IV. 08Ö. 1880. KOMEN, ZIEN ENOVERWINNEN. HET ZUIDEN cimsmuMismisGi blad. Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure,- behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden francof 1,50. Enkele nonimers- 0,05. F». Gr. Uitgever WIJT31AN, MIDDELBURa. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 16 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Onze Iiollandsche bezadigdheid en bedaardheid kan zich nauwelijks een denkbeeld vormen van het opge wekte politieke leven, dezer dagen in Groot-Brittanje aanschouwd. Welk een strijd en wat schitterende overwinning! Hoe krachtig klinkt het woord der leiders en hoe beslist trekt men op! Welk een omkeer, als de oppo sitie, de minderheid van heden, morgen reeds een indrukwekkende meerderheid vormt, en in een enke len dag zich tot het bewind geroepen zietNaast de grootste staatslieden van onzen tijd, een Gladstone en een Bright, treedt de machtigste Evangelie-prediker van onzen tijd, Spurgeon, in 't krijt, en men gevoelt het, die woorden, sober, maar tintelend van overtuiging, zijn een macht „Ik begrijp" zegt Spurgeon „dat rustige lieden gaarne het gewoel en geharrewar van een partijstrijd vermijden. Maar we hebben nog op iets anders te letten dan op persoonlijk gemak of voordeel. Groote belangen ètaan op't spel; wie niet stemt voor het recht zal doorzijn zwijgen in 'tonrecht toestemmenen er deel aanhebben. „Draagtgij leed over de oorlogzuchtige staatkunde, die macht in de plaats van recht gesteld heelt, en zwakke volken onder nietswaardige voorwendsels aanvalt?" „Stem dan weer voor de candidaten, die tegen Bea- consfields ministerie zijn." „Gelooft gij, dat het onophoudelijk opzienbarende de politiek in onrust brengt, de vreedzame betrekking tot onze naburen stoort, en zoo handel en bedrijf schaadt. „Zend dan naar 't Parlement de liberale candidaten om de handen van Gladstone te sterken." „Gelooft gij dat de groote vraagstukken over binnen- landsche verbeteringen niet langer in een hoek mogen worden verstopt „Vermeerder dan 't getal der mannen die de voorhoede zijn der vrijheid." „Vrienden van godsdienstige gelijkheid," „uw weg is afgebakend: gij zult uw plicht niet ongedaan laten. Steunt met hand en hart de mannen die den godsdienst van staatsbescherming en beheer bevrijden willen. Gij die de matigheid voorstaat, kunt de partij niet steu nen, wier ijverigste voorvechters tot het vijandig leger behooren. Stel u eens voor nog een zes jaar van Torie-lieerschappij, zonder vrede of vooruitgang, en gij zult u opgewekt gevoelen om uw plicht te doen. Ziedaar een election-cry (verkiezings-program) kort maar krachtig, dat ook andere volken teil exempel atrekken kan. Hoe mager steekt daarbij het programma af der conservatieven. Niet veel meer dan éene beschuldiging wordt in onophoudelijke variaties de liberale partij aangewreven. Het is eenvoudig dezede Whigs maken gemeene zaak met de Home Rulers(Ieren die een eigen Parlement willen)zij zijn er op uit het land te Verbrokkelen en de banden tusschen moederland en de koloniën los te maken. Oordeelen w;e naar de degelijkheid der programma's dan komt den liberalen ongetwijfeld reeds de palm der overwinning toe. Maar er is meer we heb ben liet reeds herhaaldelijk opgemerkt dat ons hart warm kloppen doet voor de Puriteinen van Old-EnglandDe oorlogzuchtige staatkunde die de Zoeloes onderwierp, Afghanistan beoorloogde, de Trans vaal inlijfde en de Oostersche politiek in Europa //altijd in roere" deed blijven, heeft dan nu uit met den val van den man, die zich in eigen land er boven op wist te helpen door zich vast te klemmen aan den Ierschen bevrijder O'Connell, en thans.de nazaten van dezen kampioen scheldt voor //erger dan hongersnood en pest." Handigheid die blind maakt door het succes dat men oogst, zal zijn roem hebben overleefd en eer lijkheid en goede trouw zal in de raadzalen van het machtige Albion worden gehoord. Bekend is of indien niet, dan vestigen we er nog eens de aandacht op de schitterende zegepraal door de liberalen 'behaald. Niet enkele belangrijke districten kozen hunne partij, maar van het Noorden tot het Zuiden, van het Oosten tot het Westen viel hun overwinning op overwinning ten deel. In Wallis zoowel als in Engeland, in de fabrieksteden evenzeer als in de Schotsche hooglanden werden zoo belangrijke overwinningen behaald dat, ook zonder de IIome-Rulers de liberale partij meerderheid in het Parlement zal zijn. De hoofden harer partij, Hartington, Granville Forster, Bright, Gladstone (deze laatste zelfs in twee districten, Mid-Lothian en Leeds) werden allen geko zen. En de aftreding van het kabinet Beaconsficld is slechts een kwestie van tijd meer. Groot-Brittanje is machtig inden raad der mogend heden, zijn stem weegt zwaar, kan het dus wel anders of we behooren ons over dezen uitslag te ver blijden. Goed voorgaan doet goed volgen, en als Groot- Brittanje, in plaats van zelf zich schuldig te maken voortaan in naam van recht en goede trouw opkomt tegen aunexeeren en bezetten" zal dat zonder invloed blijven op de andere mogendheden? Als onder de menschen, zoo bestaat er ook onder de staten solidariteit. Zal het zonder invloed blijven dat aan het hoofd der Britsche Regeering mannen zullen staan, evenzeer uitmuntende door be kwaamheid als door 'ijver voor Christendom en recht vaardigheid De zedelijke kracht en de ernst dezer dagen in Engeland ontwikkeld, vormt een der schoonste en aanmoedigendste bladzijden in onze hedendaagsche politieke geschiedenis. Middelburg, 7 April 1880. Middelburg', 7 April. Uit het antwoord door den hoofdingenieur van den waterstaat in Zeeland op eene vraag van de Kamer van Koophandel te Middelburg gegeven, blijkt dat de peilingen te Veere aanwijzen dat de diepte van het vaarwater aan die zijde van het kanaal in 1879 ongeveer hetzelfde is gebleven. De toestand is niet ongunstiger geworden, zegt de hoofdingenieur, maar als men nu weet dat jaarlijks duizenden voor baggerwerk worden geofferd, en dat de sluis te Veere nog steeds zwak blijft, dan zal men begrijpen dat er nog verschil is tusschen /,niet on gunstiger worden" en gunstig zijn. Vlissiiigcn, 6 April. 23 April a. zal de verkie zing voor een lid van den raad alhier plaats hebben. Toegelaten als onderwijzeressen in de Fransche taal 4 candidaten, de dames: M. Bernet, te Hontenisse, B. K. van der Hoek, te Goes, C. M. A. F. L. Sterk, te Oud-Vossemeer, en J. F. Zuurdeeg, te Zierikzee. De Eerste Kamer zal dinsdag bijeenkomen. De Tweede Kamer is gisteren bijeengekomen. Inge komen waren de geloofsbrieven van den ten vorigen jare in Utrecht gekozen heer Bastert. Men herinnert zich dat tot niet-toelating van den heer Du Tour werd besloten, omdat op de kiezerslijst te Harmeien kiezer3 voorkwamen die er niet op behoorden. De Kamer zal ongetwijfeld nu tegenover den heer Bastert in denzelfden geest beslissen. Utrecht kan zich derhalve tot eene nieuwe verkiezing gereed maken, die nu om het Harmelensche bezwaar, niet meer te niet zal be hoeven gedaan te worden, daar de kiezerslijst intus* schen in -orde is gebracht. Uit de verkiezing van commissarissen, de heeren E. van den Berch van Heemstede, Du Tour van Bel- linchave en Van der Velden in het bestuur van het Haagsc/ie Dagblad meent men te mogen afleiden dat de richting van dat blad meer naar de anti-revo lutionaire zijde zwenken zal, te meer daar de heer Nierstrasz van Tienhoven, sedert 16 jaren commissaris, en een der hoofden van de voormalige conservatieve partij, niet is herkozen. Door de hoofdcommissie voor de algeraeene ver loting ten behoeve der watersnoodlijdenden is in haar vergadering van jl. Zaterdag bepaald, dat de tentoon stelling van prijsvoorwerpen in de Gothische zaal aanstaande Zaterdag 10 April voor het publiek zal worden geopend. Onder de Haagsclie berichten vinden we deze Het koninklijk gezin vertrekt vrijdag naar het Loo om half Juni te 's Ilage terug te keeren. Naar aanleiding van de door ons medegedeelde overeenkomst, gesloten tusschen de dijksbesturen van den Lekdijk Bovendams en van Rijnland, omtrent de gemeenscbappelijke uitvoering der door de regeering bevolen verhooging van voormelden Lekdijk, is de uitvoering van rijkswege, op last van den minister van waterstaat gestaakt, en zal, na de indiening ter goedkeuring van het plan dier werkzaamheden, het koninklijk besluit waarbij die werken bevolen werden, worden ingetrokken. De aanbesteding van dit belang rijk werk, gelijk men weet, begroot op 1 millïoen gld. kan alsnu binnen zeer korten tijd worden te ge- moet gezien. In de Vragen des Tijds bespreekt mr. J. D. Vee- gens de rentebelasting in verband met de schoolwet. Hij stelt voorop, dat de minister van finantiën ver meerdering van ontvangsten wilde, in verband met eene hervorming van de belastingen, en nu zegt de heer Yeegens, dat de rentebelasting daarmede ook ge paard moest gaan. De heer Vissering waarschuwde tegen het denkbeeld om voor eene speciale behoefte een speciaal middel aan te wijzenhij wees op de uitgaven die te wachteu zijn, hetzij" tengevolgé der schoolwet, hetzij uit anderen hoofde, en nu merkt de heer Veegens op, dat die uitgaven uit anderen hoofde, nog onzeker zijn. Voor onzekere uitgaven heeft men geen zekere inkomsten, en de eenige zekere uitgaven zijn die voor de schoolwetalzoo is hier de minister met zijn beginsel in strijd. Nordenskiöld heeft bericht gegeven, dat het hein onmogelijk is ditmaal gevolg te geven aan de uitnoo- diging om een bezoek te brengen aan ons land. Wij hadden vermoed, dat de Zweedsche noordpool reiziger, toch nog wel een paar dagen had kunnen vin-

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 1