ciRismiJi'Usmisci blad. .V. 382. Dinsdag 13 April. Middelburg, 12 April 1SS0. 1888. Verschijnt eiken M\a.nda.g, Woensdag en Vrijdag avond ten S ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie ma vndbn franco1,50. Enkele no ra uiers 0,05. Uitgever T\ G. WIJTM te MIDDELBURG. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 16 ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Naar we vernemen zal dit jaar het Ztiider-Zen- «llugsfccst worden gehouden op den huize „Honds- donk'' onder Oisterwijk. Het terrein, zeer geschikt voor een zoodanige gelegenheid, is daartoe welwillend afgestaan door jhr. mr. J. van der Feltz te Twello. Vervolg uitslag examens in Zeélajid: Van de 12 aspiranten voor hoofdonderwijzer zijn 8 toegelaten, zijnde de heeren J. van den Ende, H. Jongepièr, A. M. Romijn, C. Schuerveld, allen van MiddelburgH. Dieho, van AardenburgW. Meer man, van HoekP. J. van de Sande en C. Staal, beiden van Ter Neuzen. Voor de Fransche taal werden 5 candidaten geëxa mineerd, toegelaten 2, de heeren W. A. Kuyper Boone van Zierikzee en J. Verhage, van Wolfaartsdijk. De beide aspiranten voor de akte voor wiskunde werden toegelaten nl. de heeren J. de Keijzer van Kappelle en J. Markusse van Middelburg. Van de 4 adspiranten voor de akte als onderwijzeres in de Fransche taal zijn 2 toegelaten, de dames M. L. H. Limburg, en A. Mets, beiden van Middelburg. Handwerkengeëxamineerd 14, toegelaten 10, de dames K. J. Bjs, voor nuttige en fraaie, A. Bou- cherie, n. en f., beiden vau MiddelburgE. van den Burght, van Goes, f., A. A. R. Dobbelaere, van Vlis singen, n. en f. M. van den Ende, van Zierikzee, n. en f.A. J. Guillaume, van Vlissingen, n.M. M. Hogerland, van Middelburg, n.S. van der Linde, van Groede, f. J. D. Schoonakker, van Middelburg, n. en f., en A. P. Anker, van Zierikzee. n. Professor Nordenskiöld heeft den secretaris van het Aardrijkskundig Genootschap te Brussel schriftelijk be dankt voor de eer van het hem aangeboden banket. De beroemde Poolreiziger is zaterdag per middag trein te Vlissingen aangekomen, heeft zich eenigen tijd op het Zweedsche consulaat opgehouden en is daarna aan boord van de Vega gegaan, die 's avonds naar Kopenkage vertrokken is. We herinneren onzen lezers, nu de gewone schoon maak in vollen gang is, aan de gelegenheid die nog steeds te Middelburg bestaat, tot het kwijt worden van oud-papier. Er af te zijn is voor menige huismoeder oorzaak van vreugde, iets nuttigs er mee te doen mag aan sporen tot het geven van dat overtollige in menig huis aan ds. 3. P. Nonhebel. Zaterdag vervoegde zich aan ons bureau een Zeeuw, die expresselijk een reis had gedaan, op het gerucht dat in ons blad gratis passage naar Amerika was toegezegd. We moesten hem natuurlijk teleurstellen, en zeggen dat niet gratis overtocht maar gratis inlichtingen den overtocht betreffende, in ons blad geannonceerd werden door den heer Kooman te Goes. Weinige oogenblikken later kregen we de Bazuin in handen, en de gedachte kwam bij ons op of die vrager- misschien maar niet een weinig te vroeg was geweest. In dit blad toch wordt door den heer A. II. Wessels van Rhijnsburg, namens den heer Hazenberg predikant te New-Yersey op zijne woonplaats als een gunstige pleek voor landverhuizers gewezen. Indien belanghebbenden, die slechts toereikende zijn om tot New-York te kqmen aan de heeren Wessels te Rhijns burg of Hazenberg te Nèw-Yersey willen schrijven, zullen ze van New-York kosteloos worden afgehaald. Nog een weinig, en ook de tocht over den Atlanti- schen Oceaan wordt vrij. H. M. de Koningin van Engeland zal op hare terugreis van Brussel naar Engeland op den l6den dezer 's nam. 5.6 ure van Roosendaal per Staatsspoor naar Vlissingen vertrekken, en van daar per stoom boot hare reis naar Engeland vervolgen. Nader verneemt het blad, dat de tractementen voor de inspecteurs zullen worden vastgesteld op f 3500, die voor de districtsschoolopzieners op f 2500. De tentoonstelling ten behoeve der watersnoodlijden den is Zaterdag voor het publiek geopend. Aanstonds bij het binnentreden van de net gedeco reerde zaal, wordt het oog getroffen door de schilde rijverzameling die rechts den wand verfraait. Niet enkel liefhebbers zonden hun kunstvoortbrengselen door menig keurig doek van welbekende en hoogge schatte hand gaf ook de Nederlandsche schilderschool het overtuigend bewijs dat zij de oud-hollandsche gulheid niet verloochent. De wand daartegenover prijkt met een keur van producten van de tapijt-industrieeen tijgervel, om - geven door geweren en andere wapenen, vormt een wapentropee die bij menigen jager een goed figuur zou maken. Onder die wandbedekking, in lange rijen en in 't midden der zaal op koefvormige tafels, [zijn smaakvol uitgespreid een schat van geschenken Galanterieën, huishoudelijke voorwerpen, speelgoed, schoenen en laarzen, champagne en vaatjes bier, bloemenmandjes kistjes sigaren, al wat oog, smaak en reuk kan streelen. Op de tweede tafel vooral zijn de meer kostbare voor werpen prachtig gerangschikt. Kolossale vazen, fraai gedreven zilveren voorwerpen, serviezen, articles de luxe, waaraan in elk salon of boudoir gaarne een plaatsje zou worden ingeruimd, trekken daar de aan dacht, en men kan dan tevens het als curiositeit merkwaardige, in de nationale kleuren gewerkte beursje beschouwen, waarin Z. M. de eerste gift schonk voor de watersnoodlijdenden en dat thans met zooveel meer onder een stolp prijkt. Vlak daarbij, aan den door de borstbeelden van Koning en Koningin geflankeerden doorgang tot de tweede zaal zijn de hoeken afgeschoten om aan een waar meubel magazijn plaats te verschaffen. De tweede zaal is voornamelijk bestemd voor wat de boekhandel en de Nederlandsche vrouwen schonken. Terwijl ook hier weder platen en photographiëen de wandbedekking uitmaken en het fond door fraaie dekens wordt samengesteld, vindt men de eene helft ingenomen door een tafel, die bijna dreigt te bezwijken onder de vracht van prachtwerken en andere boeken. Maar voor deze werken doet de arbeid van zoo menige geoefende vrouwenhand niet onder. Welk een rijkdom van geborduurde bankjes en kussens, welk een schat van artikelen, die de vrouw alleen maken kan. Door weezen werd ingezonden eene fraaie pop pen verzameling. In de Vrijdag gehouden zitting der Tweede Kamer was ingekomen een wetsontwerp tot het verleenen van uitstel aan de maatschappij Zeeland van hare verplich ting tot het bouwen van een hotel te Vlissingen. De heer Luijben heeft gerapporteerd omtrent de geloofs brieven van den heer Bastert. De commissie heeft ernstige bedenkingen tegen deze verkiezing, maar wenscht overlegging der kiezerslijsten. Het debat daarover zal nader plaats hebben. Daarna is de discussie over de bekende overeenkomst Ter Neuzen aangevan gen De heer De Jonge verdedigde de belangen van Ter Neuzen, dat opgeofferd wordt aan grootere loca- liteiten hier te lande en aan Antwerpen en Gent. De verdieping van het kanaal is zuiver Belgisch belang, en omtrent de spoorweg-tarieven zijn wij door weg lating van art. 11 overgegeven aan de willekeur van België. De heer Lenting betwiste dit. Art. 11 is volgens hem overbodig, daar art. 9 van het tractaat van 1867 volkomen voldoende is. De naasting der spoorweg- lijnen was een overwegend equivalent. Ook de heer Gratama zag daarin een groot belang, opwegende tegen de benadeeling van Ter Neuzen. De iieerVan Eek verdedigde evenzeer de overeenkomst - als eenvoudigen vriendschapsdienst aan eene naburige mogendheid zonder opoffering onzerzijds. Wij geven volgens hem gelegenheid tot kaaaal-verbetering aan België en verkrijgen vergemakkelijking in de naasting der spoorwegen. De bezwaren, aan Ter Neuzen ont leend, zijn volgens hem overdreven. Alleen wenscht spreker zekerheid, dat Nederland niet berust in de verklaring van den Belgischen mi nister Frère Orban, dat België niet gebonden is door het tractaat van 1867. De heer Rutgers heeft een politiek bezwaar in de weglating van art. 11. Daar door geven wij onze aanspraken op gelijkstelling van Ter Neuzen met andere havens voor spoorwegtarieven op, zonder iets in de plaats te verkrijgen. Ook de heer Keucheniu9 zag in de weglating van art. 11 eene loslating der rechten, ons bij tractaat van 1867 verzekerd. De heer Heydenrijck vroeg pertinent, of art. 8 van het tractaat van 1867 door de regeering van België bindend wordt geacht ja of neen. De heer De Casembroot heeft verlof gevraagd en verkregen om op nader te bepalen dag de regeering te interpelleeren over het beleid der regeering in Atjeïj. speciaal of door de benoeming van twee regeerings- commissarissen op hen de uitoefening van het hoog gezag is overgegaan en zoo niet, welke staatkundige verhouding dan tusschen hen is ontstaan Verder of die benoeming een gevolg is van de verklaring, dat tot civiele inrichting van het bestuur kan worden over gegaan, of dat die afhankelijk zal zijn van de inwilliging door de wetgevende macht van de vereischte credieten en hoever zij zich zal uitstrekken Het wetsontwerp tot verzekering van de uitvoering der schoolwet is, naar het Vaderland meldt, reeds "sinds eenige dagen van den Raad van State terug en kan dus eerstdaags bij de Tweede Kamer inkomen. We vestigen de aandacht onzer lezers op de uit gave van „Ons Program" toegelicht door dr. Kuyper, tweede druk. Was bij den eersten druk de prijs buitensporig hoog en alzoo het bezit voor velen onbereikbaar, thans word^ dit werk uitgegeven, ingenaaid voor f 3,60, gebonk sf

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 1