fHR1ST1LIJR-81ST0R1SCI BLO. Zaterdag 3 April. 1380. HET ZUIDEN Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden francof 1,50. Enkele nommers- 0,05. Uitgever: P. Gr. WIJ TM AM, TE MIDDELBURG-. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 16 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Middelburg, 2 April 1880. Men zal zich. herinneren dat het heel wat moeite gekost heeft, om van het Engelsche parlement eene wet te verkrijgen, waarbij toezicht op de zeewaardigheid van schepen wordt voorgeschreven. Het is den voor steller dier wet, den heer Plimsoll, bijna evenzoo ge gaan als het bij ons den heer Kerkwijk gingmet zijn wetsvoorstel over de benoeming van burgemeesters. Plimsoll stond aanvankelijk alleen, en bepleitte zijne zaak alleen, of bever de zaak van lallooze schepelin gen, tegenover de gewetenloosheid en hebzucht van reeders, die het leven van janmaat maar wilden wagen aan rotte en overladen vaartuigen. Dank zij PlimsolTs niets ontzienden ijver is toch de wet er gekomen, en zij heeft nu vier jaar gewerkt. In dien tijd zijn er 365 schepen, die vertrekken wilden, aangehouden wegens gebreken aan romp, tuig of stoommachine. Daaronder waren er slechts 10, die zonder voorafgaand herstel de reis mochten aanvan- gen. Daarenboven werd aan 102 schepen het vertrek belet wegens overlading of ongelijkmatige belasting, en het bleek dat op deze alle het leven der schepe lingen gevaar liep. Yan de 467 van onveiligheid verdachte schepen, die in de laatste 4 jaren uit Engelsche havens zouden vertrekken, waren er dus 457 niet behoorlijk tegen de gevaren der reis bestand, en dat onder eene wet, die met zooveel gerucht tot stand kwam, dat niemand der belanghebbenden er onkundig van kon zijn. De vrees, door velen uitgesproken, dat onwilbge matrozen zonder reden het vertrek door aanklachten zouden bemoeilijken, is ongegrond gebleken; van. al de aangehouden schepen werden er slechts 46 op verzoek der bemanning onderzocht, terwijl al de andere, dus 421, op last van de daartoe aangestelde ambtenaren werden aangehouden. Met hoeveel van deze coffin ships" (drijvende dood kisten) zouden honderden mannen en vaders naar de diepte zijn gegaan, als Plimsoll geen partij voor hen had getrokken Hoeveel schepen zijn er vroeger in onzeewaardigen staat vertrokken en nooit ergens aangekomen P Hoeveel schepen vertrekken er nog, zonder dat de veiligheid der bemanning behoorlijk is gewaarborgd De wet, die zooveel menschenlevens beschermt, geldt toch alleen maar voor Engeland. In Nederland bestaat zulk eene wet nog niet. Omdat zij onnoodig zou zijn De heer H. Pierson te Zetten heeft zijne denkbeel den, onlangs door ons medegedeeld, nader uiteen gezet. Hij wil bij het onderwijs weder den vierden rang invoeren, vooral met het oog op de platte- landsscholen. Op die scholen, zonden een hoofd en een hulponderwijzer en twee of drie vierde- r angers kunnen geplaatst worden, bij voorkeur vrouwen, die tevens den kinderen onderricht in nut tige handwerken konden geven. Voor eene opleidings school voor die vrouwen in afwachting dat de wet zoodanige verandering in de wet bracht he'eft de heer Pierson jaarbjks slechts f1500 noodig. Dekwee- kebngen zullen niet tot „dames" worden gevormd. Niet alleen in antirevolutionaire kringen wordt, als we ons niet bedriegen, langzamerhand de overtuiging meer gevestigd, dat er onderscheid zal moeten komen tusschen dorps- en stadsscholen, of liever (dorpen en steden kent ons staatsbestuur niet meer) onderscheid tusschen de scholen die bezocht worden door kinderen wier toekomstige bestemming dikwijls zeer uiteen loopend is. De heer Pierson stelde dit denkbeeld thans aan de orde, en sprak daarmee een woord op zijn tijd. De acte-examens in Zeeland zijn Woensdag be gonnen. Voor het Hoogduitsch waren opgekomen 3 candida- ten, slechts de heer R. R. Më^ van Groede ver kreeg de verlangde acte. Voor het Engelsch werden beide opgekomene can- didaten afgewezen. In het antwoord der regeering in zake de overeen komst met België is het volgende te lezen. De regeering verklaart dat er geenerlei reden bestaat om te gelooven aan een beperkte toepassing der spoor wegtarieven door Belgie, dat geen belang hoegenaamd heeft tot benadeeling der belangen van den spoorweg naar Ter Neuzen. Het beding, gemaakt in artikel 1L van de conventie van 1874, was volstrekt geen voor recht aan de Nederlandsche belangen toegekend en dus ook geen aequivalent van wege België. Art. 12 bestendigt eenvoudig art. 28 van het tractaat van 1842, waaruit volgt dat Nederland geheel vrij blijft ten aanzien der bepaling van de rechten van zeesche pen die te Neuzen laden of lossen. De Belgische regeering deelt dat gevoelen, en ten overvloede wordt art. 12 aan de bekrachtiging der staten-generaal onderworpen. De regeering verdedigt verder uitvoe rig het indirect belang van de overneming der baan vakken op den Grand Central-Belge-spoorweg. Het aandeel van den staat in de winst kan tot f350,000 of f 400,000 stijgen. Vlissiugeu, 1 April. In de vraagbus van ons Nutsdepartement was onlangs een drieledig vraagstuk ingekomen. Hoe zijn de steenkolen ontstaan P Wan neer en waar zijn ze het eerst gebruikt? Bestaat er gevaar dat eenmaal de mijnen uitgeput zullen raken De heer Koning, leeraar aan de Rijks-hoogere-Bur- gerschooi te Middelburg, beantwoordde gisteren avond twee van deze vragen. Op de middelste moest hij het antwoord schuldig blijven. Iu betrekking tot de eerste vraag wees de spreker op de Overeenkomst met het ontstaan van turf in de venentot toelichting der waarheid, dat de steenkolen oorspronkelijk iu het vóórhistorisch tijdperk planten zijn geweest, liet hij den hoorders eenige merkwaardige afdrukken van bla deren zien. Bij het derde punt herinnerde hij, dat zelfs bij toenemend verbruik Engeland nog voor twee eeuwen voorraad in zijne mijnen bezit, dat voor het Ruhrdistrict een tijdperk van vijfduizend jaren mag worden gesteld, terwijl eindelijk Amerika, dat het rijkst aan steenkolen is maar nog weinig ontgonnen in de behoefte der eerste honderd zeventig eeuwen kan voorzien. Door den minister van Oorlog is bepaald, dat de miliciens van de lichting 1879, die niet tot het blij— I vend gedeelte behooren, den 24 April e. k- met groot I verlof kunnen gezonden worden. Dezen zomer zal te Brussel, bij gelegenheid der on afhankelijkheidsfeesten een internationaal onderwijs-con- gres worden gehouden. Tot correspondent voor Nederland is benoemd de heer mr. A. Kerdijk, schoolopziener te Delft. HH. MM. de Koning en de Koningin zullen a. s. donderdag naar het Loo vertrekken. Een paar berichten de AfrikaanscJie Handelsvereeni- ging betreflende De gerechtelijke instructie tegen den voorrnaligen Directeur der Rotterdamsche Handel svereeniging, A. Then Bergh, heeft ook' andere feiten aan het licht gebracht, dan waarvoor oorspronkelijk de rechtsingang verleend was (nl. het opmaken en gebruik makeu van een valscli beleeningscontract in zake de Peruaan- sche fondsen). Voor die andere feiten, welke ook met valsche boekingen en terugboekingen, het geven van schijnhoofden aan beleenings-rekeningen, en met het goederen- en aandeelen-consortium in verhand schijnen te staan, is door de Rechtbank de rechtsingang nn uitgebreid, en wordt door den rechter-commissaris een nader onderzoek ingesteld. Volgens mededeeling van heeren liquidateuren der Afrikaansche Handelsvereeniging, is de heer H. Brueher, die kort na de catastrophe van 15 Mei des vorigen jaars naar Afrika was gezonden ter bescherming der belangen van crediteuren, donderdag van daar met de stoomboot Normandy teruggekeerd. Die heer heeft alle balansen en verdere documenten medegebracht, die over den staat van zaken der vennootschap licht moeten ver spreiden. Zoodra het onderzoek dier omvangrijke stukken zal zijn afgeloopen (binnen eenige weken) zijn liqiti* dateuren voornemens zich omtrent den toestand en de uitzichten der vereeniging te wenden tot hare cre diteuren in een uitgewerkt rapport, dat ook voor het publiek zal worden verkrijgbaar gesteld. |icrk, School eit bonding. Uitnoodigingen aan de kerkbesturen van de ver schillende gezindheden tot het doen van gebeden voor H. M. de Koninginzijn uitgegaan van den directeur van het Kabinet des Konings, De 300e gedenkdag van de invoering der Her vorming in Friesland werd Donderdag feestelijk ge vierd in de Groote of Jakobijnerkerk te Leeuwarden, L a n (II» o is w. „Een droge Maart is geld waard", volgens een oude landbouwspreuk. Als dit waarheid is, dan gaat de nu reeds driemaal bitter teleurgestelde landbouwer waarlijk een gulden toekomst tegemoet, wat natuurlijk ieder weldenkende hartelijk wenscht. De stand der ge wassen is uitmuntend. Als men het koolzaad uitzon dert, dan kan men zeggen, dat de win ter vruchten niets hebben geleden door de vorst in den afgeloopen stren gen winter. De vo.oijaarswerkzaamheden hebben plaats op eene zoo goede wijze als in de drie laatste jaren eenvoudig onmogelijk was. Een weinig regen zou wenschelijk zijn voor den zaai en ook om de weilan den wat op te groenen en de voedergewassen, als incarnaat- en gewone klaver, wat sierlijker te doen opgroeien. Aan veevoeder is overgroot gebrek het uiterlijk voorkomen der koeien en vooral dat der paar den getuigt op treurige vrijze van het voedergebrei;

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 1