogen noodig een godsdienst waar van de levensgeest broederschap was. Welnu, de RoomscheKerk vervulde al die voorwaarden.IIaar bewon derenswaardige eeredienst. hare reine zedeleer en hare meesterlijke georganiseerde geestelijkheid verz-ker.len- haar eene toekomst. rl AN DELSBËRICHTrN. {«raan.iiiiriiteii enz, Rotterdam. 19 April. De tarwe was heden 50 ets. en de rogge 10 ets. lager genoteerd. Boonen en erwten bleven aan vorige marktprijs. Grijze» van Effecten. Amsterdam, 17 April 1880. Nederl. Certific. Wei-kei ijite schuld. 27a pet. Göj 'g dito dito dito .3 y 78 dito dito dito 4 102714 Loten stad Amsterdam 3 10S3/4 dito dito Rotterdam 3 L02,/4 Rusland Obligation 179S/1815 5 953/4 Certiüc. Tnscr. 5e serie 1854 5 5S'/2 Dito dito 6e serie. 1.855 5 7d1/8 Obligatiën dito /"1000 18G4. 5 927/8 dito L. 100 1872 5 86s/g dito L. 100 1873 5 87 dito 1877 dito5 917s. dito leening 186769 5 7672 Loten 1864 5 H Loten 1S665 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 u 137 Oblig. dito5 927s Aand. Kiew-Best5 oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 4 y S63/4 dito dito Jelez Orel 5 dito dtto Jelez-Griasi. 5 M S572 dito dito Gharkow Azow .5 87 dito Baltische spoorweg3 527a Polen. Aand. Warschau-Bromberg 4 513/., Weenen. dito dito 5 7772 Prijzesi van coupon». Amsterdam, 17 April. Metali. t 21,05 dito zilver f 21,05 Div. Eng. per 1 11,777a; Russen per pd. f 12,02'/-j-, F.ng. Portugal per S fFrans 1'47,45; Belg. f47,45: Pruis >58,55; Hamb. Russen f 1,217a; Russen in Z. R. f 1,25 Poolsche oer Z. R. f 1,84; Spaansche piasters t 47,50 Spaansche Binneclandsche f2,30; Amerikaansche dollars f 2,451/s; papier f 2457a. SX O VK £T tGNTTX tólST. Den 16 April 1880 overleed te MariaHoorebeke, (België) in den ouderdom van 6-3 jaar onze waarde Broeder, de Heer A. VAN DER WAELJEN P1ETERSZEN, Predikant aldaar. J. A. VAN DER WAELJEN MiddelburgPIETERSZEN. 17 April 1880. W. C. VAN DER WAELJEN PIETERSZEN Vergouwe. Eenige kennisgeving. Mcdcrlandüch-Amcnitamifiche TUSSCHEN ROTTERDAM en \E W-VORK. Voor passageprijs en goederen, alsmede alle inlich tingen zich te wenden tot C. J. KOOMAN, Kantoor v. Gend Loos, Goes. Doorgaaudc Kiiljjcttcu naar New- York en alle plaatsen der Vereenigde Staten worden afgegeven.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 3