BUI f E N L A N If HANDELSBERICHT!'A over één kapitein, die de schare zegent, dan over de velen, die ze vervloeken. Hecht door Zee. Zekere M., een der eerste bedienden bij de firma Van Gend Loos te Amsterdam is Zaterdag avond in verzekerde bewaring genomen. Gedurende een geruim tijdsverloop heeft hij gelden aan die firma niet verantwoord en om de ontdekking daarvan te voorkomen de boeken vervalscht. Het ont vreemde bedrag moet nogal aanzienlijk zijn. Groote verteringen en de zucht naar weelde heb ben hem tot die oneerlijkheid gedreven. Een niet op aardig voorbeeld van kinderliefde van een hond wordt uit Maars n aan de Raarl. Gt. gemeld. Een inwoner van dat dorp had een jongen hond uit het nest genomen en naar iemand te Maar- se veen gezonden. De zorgvolle moeder wist haar jong op te sporen, en gaat nu trouw driemaal daags naar Maarseveen om het te zogen. Te Arnhem is bij een vischhandelaar ingebroken. Eene som geld werd door de inbrekers medegenomen nadat zij zich eerst aan eenige lekkernijen uit den winkel te goed hadden gedaan De bewoners werden dezen diefstal gewaar, doordien in het kantoor eenige kleedingstukken in brand waren geraakt (of misschien in brand gestoken), waarvan de verstikkende rook hen uit den slaap wekte. Het eerste volkskoffiehuis van de maatschappij voor volk-ko liehuizen te Amsterdam, zal op 1 of 15 Mei a. op het Rapenburg geopend worden. De plannen zijn in bewerking vooreen passage (over dekte straat) te Amsterdam, met winkels, cafe's, misschien hotel, enz lang 100, breed 15 M en die zal worden ge bouwd van de Heerengracht tusschen Koningsplein en Vijzelstraat naar de Reguliersdwarsstraat. Is het Han delsblad wel ingelicht, dan zijn de perceelen, die voor den bouw moeten worden afgebroken, alle het eigendom van den ondernemer, die het kapitaal ver schaft, zoodat aan de uitvoering geen moeilijkheden, van welken aard ook. in den w§| staan, en de tot standkoming der passage als zeker mag worden be schouwd. Het geheel zal een monumentaal karakter dragen. Te Amsterdam is een diefstal gepleegd uit een kantoor aan het Westerhoofd. De dieven hebben zich meester gemaakt van eene waarde van f 2000 in plaat-kaartjes naar IJmuiden en Purim rend! Natuurlijk zal de directie van de stoomboot wel onmiddellijk alle kaartjes met de gestolene overeen stemmende ongangbaar verklaren en de dief heeft er dus nie's aan. Maar, als hij ontdekt wordt, zou men geen betere straf op hem kunnen toepassen dan hem te noodzaken tot zijn laatste biljet zelf te gebruiken, en tw.eeduiz'mdmaal de reis te maken naar Purmerend en IJmuiden. Dan zou hem de lust wel vergaan om zich dergelijke voorwerpen toe te eigenen. Te Groningen heeft men bij een verkoop wan bouwland geen bod willen doen op de perceelen, om dat de eigenaar zijn melk van de melkinrichting kreeg Als de sto<*re mannen van het noorden dit begin sel getrouw toepassen en niet alleen geen grond willen koopen van zulke verdorven medeburgers, maar ook weigeren aan hen iets te verkoopen en alle andere maatschappelijke betrekkingen met hen afbreken, dan zullen de melkinrichtingen in Groningen weldra al hare kalanten verliezen en moeten zwichten voor hen, die opkomen voor de onbeperkte vrijheid van de melk boeren. Het revolutionaire comité te Petersburg heeft 10 Maart d. volgende proclamatie verspreid: „Gisteren werd Mladetsky gehangen. Zijn rechter in het hoogste ressort was Loris Melikoff, de dictator en regenerator van Rusland Zoodanig is het moreele karakter van den man, die den moord van een jong man, die een voor hem weinig gevaarlijken aanslag op hem gepleegd had, op het geweten heeft. Mladetsky ging met een glimlach op het gelaat zijn noodlot te gemoethij stierf getrouw aan zijne overtuiging. De ware mannen der revolutie vreezen den aanblik van het opeu graf niet. Hij zag het volk met eenen medclijdenden glim lach aan en zijne laatste woorden waren: ik sterf voor uw welzijn. Wij wenschen te c mstateeren, dat Mladetsky niet op ons bevel gehandeld heeft. Drie dagen voor den aanslag had hij zijne diensten aan het centrale comité aange oden, maar. nog geen antwoord ge kregen hebbende, handelde hij op eigen gezag. Had hij ten gevolge van door ons gegeven bevelen gehan deld, we hadden hem van een beter wapen voorzien, hem een gunstiger gelegenheid verschaft, en hem zeker weten te doen ontsnappen. Omtrent de door ons tegenover graaf Loris Melikoff te volgen gedragslijn hebben wij vooralsnog geen besluit genomen. Gij allen echter, die vrijheid en rechtvaardigheid lief hebt, schaart u met ons om het opene-graf van Mladetsky en laat qhs gezamenlijk het tyrannieke en onrechtvaardige gezag, dat ons onderdrukt, omver werpen." Onder dit stuk leest men „St.-Petersburgsche vliegende drukkerij". De bestuurders van het feest Paris Murcie heb ben reeds fr. 300.000 verdeeld tusschen de stad Parijs en de overstroomden in Spanje. Men herinnert zich dat de dagbladen reeds hadden vermeld, dat er een tekort zou zijn. De gunstige uitkomst is vooral te danken aan het enorme debiet van het geïllustreerde blad, op den dag van het, feest uitgegeven. De Europeesche c mtroleurs van fiuantiën te Kairo hebben onlangs, op last der engelsche en fransche Regeeringen, een lijst opgemaakt van al de nog in leven zijnde vrouwen en dochters der vroegere onderkoningen vau Egypte, en de toelagen die deze dames nog altijd uit de schatkist ontvangen. Ofschoon de pensioenen der dames onlangs aan merkelijk verminderd zijn, bedragen zij nog altijd ge zamenlijk f2,230,000. De grijze Duitsche Keizer vierde Maandag zijn 83ste geboortefe st. Zijne onderdanen wedijverden met buitenlandsche vorsten, om den eerwaardigen vorst hunne hulde te betuigen. Keizer Alexander van Rusland gaf bij die gelegenheid een diner. Hij stelde persoonlijk den volgenden dronk in De Keizer, wiens geboortedag wij heden zoo ge lukkig zijn te vieren, gaf mij bij gelegenheid van mijn jubilaeuin opnieuw het bewijs zijner oude be stendige vriendschap, door mij twee brieven te schrij ven een ofiicieelen, dien ik mij haastte openbaar te maken, en een particulieren, die mij diep getroffen heelt. O.ik ik koester de in die brieven uitgesproken gevoelens en weuschen ook ik reken stellig op het bei.oud en de bevestiging der meer dan gedurende een eeuw bestaande relation tnsschen onze beide volkeren, tot bevordering van beider welvaart. Ik drink op het welzijn des Keizers en Konings, mijnen busten vriend! iloge God hem behou ien, ons zijn troost scheuken, en moge hij zijn geboortedag nóg dikwerl vieren I Dat de Keizer vriendelijk was tegen den Engelschen gezant, maar zuur zag tegen den Eranschen, wordt natuurlijk met de kwestie Hartman in verband ge bracht. In den verkiezingsstrijd in Engeland zal nieuw leven komen, nu Parnell, de doldriftige voorvechter der lersche nationale partij, uit Amerika is teruggekeerd. Ofschoon hij en zijn vrienden het noch omtrent de middelen, noch omtrent het doel van hun agitatie eens zijn en zelfs van het doel moeielijk een duidelijke voorstelling kan worden gevormd, leggen zij groot gewicht in de schaal. De liberalen toch schijnen de stemmen der lome- rulers niet te kunnen ontberen, maar kunnen aan den anderen kant onmogelijk voldoen aan hunne eischen, ja de concessiën, die zij zouden willen doen, kunnen zij niet openlijk beloven, want dan zouden zij weder te veel stemmen verliezen van hen, die geen aanranding van de eenheid des rijks willen dulden. Een Iersch Parlement te Dublin is zoowel onder een liberaal als onder een conservatief gouvernement een onmogelijkheid. Het eerste zou misschien aan de wettelijke grieven der Ieren verder tegemoet kunnen komen, maar daaraan toch geen volkomen voldoening kunnen schenken. Misschien zal Parnells optreden in het strijdperk eenig licht verspreiden over de eigenaardige verhouding die tusschen de liberalen en home-rulers bestaat. Zelfs de grootste Engelsche bladen hebben het opge geven, Gladstone's redevoeringen volledig mede te deel ii De stroom van openbare speeches overtreft iedere voorstelling. De beroemdste redenaars treden in het krijt. John Bright sprak dezer dagen voor de kiezers te Birmingham. Hij had Beaconsfield genoemd, en zijn voor dezen staatsman alles behalve sympathiek gehoor kreunde bij den naam hoorbaar, alsof die pijn deed. Bright hoorde het, en maakte een uit het oogpunt van populaire welsprekendheid meesterlijke wen ding: „Wat is uw kreunen bij het zuchten en kreu nen van duizenden in verre landen, dat- veroorzaakt werd door de staatkunde van Beaconsfield?" riep hij uit Er schijnt uitzicht te bestaan op eene minnelijke schik king tusschen de Engelschen en de tot dusver nog weerspannige opperhoofden in Afghanistan. Generaal Roberts heeft namelijk een schrijven ontvangen van Jacob Khan's jeugdigen zoon, het prinsje Moesa Khan, welk schrijven door al de hoofden te Ghuzni onder teekend is, en waarin het verlangen wordt te kennen gegeven om ie Maidan (25 Eng. mijlen van Kaboel) onderhandelingen te openen. De hoofden verklaren dat zij thans overtuigd van Engelands welwillende bedoe lingen jegens hen, geen bezwaar meer hebben om de wapens neer te leggen. Ook de hoofden in Logar, Kohistan en andere districten moeten zich met dezelfde boodschap tot den Engelschen generaal hebben gewend. 1! ii r 'X e r 1 ij k e S t a n <1. iVSidUlcibm*';. (Van 1421 Maart.) Ondertrouwd: J. Gilde, wedr. 45 j. met S. Bakker, wede. 48 j. P. van Wickeren, wedr. 41 j. met A. M. E. Hoenselaar, jd. 41 j. Bevallen E Butz, geb. Bongers^^^^^PH geb. Bootsgezel, z. C. E. Einders, geb. Roest, z. A7^ J. van Noord, geb. Frucht, d. K. Suurland, geb. Cordan, d E de Ridder, geb. Trimpé, z. J. E. Ma- kenbach, geb. IJssel, z S. J. Murk, geb. Siermans, z. Overleden J. F. Voegler, z. 2 j L. L. Cats, wede. van J. J. Pieterse, 66 j. J P. Eggel. z. 4 m. S. Smeerdijk wede. van P. Coppoolse 56 j. I. de Wolf, jm. 79 j. J. van de Poll, man van J. C. Tuiten, 58 j. P. A. de Raven, vrouw van H. Sijpesteijn, 52 j. F. Maljers, z. 11 m. Vlissiugeai. (Van 1320 Maart) Bevallen: C. C. F. P. Rouw, geb. Carel, z. J. P. de Vrieze, geb. Pennings, d. C. J. Wanjon, geb. Hubregtse, d. D. C. Koster, geb. Breemer, z. M. E. Tromp, geb. Rieken, d. E. J. Piekart, geb. Daalhuijzen, z. Overleden P. A. C. Dewitte, z. 18 m. A. J. de Koning, jd. 29 j. P. J. Terwoert, man van M. Wijs, 64 j. H. B. Macpherson, d. 4 j. M. J. Annikkee, d. 5 j. G. P. de Wilde, d. 2 j M. Raff, vrouw van G. van der Borden, 43 j. F. G. Lodder, z. 18 ra. W. E J. Tromp. d. 2 d. C. C. F. P. Carel, vrouw van M. Rouw, 34 j. Goes. (Van 1320 Maart.) Bevallen E. Crucq, geb. de Dreu, z. Overleden: J. Bitijs, wedr. van E. Everse, 61 j. J. E. van der Raaf, man van E. van Fraassen, 5S j. P. J. Almekinders, z. 8 j. Graan markten enz. Rotterdam, 22 Maari. TARWE. Van Witte Inland- sche was een goede toevoer ter markt, die, behalve de middelsoorten, tot vorige koersen goed opruimde, voor al de wichtsoorten waren tot betere prijzen te plaatsen Vlaamsche, Zeeuwsclie, Flakkeesche en Overm. de beste f 10.25 a f 11.25, de puikste nog daarboven, dito goede en mindere f 7.50 a f 10. ROGGE. Inlandsche met kleinen toevoer goed prijs houdend. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overm. de beste f 7.80 a f 8.20, dito mindere t 7 a f 7.70. GERST. Van Zeeuwsche Winter- en Zomer- was een ruime aanvoer, meest van mindere kwaliteit, die echter ook vrij goed. gedeeltelijk a f 10 per ^00 kilo van de hand ging. De beste soorten waren niet langer te be komen. Zeeuwsche, Flakkeesche en Overm. Winter- de beste f 7.50 a 7, dito mindere f 4.70 a f 6 30, Zomer ie'beste f 5.50 a 6. dito mindere f 4.60 a 5.40. HAVER met redelijke vraag, ging beter van de hand - de beste Inlandsche Voer f 4.2J a f 5 20, mindere en geringe f 3 a 4.10. PAARDEBOONËN ofschoon onveranderd, waren in de mindere soorten minder gemakkelijk te verkoopen. de beste f 8.52 a 9, voor de zaai nog daarboven, min dere 7.50 a 8. L>. DUIVENBOONEN waren tot vorige prijzen wel te plaatsen, van 8,50 a f 9,50. BRUINE BOON EN komen in goede soort weinig voor, terwijl de afwijkende kwaliteiten geen aftrek ondervinden. Walchersche f 17,— a t 18,beste Zeeuwsche i 14,a f 16,— mindere dito f 7,a t 13,50. Walchersche WITTE BOON EN zijn te noteeren van l 13,50 a i' 16,— Zeeuwsche komen meestin afwijkende kwaliteit voor, waarvoor wéiirg 'koopers te vinden zijn nominale noteering 1 7,a f 14, BLAUWE ERWTEN in de beste soorten onveranderd de afwijkende met weinig gading Zeeuwsche, Flak keesche en Overm lusschede beste 1 11,50 a f 12,50, dito mindere f 7,a f 12,50. SCHOKKERS worden bij kleinigheden van f 9 tot f 16 verkocht. Van KOOLZAAD eu LIJNZAAD is niets genote-.rd. HENNEPZAAD f 7,50 a f 9,50 naar kwaliteit. KaNARIEZAAD tot vorige prijzen beter te verkoo pen het beste 1' 10,50 a f 11,goed en minder f 8.50 a f 10. Rotterdam, 23 Maart. Op de veemarkt waren gistereu aangevoerd1 paard, 1380 runderen, 112 vette- en graskalveren. 113 nuchtere kalveren, 31 schapen oi lamineren, 335 varkens, 98 biggen, 1 bok of geit. De prijzen van het vee besteed ter markt van heden waren als volgt: Runderen le kwal. 96 c., 2e kwal. 78 c., 3de kwal. 56 c., kalveren 1ste kwal. 140 ct, 2de kwal. 115 ctschapen 95 ct. alles per kilo Het magere vee ging traag van de hand. Vlissingen. 23 Maart. Boter 1 1.50 a f per kilo gram. Eieren i 4.00 per 104 stuks. Prijzen van Etfecten. Amsterdam, 23 Maart 1880. Ne.derl. Certific. Werkelijke schuld. 2l/3 pet. 655/^ dito dito .dito .3 u dito dito dito 4 1023/4 Loten stad Amsterdam 3 1083/^ dito dito Rotterdam 3 104

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 3