Jhrlt, Jirhool en titling. L a n (I I) o ii w. GEMENGDE BERICHTEN. ehoêve van de watersnoódlij (lenden,^"die zaterdag voor t publiek zal geopend worden. Graaf Schimmelpenninck sprak HH. MM. toe, die daarna omstreeks een uur in de zaal vertoefden. Bij de Ticeede Kamer zijn ingekomen wetsvoor- drachten tot aanleg van kanaalverbindingen in Gro ningen, Drente en Overijsel, en tot verbetering van denbinnenlandschen waterstaat in de provincie Friesland. Voor de eerste plannen wordt een rijkssubsidie van fruim 2 millioen gulden aangevraagd', voor het laatst genoemde van f 2.24/0.000. In het regeeringsantwoord der Tweede Kamer op het afdeelingsverslag over historische monumenten, wordt o. a. gezegd dat voor de voormalige Groote kerk te Yeere, op aandrang der kamer in stand gehouden, nog geen bepaalde bestemming is aangewezen. Het zal wellicht even moeilijk zijn voor dit groote gebouw eene bestemming aan te wijzen, als 't dit is voor de vele kleinere ledigstaande gebouwen te Vecre. DeArnhemsdee Courant veroorlooft zich weder eens eene aardigheid ten koste der christelijke school. Te Botterdam zoo vertelt ze werd een jongen die zich aan kattekwaad schuldig gemaakt had, naar het politiebureau gebracht. Nu dat gebeurt meer. Maar het grappige van het geval is dat de jongen onophoudelijk riep: „Iieere verlos ons van den booze" En nu komt de diepzinnige, wijsgeerige redeneering van de Arnhemsche dat de jongens er toch niet beter op worden al gelooven zij aan „den booze" Be Tijd heeft tegenover een schrijven in het Han delsblad uit Middelburg, onze partij opgenomen. Na eerbied betuigt te hebben voor onze overtuiging in betrekking tot Zondagsviering en tentoonstellingen, Was in het Handelsblad te lezen //Wij zouden van die heeren van „Het Zuiden" buiten de tale Kanaans wel eens een betoog wil len hooren, waarom een werkman, die met vrouw en kind mooie schilderijen gaat zien en daarna op eene wandeling in de vrije natuur het geziene bespreekt, zijn Zondagmiddag minder goed doorbrengt dan zijn biiurman, (lie bij de krakende tonen van een ontstemd huisorgel in een benauwd vertrek de heele buurt doet weergalmen van een oorverscheurend psalmgezang, dat onder zulke omstandigheden werkelijk niet opwekt tot levensmoed en levenskracht. Zijn eerbied komt dus, aldus merkt Be Tijd op, lieder op den eerbied der bespotting. Maar dan wenschen wij aan dien correspondent een paar punten ter overweging aan te bieden. Heeft hij waarheid gesproken en koestert hij in derdaad eerbied voor menschen die bespottelijk zijn dan is hij zelf rijp voor een Heeft hij echter leugentaal gesproken en bezit hij geen eerbied voor belachelijke wezens, waarom getuigt hij dan het tegendeel Ware het niet oneindig beter aan dat ergerlijke huichelen een einde te maken en aan de woorden hunne ware beteekenis te geven. De Nieuwe Rotterdarnsche Courant wijst met het oog op de aanstaande aftreding van het schooltoezicht, bij de invoering der nieuwe wet, alle tegenstanders van het openbaar onderwijs tot het vervullen van eenige betrekking af. Dat afwijzen behoefde o. i. niet, omdat we niet kunnen gelooven dat vele tegenstanders bereid zullen worden bevonden een ambtseed af te leggen, die hen Verplicht den bloei van het openbaar onderwijs te be vorderen zooveel in hun vermogen staat. Het petitionnement, uitgaande van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen om aan de Tweede Kamer te verzoeken met de Regeering mede te werken tot beteugeling van het misbruik van sterken drank, heeft ten gevolge gehad, dat Dinsdag aan den voorzitter der Tweede Kamer een adres is aangeboden, onder teekend door 48.654 meerderjarige ingezetenen. I Ten aanzien van den voortgang der onderneming tot landaanwinning op de Friesche Wadden kan o. a. het volgende gemeld worden In het jaar 1879 zijn door de directie over een groot gGclcbrit, J'tfciir"neif Wuu uuaugcu geuaan tot on derzoek der samenstelling van den bodem. Daardoor J is gebleken, dat de zandige lagen tot de minderheid behooren en ten westen van den verbindingsdam goede gronden gevonden zijn. De monsters van ruim 280 boringen zijn behoorlijk gemerkt bewaard en de grond soorten zijn in duidelijke kleuren aangewezen op een kaart van 1 'sauoo, welke dezer dagen aan de belang hebbenden is toegezonden. De gronden zijn in vier soorten of hoofdrubrieken verdeeld1 klei of slib 2 goeden gemengden grond3 zandigen gemeng- den grond 4 zand. De aanslibbing is het zichtbaarst meest langs de Friesche kust, de kleistrook neemt daar, maar ook op de Oostzijde der platen en nabij den oever van Ame land steeds toe, en wel langs den Friescken wal tot het dorp Wiersum en langs het eiland tot de Kpoi- duinen. De regelmatige grondboringen over deze groote uitgestrektheid leveren een duidelijk bewijs van de zorg en inspanning, waarmede dit tijdroovend en soms gevaarlijk werk door de directie en het ingenieurs- personeel is verricht. Middelburg, 9 April. Naar wij vernemen heelt de heer Dr. Sibmacher Zijnen aan zijn voornemen gevolg- gegeven en zijne bezwaren ingediend tegen den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Middelburg, in een stuk, dat mede onderteekend is door den predikant Koch. Daarin wordt als beschuldiging tegen den kerkeraad ingebracht dat deze goedgevonden heeft de aanneming en daarop gevolgde bevestiging van de leerlingen dezer predi kanten voor onwettig te verklaren, dewijl die heeft plaats gehad zonder de tegenwoordigheid eens ouder- lings en genoemde kerkeraad dientengevolge en op grond daarvan geweigerd heeft de aldus aangenomen 32 jongelieden in te schrijven in het lidmatenboek der gemeente, en hun de rechten toe te kennen aan genoemd lidmaatschap verbonden. De heeren Sibmacher Zijnen en Koch trachten deze zaak te maken tot een geschil in den boezem van den kerkeraad, waarbij het alsdan de roeping zou zijn van het Class. Bestuur, om dit uit den weg te ruimen door zijne medewerking te verleenen tot bijlëgging en schikking in der minne. Anderen meenen evenwel, dat de memorie der heeren Sibmacher Zijnen en Koch niet anders kan worden beschouwd, dan als eene formeele aanklacht van den kerkeraad, waarop het Class. Bestuur uitspraak heeft te doen. Hoe dit is, laten wij natuurlijk ter beslissing over aan het Class. Bestuur. Doch onze bevreemding spreken wij uit over deze daad van de heeren Sibin. Zijnen en Koch, juist in den tijd, dat een voorstel van Ds. Nönhëbcl aanhangig is, waarvan het doel is, om een toestand in het leven te roepen, waardoor aan het Modernisme een eigen kring wordt geopend, waarin het zich, naar den aard van zijn leven kan inrichten en ontwikkelen, zonder tot hinder te zijn van of gehinderd te worden door het geloovig deel der gemeente. Yerder dunkt ons, dat in eene zaak van beginsel, schik ken en bijleggen onmogelijk is en meenen wij dat de geschiedenis der Ned. Herv. Kerk leert, dat juist door al dat schikken en plooien en samenhouden, van wat naar den aard van zijn leven niet samen behoort, de thans bestaande ellende in die kerk is gekomen. Men heeft door dat modderen niet anders verkregen dan continuatie van ellende en strijd. Men schrijft aan de Leidsche Courant. April heeft zich goed ingesteld. De wind, het scherpe oosten ver latend, is gekeerd en de regen gekomen, die, naar de zegswijze der landlieden, gras en kievitseieren brengt. Het is malsch weer. De kievieten zijn in de weiden, die nog wel geen gras hebben, doch groen zijn en spoedig veel gras hebben zullen, als het weer zich zoo gunstig houdt. Er is jong vee in de weiden ge-" daan op hoop van doorgaande groeizaamheid. Alles gaat naar wensch Het koolzaad staat gunstig. De kastanjeboom maakt jong gebladerte, abrikoos en per zik gaan bloeien de bloesemknoppen van peren en appelen beginnen te zwellen; op de akkers komen bloeiende tulpen in kleurenmengeling te voorschijn, terwijl de crocussen gedaan hebben en de hyacinten weldra in bloei volgen zullen. De leeuwrik zingt met onverpoosd geschal, de ooievaar zweeft hoog in de lucht en de tortelduif kirt haar zoet geluid in het ontluikend woud. Heden verlieten twee gezinnen uit Kleverskerke en een uit Arnemuiden, samen 17 personen, het vaderland, om in Amerika een-nieuw te gaan zoeken. ■ri Cristëre.. JCüienu is uir het water der Nieuw3" Haven te Zierikzee opgevischt het lijk van den sjou werman B. In den laten avond van Woensdag is hij werkzaam geweest aan een aldaar liggende stoomboot en daar de man nog al eens drank gebruikte, in be nevelden toestand vermoedelijk over een touw gestrui keld en in de haven gevallen. Dezer dagen keerde en werkster, na volbrach ten arbeid, langs eene der hoofdgrachten van Amster dam huiswaarts. Terwijl zij rustig voortstapte kwam haar een elegant gekleede dame op zijde, met de vraag, of zij voor een dubbeltje de moeite wilde nemen een brief voor haar af te geven aan een huis, een eind verder op dezelfde gracht gelegen De werkster was natuurlijk van oordeel dat buitenkansje nog best te kunnen meenemen, en verklaarde zich bereid. De dame gaf haar daarop in de eene hand den brief, in de andere het beloofde dubbeltje en liep toen in druk gesprek, vriendelijk en vertrouwelijk, zoo dicht moge lijk aan hare zijde gaande, met haar op, totdat zij» voor een groot huis gekomen, het gesprek afbrak met de woorden: //Hier moet je zijn", en zich daarop, na een vriendelijken groet, verwijderde. Groote huizen hebben lange g= ngen, en 't opendoen laat zich dus uit den aard der zaak gewoonlijk wel wat wachten. Zoo ook nu, en toen de werkster haar boodschap verricht had en haar weg vervolgde, was de dame reeds de gracht af en verdwenen. Nog altijd met haar dubbeltje in de hand komt de vrouw thuis maar toen zij 't bergen wil, bemerkt zij met séhrik dat haar koralen beurs met zwaren zilveren knip, waarin ruim vier gulden, en die zij in haar zijzak geborgen had, verdwe- neu wasGroote onsteltenis van man en vrouw. De zak was in volkomen gaven toestandaan verliezen was niet te denken. Zij herinnerde bovendien volko men goed, dat zij zelfs haar hand er zorgvuldig opgehou den, dat zij dus waarlijk wel „op haar zak gepast" had; maar ach, daardoor had zij verraden dat er „wat in" was. en nu ook schoot haar meteen te binnen, dat de dame haar den brief in de eene en het dubbeltje in de andere hand had gegeven. Door de slimme en welgelukte manoeuvre was dus van dat oogenblik de zak onbe waakt gebleven Daarvan, 't kon niet misseu, was door de dame, die zich zoo vriendelijk aan hare zijde had opgedrongen, gebruik gemaakt. Zij, ondanks fraai toilet, enz. moest een zakkenrolster zijn, en in die overtuiging gingen man en vrouw onmiddellijk aan de politie van 't gebeurde kennis geven. Veel hoop op het teruggeven van het geld kon haar niet gegeven worden, maar wel t uitzicht op de genoegdoening, dat, als zij wilde medewerken, het sluwe handjegauw gepakt zou worden. Dat was dan ten minste iets Van een agent vergezeld keerde de vrouw terug naar 't huis waar zij den brief had afgegeven, daar werd 't gebeurde medegedeeld en naar den inhoud onder zoek gedaan, 't Scheen een gewone bedeldrief te zijn en waarin ten slotte gezegd [werd, dat het antwoord Vrijdag zou worden afgehaald. De kans, dat dit gebeuren zou, werd niet verzuimd. Op den bepaalden dag waren de politie en de w. rkster aan het adres tegenwoordig, en zie, de fijn gekleede dame, maar nu in een armoedig pakje gestoken, over eenkomstig de rol, die zij thans te vervullen had, meldde zich aan. De werkster herkende haar, en de politie liet de zakkenrolster, die "t „onderste uit de kan" had willen halen, nu „'t lid op de neus" vallen. Welke zonderlinge uitwerkinge de sterke drank meermalen teweegbrengt, bleek nog dezer dagen. Tegen het vallen van den avond wenschte een persoon in beschonken toestand gebruik te maken van dén tramwagen aan den Overtoom. Den man werd de toegang geweigerd uithoofde van den staat waarin hij zich bevond. Niet in den wagen mogende gaan» meende hij toch wel daarvoor te mogen loopen, en hij deed dit op zulk eene wijze, dat de koetsier meermalen de grootste moeite had het paard tijdig iu te houden om den man niet- te overrijden. Plotseling komt alweer een andere idee bij den man op hij wilde zich verdrinken van den tramweg springt de beschonkene te water. Dezelfde koetsier, die kort te voren reeds zooveel last met den ongelukkigen dronkaard had gehad, bedenkt zich geen oogenblik, springt van den wagen geheel gekleed water en red hem. P- Van der Laan' is de naam van dezen goedmoedigen koetsier. Nv.- d. D.1) Het Haagsche Dagblad meldt Eene Haagsche dame, die gedurende eenige da gen de kraaien aan den ingang van het bosch gevoe derd heeft, wordt tegenwoordig op hare morgenwan deling, zoodra zij de boschbrug over komt, door een „melodieus" gekras verwelkomd en door eenige achter haar aanstappende zwartjes deftig een eindweegs begeleid. Te Arasterdam zal eerstdaags een echtpaar het zeventigjarig huwelijksfeest vieren. Oudheden maken. Te midden van het 19e eeuwsche Parijs heeft een onder nemer een. 16e eeuwsche herberg opgericht. Van den gebeeldhouwden voorgevel en de portiek af, een copie van een gebouw dat tot 1886 in de rue de St. Raul de aan dacht trok van alle oudheidkenners, tot het plafond in de groote zaal, is alles uitgevoerd in den schoonen

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 2