CHRISTKLUHISmiSCI BLAD. Biosdag' 20 April. 1880. .v. 080. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 3 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden francof 1,50. Enkele nomuiers- 0,05. uitgever P. Gr. W IJ T M A 3 MIDDELBURG. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 16 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Reeds sinds eenigen tijd trekt het Ned. Herv. Kerkgenootschap,en de strijd daar gevoerd bijna uitsluitend de aandacht tot zich. Het is waar schijnlijk om die reden dat minder aandacht is geschonken aan den gewichtigen strijd in de staatkundige wereld, welks middelpunt de chris telijke school is en blijft. Indien het gerucht waarheid bevat dan zal de wet van 1878 reeds in November in werking treden. Verder hoorden we dat een aantal nieuwe benoemingen voorliet schooltoezicht, met f2500 en f 3500 's jaars bezoldigd, zullen worden ge daan. Heerlijk vooruitzicht voor hen die dwee pen met het fransche ideaalde natie bestaande uit burgers, ieder door een ambtenaar geflan keerd. Heerlijk vooruitzicht voor liberale advo caten zonder practijk en moderne dominé's zonder hoorders! Of dan de natie, al was 't maar om finan- cieële redenen nooit wakker worden zal? Dui zenden worden besteed aan scholen, die naar het oordeel van bevoegden tot honderden zouden terug fce brengen zijn, indien de post weelde" werd geschrapt. Duizenden worden besteed aan de opvoeding van jongelieden op 's Rijks kweek scholen, en vraagt den practischen onderwijzers eens naar de resultaten. Informeert te Middel burg eens naar de uitkomsten van het laatst gehouden examen! De kosten van schooltoezicht zullen verdub belen, en wie hoopt in ernst verbetering? Het liberalisme loopt zich dood op de financiën, en daardoor zal eenmaal onzen druk verlicht worden. De nieuw geschapen, goed bezoldigde rijks betrekkingen worden legioNaast het uitge breide geneeskundig staatstoezicht zal nu een nog uitgebreider schooltoezicht worden georga niseerd. Naast de met vrucht werkende parti culiere spaarbanken zal nu eene Rijkspostspaar bank verrijzen, die in de toekomst op nieuw een oneindige reeks benoemingen en verhooging van tractementen belooft, en zoo wordt het cijfer door de belastingschuldigen te betalen steeds hooger. De bedenkingen tegen het wetsontwerp tot .invoering eener rentebelasting in de Kamer ge rezen zijn, gelijk men weet, vele, en het ontwerp tot invoering der schoolwet is door den Raad van State ongunstig ontvangen. Ook in dit opzicht zal actie reactie wekken! Naar aanleiding van de berichten betreflende de weldra aanstaande invoering der Schoolwet schreef de Hollander, een onzer weekbladen, het volgende, dat we als blijk van instemming hier plaats geven: Vrienden van „de school met den Bijbel!" hebt gij biddende het oogenblik verbeid, waarop gij mededee- ling ontvangen zoudt van het tijdstip, waarop de tyfan- nieke wet in werking zou treden Het gij het lot van de Christelijke school toever trouwd aan de hand van Hem, Wiens werk gij werkt Hebt gij 11 voorbereid op meedere- lasten en op zwaarderen druk Hebt gij u voorgenomen, in de kracht des Ileeren nog meer dan tot nog toe, u opofferingen te getroos ten voor de instandhouding uwer school Zoo ja, dan geen nood Dan zal geen moedeloosheid zich van u meester maken dan dreigt der Christelijke school geen gevaar dan zal zij blijven, zich uitbreiden en meer nog ons volk ten zegen worden. Maar dan ook zult gij onder vinden dat Hij, die met ons is, machtiger is, dan zij die tegen ons zijn, en dat, als wij ons opmaken om te bouwen, God van den hemel het ons zal doen ge lukken Middelburg, 19 April 1880. Het adres van 't Nut tegen het misbruik van ster ken drank is bij "de Kamer ingekomen met ruim 4S,000 handteekeningen. Het maakt een pover figuur tegenover de adressen door de roomschen en ons in '78 tegen de wet op het lager onderwijs ingediend. Nu wordt wel beweerd, dat het liggen zou aan de tegenwerking der „clericalen." Maar dat is immers niet waar. Persoonlijk waren wij de zaak niet ongene gen, en terwille van 't goede doel zouden we over onze bezwaren heengestapt zijn én geteekend hebben, indien het adres ons ware aangeboden. Maar goed, neem aan dat de tegenstand der onzen de schnld is van 't fiasco, dat het adres maakt, dan is in elk geval die tegenstand niet te vergelijken met dien, welken men ons in '78 heeft aangedaan. En toch verkregen wij ruim 300.000 handteekeningen en hadden de roomschen 150.000 onderteekeningen van hoofden van huisgezinnen. Wat bewijst dit nu Dat wij een volk zijn, dat hart voor de zaken heeft en zich door geen tegen stand laat afschrikken, maar er veelmeer door aange- gevuurd wordt. Terwijl daarentegen de Vw^'s-lui, die in hun samenkomslen zoo dapper kunnen speechen en zoo groote pret maken, als het op handelen aankomt, zich dra uit het veld laten slaan of er geen moeite en kosten voor overhebben. Het goede doel van het petitionnement had een beteren uitslag verdiend. We hopen dan ook, dat de regeering en de kamers dat goede doel zullen voor oogen houden en niet in den waan komen, dat, wijl het adres zoo armelijk er uitziet, ons volk niet met hart en ziel tegen de drankzonde is gekant. Dat de middelen, die de regeering tegen het kwaad denkt aan te wenden, een goed onthaal vinden en een paar stappen uader brengen aan den gewenschten toestand TVTT.) De Ticeede Kamer heeft Yrijdag een aanvang ge maakt met het beraadslagen over het aanvullen van het Indische tarief van uitvoerrechten, met betrekking tot de buitenzittingen. De Eerste Kamer heeft verschillende kleine wets ontwerpen aangenomen, en zal heden de overige wets ontwerpen, waaronder ook de overeenkomst Ter Neuzen afdoen, waarover de groote meerderheid der leden gunstig heeft gerapporteerd. Het ontwerp rijkspost spaarbank blijft voorloopig liggen. Het college van regenten over de godshuizen en de algemeene armen te 's Hertogenbosch heeft besloten de verpleging der zieken in het groot burgerlijk en militair gasthuis voortaan aan geestelijke zusters toe te vertrouwen. Het eenig protestantsche lid in het college der re genten heeft dientengevolge ontslag genomen. De Nederlandsch-Amerikaansche Stoomvaartrnaat- ij (RotterdamNew-York) heeft over 1879 niet te klagen. Wel bleven de retourvrachten op een laag standpunt, omdat er veel scheepsruimte te New- York was (in het najaar lagen er 800 schepen onbe- vracht) wel hield Amerika zijn prijzen hoog en waren daarom de vrachten van Amerika gemiddeld veel lager dan het vorige jaar, maar door vermindering van uit gaven, meerder gebruik van den Nieuwen Waterweg en minder betaalde assurantiepremiën is de uitkomst van 1879 gunstiger dan die van 1878. Met eigen schepen deed de N. A. S. M. 32 reizen aan brutovracht werd ontvangen f 333,000 naar en f995,000 van Amerika, aan passagegelden f 251,600. Naar New-York werden 20,000 van New-York 60,000 ton goederen vervoerd. Het aantal vervoerde personen was 4927, waarvan 795 kajuitspassagiers. De passagegelden gaven gemiddeld per reis f 1100 meer, de goederen f 4600 minder dan in 1878. De netto winst bedraag f330,000, waarvan het bestuur voorstelt, ter afschijving op de vier booten en voor de fondsen f280,000 te bestemmen, zoodat nog f50,000 voor dividend overblijft, d. i. 5 pet. Vlissingen, 19 April. Honderden personen waren Vrijdagnamiddag te Vlissingen aan het havenstation- aanwezig, om getuige te zijn van de aankomst van Hr M. de Koningin van Engeland en van prinses Beatrix,. Alle toegangen tot het station en tot de ponton, waarvoor het koninklijk jacht Victoria and Albert lag^ waren afgesloten. H. M. werd door de aanwezige officieren ontvan— gen, terwijl de overige equipage, in parade opgesteld, het hoofd ontblootte, toen II. M. aan boord kwam. De Koningin, in zeer eenvoudig reiskostuum ge kleed, vertoefde eenige oogenblikken in het salon en. kwam toen geruimen tijd op het dek, teneinde: de levendigheid, die zich overal voordeed, te aanschouwen. Zaterdag morgen 8 ure vertrokken de jachten. Middelburg, 19 April. Diakenen der Ned. Herv, Gemeente hebben ook van hunne zijde adhaesie be* tuigd aan de adressen door verschillende diakoniën. bij de Tweede Kamer ingezonden, om te protesteeren.' tegen het medebelasten der diaconiefondsen bij eenp eventueel in te voeren rentebelasting. Uitslag der examens in Zeeland. Van de 6 aspiranten voor de akte als hulponder wijzeres werden 4 toegelaten de dames A. M. L, Buijze, te Zierikzee, W. J. van Elden, en P. C. Risch, te Breskens en P. C. Verpoorten 4 te Zierikzee. Voorde akte als huisonderwijzeres, schrijven, waren 5 aspiranten. Toegelaten werden 3, de dames: M. B, H. C. Hoes en M. E. A. Oosterbaan te Middelburg en H. J. van Steenderen, te Vlissingen. Als onderwijzeres in het teekenen werd de eenige aspirant toegelaten, zijnde mej. C. J. Looman te Middelburg.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 1