geril, School en bending GEMENGDE BERICHTEN. misters te machtigen de blijde tijding ter hlgemeene kennis te brengen, dat Hare Majesteit onze geëerbiedigde Koningin zich in gezegenden staat be vindt. De te Bergen op Zoom gevestigde Nederlandsche Maatschappij tot bevordering van de Oesterculluur zal "op eene zeer belangrijke Avijs deelnemen aan de inter nationale visscherij-tentoonstelling te Herlijn. Niet minder dan 24 inzendingen zullen van daar plaats' hebben.'Hieronder verdienen vermelding: 1. Vijf ver schillende modellen van oesterputten, te Yerseke, Tholen en Hergen op Zoom (provinciën Zeeland en Noord-Brabant) in gebruik. De modellen dezer oester putten zijn uesculpteerd uit één stuk door den heer Jos. van Gent te Antwerpen. De uitvoering van dit werk is, volgens deskundigen, onberispelijk. 2. Eene verzameling oesters van één- tot vier- en meer jarigen leeftijd, waarbij eene verzameling van vijanden der oesters, alskrabben en zeesterren. 3. Een geheel volledige ansjovisvisscherij, zooals deze op de Schelde wordt uitgeoefend, met een daaraan verbonden bot- visscherij een en ander vervaardigd door den heer A. van Dordt Wze Hergen op Zoom. 4 Door den heer C. J. Bottemans, hoofdopziener van de vissche- rijen op de Schelde en Zeeuwscke stroomen, eenige voorwerpen, dienende voor de vangst van walvisschen. De Kamer van Koophandel te Vlissingen heeft de uitkomst van haar toegezegd onderzoek aan de Pré- curseur opgezonden. Men vindt daarin o. a. de vol gende toelichting „Het groote feit, dat moet bewijzen dat er te Vlissingen een roofzieke geest heerscht, bestaat in het lossen van 200 ton graan uit eene stoomboot van 1100 a 1200 ton, waarvoor in rekening zou zijn ge bracht pl. m. fr. 10.000. „Bedoelde stoomboot is niet gelost door een Vlis- singsck huis. Alleen zijn door eene hier gevestigde firma, waarin hoofdzakelijk een Antwerpsch huis is betrokken, betalingen gedaan. De lossing is geheel geregeld door een opzettelijk daartoe uit Antwerpen overkomen agent, die de zaken op zoo vreemde en onzaakkundige wijze heeft behandeld, dat het de al- gemeene verwondering moest wekken, zelfs van de toen zich hier bevindende vertegenwoordigers van Belgische huizen. „Tot berging van de 200 ton is van het voormalig arsenaal der marine gehuurd eene bovenruimte, groot genoeg voor de geheele lading, waarvoor is overeen gekomen ad f 60 's weeks en over 3 weken betaald f180. „De rekening van losbruggen, waaronder 2 ter lengte van 25 en ter breedte van 272 M2, met planken en verdere gereedschappen, ad f135, betaald met f120, is door de kamer gezien. Men was voor f 15 per dag overeengekomen en heeft een dag van de reke ning gekort. In aanmerkiug genomen wat geleverd is, is die rekening niet te hoog. Eene andere wijze van lossing ware zeker veel minder kostbaar geweest. „Wat de werkloonen betreft, die worden hier met 20 cent per uur betaald. Volgens ontvangen inlich tingen is dat ook brj deze lossing het geval geweest en zouden daarvoor 40 man gebezigd zijn. Hoe men echter aan een bedrag van fr. 1500 kan komen, ver klaart de kamer gaarne aan beter oordeel over te laten. „Van de geleverde (niet gehuurde) zakken is mede de rekening gezien. Ook dit punt levert geen grond tot verwijt aan Vlissingen. De koopprijs der zakken was oorspronkelijk 25 cent en rees door buitengewone aanvraag, waardoor men die van elders moest ontbie den, tot 30 cent. 10,000 werden gekocht, ongeveer 4000 gebruikt en daarvoor f 1200 in rekening gebracht De overige 6000, die men later niet meer noodig had zijn door den leverancier teruggenomen tegen schade vergoeding van 5 cent per stuk. Slijtage kon niet Voorkomen, daar de zakken het eigendom waren van belanghebbenden bij de lading, en daar er slechts pl. m. 2S00 noodig waren voor de 200 ton graan, kon men de onbruikbaar geworden zakken aanvullen van de ïesteerende pl. m. 1000. Bovendien daar de zakken na het gebruik nog eene waarde hadden van moest die bij de berekening der kosten afgetrokken zijn. „Een lichter was bepaald niet noodig geweest. „Voor opteekerien en meten is uitsluitend van Ant werpenaars gebruik gemaakt. „Behalve het gebeurde met deze stoomboot wordt geklaagd over eene andere rekening, die met 40 pet. zou zijn verminderd- „Hiervan is in weerwil van een gestreng onderzoek niets gebleken. Alleen heeft de kamer twee rekeningen, gezien, waarover verschil is ontstaan met betrekking tot het daarop voorkomend commissieloon en waar omtrent men ter wille van de relatiën met de betrok ken huizen in schikking is getreden. Mocht een. van deze zijn bedoeld, dan geldt die 40 pet. toch niet voor het totaal bedrag der rekening. „Heeft werkelijk zich het geval voorgedaan dat het totaal eener rekening zoo belangrijk is verminderd, dan zal het noodig zijn nadere gegevens te ontvangen om een verder onderzoek mogelijk te maken. „De pakhuishuren worden hier volgens tarief bere kend en bedragen voor een geheele loods gedurende eene volle maand 30 cent per M2. „De kamer heeft nog te spreken over een feit dat in de Précurseur van den 16en vermeld wordt. Het heeft betrekking op twee stoombooten, die tengevolge der overdreven onkosten te Vlissingen hare lading wol te Bremen zijn gaan lossen. Indien de inlichtin gen der kamer juist zijn, en zij heelt alle reden om die als zoodanig, te beschouwen, dan zijn de bedoelde booten naar Bremen gegaan teneinde van de lagere inkomende rechten, die nog tot deu len Januari 1880 van kracht waren, voordeel te trekken. „De overige klachten kan de kamer gerust met stilzwijgen voorbijgaan. „Iedere haven toch waar een gevestigde handel bestaat, kent haar tijd van buitengewone drukte, die toestanden schept waaraan voor het oogenblik niets te veranderen valt. Zelfs Antwerpen zal daaraan niet vreemd zijn. „Die behoeften zijn ook hier openbaar geworden. Waar die te voorzien waren is reeds vroeger alles gedaan wat mogelijk was om het noodige te verkrijgen, en menige verbetering is reeds aangebracht door de beraoeingen ook, het zij met bescheidenheid gezegd, van deze kamer. „Zoodra de Schelde gesloten was gedurende den afgeloopen winter, is opnieuw alles aangewend om in de behoeften te voorzien. Zoowel de kamer als het geachte hoofd der gemeente, hebben in den kotst mogelijken tijd menige belangrijke verbetering in den bestaanden toestand weten le verkrijgen, wat dan ook door onpartijdigen volkomen wordt erkend en ge waardeerd. „Dat de expeditie langzaam ging is iets wat zich overal voordeed. Bij de stremming van vervoer te water ontstond eensklaps overal zooveel behoefte aan spoorwegmaterieel, dat hierdoor eene vertraging in het vervoer noodwendig moest ontstaan. Alle Nederland sche, zoowel als Belgische en Duitsche havens en spoorwegen ondervonden hetzelfde bezwaar. „Van opzettelijke vertraging kan hier geen spraak zijn. „Wat door u wordt aangevoerd omtrent de haven van Ostende als voorhaven van Antwerpen zal de kamer niet weerleggen, en of daar, aan lager wal, eene haven kan worden aangelegd waar schepen van allerlei diepgang te allen tijde kunnen binnenkomen, zal zij niet beslissen. Gaarne laat zij dit over aan het oordeel van ieder bevoegd deskundige. Men zal erkennen dat ook hier het „hoor beide pariijen" niet zonder beteekenis is. Naar wij vernemen, zou de Regeering voornemens zijn, de wet op het lager onderwijs met een der laat ste maanden van dit jaar in te voeren. (N. R. C.) Uit Oijen meldt men dd. 24 Maart aan de Nieuwe Rotterdamsche Courant. De werken aan de doorbraak zullen spoedig hervat worden. Daar op de plaats, waar de ringkade bezweken is 15 meter water staat, zal men thans eene andere richting moeten nemen. Hoogst waarschijnlijk zal nu terstond tot de besteding van den nieuwen Maasdijk worden overgegaan. Men be rekent, dat de gezamenlijke werken ongeveer f 200,000 zullen kosten, met inbegrip van de te onteigenen lan derijen. Indien men niet begonnen ware een ringkade te leggen, had men de oorspronkelijke doorbraken voor de helft van die som kunnen herstellen. Voor de betrokken polders is de ramp derhalve verdubbeld. HoeafkèerigSve in den regel ook van statistieke op gaven en cijfers zijn, om de dorre lectuur die ze aau- bieden en om het misbruik dat gemaakt wordt van het groepeeren van cijfers, ditmaal meenen we om meer dan eene reden voor het onderstaande attentie te mo gen vragen Uit de regeeringsverslagen blijkt, dat de bevolking der openbare scholen van 31 December 1876 tot 31 December 1878 is toegenomen met 4412 jongens en 3024 meisjes, totaal 743.6 kinderen of 1.88 percent. De bevolking der gesubsidieerde bijzondere scholen is in dat jaar verminderd met 167 kinderen of nage noeg 3 percent. De bevolking der niet gesubsidieerde bijzondere scholen is toegenomen met 1078 kinderen of 0.88 percent. Het getal kinderen, dat de openbare school bezoekt, bedroeg op 31 December 1878 nagenoeg 76 pCt. van alle schoolgaande kinderen (80 pCt. van alle school gaande jongens, 70 pCt. van alle schoolgaande meisjes Het getal kinderen op de gesubsidieerde bijzondere scholen bedroeg ruim 1 pCt. van alle schoolgaande kinderen (0.88 pCt. van de schoolgaande jongens, ruim 1 pCt. van de schoolgaande meisjes Het getal kinderen op de niet gesubsidieerde bij zondere scholen bedroeg 23 pCt. van alle schoolgaande kinderen (19 pCt. van alle schoolgaande jongens, 28 pCt. van alle schoolgaande meisjes.) Beroepen tot predikant bij de N. H. gemeente te Vlissingen de heer W. Briët, thans predikant bij die gemeente te Voorthuijzen. Bedankt voor het beroep naar Serooskerke (W). door den heer C. P. N. Pikaar, predikant te Ilarmelen. In de aanstaande vergadering van de synode der Ned. herv. Kerk zal ook ter tafel komen eeu verzoek van den heer Messchert van Vollenhoven c. s., te Amsterdam, „om medewerking, dat aldaar bij de universiteit kerkelijke hoogleeraren aangesteld worden." Gelden zijn voor liet plan bijeengebracht. Men wenscht het onderwijs in orthodoxen geest ge geven te zien. Het plan van den heer Messchert van Vollenhoven c. s. staat tegenover dat van dr. Kuyper's vrije universiteit. Op de te Middelburg gehouden wordende ten toonstelling van schilderijen van hedendaagsche kun stenaars, zijn in den tijd van vijf dagen reeds even zoovele schilderijen verkocht, te weten no. 61 van den catalogus: „De vaart langs de boerderij," van W. J. Oppenoprth, te 's Hage; no. 65: „Voldoening," van J. Portieltje te Antwerpen no. 11 „Landschap in Sluipwijk," van J. W. van Borselen, te 's Graven- hageno. 87; „Dorpsmandemaker," van H. Valken burg, te Amsterdam no. 78 „Marinedok te Vlis singen in Januari 1880", van den jeugdigen Middel- burgschen kunstschilder W. J. Sckiitz. De tentoon stelling wordt vrij druk bezocht. Mejuffrouw Verkage, dochter van den hoofd onderwijzer te Ovezande, is tot brievengaardster benoemd ter vervanging van haar vader, wien met 1 April pensioen wordt verleend. Zij is de eerste vrouwelijke postbeambte op Zuid-Beveland. M.C Dinsdag namiddag had bij het station te Ter- Nenzen een treffend ongeval plaats. Door het schrik ken voor het geluid eener locomotief gingen de paarden, gespannen voor een boerenwagen, aan het hollen. De drie daarop zittende personen poogden er dadelijk af te springen, hetwelk aan eén ongehinderd gelukte de tweede bekwam nogal ernstige kwetsuren, doch de derde, Pl. J. Valk, te Ter Neuzen woonachtig, die met het hoofd tegen den grond sloeg, overleed ter stond, nadat men hem had opgenomen. Te 'sGravenkage is over.eden mr. S. C. Snel len van Vollenhoven, beroemd om zijne groote kennis van insecten. Hij bereikte den ouderdom van vier en zestig jaar. 't Ziet er in sommige gemeenten en kerkgenoot schappen al recht treurig uitZoo onder meer gewerd ons een schrijven van zekeren heer J. Gonlag, die tot zeer onlangs de functie van diaken uitoefende bij den heer Groeneweg, voorganger bij eene „vrij evan gelische gemeente" te Rotterdam. De zaken zijn volgens dat schrijven (laar zoo in de war, dat o. a. bij gelegenheid eener huwelijks-inzegening de predikant door genoemden heer Gonlag om f 35 gevraagd werd voor een aan hem geleverd fornuis, waarbij de predi kant tevens werd uitgemaakt voor een „dronken smeer lap." Ook is hij door dienzelfden persoon voor den kantonrechter gedaagd. 't Behoeft wel geen betoog dat er in zoo'n kerkge nootschap, dat bij uitstek christelijk moet heeten, wei-, nig christelijks te vinden is, en 't mag hier dan ook wel gezegd dat het zeer te bejammeren is dat nog zoo

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 2