GEMENGDE BERICHTEN. NL AND uii SIK tkissvaal. HANDELSBERICHTE. tak, zoodra mogelijk van een drukkenden last, geheel of gedeeltelijk, worden ontheven. Op het door den raad van Ter Neuzen aan ge deputeerde staten van Zeeland ingediend adres om de provinciale stoomboot, welke des namiddags te 3 uren uit Vlissingen vertrekt, in verbinding te brengen met den trein, die te 3 uur 5 minuten aldaar aankomt, is afwijzend beschikt. Vrijdag middag geraakten bij de landbouwer Joh. Van der Bijl te Zonnemaire, door het spelen van een paar vierjarige knaapjes met lucifers, een stapel stroo in brand; tengevolge van den hevigen wind deel de zich het vuur spoedig mede aan andere stapels en een hooiklamp van ongeveer dertig voer, die weldra geheel waren vernieldgelukkig bleven, door de gun stige richting van den wind en de werking der brand - spuit, hotstede en schuur behouden. Woensdag namiddag woedde boven de dorpen Veendam en Wildervank (prov. Groningen) een vree- selijk onwedcr. Een der donderslagen was zoo hevig dat uit eene lagere school alle leerlingen in allerijl vluchtten, omdat ze meenden dat de bliksem in de school was geslagen. De onderwijzers waren niet in staat de kinderen tot rust te brengen. Of de bliksem nu werkelijk in het gebouw is geslagen en daar eenige brandstoften aan het smeulen zijn geraakt, kan men niet met zekerheid zeggen, doch Donderdag is ge noemde school in brand geraakt en grootendeels in een puinhoop veranderd. Als een bewijs hoe sterk de landverhuizing naar Amerika toeneemt kan dienen het feit, dat de gelieele vorige week de passagiers die zich naar Amerika wil den inschepen uitgesteld zijn tot a. Zaterdag, omdat het stoomschip Rotterdam reeds sinds 8 dagen over bevolkt was. De tractementen voor de hoofden der NederlandscJie Handelmaatschappij bedragen thans voor den president f 20,000, voor iederen directeur f 16,000, voor den secretaris f 8000 en bovendien een zekere uitkeering. Een minister des Konings, de hoogste magistraat in den lande geniet een inkomen van f 12,000, en blijft dus nog f 8000 onder den president der Nederland- scJie Handelmaatschappij. Eene betrekking, welke niet algemeen bekend is, „noodhulp-onderopzichter over de stedelijke lijk bezorgers te Haarlem." De gelukkige titularis is dezer dagen tot onderopzichter bevorderd. Gastein zal eerlang zijn 1200jarig bestaan als badplaats herdenken, en maakt reeds toebereidselen dat feest op waardige wijze te vieren. In het jaar 680 nl. werd bij de warme bron, welke een paar jaren te voren door eenige jagers was ont dekt, de eerste hut opgericht ten gerieve der lijders die er zich kwamen baden. Het officieele blad meldt dd. 8 April, dat in de toestand der Keizerin vanïtusland verbetering is gekomen. Denachtrustisbeter.de eetlust en de krachten nemen toe en de hartkloppingen hebben opgehouden. Alleen wordt de Keizerin nog door hoest gekweld. Voor het huldeblijk, den generaal Van der Heyden aan te bieden, zijn vanwege de vorstelijke familie de navolgende sommen beschikbaar gesteld door Z. M. den Koning f 500; door H. M. de Koningin f 250; door Z. K. H. prins Frederik f 500 en door 11. K. H. prinses Marianne f 250. De minister van oorlog heeft aan den kapitein M. A. Dickhof, van de divisie koninklijke maréchaussees. van Noord-Brabant en Zeeland, die onlangs bij de overstrooming in Noord-Brabant goede diensten heeft bewezen, deswege zijne tevredenheid betuigd. -t—r De Parijsche bladen spreken van een moord van twee Eranschen, de heeren Wallon, die met eene wetenschappelijke zending was belast, en Guillaume, zijn reismakker, op het eiland Sumatra, aan den oever der rivier Tenyung. De moord had plaats den loden Maart. De militaire gouverneur van - 4-fjeh is vertrokken aan het hoofd eener expeditie, om de lijken en de bagage op te sporen, en om de schuldige inboorlingen te straffen. tSlfl Nu de verkiezingen in Engeland nagenoeg gedaan zijn, en er reeds kabinetsraad is gehouden om te be palen wanneer de teugels van 't bewind aan den te genstander, hij moge dan Gladstone, Hartington of Granville heeten, in handen zullen worden gegeven, is het niet ondienstig eens na te gaan, welken indruk deze ongedachte omkeering buiten de grenzen van Engeland heeft gemaakt. Zoodra de liberale partij in Engeland wist dat zij tot de regeering zou geroepen worden, heeft ze, met eerlijkheid en tact gewaar schuwd tegen overdreven verwachtingen. Men kan het gedane zoo maar niet op eenmaal ongedaan maken. Dat dc dag na het optreden van een liberaal kabinet de oorlog met Afghanistan zou worden gestaakt en de Transvaal onafhankelijk zou worden verklaard, zullen wel de heethoofden wenschen, maar dat aan zoo on zinnige eischen niet kan voldaan wórden valt in 't oog. Dat men in Zuid-Afrika een straal van hoop heeft ge zien is duidelijk door het adres der boeren, in ons vorig nomraer besproken. Rusland juicht over den uitslag der verkiezingen, in Turkije is het andersom. Niet zmder reden. Waren het niet de Engelsche Pu riteinenmet Gladstone aan 't hoofd, die de Bulgaar- sche gruwelen bekend hebben gemaakt in Europa, en die den Czaar hebben gesteund toen hij het zwaard trok voor de vervolgden en verdrukten Was het niet Beaconsfield en de zijuen die den Sultan de hand boven 't hoofd hielden, en de Mohammedanen steunden? Was het niet- de invlo°d van Engeland die de rech ten der kleiue Staten op het Berlijnsche Congres toe gestaan of erkend op de lange baan schoof? Dat heeft men in Rusland zoowel als in Turkije in de gaten, en van daar zeer begrijpelijke voor- of tegen- ingenomenheid. Oostenrijk met zijn „bezette" provin ciën vertrouwt Gladstone ook niet best, en heeft, hoe wel niet zoo geïnteresseerd, toch ook niet veel met de nieuwe Engelsche regeering op, die, zoo we hopen, haar krachtige hand in de Europeesche politiek zal doen gevoelen, vooral daar waar nog steeds onver draagzaamheid, oneerlijkheid en dientengevolge ellende welig tieren, zooals aan den Balkan. Uit den verkiezingsstrijd in Engeland valt mede te deelen dat de liberalen met eene respectabele meerder heid van 80 stemmen, onafhankelijk van de home- rulers in het Parlement zullen optreden, en verder dat de verkiezing van Lord Hartington en den heer Grafton in North-East Lancashire, in de plaats van de conservatieve leden Holt en Starkie, eene nieuwe schitterende zegepraal voor de liberalen is. Gladstone heeft door een schrijven aan de kiezers van Leeds bekend gemaakt, dat hij in het Parlement zal plaats nemen voor Midlothian. Leeds is een beslist liberaal district en Midlothian een echt conservatief district, waar niemand anders dan Glads'one, en dan nog slechts met moeite winnen kan. Te Leeds zal men nu den heer H. Gladstone, zoon van den premier t dien wij ten onrechte reeds te Midlesex gekozen waanden) candidaat s'ellen. Wat zal de Paus, wat zullen de Jezuïeten, wat zal de regeering, wat zullen de congregatiën in Frankrijk doen Ziedaar de vragen der publieke opinie in Frankrijk.Hei is van ons niet te wach'en dat we plaats geven aan zooveel verschillende, dikwijls ganseh tegenstrijdige oordeelvellingen. De wraakneming der regeering over de verwerping van art. 7 in den Senaat, is niet traai. Door oude en versletene wetten op te rakelen wil men toonen de baas te zijn, en de meerderheid in den Senaat wel te kunnen dupeeren. Het zij zoo Een krachtige kloeKe regeering oordeelt niet naar wat zekere secte of partij gedaan heeft of wat ze in haar schild voert, maar naar hetgeen ze nu doet. Indien de Jezuïeten zooveel kwaad doen, en niet in staat zijn hun leven te beteren, waarom straft men hen dan niet? Moet men dan die zwarte bende een buurman 't huis sturen Te oordeelen naar dit staaltje zou men geneigd zijn Victor Hugo zelfs het recht te ontzeggen zijn land het middelpunt der wereld te noemen, en gaan gelooven dat de Eranschen hun sinds '89 gevierde spreuk: «Vrijheid, Gelijkheid en Broederschap" niet best hebben leeren verstaan. In ons vorig no miner hebben we gemeld, dat de bewoners der Transvaal een adres aan Gladstone teekenden, inmiddels ging het Brit- sche Gouvernement kalm den constitutionelen weg en opende de eerste zitting van den Wetgevenden Raad in de Transvaal. De majoor Lanyon hield namens de* Regering de openingsrede. Hij verklaarde daarin, dat de negen leden, door het volk gekozen om in den Raad naast de zes van Regeringswege aangestelde leden te dienen, mannen waren, wier karakter en positie deden verwachten, dat zij de belangen van het land naar behooren zouden behartigen. Hunne kennis van de plaatselijke toestanden was een waardeerbare zaak bij de beraadslagingen en zou het Gouvernement ten steun zijn in een tijd, die eene tevens krachtige, ge matigde en beleidvolle politiek gebiedend eischt. De gevaren, te duchten uit de houding der Zoeloe's, waren gelukkig geweken, en zoo ook die, ontstaande uit de aanvallende handelingen van Secocoenie. Daarvoor ver diende sir Garnet Wolselcy den hoogen dank van het land. De landbouwers waren nu naar hunne hoeven teruggekeerd en de inboorlingen tot hunne vreedzame bezigheden. Doch er waren nog andere zaken, die tot angstige onrust aanleiding gaven. „Daartoe behoort in de eerste plaats, zoo zeide majoor Lanyon voorts, de houding, aangenomen door een deel onzer bevolking, die in oppositie is tegen Hr. Ms. regeren over dit land. I)at er zulk een weerzin bestaat, is hoogst te betreuren, voornamelijk met het oog daarop, dat het gevolg daarvan is het tegenhouden van den materieelen vooruitgang der kolonie. Het is niet te ontkennen, dat de eigendom van allen aard in waarde is verhoogd, en de handel meer bloeiend is, dan voor de aan hechting. Wat er noodig is om vooruitgang en wel vaart des lands te bevorderen en te bestendigen is de hartelijk gemeende samenwerking van alle klassen tot het gemeene welzijn. Het Gouvernement ziet met ver trouwen in de toekomst, den raad en de hulp der leden te gemoet, bij alle maatregelen strekkende om dat doel te bevorden." Vervolgens haalde majoor Lanyon de woorden aan van den secretaris van Staat voor" de koloniën, tot verklaring der wenschen en bedoelingen van Hr. Ms. bewind bij het aannemen der tegen woordige Staatsregeling in de Transvaal. Onder de zaken, die ter overweging zouden komen, kwamen de volgende voor. De provincie had volkomen gebrek aan die instellingen, die hoog noodig zijn voor een be schaafde maatschappij. Er was geen hospitaal in de provincie, en niet ge zorgd voor geneeskundige hulp in de bunendistricteu. Politietoezicht was er niet, en de gevangenissen waren een schandaal voor een beschaafd oord. Voor de armen was niet gezorgd, en als krankzinnigengestichten moes ten de kerkers dienen. Het grondgebied was volstrekt niet behoorlijk opgenomen en de landdrosten waren geheel in 't onzekere, nopens de ware grenzen hunner eigen districten. Publieke werken en publieke wegen geene. In al deze gebrekkigheden voorziening aan te brengen was een werk van tijd en op de zelfhulp der bevolking moest worden gesteund. De finantieele toe stand der provincie verbeterde, daar de inkomsten van 1878 met 16 pet. waren toegenomen. Onderscheidene voorstellen zouden de vergadering worden gedaan ontwerpen betrekkelijk insolventie en uitlevering, eene belasting op de hutten van inboorlingen, instelling van gemeentebesturen, betere registratie van acten, verbetering der onderwijswet, welk laatste punt alles zins noodzakelijk was en- geen uitstel dulde. De kwes tie der confederatie moest eerlang te berde komen. „Het was niet gotd, zeide majoor Lanyon, dat er op een grondgebied zoo groot en zoo gelijkvormig in me nig politiek punt, een aantal staten zouden bestaan onder verschillende vormen van bestuur en geheel on verantwoordelijk jegens elkauder,. en 'twas te hopen, dat de Stalen van Znid-Afrika eerlang aan deze zaak ernstige onbaatzuchtige aandacht zouden wijden, zoo dat zij mochten samensmelten tot eene harmonieuse Unie.» Burgerlijke Stand. Crijpskcrke. Gehuwd Chr. Stroo, jm. 20 j. en J. Kleinepier, jd. 23 j. Bevallen: L. Wisse, geb. Looise, d. M. Koppoolse, geb. Hugense, d. Overleden (geene.) Graanmarkten enz. Rotterdam, 12 April. De prijzen van Tarwe en Rogge ondergingen geene verandering. De overige artikelen zonder handel. I'rijzeii van Effecten. Amsterdam, 10 April 1880. Ne,derl. Cerlific. WerkelijRe schuld. pet. 659/16 dito dito dito 3 K 78l/g dito dito dito 4 1023/., Loten stad Amsterdam 3 10974 dito dito Rotterdam 3 1023/4 Roeland Obligation 1798/1815 5 H 957s Certific. Inscr. 5e serie 1854 5 58 Dito dito 6e serie.1855 5 70a/4 Obligation dito f 1000 1864. 5 915/s dito L. 100 18725 865/8 dito L. 100 18735 867/a dito 1877 dito5 9D/s dito leening 1S67--69 5 H 76 Loten 1864 5 143 Loten 1866 5 140 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 133 Oblig. dito5 927s Aand. Kiew-Best5 Ublig. spoorweg Poti-Tiflis. 4 Sö1 /4 dito dito Jelez Orel 5 87'/a dito dtto Jelez-Griasi. 5 843/4 dito dito Charkow Azow 5 S65/8 dito Bultische spoorweg3 537s Polen. Aand. Warsehau-Bromberg 4 Weeneu. dito dito 5 77"/s Oosteni. Oblig.nietal.in zilv Jan./Juli 5 62'/s dito dito Febr./Aug. 5 613/4 dito dito April/Oet. 5 6274 dito in papier Mei/Nov. 5 K 6D/2 Italië, Oblig. Z. Ital. spoorweg .3 *50 Spanje. Obligation Buitenl 1 177 dito Binnenlandsche 1 15 Portugal. Obligation3 5274 Turkiie. Inschrijving Alg. schuld 1865 5 97/I6 Obligatiën 1869 6 lC3/4 Araerik. Obl. Vereenigde Staten 187i 5 lOP/s dito dito dito 1876. 472 Prijzen va» coupons. Amsterdam, 8 April. Metall. I 21,12725 dito zilver f 2l,127o; Div. Eng. per f 11,7777; Eng. Russen per ft f 12,0273', Eng- Portugal per ft f Frans f 4-7,50; Belg. f 47,50; Pruis 1 58,65; Hamb. Russen f 1,21'/ai Russen in Z. R. 1' 1,25 Pooiscke per Z. R. f 1,84; Spaansclie pi isters-1 47,50 Spaansehe Binnenlandsche f2,31; Araerikaansche dollars f2,45725 papier f 2.457a

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 3