GHRISTÜlilJHlSTÖIUSflH BLAD. A". o83> Donderdag IS April. 1880. HET ZUIDEN Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden francof 1,50. Enkele nommers- 0,05. Uitgever P. G. WIJTMAN, tb MIDDELBURG-. Pbijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 1- regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Middelburg, 14 April 1880. In de Maandag gehouden zitting der Tweede Kamer is de discussie over de overeenkomst Ter NeuzenGent voortgezet, en ten einde gebracht. De minister van Buitenlandsche zaken noemde de overeenkomst de vervulling van een internatio nalen plicht tegenover België. Zij vergunt België een kanaal te verbeteren, waarvan een deel op Neder- landsch grondgebied ligt zonder eenige opoffering on zerzijds. Aan weigering dier vergunniug is nimmer gedacht, maar bij de onderhandeling heeft de gele genheid zich voorgedaan wederzijds van Belgie een dienst te krijgen. De vraag is nuwie van beiden het meest is gebaat De conventie moet beschouwd wor den onafhankelijk van art. 11 van het traclaat van 1874, dat geen Nederlandsch maar een zuiver Belgisch belang beoogde. De minister verklaarde pertinent dat art. 8 van het tractaat van 1867 bindend blijft, en de Belgische regeering dit hiermede eens is. Het belang van Ter Neuzen wordt niet geschaad en door de verwer ping der conventie zouden wij het voordeel prijsgeven der verkrijging van de lijnen van den Grand Central Beige nl een politiek en materiëel belang. De minis ter van Waterstaat lichtte dit laatste nader toe. Hij en de minister van Finantiën zetten nader uiteen, dat Ter Neuzen niet wordt opgeofferd aan groote ge meenten. Laatstgenoemde verzekerde dat als de tollen voor den handel van Ter Neuzen bezwaarlijk mochten blijken, hij gaarne wil medewerken tot vermindering of opheffing ervan. De heer Nijst verklaarde zich voor de overeenkomst. Zij schokt volstrekt niet het nationaal gevoel. De heer Heijdenrijk achtte, na de verklaring der regeering dat beide staten het tractaat van 1867 ongerept verbindend achten, de verzekering van den Belgischen minister Frère Orban op 25 Februari onver klaarbaar, dat geen moreele band tot handhaving der bestaande tarieven verplicht. De heer Rutgers bleef zijne politieke en financiële bezwaren volhouden. De overeenkomst werd daarna aangenomen met 55 tegen 7 stemmen. Tegen stemden de heeren Rutgers Van Rozenburg, Des Amorie Van der Hoeven, De Vos Van Steenwijk, De Jonge, Keuchenius, Schepel en Sandberg. De Tweede Kamer beraadslaagt op het oogenblik of een „nieuwe tak van publieken dienst" aan de reeds bestaande, zal worden toegevoegd. Sommige libe ralen gelukkig niet alleu wenschen de staats bemoeiing nog een weinig verder uit te breiden, nl. door het stichten van een rijkspostspaarbank. Waarom moet juist de staat zich deze zorg aan trekken Omdat men dan zooveel te secuurder van zijn geld is. Waarom voldoen de thans bestaande spaarbanken niet aan de behoeften Behalve een enkel abuis, onlangs te Amsterdam voorgek omen, en die ook wel niet altijd door rijksambtenaren zullen te vermij den zijn, hoort men toch nooit van insoliditeit van spaarbanken klagen. Omdat zoo antwoorden de - voorstanders eener rijksspaarbank in elke gemeente, ten alle tijde gelegenheid moet bestaan om zijn geld te bezorgen. Ziedaar de redenen die de voorstanders van een Rijkspostspaarbank inbrengen tot verwezenlijking van hun idee. De heeren de JongGratemavan Delden Dijckmeesteren Teding van Berkhout protesteerden gisteren tegen deze nieuwe uiting van den geest van staatsbemoeiing, en dooding van den particulieren on dernemingsgeest, welks stichtingen, blijkens de erva ring van vele jaren, niet zoozeer te versmaden zijn. We gelooven dat het verwerpen van dit voorstel reden tot vreugde voor Nederland zal mogen zijn opdat de zucht om alles op den hals van den alge- meenen verzorger te schuiven, daardoor een gevoelige terechtwijzing ontvange. Dat de verkiezing van den heer Bastertin het district Utrecht door de kamer te niet zal worden gedaan, is thans na het verzoek aan den Minister om overlegging van de kiezerslijst te Harmeien, buiten twijfel. Alleen het gevoel van billijkheid noopt trouwens ook reeds tot deze uitkomst. De opbrengst der Rijksmiddelen over de afgeloopen 3 maanden was f22,118,000 tegen f 21,806,000 in 't vorige jaar en bij een raming van f 24,581,000. Er is dus nog een tekort van ruim 23 ton, en de voor uitgang tegenover het vorige jaar is nog maar zeer langzaam. Als men evenwel in aanmerking neemt dat onder de middelen, die in Maart 1880 meer opbrach ten dan in 1879, vooraan staan de invoerrechten, het registratierecht en de accijns op het geslacht, dan zal men moeten erkennen, dat deze kleine vooruitgang werkelijk een verbetering van eenige beteekenis is. Slechts door een uittreksel is ons het verslag der Ticeede Kamer betreffende de rentebelastingen bekend geworden. Dat uittreksel was echter zoo groot dat het tot plaatsing ongeschikt was, en bovendien zoo onbe stemd dat we aan het eind der lezing gekomen, en vragende welke toekomst kan van het ontwerp in de Kamer gewacht worden, het antwoord schuldig moes ten blijven. Daar dus de bespreking geenerlei resultaat zou opleveren, besloten we er eenvoudig af te zien. Intusschen plaatste omtrent dit onderwerp het Haagsche Dagblad een paar opmerkingen te juist en te zeer van pas om ze hier niet op te nemen. Het Dagblad merkt op lo. dat de Tweede Kamer feitelijk de publiciteit belemmert2o. dat zij meer en meer gaat werken pour le roi de Brum. Het taaiste geduld van ons Nederlandsch, d. i. niet politiek publiek, is er niet tegen bestand zulke breed uitgeplozen stukken te door worstelen, en de overgroote meerderheid begint er zelfs niet aan. Voor de couranten is 't onbegonnen werk (het stuk zou minstens 24 kolom compressen druk van het Dagblad beslaan Ergo blijft het proza van de tweede kamer per slot van rekening ongelezen. Daarentegen zou een beknopt, zakelijk rapport belangstelling vinden. Waarom hier niet en anders wel Maar in welk land neem Engeland, neem Belgie, neem Frankrijk, neem Duitschland ziet men dan ook over eenig wetsontwerp van belang (en dat nog wel een, welks beginsel meermalen uit voerig is behandeld, zulke onleesbare en ongelezen blijvende folianten verschijnen Waar vindt men ze ooit vermeld in de groote Europeesche pers van andere landen En 't ergste nog is door al die boomen ziet men 'tbosch niet eens. Dat wil zeggen, dat men uit al dien ondankbaren arbeid, waaraan zooveel tijd is be steed, te nauwernood leert kennen, hoe de opinie van de kamer is over de rentebelasting. Wie bekommert zich dan nog om zulke stukken De Schoolmannen zijn bitter verstoord, dat ons volk er lang niet aan denkt, de gevreesde rentebelasting maar zoo zoetsappig te slikkenen kunnen vooral niet velen, dat men die ergelijke belasting met de Schoolwet in verband brengt. Zoo komt de aap uit de mouw Want immers, indien er n uiets van aan was, dat de natie zoo met hart en ziel gehecht is aan de neu trale school, dan zouden de voorstanders der rente belasting juist bijzonder met die combinatie ingenomen moeten zijn. Bij een „natie aan die school gehecht" zou men, ter aanprijzing van zijn belasting, toch wel geen beter en sterker prikkel kunnen bezigen dan te zeggen „Lieve natie, anders raakt uw neutrale school, waaraan ge zoo gehecht zijt, nooit in fleur Eveneens als men, om van een moeder iets gedaan te krijgen, wat blij is, als men er bij kan zeggen „Lieve vrouw, doe wat ik u vraag, anders loopt het op schade uit voor uw kind, waaraan ge zoo gehecht zijt Toont men dus nu juist, bang voor dat argument te zijn, dan verraden de Liberalisten zich zelf, en er kennen ze stilzwijgend, dat wij, die, door de school te noemen, willen afschrikken, nader aan de waarheid zijn, dan de Liberalisten, die ter wille van de school de natie pogen over te halen. (Standaard?) De zomerdienst der spoorwegen zal, met het oog op het vroeg invallen der Pinksterdagen, voor den Nederl. Rijnspoorweg reeds met 10 Mei een aanvang nemen. Yoor de Staatsspoorwegen en den Centraal-spoorweg is het begin van de zomerdienst bepaald op 15 Mei. Het laat zich aanzien dat we spoedig het wetsont werp tegen misbruik van sterken drank te wachten hebben. De Standaard meldt het overlijden van mevrouw douaerière baronesse Van Boetzelaar van Dubbeldam, te Utrecht. Haar naam, zoowel als dien van haren overleden echtgenoot was jaren lang onder het christelijke Neder- landsche volk bekend en geëerd. Menige stichting dankt aan haar ontstaan of bloei. Prof. Nordenskiöld is voornemens dezen zomer ons land te bezoeken. De werkman, die den 6den dezer op het bark schip Baron van Pallandtdoor het vallen van een kabel, zwaar werd gewond, is Zondag na een hevig lijden in het gasthuis te Middelburg bezweken. Den ochtend toen hem het ongeluk trof, was hij voor het eerst aan boord van dat schip werkzaam. Hij laat eene weduwe na met 14 kinderen; 6 zijn er nog onver zorgd. Dit treurig geval heeft drie onzer stadgenooten er toe geleid liefdegaven voor dit diep te beklagen gezin te vragen. Ook van onze zijde wenschen we mede te werken om zoo mogelijk hun lot te verzachten, ep

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 1