fiHRlSTILIJK-1ÏIST0R1SCH BLAD. V 08! kialerdag! 10 April. INTERNATIONAAL. - A ï«»l» lUII-l III8Ü. HET ZUIDEN Verschijnt eiken Ma.vnd.ig, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden francof 1,50. Enkele nornuiers-.0,05. Uitgever P. Gr. WIJTMAN, te MIDDELBURG. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 1- ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Bijna alle instellingen worden in onze dagen internatio naal. De volken worden meer en meer gelijk, en hunne betrekkingen met elkander steeds nauwer.Dezelfde vraag stukken op maatschappelijk en godsdienstig gebied, dezelfde moeielijkheden in handel en nijverheid, dezelfde vijandelijkheden onder de verschillende klassen, dezelfde worstelingen tusschen kapitalisten en werklieden, treft men in alle beschaafde landen aan, welke ook hun regeeringsvorm zijn moge. De solidariteit der volkeren onderling is niet meer een ijdel woord. Zij bestaat werkelijk, vooral uit staathuishoudkundig oogpunt, in die mate, dat een zuiver plaatselijk feit in steeds wij dere kringen voortwerkt en tot in beide halfronden zijn invloed doet gevoelen. Nauwelijks ontneemt Duitsck- land aan het zilver zijn rol van betaalmiddel of dade lijk ziet de mijnwerker in het Rotsgebergte de waarde van zijn product verminderen; de Engelsche officier in het Himalayagebergte kan zijne bespaarde gelden niet meer naar Londen zenden zonder groote verliezen te lijden, en de handel van Engeland met Indië en Zuid-Amerika ondergaat diep ingrijpende storingen. De ondernemingsgeest wordt levendiger in de Ver- eenigde Staten, en op 't zelfde oogenblik komt er, on danks een mislukte oogst, meer leven in de Europeesche nijverheid de prijzen stijgende werkplaatsen, die stil stonden, hervatten den arbeid, en een crisis, die vijf jaren lang de productie verlamde, maakte plaats voor een nieuw tijdvak van werkzaamheid en voor spoed. Wanneer de verschillende volken een neiging hebben om zich tot één groot gezin saam te voegen, moet daaruit volgen, dat alle openbaringen van het maatschappelijk leven een internationaal karakter aan nemen. Evenzoo is het met de openbaringen op het gebied van den geest. Heeft niet de annexatie-zucht meer dan een staat aangegrepen Is de schoolkwestie niet eene internationale Is er geenerlei verband tusschen het hooggeroemde liberalisme en het diep verachte nihi lisme Wie slaat zijn handen ineen van verbazing als hij den knaap eindelijk tot man opgewassen ziet Wie houdt bij hoog en bij laag vol dat de jonge eik onmogelijk uit den geplanten eikel gegroeid zijn Wie zal uitlachen, wanneer gij zegt dat dje schoone breede rivier uit een klein bronnetje op het gebergte i9 ontsproten? Als iedereen dat alles toestemt, zou men ook mogen verwachten dat meer het verband tus schen een en ander werd ingezien. Is niet het nihilisme de man, de boom, de rivierenen het libe ralisme de knaap, de eikel, de bron? Hebben b.v. de nihilisten niet van de liberalisten geleerd dat het volk souverein is, en de machten die er zijn, niet van God, maar van de meerderheid der bewoners van een land verordend worden? Had niet een woordvoerder der liberalisten in ons land de leus „De minderheden moeten maar onderdrukt -worden Gaf niet een hun ner verkorenen zich en de zijnen den eerenaam on- en Niet alle menschen zijn familieziek, en vooral kent men liever niet een bloedverwant, die met alle kennis toegerust, op onbeschaafde ruwe manier zijn wenschen laat gelden. Maar of men wil of niet, familie blijft familie, al is er ook hemelsbreed verschil in uitwen dige omstandigheden. Middelburg, 9 April 1880. Op 11 Mei znllen in Zeeland de verkiezingen voor leden van de Provinciale Staten plaats hebben. Deaf-» tredende leden zijn de volgende District Middelburg W. A. graaf van Lijnden, jhr. P. D. van Citters, F. G. Sprenger, J. H. Snijders en D. A. Dronkers. District Zierikzee mr. J. Moolenburgh, C. van der Yliet DznB. G. van der Have, benevens door be danken buiten tijds, mr. B. C. Cau. District Tholen J Sipkes en de- opvolger van wijlen jhr. de Casembroot. District Goes Jhr. mr. C. van Citters, mr. B. Y. van der Bilt, J. A. A. Fransen van de Putte en J. M. Kakebeeke. District Sluismr. P. J. C. Hennequin, W. C. de Smidt en J. O. Risseeuw. District Hulstmr. J. G. van Deinse, L. J. M. van Waesberghe Janssens.. H. J. M. Onghena en J. Stevens. Tholeu, 7 April. Voor de verkiezing voor een lid der provinciale staten in het kiesdistrict Tholen zijn uitgebracht 289 stcmmeV Daaronder waren 2 van onwaarde. De volstrekte meerderheid was alzoo 144. De heer P. Daane van Stapele veikreeg 124, de heer D. Bolier 115, de heer N. Polderman 16, de heer C. J.. de Vulder van Noorden 15 stemmen, terwijl de andere stemmen over verschillende personen waren verdeeld. Herstemming moet dus plaats hebben tusschen de heeren P. Daane van Stapele en D. Bolier. (if. C.) G. van Teijlingen werd in plaats van Jhr. mr. Scho- rer tot voorzitter gekozen. Uitslag examens in Zeeland: Voor de acte voor wiskunde, waarvoor zich drie candidaten hadden aangegeven, is de heer A. F. den Boer, te Zierikzee, geslaagd, een heeft zich terugge trokken. Voor landbouwkunde hebben zich 9 candidaten aangemeld1 was wegens ongesteldheid niet opge komen, 7 trokken zich na afloop van het eerste ge deelte van het mondeling examen terug, toegelaten werd de heer C. Brakman, te Middelburg. Voor de akte van hoofdonderwijzeres hadden zich aangemeld 4 candidaten, die alle zijn toegelaten, de dames J. A. Damme, J. J. Damme, M. C. W. Pelzer en A. Schouten, allen van Middelburg. Vlissingen. 8 April. De Vegat bet Zweedsche stoomschip bekend door de vaart noordoostelijk langs Azië, is hier ter reede aangekomen. Ik hoorde dat Nordedskiöld hier weldra van Parijs zal aankomen, om met de Fega, naar Kopenhagen te stoomen. Wist prof. Nordenskiöld niet dat ook Vlissingen behoort tot het land „zoo beroemd door de ontdek kingstochten" 't welk hij niet zou kunnen bezoeken Dat is niet te veronderstellen. Liever wil ik gelooven dat het contrast tusschen dè stilte in de Siberische Yszee en de feestelijke drukte die prof. Noordenskiöld thans te Parijs te doorworstelen heeft hem hebben geleid tot het afwijzen van plechtige ontvangst redevoeringen, gastmalen enz, Beroemd en gevierd te wezen - lasik heden - is mooi en wel, maar heeft toch ook zijn schaduwzijde.De heer Nor denskiöld ondervindt dit in ruime mate. Hij heeft geen oogenblik rust.Overal waar hij zich ver toont,is het een ge» klap in de handen en getrap met de voeten en moet hij buigen links en moet hij buigen rechts, buigen voor en buigen achter zich. t Moet wel zijn om hoofdpijnen pijn in den rug te krijgen. Waar hij gaat en staat, zijn aller oogen op hem gevestigd. In elke kring waarhij zich be weegt, staat hij voortdurend in het gedrang; iedereen wil hem de hand drukken en een paar woorden met hem wisselen. Al die vreemde menschen moet hij aauhooren lionderdduizendmaai moet hij hetzelfde aanhooren en hetzelfde antwoorden. lederen dag heeft hij een half do zijn redevoeringen aan te hooren en er in een vreemde taal op te antwoorden. Geen dag gaat er om, waarop hij 's avonds geen offi- ciëel diner, 's middags niet de een of andere receptie heeft bij te wonen, en in zijne morgenuren wordt hij bestorrad met visites. Hoe vleiend al die eerbewijzen ook zijn, toch geloof ik, dat hij hartelijk blijde zal zijn, als hij eenmaal weer rustig te huis zit. In de Woensdag te Middelburg gehouden jaarlijk- sche vergadering van het Zeeuwsch genootschap der Wetenschappen zijn tot leden benoemd de heerendr. J. P. Dozv, inspecteur voor het geneeskundig staats toezicht in Zeeland, dr. Th. Knottenbelt, dr. G. Smit Siebenga, beide leeraren aan het gymnasium, allen te Middelburg, J. Dijserinck, leeraar der doopsgezinde gemeente te Vlissingen, J. Hilman, letterkundige te Amsterdam, mr. P. F. Hubrecht, secretaris-generaal bij het ministerie van binnenl. zaken te 's Gravenhage, dr. G. A. Hulsebos, conservator in het museum van oudheden te Utrecht, J. A. Smits van Nieuwerkerk, te Dordrecht, A. A. Vorsterman van Oijen, wapen kundige, bibliothecaris van het departement van oorlog te 's Gravenhage, mr. A. D. de Vries Abz., tweede secretaris van bet kon. oudheidkundig genootschap te Amsterdam, en P. A. Walrave Pk teeuw, officier van gezondheid bij het Ned. leger in I lie. Jhr. mr. D. In een brief aan de Frccurseur komt de heer De Maare-Limnander op tegen een in hetzelfde blad ver schenen schrijven van de Societe commerciale, indust- rielle et maritime der stad Antwerpen, dat bij den. minister aandringt op spoedigen aanleg der spoorlijn AntwerpenWoensdrecht ten einde nadere verbinding met Vlissingen, als Antwerpens voorhaven, te verkrij gen. Daartegenover verdedigt de schrijver het reeds dikwijl geopperde plan om Antwerpen in Belgie zelf een voorhaven te geven te Heijst. Antwerpen zou dan niet van het buitenland afhankelijk zijn, terwijl verder Gent en Brugge aanmerkelijk door dit Belgische plan gebaat zou worden. Wij, Nederlanders kennen maar al te goed de be zwaren en de enorme kosten verbonden aan het leggen van waterwegen als deze verbonden, om niet te be grijpen dat dit reuzenplan geenerlei kans op goeden uitslag aanbiedt. Het burgerlijk armbestuur van Hoedekenskerke wilde zijnen pachters weldoen, door hun over het on gelukkige jaar 1879 30 pet. van de pachtsom kwijt- te schelden. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben, echte^ met dit besluit geen genoegen genomen. Gisteren middag brachten HH. MM. de Koning en de Koningin een bezoek aan d§ tentoonstelling teij

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 1