|ierh, School en lending. GEMENGDE BERICHTEN. v.d verceniging, die tevens belast zijn met de zorg Voor de stoffelijke belangen der school. Yoor de eerste maal zijn als directeuren opg 1 -ïden de heeren W. Hovy, te Amsterdam, voorzitter S. J. Seefat aldaar, secretaris; J. J. Glinderman, aldaar, penningmeesterI. Esser, te 's Gravenhage en G. H. L. baron van Boetzelaar, te De Bilt bij Utrecht. Yoor de wetenschappelijke belangen is de zorg op gedragen aan curatoren. Yoor de eerste maal zijn als curatoren opgetreden de heeren: ds. J. W. Eelix. te Utrecht, voorzitter; mr. A. W. van Beeck Calkoen, aldaar, secretaris dr. A. H. de Hartog, te Botterdamjhr. mr. A. E. de Savornin Lohman, te 's Bosch, en mr. L. W. C. Keu- chenias, te 's Hage. De aanwijzing van de katheders, die, naar gelang de middelen strekken en personeel beschikbaar zal blijken, achtereenvolgens in elke faculteit bezet zullen worden, alsmede van de vakken, waarin elke facul teit onderwijs zal geven, geschiedt door het college van curatoren, den senaat gehoord. De jaarwedde der gewone hoogleeraren bedraagt minstens f 4500, van de buitengewone wordt zij bij hunne benoeming door directeuren bepaald. De voorzitter van den Senaat wordt, op voordracht van dit college zelf, door directeuren telkens voor één jaar benoemd. Hij voert den titel van rector. Door elke faculteit wordt in de vakken die zij on derwijst, tweeërlei examen in het openbaar afgenomen, en bij gunstigen uitslag van dit examen getuigschrift daarvan aan de geëxamineerden uitgereikt. De benamingen, titels of kwaliteiten, die in de ge tuigschriften of acten den geëxamineerden mochten Worden toegekend, hebben, ten gevolge der bepalin gen van de Wet, geene andere dan zedelijke en weten schappelijke waarde. Om als student der school te worden ingeschreven, is vereischt het vertoeven van het in art. 11 en 12 der wet van 28 April jl5*76 Staatsblad no. 102) be doeld bewijs, of van de bewijzen die, zoo lang deze wet niet volledig is toegepast, door overgangsbepalin gen of koninklijke besluiten daarvoor in de plaats zijn gesteld. Dispensatie van deze bepaling kan niet verleend Worden, dan door den Senaat, volgens nader vast te stellen regelen. De inschrijving geschiedt bij den rector, waarbij voor leges f 20 wordt voldaan. Yoor elk college wordt f 80 betaald, in handen van de faculteit. Yoor colleges van minder dan drie uren 's weeks is deze som slechts f 15. Over aanvragen tot vrijstelling van collegegelden beslissen directeuren, na ingewonnen advies van de faculteit. Het toezicht en de tucht over de studenten is opgedragen aan den Senaat, volgens door hem vast te stellen bepalingen. Onder toestemming van directeuren kan door de faculteiten, op last van den Senaat, een wetenschap pelijke wedstrijd geopend worden. Met de zorg voor de stoffelijke belangen van stu denten, die te dien aanzien ondersteuning of voorlich ting noodig hebben, belast zich eene commissie van vijf personen, door directeuren in de plaats, waar de school gevestigd is, te benoemen. Met de andere binnen- en buitenlandsche scholen voor hooger onderwijs tracht de Senaat in nadere be trekking te treden. Mei a. zal eene nieuwe militaire verdeeling van ons land in drie afdeelingen plaats hebben. De 1ste militaire afdeeling zal omvatten Noord- Holland en Zuid-Holland ten noorden van de Nieuwe Maas en de Lekstandplaats van den bevelhebber Amsterdam. De 2de militaire afdeeling de provinciën Utrecht, Overijssel, Drente, Groningen, Friesland en Gelderland ten noorden van den Bijn standplaats van den bevel hebber: Utrecht. De 8de militaire afdeeling van de provinciën Zuid- Holland en Gelderland de gedeelten ten zuiden van de Nieuwe Maas, Lek en Bijn, en verder de provinciën Zeeland, Noord-Brabant eii Limburgstandplaats van den bevelhebber: Gorinchem. Ds. H. J. Krol te Ter Neuzen heeft voor het beroep naar Heumen en Malduin bedankt. Men leest het volgende in de Protestantscke Noordbrabander De kerkeraad van Middelburg heeft het initi atief genomen tot eene zaak van het hoogste ge- gewicht. Er is nl. uit zijn midden eene commissie be noemd om eene regeling te ontwerpen, waarbij de verschillende richtingen zouden kunnen beginnen om zich zelfstandig ts groepeeren. Zulk eene regeling kan de brug zijn tot eene difinitieve scheiding van wat van nature niet bij elkander behoort. Dit voorstel, ingediend door ds. Nonhebei, komt juist op tijd. Plet is goed dat die gedachte eens nader bezien worde, uitgewerkt en zoo mogelijk in practijk gebracht, opdat blijke wat daarvan te oordeelen zij. Het is bovendien goed dat men maar niet op de sy node wachte. Dat college houdt zoo van schikken en plooien en schipperen. Licht ging het zoeken naar een huismiddeltje om alles, zelfs nu nog in slaap te wie gen. En wij beginnen nu op een goeden weg te komen. Dat wij er op blijven mogen De ouderlingen der Ned. Herv. gemeente te Leiden hebben geweigerd, niet slechts bij de aanne ming en bevestiging van lidmaten, maar ook bij de bediening des avondmaals door moderne predikanten tegenwoordig te zijn, zoodat deze plechtigheden nu in tegenwoordigheid van oud-ouderlingen hebben plaats gehad. Ooslbtii'g, 30 Maart. Daartoe door 't bestuur der alhier gevestigde vereeniging „Immanuël" uitgenoo- digd, liield de heer G. van Helden van Brugge, Maandag avond in 't lokaal der Chr. Bewaarschool alhier eene lezing in 't belang van het vrije Chr. on derwijs, welke lezing door een, hoewel niet zeer tal rijk, toeh belangstellend publiek werd bijgewoond. Middelhiarg. De collecte voor het Fonds voor noodlijdende Kerken en Personen heeft opgebracht de som van f 182.28 Landbouw. Beeds nu is bepaald dat in 1881 eene tentoonstel ling van vee te Axel zal gehouden worden, indien de kosten kunnen gedekt wordendoor eene sudsidie van de gemeente Axel en van de Maatschappij tot bevor dering van landbonw en veeteelt in Zeeland. Het bezoek aan de schilderijen-tentoonstelling te Middelburg was met de Paaschdagen druk, en over treft tot ons genoegen verre het cijfer op Zondagen bereikt. Maandag werd ze bezocht door 814, gisteren door 495 personen. Zaterdag na afloop der jaarlijksche algemeene vergadering van onderwijzers, in het le district van Zeeland, is aan den voorzitter, den heer mr. C. J. Pické, die met 1 April a. s. als schoolopziener in dit district op verzoek eervol is ontslagen, namens al de onderwijzers en onderwijzeressen tot aandenken een geschenk aangeboden, bestaande in twee prachtige kristallen vruchtenschalen op zilveren voet, waarop keurig is gegraveerd„De onderwijzers en onderwij zeressen bij het lager onderwijs in het le district van Zeeland, aan hunnen hooggeachten schoolopziener mr. C. J. Pické, bij zijn aftreden als zoodanig op 1 April 1880." Een sierlijk daarbij gevoegd album bevat al de namen der gevers en geefsters. De prins en prinses van Wales, op reis naar Darm stadt, kwamen Zaterdag te. Ylissingen aan en zetten per Staatsspoor van Middelburg de reis voort. De M. Ct. deelt mede dat H. M. Koningin Yictoria van Engeland van plan is op hare terugreis naar Engeland, omstreeks de helft der maand April zich te Vlissingen aan boord van haar jacht in te schepen. Twee Engelsche stoomschepen, de Marquis of Lome en de Hamburg kwamen gisteren nacht in de Wielingen in aanvaring. Beide bekwamen belangrijke schade Den 2 5sten Maart is bij de heeren John Elder Co. te Goran van stapel geloopen het raderstoom schip Prins Hendrik, voor rekening van de Stoom vaart-maatschappij Zeeland, te Vlissingen en bestemd voor dd vaart tusschen laatstgenoemde plaats en Queensborough. De afmetingen van het schip zijn als volgtgeheele lengte 300 voet, breedte der dek- balken 35 en diepte 24 vt. 3 dm., en groot 1652 tons. De machines, die op de werf voltooid zijn, hebben 600 paardenkracht nominaal met compound slingerbeweging, voorzien van al de nieuwste inrichtin gen. Er zijn aan boord verblijfplaatsen voor 15 0 eerste en 40 tweede klasse passagiers, alles ingericht op de meest comfortabele wijze Toen het schip afliep, is het door mra. Van Baalte met de daarbij gewone plechtigheden gedoopt. Een woning op den Groenburgwal bij de Staal- straat te Amsterdam werd dezer dagen door nieuwe huurders betrokken. Op een opkamertje werd een slaapplaats ingericht voor twee dienstboden, en een kacheltje gezet, waarin Zaterdag avond vaür werd ge legd. Ten einde Zondagmorgen nog vuur te vinden werden maatregelen genomen om te groote trekking te verhinderen het gevolg daarvan was, dat de twee dienstboden, die op het kamertje sliepen, Zondag mor gen door kolendamp half gestikt werden gevonden. Ze zijn in bewusteloozen toestand naar het gasthuis gebracht. Men schijnt aan haar herstel te wanhopen. Aan een particulieren brief uit Amsterdam ont leende de Arnliemsche Couraut omtrent de tooneel- voorstelling van Sarah Bernhardt de volgende regels ft Was zeer leeg; drie rijen stalles lee^ balkon recht over het tooneel leeg; loges éen rij bezet. De acteurs kwamen te laat, zoodat er eindelooze pauzen waren eer de trein aan was. Per extra-irein gingen de too- neelisten Zaterdag avond naar Antwerpen om Zondag 7 uren te Parijs op het tooueel te zijn. De voorstel ling van Zaterdag werd dus bekort. De extra-trein kost meer dan de artisten verdienen. Sarah Bernhardt lachte letterlijk de menschen uit om al de malle drukte die zij maakten. De costumes van de meesten waren te Bozendaal blijven staanin haast werden hier costumes en requisiten bijeengehaald. Het publiek was zeer wrevelig." Te Arnhem is eergisteren in 49-jarigen ouder dom overleden dr. Eelco Verwijs, een der uitnememd- ste beoefenaars onzer taal- en letterkunde en die vooral ten aanzien van het middennederlandsch zich groote vermaardheid had verworven. Tal van werken op dat gebied rechtvaardigen die. Zijn Jacob van Maelants Wapeue Martij n, dat hij bij zijne promotie als dissertatie in het licht gaf, was het eerste der lange reeks van geschriften, die voor zijne grondige studie getuigen. Sedert twaalf jaar was hij medere dacteur van liet Nederlandsch Woordenboek. Vroeger was hij leeraa'r aan het gymnasium te Franeker en in 1862 werd hij tot archiveris-bibliothecaris van Fries land benoemd. Verwijs was niet slechts een geleerde, maar vroeger een der geestigste onder de letterkundigen van zijn tijd en tal van herinneringen aan zijn vernuft en levens lustige daden blijven nog bewaard bij zijne vrienden, die zijn goed hart en rond karakter hoog waardeerden. Vrijdag morgen is de wagenmeester van den spoortrein te Zutphen onder den trein geraakt en overreden. Zijn hoofd en de beide beenen werden als van het lichaam afgesneden. In het Nieuws van den Lag leest men Nu de tijd van zaaien en planten weder daar is, willen wij hen, die hunne vensterbanken, varanda's enz. gaarne met hangplanten sieren, opmerkzaam maken op een eenvoudige, onkostbare, sierlijke en toch ook vreemdsoortige kweekerij, waarbij geen tuinaarde, geen potten of iets dergelijks gebruikt worden. Een grove spons, een weinig water, enkele zaadkorreltjfes, een touwtje en een weinig zorg zijn voldoende om menig een gedurende langen tijd genoegen te bezorgen. Wij hebben het ten vorige jare zeiven ondervonden en kunnen hét alzoo, door ervaring geleerd, aanbevelen. De zaak is dezeMen weekt een groote, ronde, grove spons in warm water, waarin men haar zoo lang laat liggen, tot zij door en door geweekt is. Dan perst men haar uit, echter niet al te sterk, hangt haar aan een touwtje op een plaats, waar de zon gedurende een deel van den dag schijnt, en steekt in de openingen of poriën hier en daar een korrel gierst, rood klaverzaad, gerst, rijst en haver. Wanneer men nu zorgt, gedurende een week, gere geld des morgens de spons met een weinig water te besprenkelen, zal men weldra uit de spons frische groene blaadjes zien opschieten, die zich langzamer hand tot afhangende planten ontwikkelen, terwijl te zijner tijd de roode bloempjes van de klaver de massa sieren. Natuurlijk moet men nu en dan de spons be vochtigen, maar niet al te nat maken. Wanneer men zoodra de kiemblaadjes zich goed ontwikkeld hebben, een weinig tuinkers op de spons strooit, zal deze geheel in het groen verborgen geraken. Dat die kweekerij nog al tot afwasseling aanleiding geeft, zal men wel begrijpen. Het Nieuws geeselt de papa-manie op de vol gende wijze: Dat kinderen, wier spreekorgaan nog niet verder dan tot de lipletters ontwikkeld is, van „pa" en „ma" spreken, is, tot daaraan toe. Maar zoodra ze de „r'r kunnen zeggen, moest men hun leeren, „vader" en „moeder" te zeggen. Onuitstaanbaar is het om flink uit de kluiten ge wassen jongens en stevige deerns van hun „papa" en hun „mama" te hooren spreken, en te vergeven is het hun werkelijk, dat zij er dan soms maar het triviale „oude heer" en „oude vrouw" van inaken. Wie spreekt er ooit van zijn mamataai of van de kracht der mama-liefde P Wie van zijn papa-land of papa-huis? En wie zou het over de Tippen kunnen brengen, den „Vader in de hemelen" dus aan te spreken? Het schoonste aller gebeden zou men door dergelijke omzettingen immers profaneeren

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 2