invloed gewonnen. Over 1879 kan zij weder wijzen op menige vrucht van haren arbeid. Eene betere dienst regeling der spoortreinen kwam ten vorigen jare op haar initiatief tot stand, en aan verschillende belan gen, handel en scheepvaart betreffende wijdde zij hare goede zorgen. Een net, zeer gedetailleerd verslag van handel en nijverheid in Middelburg is dezer dagen Van wege de Kamer uitgegeven, dat voor belangheb bende een uitnemend en gemakkelijk te volgen over zicht bevat. Klachten over de duurte in Zeeland, voor alles wat met handel en scheepvaart in betrekking staat, houden aan. Zoo wijst thans de Nederlandsch-Amerikaansche Stoomvaartmaatschappij op het feit dat zij f 8000 heeft moeten betalen als dokhuur voor de Scholten, en leidt daaruit de behoefte af die er te Rotterdam bestaat aan een dok waarin schepen van de grootste afmetingen kunnen geborgen worden. Voor het dok te Middelburg is, gelijk men zich herinnert een plaats gratis afgestaan, die op den duur uitnemend blijkt en een cadeau van f50.000 werd van wege de gemeente Middelburg aan de ondernemers toegestaan. Men zou dus vermoeden dat deze onderneming met iedere andere zeer gemakkelijk finantieel zou kunnen concurreeren, zoozeer zelfs dat men in bijgelegen plaatsen er "niet aan denken zou een dok van dergelijke afme tingen te stichten. De beste weg om het dok te Middelburg binnen Weinige jaren verlaten te zien is zeker de nu gevolgde, en of het de bedoeling van den gemeenteraad van Middelburg is geweest, zooveel beschikbaar te stellen om slechts gedurende der kortst mogelijken tijd dienst te doen, wenschten we wel den gemeenteraad en de ijverige/invloedrijke kamer van Koophandel te Middel burg in overweging te geven. Uitslag der examens in Zeeland: Van de 8 candidaten voor de acte als hulponder wijzer was een niet opgekomen, terwijl een zich terug trok 4 werden toegelaten, de heeren W. Anker, te Zlerikzee, D. J. van der Graaff, te Scherpenisse, J. Meijer, te Groede en H. de Vries te Middelburg. De 5 aspiranten voor de akte als hulponderwijzeres werden allen toegelaten, de dames M. Berdenis van Berlekom, E. L. A. W. Grubés, C. M. Lansdorp, C. W. Wolff, allen van Middelburg en N. de Koning te Krabbendijke. Betreffende de komst van Koningin Victoria en de jachten die H. M. zullen overbrengen, deelt de Mid- délburgsche Courant het volgende mede De Victoria and Albert is eeu raderstoomschip, dat reeds voor een 25tal jaren gebouwd werd. De machi nes hebben een effectief vermogen van ongeveer 2700 paardenkracht, waarmede, ouder gunstige omstandig heden, een 15 mijls vaart gemankt wordt; de beman ning, samengesteld uit uitgezochte schepelingen der Britsche marine, telt 170 man. Het ameublement'van de appartementen der konin gin is eenvoudig en deftig. Vau de ietwat bezwarende pracht van het Russische jacht Zavidia, of van den popperigen opschik van het Nederlandsche rivierjacht De Leeuw, heeft het niets. De wanden der hutten zijn behangen met een licht bekleedsel van frissche, linnen stof; de slaapkamers zijn ruim, net, zonder veel sie raad. Voor de koningin is een slaapvertrek aan stuur boord, voor de prins en de prinses van Wales een ander aan bakboordzijdevoor de andere prinsen en prinsessen en de leden van het hofgevolg zijn groote hutten met twee slaapplaatsen ieder, bestemd. Het achterste gedeelte van het schip bevat een salon, dat als de ontbijtkamer der Koningin wordt aangeduid. Een met bloemen beschilderde stookplaats, kaarten van het Engelsche kanaal aan de wanden, portretten van de verschillende officieren, die elkander in 't bevel over het jacht hebben opgevolgd, ziedaar hetgeen hier het meest in 't oog valt. Eene eet-salon bevindt zich midscheeps op het dek, aan alle kanten door spiegelglazen ramen verlicht. De drawingroom, of het salon der koningin, is be- nedendeks. Hier vindt men een pianino van gebeeld- lioud lichtkleurig hout. Een boekenhanger bevat eenige boeken. Het bovendek van het jacht is vau eene kurken bevloering voorzien, die het gestommel en geloop op een scheepsdek volkomen onhoorbaar maakt. Gemak- olijke zitplaatsen lokken tot het rustig genot der frissche zeelucht uit. Alles, ook in deze omgeving, moet aan de vorstelijke passagiers den indruk geven dat de kleine ongemakken, die het leven van gewone menschenkinderen vergallen, niet bestaan. Het andere jacht, dat in de binnenhaven ligt, de Alberta, is kleiner en voor reisjes als b. v. de over tocht van Portsmouth naar Osborne-house op Wight het geliefkoosd verblijf der koningin, bestemd. Op de reede ligt de Osborne, die grooter dan de Alberta, doch niet van de afmetingen der Victoria and Albert, is De inscheping der koningin, morgen te 6 u 30 m., geschiedt op de plaats waar het jacht thans ligt. Het plan om van de ponton gebruik te maken is opgege ven, dewijl H. M. in dit geval eenige tientallen voet' stappen meer te doen gehad zou hebben. Een over dekte gang wordt gereed gehouden tot beveiliging der koninklijke persoon voor het hemelwater, dat op het oogenblik harer inscheping wellicht onbescheiden ge noeg kon zijn neder te vallen. De meest mogelijke voorzorgen worden genomen om allen aandrang van toeschouwers te weren. Alle officiëele ontvangst van Hare Genade de hertogin van Balmoral, onder dien naam reist de vorstin, is afgewezen. De gelegenheid, die Vlissingen oplevert om te allen tijde, rustig en gemakkelijk, aan boord te gaan en binnen een achttal uren te Queensborough voet aan wal te zetten, heeft aan onze haven boven alle andere van het vasteland de voorkeur doen geven. De koningin brengt den nacht aan boord van haar jacht te Vlissingen door. Zaterdag morgen omstreeks 10 uren zal de Victoria and Albert zee kiezen. Een vreeselijke moord had deze week onder de gemeente IJzendijke plaats. Dinsdag morgen vervoegde zich op de hofstede van Cornelis een tamelijk goed gekleed heer, die onder voorgeven dat hij voor eene Rotterdamsche vereeni- ging vee opkocht, met den bewoner naar de schuur ging om het daar aanwezige vee te bezichtigen. Aan gezien dit niet naar zijne gading was, vertrok hij spoedig, na alvorens met de familie koffie gedronken te hebben. 's Middags tusschen 2 en half 5 uur, tijdens de vader afwezig en de dochter alleen thuis was, is de moord ge pleegd. Het slachtoffer een 25-jarig meisje is met een broodmes onthalsd, en de moordenaar heeft zich met een vijffrankstuk met de beeltenis van Victor Emmanuel en een vergulden ring met plaatje, waarop een bloempje, verrijkt. De vermoedelijke moordenaar is zekere B., uit Bier vliet, die ongunstig bekend staat, ongeveer dertig jaren oud, van middelbare lengte, met blond haar en ge schoren baard zijne kleeding bestond uit 2 zwarte jassen en een grijze geruite broek, terwijl hij een kas toren hoed draagt. Plij is vroeger uit den militairen dienst ontslagen, en nog niet in handen der justitie. Het wetsontwerp tot het instellen van een Rijkspost spaarbank is aangenomen met 50 tegen 16 stemmen, tegen hebben gestemd de heeren: de Jonge, de Jong, Gratama, Donner, Lohman, Keuehenius, van Kerkwijk, Schepel, Viruly, v. Delden, Rutgers, Dijckmeester, Teding, Reekers, de Casembroot, v. d. Hoeven. Na onze laatste mededeeling werd het wetsontwerp nog bestreden door den heer Lokman, die ook hierin een bewijs van ongemotiveerde staatsbemoeiing zag. Van anti-revolutionaire zijde werd het ontwerp ver dedigd door den heer Van Wassenaer Catwijck, die voor de aanneming sprak in 't belang van den arbei denden stand. Door de Kamer werd bepaald dat deze wet op een nader door den Koning te bepalen tijdstip zal worden ingevoerd, en dat het reservefonds als Rijksgeld zal worden beschouwd, dus onder beheer van den Minis ter van financiën zal komen. Uit eene Haagsche correspondentie van een welinge licht persoon is meer te halen, om tot kennis van de kansen der rentebelasting te komen dan uit het alge meen verslag der kamer: Hij schrijft Vooral is dit een ongunstig verschijnsel, dat er volgens het verslag leden zijn, die, hoewel warme voorstanders van een rentebelasting, toch tegen zullen stemmen op grond van overwegend bezwaar tegen de door minister Vissering voorgestelde wijze van heffing, welke heffing zij zoo verderfelijk achten, die naar hun overtuiging de directe belastingen er bij de natie door in discrediet zouden geraken. „Men behoeft van onze politieke toestanden nog niet bijzonder op de hoogte te zijn om de zekerheid te hebben, dat die laatste groep van leden, of die groep groot of klein is blijkt uit het verslag niet tot de liberalen behoort. Er zijn dus ook liberalen, die tegen de wet zijn, en dat noem ik een bedenkelijk teeken. Dat de anti-liberalen zich als een man er tegen zullen verklaren is te voorzienmaar velen waren naief genoeg om te meenen dat de liberalen op dit punt niet verdeeld zouden zijn. „Nu erken ik de mogelijkheid, dat ook met be trekking tot de rentebelasting het verslag de stemming der Tweede Kamer minder juist teruggeeftmaar op merkelijk is het, dat de commissie, uit wier handen het ongunstige rapport over de rentebelasting is ge komen, voor 4/b uit liberalen bestaatwant die com missie bestaat uit de heeren Blussé, v. Delden, v. Houten, de Bruyn Kops en Heydenrijck. Niemand kan dus met eenige zekerheid vooospellen wat het lot van deze voordracht zal zijn. Vóór het Pinkster- reces wordt de behandeling van de rentebelasting verwacht, maar het zal zeer de vraag zijn of de mi nister voor dien tijd het drie en veertig pagina's groote verslag, waarin zeker wel een vijfhonderd vragen worden gesteld, zal kunnen beantwoorden. Een minister, die met zulk een staasstuk voor zich zit, is werkelijk niet te benijden, al beschikt hij ook over de werkkracht van een Vissering. Door de hoofd-commissie voor de watersnoodver loting is bepaald dat de trekking zal aanvangen op Maandag 3 Mei a. Bij de algemeene watersnood-commissie te Amster dam, is weder f 25,000 gestort, zoodat thans, een som van f 100.000 in ontvang werd genomen. Men herinnert zich het bespottelijke rapport der Schoolbouiccommissie van voor enkele maanden. Men zegt dat de minister het stuk heeft gedeponeerd ter griffie der eeuwigheid. Eén onderwijzer is echter door dit rapport er nog deerlijk ingeloopen. Dr. H. J. Nassau Noordewier, rector van het Gym nasium te Delft, ingenomen met hetgeen het Rapport over de inrichting der schoolbanken bevatte, en met het model daarvan, dat hij bezichtigd had, besloot dergelijke banken aan te bevelen voor zijn Gymnasium,, waar zij nu sedert 1 Jan. in gebruik zijn. Maar zij vielen bitter tegen, onder anderen omdat zij met op staande kleppen voorzien zijn, waarachter de leerlingen in het geniep allerlei kattekwaad kunnen uitvoeren, en die den onderwijzer dwingen achter zijn scholieren te gaan staan. De heer Nassau Noordewier, die tot de zeldzame lieden behoort, welke niet schromen, wanneer zij bespeuren gedwaald te hebben, dit rondborstig te erkennen, maakt zelf in het Weekblad voor het Lager, Middelbaar en Gijmnasiaal onderwijs, ter waarschu wing van anderen zijn droevige ondervindingen met de schoolbanken der Staatscommissie publiek. Hij be richt tevens, dat hij de kleppen, latten en verder moois, dat de wijsheid dier Commissie had aangebracht heeft laten verwijderen en dat eerst daarna het gym nasium van Delft weder in het bezit is van bruikbare banken iterh, School en bending. Beroepen te Oud-Vossemeer ds. Boxma, pred. te Oud-Alblas. Van het kerkelijk slagveld, Dordrecht, kwamen de volgende tijdingen Woensdag had te Dordrecht eene vergadering plaats van vier leden van het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland, die met eenige leeraars in plaats van den kerkeraad willen optreden. Door den scriba des kerkeraads zijn de boeken echter niet afgegeven, omdat hij, overtuigd dat er een wettige kerkeraad is, een gevoelen, dat gedeeld wordt door het Classicaal bestuur, geene eigendommen van den kerkeraad, die aan zijne zorg zijn toebetrouwd, aan derde mag af geven. In de vergadering van die heeren zijn onder anderen ingekomen, een brief van enkele leden der gemeente, die zich ernstig beklagen over het wederrechtelijk op treden van het Provinciaal Kerkbestuur, geheel buiten

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 2