GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND. MENGELWERK. fiat geheel den winter heeft geheerscht en zich nu in Verdubbelde mate doet gevoelen. Uit Noord-Brabant wordt onder dagteekening Van 30 Maart geschreven Het is een bekend feit, dat in de Maasstreken van dit gewest gedurende den afgeloopen winter velerun- deren en schapen zijn bezweken aan ongans en lever botziekte. De natte zomer van het jaar 1879 heeft niet alleen een zeer ougunstigen invloed uitgeoefend op den plantengroei, vooral van het hooi, maar bo vendien schier overal aanleiding gegeven tot ontwik keling van parasitaire ziekten bij onze huisdierende kortstondige overstrooming omstreeks Augustus en het daardoor ontstane slib op de weiden heeft dien toe stand niet weinig verergerd. De gebrekkige voeding in het najaar en den winter maakte tegen deze ziekten minder bestand. Alleen krachtig en oordeel kundig gekozen voedsel kan de dieren in staat stellen, de achtergebleven naziekten in het voorjaar te door staan. Nu de algemeene commissie voor den watersnood in Noord-Brabant is aangevangen met het uitdeelen van gelden voor den aankoop van veeyoeder, heeft de districts-veearts de aandacht dier commissie op het bovenstaande gevëstigd. De afdeeling Amsterdam der Hollandsche maat schappij van landbouw looft uit 1. Een gouden medaille en vijftig gulden voor de beste in Nederland gemaakte grasboter (geen kunst boter), welke eene reize heen en terug per stoomboot naar Oost-Indië zal hebben gemaakt. De boter moet ingepakt zijn in drie vaatjes dubbel* fust, elk inhoudende vijf kilo, voorzien van een inge brand handelsmerk, worden ingezonden den lsten Juni e. k., om per stoomboot van 5 Juni geladen te worden, ten koste der afdeeling, die zorgen zal voor de stempeling te Batavia, alwaar men rekent dat de boter den 18den Juli zal aankomen, en weder ver zonden zal worden den 2lsten, om vermoedelijk den 14den September weder te Amsterdam aan te komen, alwaar een der vaatjes door eene commissie zal wor den onderzocht, het tweede door de zorg der afdeeling ingezonden worden ter tentoonstelling der maatschap pij te Leiden, en het derde naar die te Lenden in de maand October. 2. Dezelfde prijs wordt uitgeloofd voor vijftien blikjes, ieder inhoudende één kilo of twee Engelsche ponden, te zamen in een kistje, en verder met in achtneming van dezelfde bepalingen. Onder levendige deelneming herdacht de heer J. Bourdrez zijn 50-jarigen diensttijd bij de Middel- burgsche brandweer, en de heer P. L. Iteepmaker, burgemeester van Aardenburg zijn 25-jarig ambtsfeest. Bij den Gemeenteraad van Amsterdam is een voor dracht ingekomen tot het bouwen van twee verplaats bare schoollokalen. De kosten zullen f 12,000 bedragen. Een latijnsch dichter heeft gevraagd „wat er lichter was dan eene vrouw?" In onze dagen zou de vraag kunnen rijzen, wat hardnekkiger is dan eene vrouw Voortdurend worden de dames bestolen uit de man telzak] es, die zij blijven dragen op eene plaats waar 'zij geheel buiten haar gezicht, half buiten haar bereik en eenigzins buiten haar gevoel zijn. Dinsdag is te Amsterdam wederom een zakkenroller gepakt, die den inhoud er van zich toeeigende. Alleen wanneer de toeleg der vrouwen wezen mocht om op die wijzen dieven te lokken en aan de politie in han den te spelen zou het verklaarbaar zijn, dat zij zich daarvoor aan het gevaar blootstelden haar beurs enz. te verliezenmaar is 't alleen uit getrouwheid aan de mode, dan verbazen wij ons over hare hardnekkigheid. AC) Te Stuttgart is als waagmeester aangesteld een vroegere sergeant van het 7e Wurtembergsche regiment infanterie, die in den slag van Champignv een kogel in den rug kreeg. De blauwe boon kon niet verwij derd worden, maar de man genas en had hoegenaamd geen hinder van dat ding. Tien jaren later nu onge veer 5 weken geleden, werd hij echter ziek, en kreeg een gezwel in het rechter dijbeen. Nadat hij eenigen tijd in het garnizoenshospitaal verpleegd was, werd het gezwel open gemaakt, en daar kwam de chassepot- kogel voor den dag, die 10 jaren werk gehad had, om van de plaats, waar hij ingeschoten was, onder de laatste rib, door de buikholte naar het been te kuieren en daar het daglicht weder te aanschouwen. De oude sergeant is nu weer herstellende. De Nederlandsche spoorwegmaatschappijen heb ben zich vereenigd met een voorstel der Belgische, i om ter gelegenheid der groote feestelijkheden, welke in den loop van dit jaar te Brussel zullen plaats hebben, buitengewone treinen te doen loopen en eene Vermindering van 50 pCt. op de vrachten voor 2e en 3e kl. reizigers te verleenen. Geld regeert de wereld, zegt men, niet ten on- ïeehte, maar daarom ziet in de geheele wereld het geld er niet eender uit. De munten, die in de be schaafde wereld uit edele metalen geslagen worden, kent men in sommige onbeschaafde landen heelemaal niet, en dikwijls worden als ruilmiddel dingen ge bruikt, die wij er al zeer weinig geschikt voor zouden achten. Bij de Kaffers bijv. zijn werpspiesen als zoo danig gangbaarterwijl zij in la teren tijd ook zijn gaan rekenen met de koperen ringen, waarvan hun gordels gemaakt zijn. Zulk een gordel bestaat uit 3400 plat gehamerde ringen, en twee gordels zijn de prijs van een koe. Aan de Zaire of Congo-rivier worden kleine uit bamboesbladeren sierlijk gevlochten matten, waarvan eene de waarde vertegenwoordigt van 25 pond rijst, als een soort van papierengeld gebruikt. Aan de West-Afrikaansche kust is eene kleine schelp het gewone betaalmiddel. In andere Afrikaansche landen wordt zout in de plaats van geld gebruikt. „Hij kookt zijn spijzen met zout," beteekent, volgens den reiziger Mungo Park, bij de negers in de binnenlanden van Afrika: „hij is een rijk man." Bij de Mexikanengol den ten tijde der verovering van hun land door de Spanjaarden, de cacaoboonen als munt, en dat is heden nog het geval in Costarica. Wat men hier dus wel eens spottend zegt, is daar in vollen ernst waar „men kan daar het geld van een boompje schudden." De zonderlingste munt is die van de Kakrocks, een Indianenstam m Noordelijk Californië. In dat land, waar het goud bij hoopen gevonden wordt, gebruiken die natuurkinderen de roode huid van den kop eener specht. Die huidjes worden met 5 dollars het stuk gelijkgesteld. Buitendien gebruikt men wit en rood gekleurde schelpen voor geld. Deze worden aan een snoer geregen, en naar gelang van de lengte ver tegenwoordigt zulk een snoer een waarde van 25 cents tot 2 dollars. (Een dollar f 2,50, een Amerik. cent f 0.025) Voor den derden Noordpooltocht per Willem Barentz is bij den Penningmeester te Amsterdam tot heden ingekomen f 5196. Uit Grave wordt Van 1 April gemeld Gisteren middag was de weg naar Cuyk en de Gasselsche heide getuige van een feitelijke klopjacht op een onderofficier. De oorzaak was deze De soldaten in de kazerne hun voedsel ontvangende (bruine boonen) beklaagden zich allen dat hun zulke bijzonder kleine portiën waren uitgedeeld. De sergeant J., met de menage belast, schijnt daaromtrent geen voldoende ophelderingen te hebben kunnen geven, ten minste hij oordeelde beter plotseling het kazerneplein, waarop het onderzoek plaats had, zoo snel mogelijk te verlaten en zijn heil in de vluchtte zoeken, zoover zijn vlugge beenen hem konden dragen. Dit feit zou nu wel niet zoo verschrikkelijk geweest zijn, ware het niet dat de ontrouwe menagemeester op dat oogenblik in het gelukkig bezit was van f367,851/- zijnde de gelden der menage voor zes dagen. Een officier die op de hoogte van de „Vegetas" wandelde, had vergeefs beproefd den vluchteling staande te houden. Een groot aantal onderofficieren en manschappen, de geheele brigade der maréohaussée te paard zetten toen den vluchteling na, maar trots alle pogingen, de vogel was en is gevlogen. Het terrein zandheuvels en bosschen hielp den deserteur dan ook niet weinig. Vermoedelijk zal hij gisteren nacht wel van de duisternis hebben kun nen gebruik maken om ergens over de Maas te gaan. De vermiste bruine boonen zijn in een huis in de stad gevonden, waar de sergeant ze bij vergissing had aehtergelaten en vergeten terug te doén halen. Chineesche ouders, verhaalt men, zijn erg verzot op hunne kinderen, en hunne kinderen wederkeerig op hen, maar hnnne liefde toonen zij op een zeer vreemde manier. Zij hebben hunne kinderen lief als hun eigen dom en achten dat zij een volstrekt recht hebben om met hen te doen wat hun maar goeddunkt. „Wat zullen wij met onzen zoon doen vroeg een vrouw aan haren man„hij zal de familie tot schande worden laat ons hem dooden j" en meteen namen zij een touw en draaiden het hem om den hals. De vader trok aan het eene eind en de moeder aan het andere, en zoo worgden zij hem. Met dit te doen, dachten zij bepaald hun plicht te volbrengen, en zoo de waardig heid op te houden van de leer van Confucius aan gaande de verhouding der ouders tot de kinderen. Een zendeling te Shanghai, die aan den oever stond hoorde een vader zijn zoon bevelen met hem in de schuit te gaan. Hij roeide naar het midden der rivier, bond een steen aan den hals van zijn zoon en wierp hem toen overboord. Generaal Loris Melikoff is te Petersburg in een minder drukke straat gaan wonen dan die, waar zijn woning gelegen was, toen Mladetzky op hem schoot. Het zal daar gemakkelijker zijn op verdachte personen het oog te houden. Hij rijdt niet meer uit, dan met twee kozakken naast zijn rijtuig, en een Circassiër naast den koetsier op den bok. Geheime drukkerijen zijn weder te Petersburg en te Warschau ontdekt. Gisteren nacht heeft er een mijngasontploffing in een Henegouwsche kolenmijn te Anderlues plaats gehad. Het aantal slachtoffers is onbekend, doch om streeks 150 personen waren tijdens de ontploffing in de mijn. Reeds zijn er 20 lijken te voorschijn gebracht. Een nieuwe Robinson Crusoe. Een zekere Von Rodt, de zoon van een Zwitsersch predikant, die op 20 jarigen leeftijd als luitenant in Oostenrijkschen dienst trad, en zich ook in den fransch-duitschen oorlog had onderscheiden, vertrok in 1871 naar Chili, waar hij als handelaar goede zaken maakte. Na ver loop van eenige jaren bracht hij een kleine kolonie landbouwers naar een eiland bij Chili, dat hij thans op dezelfde wijze bestuurt als Robinson Crusoe. Hij deelt zijn onderdanen in persoon hun rantsoen uit en voert over hen eene heerschappij, die herinnert aan die der aartsvaders. Zijne zaken gaan bijzonder goed en hij heeft reeds cle helft van het eiland in vrucht bare velden herschapen. Te Marseille is een vereeniging opgericht die zich noemt „Recht der vrouw". Haar programma is c „Afschaffing van art. 340 van het burgerlijk wetboek, dat het onderzoek naar het vaderschap verbiedt. Afschaffing van alle godsdiensten en autoriteiten. Toe stemming der ouders is niet noodig bij het huwelijk, huwelijksbeloften zijn verbintenissen. De moeder alleen voedt het kind op elk arm paar wordt ondersteund. Echtscheidingkiesrecht der vrouwen." Nu het resultaat der Engelsche verkiezingen lang zaam bekend begint te worden, verdwijnt de belang stelling in de redevoeringen. Deze verkiezing die een keerpunt vormen kan in de politiek van Engeland, indien de regeering uit de handen der Tories (Beacons- field) in die der Whigs (Gladstone) overgaat, wekt aller- wege de levendigste belangstelling. En zij verdient belang stelling wie toch had durven denken dat in waarheid deze verkiezing een geheelen omkeer in het Engelsche staatsbestuur,vooral het buitenland betreffende, zou brengen. Met jeugdig vuur stelde de meer dan 70 jarige Gladstone zieh aan't hoofd zijner dapperen, en - de kans kan ieder oogenblik keeren - maar op 't oogenblik laat het zich aanzien alsof overwinning op overwinning door hen zal behaald worden. Woensdag spraken de eerste berichten reeds van 16 overwinningen voor de liberalen, gisteren kwamen er 9 bij. Tot gisteren avond waren gekozen 133 liberalen, 89 conservatie ven, 7 Home-Rulers. In het district Mid-Lothian, waar Gladstone candidaat is, is de strijd nog niet beslist. Dat de strijd overal heet is valt op te maken uit de cijfers der uitgebrachte stemmen, die schier overal ontzettend hoog zijn, en dat niet altijd lof en eere a la Gladstone het deel der redevoerende candi- daten is, valt o. a. op te maken uit de mededeeling die we heden lazen, dat een candidaat zoozeer met eieren en sinaasappelen word geworpen, dat hij zich genoodzaakt zag het spreekgestoelte te verlaten. Dat de clericale Fransche bladen''woedend zijn en zich op de scherpste wijze uitlaten na het besluit der regee ring om de Jezuieten binnen 3 maanden buiten te zetten, laat zich denken. Zij maken zich gereed zegt men de regeering bij ieder bevel tot verlaten van het land een proces aan te doen. Naar de berichten uit Petersburg te oordeelen nadert het einde der Russische keizerin met rassche schreden. Het laatste bulletin luidt, dat haar toestand in den loop der week verergerd is. De hartkloppingen zijn op zeer bedenkelijke wijze toegenomen de verschijn selen van een naderend einde openbaren zich meer en meer, en de krachten nemen zichtbaar af. "Vorst Bismark vierde gisteren zijn 65sten jaardag. Pascheu en het bijgeloof der Germanen. Om Paschen groeperen zich vele handelingen, die ons in een ver verleden terugvoeren. In de geheele week voor Paschen mocht men geen wasch laten gaan noch gewassen goed buiten hangen men mocht geen mest vervoeren, niet weven, smeden of timmeren. Het was niet geraden er. in te verhuizen of van dienst te veranderen. Groene donderdag, bij ons de witte, de laatste voor Paschen, is een bijzonder gelukkige dag. In Midden- en Noord-Duitschland zaait men zooveel men maar kan, vooral vlas, want het gedijt goed. Brandnetels, des morgens vroeg geplukt, beschermen tegen' den bliksem. Om rijk te worden moet men groente eten neemt men er negenderlei, dan blijft men het geheele jaar gezond. Er mag op den dag niet geslacht noch gebakken worden. Op den volgenden dag, Goeden'Vrijdag, knipt men zich in de Neumark, om geen tandpijn te krijgen, voor zonsopgang de nagels kruiselings, te weten eerst aan den rechter voet, dan aan de linker hand, ver volgens aan den linker voet en zoo vervolgens. Om kinderen tegen „booze menschen" te hehoeden, knipt men hnn de nagels aan handen en voeten en ver brandt het afknipsel met drie lokken haar óf werpt het op het mestvaalt.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 2