ftcrl', Scirool eit lending GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND 1 I pTnXT mT 1 ri"V"T plaatsen daarom lieden achterstaande annonce voor komende in de Middelburgsche Courant van Dinsdag, met den hartelijken wcnsch dat ook deze bekendma king iets moge bijdragen tot voorziening in den tij— delijken nood van dat gezin. Benoemd tot Burgemeester van Ritthem jhr. C. J. J. A. Van Teijlingen, met vergunning tot gelijktijdige bekleeding met het burgemeesterschap van Nieuw- en St.-Joosland. Dat het crediet van den polder Walcheren groot is kan o. a. blijken uit het resultaat van de inschrijving voor de derde serie van de geldleening ad f165,000, groot f55,000 ad 4l/s pet rente 'sjaars. Deze in schrijving heeft het niet dagelijks voorkomende resul taat opgeleverd, dat de leening ruim 26 maal is vol- geteekend, nl. tot een bedrag van f 1,455,000: de 55 aandeelen zijn alzoo hij loting moeten toegewezen worden. Volgens een schrijven aan de N. R. Ct. hebben Gedeputeerde staten van Zeeland zwarigheid gemaakt tot het verleenen van machtig'ng aan het gemeente bestuur van Yerseke tot het aannemen van eene som gelds tegen 3°/o van het burgerlijk armbestuur Om daarvoor een post- en telegraafkantoor te bouwen. Hetzelfde collegie verleende echter wei machtiging aan het burgerlijk armbestuur en het gemeentebestuur van *s Heer-Arendskerke tot het sluiten eener geldleening tot een bedrag van f 5000, rentende 1 pCt. (zegge éen pCt.) Maar deze som moeet ook dienen voor den bouw eener school. Gp die wijze toonen Gedeputeerde Staten van Zee land hunne gehechtheid aan de school. Men zal móe- teD erkennen dat het in vele gevallen gelukkig is, als men het voorrecht heeft het troetelkind onzer regeë- ïingslicliamen te zijn. St. Phillpslaiid. Onze gemeente verkeert met zoovele in gemis aan heel- en verloskundige hulp. Voor weinige weken had hier eene bevalling met doodelijken afloop plaats, omdat de ingeroepen hulp te laat kwam. Deze treurige geschiedenis heeft onzen gemeenteraad er toegeleid thans eene jaarwedde van f 200 uit te loven voor eene geëxamineerde vroedvrouw, die zich hier zou willen vestigen. Niet alleen in Nederland openbaart zich het ver schijnsel dat het aanta1 landverhuizers naar Amerika ontzettend toeneemt. In Daitschland doet zich hetzelfde verschijnsel voör. Sinds eenigen tijd hoort men ook daar van eene ver meerdering van het aantal landverhuizers. Dinsdag zijn te Berlyn weer geheele gezelsohappen dorpelingen opreis naar Amerika doorgekomen. Naar men beweert, heb ben nog nooit zooveel dienstplichtige jongelieden het land verlaten als dit jaar bet geval is. Eugen Richter heeft onlangs in den Rijksdag er over gesproken en toen cijfers genoemd, die zekére sensatie teweeg brachten. Dezer dagen is er een circulaire ver spreid, waarin gezegd wordt, dat er in eene week 5800 en sinds 1 Januari 14,000 passagiers over Bremen naar Amerika zijn scheep gegaan. ,/Zoo is het nog nooit gegaan werd er dadelijk gezegd. Maar men vergeet dat er in 1871 ruim 60,000 en het daaropvolgend jaar 80.000 zijn ver trokken, zoodat het cijfer van 14,000 in den tijd van drie maanden nog geen buitengewoon verschijsel is. Beroepen tot predikant bij de N. H. G. te Alk maar ds. G. C. Boomer te Ritthem. Ter voorziening in de vacature bij de N. H. Gera. te Rotterdam is de volgende nominatie opgemaakt: dr. Ph. J. Iioedemaker, predikant te Amsterdam ds. J. Phil, van der Land, predikant te Wons en Eng- wier, en ds. E. A. G. van Hoogenhuyze, predikant te Dordrecht. Eene commissie uit het Classicaal Bestuur van Nijmegen heeft zich naar Hemmen begeven, om de aartklacht van den kerkeraad tegen den predikant (die tot de Irvingianen is overgegaan) nader te onderzoeken. Men verneemt, dat in de Betuwe, bij- i zonder te Opheusden, het zaad van het Irvingianisme een goeden akker vindt. De kerkeraad der N. H. G. te 's Hage heeft zich tot den gemeenteraad gewend met een verzoek tot afstand van grond, gelegen op den hoek van de Hoefkade en de Valckstraat, tot stichting van een kerk in het zuidelijke gedeelte der stad. Uit vertrouwbare bron kunnen we mededeelen, dat tot nog toe alleen de noodige stappen zijn gedaan tot eene bijeenkomst van onderwijzers en onderwijze ressen van zondagscholen bij het leest van het hon derdjarig bestaan dier scholen. Deze bijeenkomst zou denkelijk na de feestviering in Engeland plaats vin den te Zeist. Het Bestuur der Ned. Zond. Vereen, heeft de toezegging tot medewerking ontvangen. Alle verdere geruchten' dienaangaande zijn onge grond. Standaard Gisteren zijn ter reede van Vlissingen aangekomen de Koninklijke Engelsche Stoomjachten Victoria and AlbertAlberta en Vividbestemd tot het overbrengen van H. M. Koningin Victoria, a. s. Vrijdag. Blijkens een annonce in de Standaard zullen de heeren dr. A. Kuyper, dr. E. L. Rutgers en waar schijnlijk ook mr. L. W. C. Keuchenius op 20 April eene vergadering van voorstanders der Vrije Univer siteit leiden. Als eene bijzonderheid wordt medegedeeld, dat de heer P. de Wolf 61 jaren j.chtereen deel heeft uit gemaakt van den kerkeraad der hervormde gemeente te St. Johannesga. Tal van munten, gevonden in de stadsgrachten te Zwolle, zijn verkocht aan het museum te Zwolle. Een ingezetene uit Andijk was in gezelschap van een zijner buren en diens zoontje uitgerèden. Onder weg schrikte het paard en sprong ter zijde, waardoor het langs den dijk nederviel, door een oud hek en een houten wand van een burgerwoonhuis heen. De in dit huis wonende vrouw, een geweldigen slag in de bedstede hoorende, trok de deur der slaapstee open en zag een paardekop. Het dier was morsdood. De drie personen, die op de kar zaten, hadden geen let sel bekomen. Op het dezer dagen op Eik en Duinen onthulde ge- denkteeken voor van Zeggelen leest men Voor het volk dichtte hij. De nijverheid hielp hij bevorderen. Vijanden had hij niet. Zijn vrienden vereerden hem.# Een zeer treurige gebeurtenis heeft de ouders, den heer Van Dijk, directeur van de inrichtingen te Doe- tinchem, en zijne leerlingen in diepen rouw gedompeld. Zevèn jongelieden, kweekelingen dier inrichting, had den een roeitochtje op den IJsel naar Terborgh onder nomen. Terugkcerende, kwamen zij bij een sluis, waar de stroom zeer snel was en hevig bruischte. Door eene onverwachte wending in den stroom werd dc boot met zooveel kracht tegen een der schuine palen dié tegen de brug stonden (een zoogenaamde ijsbreker) gedreven, dat zij draaide en kantelde, waardoor drie jongelingen in het water vielen en door den snellen stroom weggevoerd werden. Een van hen is als door een wonder gered. Reeds onder het water voortdrijvende voelde hij op eens grond onder zijne voeten en bereikte zoo den wal. Maar de twee anderen helaas 1 (H. v. D. en H. E.) hebben hun graf in het water gevonden. Hunne lijken werden naar Ruimzicht ge bracht. Moge God hunne diep verslagen ouders en hunnen bedroefden leermeerster troosten Onder de benaming „rattenkoning", zoo leest men in het weekblad Het Nieuws, worden een aantal ratten verstaan, wier staarten zoo vast in elkander samengevlochten zijn, dat de dieren zich niet meer van elkander kunnen losmaken en in hun hulpeloozen toe stand van de medelijdendheid hunner makkers afhan gen. Opgezette rattenkoningen zijn in verscheidene musea voorhanden, o. a. in 's Rijks Museum te Leiden maar het onderzoek van zulke uitgedroogde exemplaren is niet geschikt, om voor dit vreemde verschijnsel eene verklaring te vinden. Onlangs echter was een natuur onderzoeker tc Dusseldorp in de gelegenheid, zulk een „rattenkoning" te zien, even nadat deze was op gespoord. De vinder had de ratten ontdekt in een ouden ketel, die te midden van andere oude voor- werpen in een hoek van een stal lag en welks bodem j met eene groote hoeveelheid koeharen, talk en anderen dierlijken afval bedekt was. Hij had de ratten gedood, naar gelang zij te voorschijn waren gekomen, en eerst toen hij den inhoud van den ketel op een vuilnishoop leegschudde, bemerkte hij, dat de dieren aan elkander vastzaten. De staarten waren vast omsloten door een klomp van koeharen, talk, leem, enz. ter dikte van een duimeerst nadat deze bekleeding verwijderd was, kon worden nagegaan op welke wijze de staarten in elkander waren gevlochten. De verbindingen waren op de meeste plaatsen eenigzins beweegbaaralleen op enkele pnnten zaten zij onbewegelijk vast. Hoe zulk een rattenkoning ontstaat, is natuurlijk moeielijk met zekerheid te zeggen. Waarschijnlijk is echter de moeder van de jonge ratten zelve de por- zaak van 't ontslaan er van, wanneer zij eenigen tijd op de door een toeval bijeenliggende staarten van hare jongen zit en dan deze spelenderwijs, zooals dat bij ratten gewoonte is, over elkander heen gooit. Zoo zullen zich de staarten 't eerste in elkander verwarren, en hoe meer die dieren over elkaar gegooid worden of over elkaar heen kruipen, des te meer zullen zij samen verbonden worden. Opmerking verdient het, dat de ralten, die zoo vastgeketend zijn, en natuur lijk daardoor geheel hulpeloos zijn, door de overigen overvloedig voorzien worden van het voedsel, dat zij zich zelve niet kunnen verschaffen. Misschien kan dit feit er eenigzins toe bij dragen, om het gevoel van afschuw te verminderen, dat deze dieren bij de meeste menschen verwekken. Goed voorgaandoet goed volgen. De gelukkig volbrachte Zweedsche tocht door de Noordelijke IJszee wekt niet alleen aller belangstelling maar spoort ook tot nieuwe ondernemingen aan. Een jong Italiaansch zee-officier wil thans een ontdekkingstocht naar de Zuidpool beproeven. De whigs te Londen bereiden den liberalen overwin naar Gladstone bij zijne komst aldaar een waren zegetocht. Een aantal parlementsleden hebben zich tot een comité vereenigd en duizend kiezers, van alle standen, hebben zich reeds daarbij aangesloten. Men wenscht door deze demonstraties een tegenhanger te geven aan den in tocht van de lords Beaconsfield en Salisbury bij hun terugkomst na de sluiting van het tractaat van Berlijn. Voor hét oogenblik heeft de heer Gladstone echter voor alle demonstraties bedankt en opgegeven dat hij te spreken is aan zijn gewoon adres Ha warden Castle. Hij heeft daarbij te kennen gegeven dat hij dergelijke bewegingen, die haar nut kunnen hebben zoolang de uit slag van den strijd nog onzeker was, thans afkeurt, dewijl zij de gevoelens der tegenpartij kunnen kwetsen Dit is een voorbeeld van bescheidenheid en onbaat zuchtigheid, dat alle aanvoerders van politieke partijen wel zouden doen ter harte te nemen. Men maakt zich in Engeland ongerust over een oefeningsschip, dat met 300 jonge matrozen den 31. Januari Bermuda heeft verlaten en waarvan sedert dien tijd niets is gehoord. De Amerikaansche generaal Ruggles is op weg om niet door dapperheid of overwinningen, maar door groote weldaden de menschheid aan zich te verplich ten. Hij meent in staat te zijn het naar verkiezing te doen regenen Een luchtballon met dynamiet naar boven zal een electrischen draad doen ontbranden, en de wolken scheuren en de regen zal vallen. Echt Amerikaansch. Rusland, thans onder Melikoffs hand eenigszins herademende dreigt op nieuw een onzekere toekomst tegen te gaan. Mét vaste hand en goed beleid heeft Vorst Gortschakoff vijf en twintig jaren lang de bui» tenlandsche zaken van het groote Rijk der Czaren bestuurd. Van den vrede van Parijs tot den vrede van Berlijn kwamen heel wat netelige vraagstukken en moeielijk op te lossen kwestiën aankloppen. Toen Nicolaas overleed en de nederlaag in de Krim niet te vermijden bleek, kwam Alexander II en met hem zijn trouwe dienaar Gortschakoff, de beproefde staatsman die thans zijn einde nabij is. Wie ook 's mans op volger moge zijn, waarschijnlijk zal deze veranderina- van personeel niet zonder invloed blijven op de biti- tenlandscke betrekkingen van Rusland. Geen parlementaire meerderheid zoo sterk als de liberale in Engeland, zoo luidt de triomfkreet. Eerst vormden de liberalen een meerderheid, onafhankelijk

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 2