CHIISTEL[JI-I1ST0RÏSCI BLAD. A" 577. Donderdag* I April. 1880. HET ZUIDEN Verschijnt el ken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden franco1,50. Enkele nommers- 0,05. Uitgever P. G. WIJTM AIS, TE MIDDELBURG. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 16 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Middelburg, 31 Maart 1880. Officieel is aan den burgemeester van Amster dam medegedeeld, dat HH. MM. de Koning en de Koningin voorloopig de hoofdstad niet zullen bezoeken wegens den toestand der Koningin. Van wege het Ministerie van Justitie (waartoe de zaken betreffende de eerediensten behooren) zijn de geestelijken der onderscheidene gezindheden uitgenoo- digd in hunne gebeden indachtig te zijn aan den gezegenden staat van II. M. de Koningin. In het Utrechtsch Dagblad van gisteren was met de onderteekening B(eets) het volgende versje te lezen 26 MAART 1880. Nu spreidt de Hoop haar schoonste stralen, En doet een zachten rozengloed Op een lief kinderhoofdje dalen, Dat ze in 't verschiet aanschouwen doet. Wat spruitje zal ons de Almacht geven, Om op te wassen bij den troon Der Moederliefde zij 't om 't even De Koningin verlangt een Zoon. Des moog de Hemel zich ontfermen, Dat Zij vol vreugd, na korte smart, Een Prins legge in haars Konings armen, Een Kind drukke aan haar Moederhart. Tegen a. Dinsdag 6 April is de Tweede Kamer bijeen geroepen. Voor een groot gedeelte van Zuid- en Noord en Noordholland en van Utrecht was de dag van Zaterdag van zoo groot belang, dat de bekendheid van het feit er toe geleid zou kunnen hebben om de Ne- derlandsche vlag in top te halen. De vereenigde vergadering van Rijnland heeft in hare zitting van dien dag het gewichtig besluit geno men om een aanzienlijk deel der kosten te waarborgen van eene afdoende verhooging en verzwaring vau den Lekdijk Bovendams. De geheele verhooging van den Lekdijk Boven dams zal nu een uitgaaf vorderen, die op een millioen gulden is geraamdhet hoogheemraadschap van den Lekdijk Bovendams zal zelf daarin de helft dragen voor de wederhelft stelt Rijnland zich borg en heeft reeds de toezegging van Gedeputeerde Staten van Noordholland en van de dagelijksche besturen van Amstelland en Schieland, zoomede van den dijkgraaf van het groot waterschap van Woerden, om het ver- leenen van krachtigen geldelijken steun bij de Pro vin - vinciale Staten en bij de algemeene vergadering dier waterschappen te bevorderen. Het uitzicht bestaat, dat wanneer Gedep. Staten van Utrecht, voor zooveel het collegie van den Lekdijk Bovendams betreft, de gesloten overeenkomst goed keuren, de minister van waterstaat bereid zal worden bevonden, aan den koning het voorstel te doen, om het gegeven bevel in té trekken. Het werk zal zoo worden aangelegd, dat de arbeid, behoudens overmacht, reeds voor den volgenden winter gereed en de dijk in voldoenden staat van tegenweer zij gebracht. Hierdoor zal het gevaar, dat in de laatste jaren op nieuw sterk dreigde, bijna zekér in de toekomst zijn afgewend, en duizenden zullén met vreugde den maat regel begroeten, ontheven als zij zullen zijn van de bange zorg voor leven, have en goed, en de water schapsbesturen dank weten voor de onbekrompen wijze, waarop zij in deze de belangen hunner ingelanden hebben bevorderd. Het wetsontwerp tot verzekering van de invoering van de nieuwe schoolwet is thans bij den raad van state .aanhangig. Kon vroeger medegedeeld worden, dat het in het plan der regeering ligt de wet voor Januari a. in te voeren, thans kan er bijgevoegd worden, dat het plan der invoering voorloopig op 1 November is vastgesteld. Het bovenbedoelde wetsontwerp moet dienen om aan de regeering de voor de uitvoering noodige cre- dieten te verschaffen. Behalve voor de uitkeering aan de gemeenten over twee maanden zal er geld noodig zijn voor de traktementen der inspecteurs en school opzieners. Zijn wij goed ingelicht, dan zal de voor dit jaar benoodigde som beneden het vroeger geraamde minimum blijven. Vad De Willem Barents zal in het begin van de vol gende maand verhaald worden naar de werf van de heeren Huygens en Van Gelder, te Amsterdam, om voor den derden tocht gereed gemaakt te worden. Tegelijkertijd wordt dan op de marinewerf aange vangen met victualie en uitrusting. De Hollandsche Hypotheekbank te Amsterdam, (agent de heer J. A. Zip te Middelburg) maakte dezer dagen het verslag van den Raad van Toezicht open baar, waaruit blijkt dat deze bank zich als bloeiende financiëele instelling ook in het derde boekjaar het ft gehandhaafd. De balans wijst als winst voor 1879 de respectable som van f 24,195,89Vs aan, terwijl een som van f 2000 buitendien is afgeschreven om de kosten van oprich ting en vestiging te dekken. Over 1879 is een dividend van VU pCt. of f 15.50 per aandeel toegewezen. Voor de verkiezing van een lid der Provinciale Staten van Zeeland, in het kiesdistrict Tholen, ter vervanging van wijlen jlir. de Casembroot, is tot Can dida at gesteld de heer P. Daane van Stapele, burge meester der gemeente Poortvliet. De verkiezing zal plaats hebben op 6 April. Als een staaltje van de wijze waarop de belangen der schutterij worden behartigd, schrijft men uit Goes aan de Nieuioe Rotterdamsche Courant Tot kapitein van een der bataljons in de provincie Zeeland is bevorderd iemand die bijna blind, althans zoo slecht van gezicht is, dat hij, gewapend met een zeer sterken bril, op tien pas afstand niemand kan onderscheiden, en bovendien bijna 60 jaren oud. Een tweede nieuwbenoemde kapitein bij dat bataljon is mede tusschen de 50 en 60 jaren oud, en heeft niet de minste kennis van exercitie of militaire z aken. De majoor-commandant bij hetzelfde bataljon is iemand van bijna 80 jaar en eveneens bijna blind. De auditeur bij den schuttersraad aan wien op verzoek een eervol ontslag is verleend, was ook auditeur bij het 3e bat. rustende schutterij. Het is bekend, dat de schuttersraad van dit bataljon ook nimmer eenige zaak behandeld, zelfs niet eens verga dering gehouden heeft. Toch genieten de majoor-kom- mandant, de luitenant-kwartiermeester en de auditeur jaarlijksche belooningen, die gevonden worden uit de bijdragen der gemeenten, waarover het bataljon is verdeeld. De afgetreden auditeur, zoowel als de advo- kaat, dien men aangezocht heeft, om als zijn opvol ger te worden voorgedragen, moeten als conditio sine qua non gesteld hebben, dat zij met het auditeurschap van beide raden moeten belast worden, teneinde zoo doende bij de belooning voor de zaken der dienst doende schutterij, ook de belooning voor de rustend© (waaraan geene werkzaamheden verbonden zijn) te ge* nieten. Daar alsnu de ministeriëele goedkeuring is bekomen op de aanvraag van de directiën der spoorwegen Mechelen en GentTer Neuzen tot het leggen van een paardeuspoor van het stationsterrein, langs den rijksweg, tot aan de Oost-schutkolk te Ter Neuzen, met het doel om gedurende de aftapping van het kanaal van 15 April tot 1 Juni aanstaande, aan de stoom- booten, voor Gent of voor deze plaats bestemd, de gelegenheid te verschaffen hare ladingen hier te lossen of in te nemen, wordt heden met de werkzaamheden daarvoor een aanvang gemaakt, en wel met het leggen eener brug voor den Zuidbeer, om den stationsweg met den rijksweg in verbinding te stellen. (M. C.) Een aan de hebreeuwsche belangen gewijd, te Kon stan tinopel verschijnend blad, de Sabbath, verhaalt dat er een handschrift van den apostel Petrus is gevonden, Zoowel de Amsterdamsche Courant als het Dagblad bevatten het verhaal, aan de Tempseen fransch blad, ontleend. De een vertaalt zondaar, waar de ander visscher schrijft, omdat in het oorspronkelijke péclieur of pécheur te lezen is. De papyrusrol werd gevonden in eene spelonk te Jeruzalem .waar een zweedsche kluizenaar leefde die 109 jaren oud werd. Deze man had 100,000 goud stukken verzameld en bewaarde ook den zendbrief door Petrus gericht aan al de volken der aarde. Deze zelf vermeldt er in dat hij 50 jaar is en op het derde Paaschfeest na den dood van zijn heer dit stuk ge schreven heeft. Het Londensch bijbelgenootschap heeft het voor echt verklaard en ziet er eene nieuwe be vestiging in, dat Petrus schrijven kon. Aan de familie van den overleden kluizenaar altijd volgens het fransche blad, dat gezegd wordt het verhaal aan-de Sabbath te ontleen en is reeds een kwart millioen geboden, maar zij wil het niet verkoopen. Wel is zij geneigd het ter reproductie en vertaling af te staan, en de gebroeders Abdullah te Konstantinopel willen een photohraphie er van in het licht geven. De Heraut bevat het reglement der school voor hooger onderwijs, genaamd„de vrije universiteit'7, voorloopig gevestigd te Amsterdam. Deze school wordt aangelegd op drie faculteiten eene voor de godgeleerdheid, eene voor de rechtsge leerdheid en eene voor de wijsbegeerte en letteren, aan welke later nog twee andere faculteiten, eenè voor de geneeskunde en eene voor de wis- en natuur kunde, kunnen worden toegevoegd. Als eere-regent kan aan het hoofd der school een kanselier staan, van wiens benoeming kennis gegeven wordt aan den minister van binnenlandsche zaken. De bestuurshoogheid berust bij de directeuren vap

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 1