|ier!i, .Snuitil en isniuitig. Land ocl w. GEMENGDE BERICHTEN. Van de 9 aspiranten voor de akte als hulponder wijzer heeft zich 1 teruggetrokken, terwijl 4 candi- daten toegelaten werden, de heeren P. A. Baart, P. Eggermont, te Hontenisse, C. P. Minjon, te Axel en G. A. S. H. Stroeken, te Stoppeldijk. Voor onderwijzer in het teekenen hadden zich 8 aspiranten aangemeld en werden 4 toegelaten, de hee ren J. H. van der Bel, J. Kuit, G. J. C. van den Nieuwenhuizen en T. J. Pas, allen te Middelburg. Voor de akte als onderwijzer in de Pransche taal, hadden zich 6 aspiranten aangegeven, waarvan er 1 Jaiet opgekomen was, toegelaten werden 4 heeren P. <C. Gilde, en A. J. Laernoes, te Vlissingen, 0. Hon- <dius, en C. Timmermans te Middelburg. Als onderwijzeres in de Hoogduitsche taal werd 'toegelaten mej. M. J. Verbrugh, te Middelburg. Als onderwijzeressen in de vrouwelijke handwerken waarvoor zich 15 aspiranten hadden aangemeld, werden toegelaten de dames A. M. L. Buijze, te Zierikzee, mutt. en fraaie, E. M. Mazure, te Groede, n., K. A. Pervoost, te Middelburg, n. en f., W. E. A. Polak, te Zierikzee, n., J. L. Retering, te Vlissingen, n., J. H. E. Sevenhuijzen, te Brouwershaven, n., P. C. Ver poorten, te Zierikzee, n. en f., A. M. Was, te St. Maartensdijk, n. en f., F. V. Wijnvoord, te Middel burg, n., C. Wolff, te Middelburg n. en f. Voor de akte als onderwijzer in de gymnastiek had den zich 7 aspiranten aangegeven, 5 er van werden toegelaten, de heeren J. A. Brakman, M. Broeckhuij- sen, A. Neter, L. ven Oeveren, H. Spruitenberg, allen te Middelburg. Aan het verslag der Middelburgsche Kamer van Koophandel ontleenen we nog het volgende De scheepvaart vermeerderde nietevenmin breidden de bestaande fabrieken zich uit. Eene werf voor bin nenschepen werd opgericht, alsmede eene kunstboter- eh snelazijnfabriek, benevens eene steenbakkerij. De dienst met de Koninklijke Poststoomvaartmaatschappij Zeeland vindt steeds meer toevloed van passagiers en goederen. De in het begin van dit jaar tot stand gebrachte exportmaatschappij voor groenten en ooft naar de Londensche markt kan van groot belaag worden. De handel in granen vertoonde weinig levendigheid; de aanvoer op de veemarkt blijft gering, evenzoo de aanvoer van zeevisch. Door de Nederlandsche Han delmaatschappij werd zeer weinig aangevoerd met be stemming naar deze gemeente. Door de India werden 7531 balen koffie en 792 blokken tin aangedracht. Drie zeeschepen vertrokken van hier met stukgoederen 20 ladingen hout werden aangevoerd en 5 schepen brachten koloniale waren aan. Door ingezetenen uit 51 gemeenten in Zeeland werden bij het bestuur der visscherijen consenten voor de vischvangst op de Zeeuwsche stroomen aangevraagd. Behalve door een aantal Belgische visschers worden de Schelde en de Zeeuwsche stroomen nog bevischt door Brabantsche en Zuid-Hollandsche visschers. De visscherij op de Noord zee werd uitgeoefend te Arnemuiden, Veere en Vlis singen met 12 sloepen, elk bemand met 7 koppen. De vischprijzen waren eer hooger dan lager te noemen. De garnalenvangst wordt te Arnemuiden met een der tigtal hoogaarsen uitgeoefendde oester visscherij aldaar is na de verpachting der banken geheel te niet ge gaan. De meeste belemmering ondervindt de visch- handel in Frankrijk door de verbazend hooge inkomende rechten. Voor de buitenlandsche scheepvaart zijn al hier 9 schepen in de vaart; 42 zeilschepen kwamen in de loskade alhier aan. Van het Prins Hendrik-dok werd door 18 schepen gebruik gemaakt. De stoom- .houtzaagmolens hadden veel werkevenzoo de stoom- «liemolen en de steenbakkerijen De stoomboot op Rotterdam vervoerde 35,734 personen terwijl 48,089 verzendingen van goederen plaats hadden. Ds. van Selms predikant te Nisse heeft voor het beroep naar Westkappelle bedankt. Oiï*. ftcrcf. Kerk. De rechtbank te Dordrecht heeft den heer Smit, predikant bij de Christelijk Gereformeerde gemeente te Gorincliem, veroordeeld tot eene geldboete van f 25, ot 7 dagen gevangenisstraf, wegens uitdrukkingen op den predikstoel gebezigd bij de bekendmaking van het onder censuur stellen van mej. N., geb. B. Genoemde predikaut, die op last van zijn kerkeraad handelde, heeft onmiddellijk appel aangeteekend. Kcdcrl. Heiw. Kerk. ftiiddelbïBrg;. Wij vernemen dat de predikanten Sib- macher Zijnen en Koch, in zake de aannemingskwes tie, door het klassikaal bestuur van Middelburg in het ongelijk zijn gesteld. Onze voormalige stadgenoot, de heer A. van der Waeijen Pieterszen, die zich eerst als kunstschilder in België had gevestigd, en later aldaar verschillende kerkelijke betrekkingen bekleedde, onder anderen jaren lang die van secretaris der Synode, en laatstelijk die Aan predikant te Maria-Hoorebeke, is aldaar na een langdurig lijden overleden. In hem verliest de zaak der evangelie-verkondiging in België een liarer ijverig ste arbeiders. Wij gelooven dat aldaar geen enkel protestautsch bedehuis is, waarin hij niet is opgetreden om te getuigen van zijnen Heer en Zaligmaker, dien hij zoo vurig lief had. Ook de zondagschool verliest in den heer Pieterszen een barer ijverigste voorstanders. De leerlingen der predikanten Keiler vanTToorn, Stein, Essenius Greef en Loeff, zijn in tegen woordigheid van de afgevaardigden van het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland na afgelegde belijdenis, aangenomen en als lidmaten der gemeente ingeschre ven. De heer Talma heeft van den bijzonderen ker keraad, nu bestaande uit de predikanten en de vier afgevaardigden, voor zijne leerlingen een bewijs zede lijk gedrag gevraagd en ontvangen, ten einde elders deze te doen aannemen. Het classicaal bestuur van Dordrecht heeft in zijne vergadering van den 15den met algemeene stem men, uitgezonderd, die van Ds. Talma, besloten een bezwaarschrift bij de Synode in te zenden tegen de handelwijze van liet provinciaal kerkbestuur van Zuid- Holland. §yaodaal rappoo't ia zake kerspel- voruiing. In het rapport der Synodale commissie in zake kerspelvorming, dat gedrukt aan de leden der Synode is toegezonden, gaat de commissie uit van de pr e- misse, dat de tijd is gekomen om aan de verschil lende richtingen in de Kerk meerdere ruimte te geven, en wil met dat doel de gelegenheid openstellen tot kerspel vorming. Men wenscht echter lo. alles wat op de belijdenis-kwestie betrekking heeft te laten rusten, opdat, ook met behoud der bestaande bepa lingen, iedere richting zich op baar eigen terrein met genoegzame vrijheid zal kunnen ontwikkelen 2o. zich te bepalen tot gemeenten met twee of meer predi kanten eerst later zal men kunnen beoordeelen oi kerspelvorming ook tot de gemeente met één predi kant kan worden uitgebreid3o. wil men voor alles wat op de diaconale zorg betrekking heeft de éénheid der gemeente handhaven. Zoowel omdat die gedurige samenwerking op practisch terrein kan leiden tot on derlinge waardecring en bevordering van den geest der broederlijke welwillendheid, alsook omdat op die wijze het gevaar van conscientie-dwang voor de armen het best worde vermeden. Deze denkbeelden zijn nader ontwikkeld in een outwerp-reglement dat 24 artikelen bevatde voor naamste bepalingen zijn de volgende In alle gemeenten met twee of meer predikanten bestaat voor stemgerechtigden de gelegenheid een kerspel te vormen, indien zij dit voor de bevrediging hunner cbristelijk-godsdienstige behoeften noodig ach ten. Zoodra een of meer kerspelen tot stand gekomen zijn, wordt het overige gedeelte der stemgerechtigden geacht insgelijks een kerspel uit te maken. Elk ker spel is bevoegd tot het benoemen van een predikant of predikanten, ouderlingen en diakenen, die te zamen den kerkeraad van het kerspel uitmaken. In gemeen ten mei twee predikanten kan dit recht worden uitge oefend door ten minste twee vijfde van de stemge rechtigden, in gemeenten met meer dan twee predikanten door ten minste een zooveelste deel der stemgerech tigden als het aantal predikantsplaa'tsen bedraagt. In gemeenten met twee predikanten is ieder kerspel ge rechtigd tot de beroeping van één predikantin gemeenten met meer dan twee predikanten, tot de beroeping van een zooveelste deel van het aantal pre dikanten, als aan de betrekkelijke getalsterkte van zijne stemgerechtigden evenredig is (art. 13.) In de vol gende artikelen komen bepalingen voor omtrent de vorming van kerspelen, de toetreding van niet-stem- gerechtigde lidmaten, het voortbestaan van kerspelen, de werkzaamheden opgedragen zoowel aan den ker keraad van het kerspel als aan den grooten kerkeraad, bestaande uit de kerkeraden der gezamenlijke kerspelen eener gemeente, de werkzaamheden der diakenen, en eindelijk omtrent de wijze Avaarop de kerspelen iu staat gesteld Avorden hunne rechten uit te oefenen. ïloMtilerd «Bes* ZoamBagsciiioIesfi. Tiet maandschrift der Ned. Zondagschool-vereeni- ging, de Christelijke Familiekring, deelt belangeijk nieuws mede aangaande de aanstaande viering van het honderdjarig bestaan der Zondagsscholen, Avaaraan wij het volgende ontleenen. Onder het patronaat van H. M. de Koningin wenscht de Engelsche Zondagsschool-vcreeniging de aandacht van heel het publiek te vestigen op het hoog belang der Zondagsschool voor den godsdienstigen en zedelijken toestand des volks. Tot dat einde worden er schikkingen gemaakt tot het houden van eene groote Internatiole Conferentie van Zondagsschool-arbeiders en vrienden, te houden in de Aveek, aanvangende 28 Juni 18S0, waartoe ver tegenwoordigers uit alle deelen der wereld zijn nitge» noodigd, van welke reeds velen de uitnoodiging van harte hebben aangenomen. Eenige samenkomsten, gedurende de feeslweek, zullen gehouden Avorden in vereeniging met comités van aanverwante inrichtingen. Eén dag zal geAvijd worden aan de bijzondere be langen van het Zondagsscliolemvezen op het vasteland. Men hoopt dat op een der feestdagen het standbeeld van Robert Raikes, dat op de Thames Embarkmeni zal geplaatst worden, zal kunnen worden onthuld en een belangrijken indruk zal geven aan de verrichtin gen van den anderen dag. Teneinde deze hoogstgewichtige gelegenheid ten nutte te maken in het Avezenlijk en duurzaam belang der Zondagsscholen, stelt men zich voor, een fonds bijeen te brengen, van niet minder dan f 300,000, dat den naam van Jubelfonds zal dragen en bestemd Avorden lo. Voor een leningsfonds tot oprichting van ge- gebouwen voor Zondagsscholen. 2°. Het schenken van giften voor hetzelfde doel. 3°. Het schenken van ondersteuningen aan Zon dagscholen op het vasteland. 4°. Hulp te verleen en bij het oprichten van gebouwen ter gedachtenis van Raikes in de stad Gloucester de geboorteplaats Aran den stichter van het Zon dagsschool-stelsel. De gevers Aran bijdragen aan dit Zondagsschool-* jubelfonds zullen het recht hebben om het geheel of een gedeelte hunner bijdragen voor een der ge noemde doeleinden te bestemmen. Zij die f 1200 of meer bijdragen zullen recht hebben om scholen aan te wijzen voor de rentelooze leeningen of giften. Men wenscht in alle kerken eene collecte te houden voor het jubelfonds, op den tweeden Zondag in Juli. 191 idtlel burg, 19 April. De Vereeniging tot be vordering van TuinbouAv zal Donderdag a. s. voor de vijf en twintigste maal hare tentoonstelling van planten en bloemen in de groote zaal van het Schuttershof openen. Naar we vernemen zijn belangrijke toezeggingen gedaan, die een goed resultaat beloven. Door den boomkiveeker W. van de Putte is een net palmenperk voor de groote zaal aangelegd, ter opluistering van de tentoonstelling. De droge maand Maart is voor de zware klei gronden van onberekenbaar veel nut geweest. In geen jaren heeft de landbouwer zijne gronden zoo uitstekend geschikt kunnen maken voor de verbouwing der vruchten, als nu het geval is ge weest. Daaraan is het toe te schrijven, dat bij de ver pachtingen van wei- en bouwlanden, op sommige plaatsen hoogere huurprijzen worden bedongen, dan een paar jaren het geval was. De houders van schapen hebben op de water houdende gronden echter groote schade geleden, daar gansche kudden bijna geheel zijn gestorven. Men schrijft de oorzaak hiervan toe aan het natte weder van den vorigên zomer. De fijne vruchtboomen, per ziken en abrikozen, hebben door de strenge winter vorst veel geleden en velen zijn geheel dood- De overige boomen beloven een matigen bloei. Door de landbouwvereeniging Vooruitgang is ons streven te Kapelle, zal öp den tweeden Pinksterdag, den 17en Mei, des namiddags, een Avedstrijd worden gehouden tusschen ploegers uit die gemeente, met ver schillende ploegen, zoowel Zeeuwsche als Amerikaansche, Avaarvoor onderscheiden prijzen zullen worden uitge loofd, de wedstrijd zal gehouden Avorden op een stuk grond van het bestuurslid J. Oele, vlak bij het dorp gelegen. De Goesche Courant deelt het volgende mede Op Zondag 9 Maart had te Kloetinge een bui tengewone plechtigheid plaats aan een ingezetene is namelijk de doop door onderdompeling toegediend. In een watergang in den Nöordhoek werd de doopeling driemaal ondergedompeld. De eerwaarde heer, die deze plechtigheid verrichtte, is een zekere Van Beek, naar, men zegt afkomstig van Wolfaartsdijk, waar hij vroe ger arbeider Avas; thans schijnt hij zich meestal elders op te houden en hier en daar zich te beijveren in het propageeren zijner godsdienstbegrippen. Onze land-en gewestgenoot de heer Henri de Jonge van Ellemeet, die zich aan de muziek wijdt en te Berlijn vertoeft, heeft gecomponeerd eene Andante und Variationen, waarvan de Berliner Musïk-Zeitung een zeer vleiende beoordeeling geeft.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 2