GEMENGDE BERIOIMM Waar, in 't midden der aaii te brengen grasperken, heesters en bloemen, het marmeren borstbeeld der •waarlijk groote Zeeuwsche" vrouw, op een granieten voetstuk, vu" r 't. oog van den belangstellenden nazaat pronkte. Prof. .Strackée, die o a. Potgieter s borstbeeld onlangs zoo voortreffelijk beitelde, zou ook met de uitvoering van dit werk belast kunnen worden, en 't er zeker niet minder gotd afbrengen. De heer van Vloten biedt al dadelijk voor de vier Vrouwelijke leden van zijn gezin f 100 voor dat dc.el aan. De Vlissingsche Kamer van Koophandel heeft zich met het volgende adres tot de Tweede Kamer gewend: „De kamer van koophandel en fabrieken te Vlis- iingen heeft met levendige belangstelling kennis ge nomen van de bij uwe vergadering aanhangige con ventie met Belgie, betrekkelijk de overname door den staat van de sectien RoosendaalBreda en Roosen daalZevenbergen van den Grand Central Beige en de uitbreiding der kanaal en havenwerken le Ter Neuzen. //Zij is len volle verzekerd, dat het groot en alge meen Nederlandsch belang door de bekrachtiging dier conventie zeer zal worden bevorderd, zonder dat daardoor aan de gemeente Ter Neuzen iets van over wegend aanbelang zal worden ontnomen. z/Zij is daarom van oordeel, dat het betrekkelijke Wetsontwerp door de wetgevende macht bekoort te Worden aangenomen en heeft uit dien hoofde de eer üwe vergadering, met al den ernst dien het gewicht der zaak vordert, te verzoeken daartoe wel te willen medewerken." Van dit adres zijn afschriften verzonden aan ver schillende kamers van koophandel, tot het verkrijgen Van instemming. Het niet aanvoelen van motieven tot aanbeveling der conventie wordt door de kamer daardoor verklaard „dat hei groot belang, dat in de aanneming van het betrekkelijke wetsontwerp voor Nederland in het algemeen is gelegen, voldoende wordt erkend; zoodat verdere beschouwingen daaromtrent overbodig zijn." Een Rotterdamsch huis in granen heeft aan den Brécurseur een uitvoerigen brief gezonden, waardoor een geheel ander licht geworpen wordt op de klachten Van den Antwerpschen handel ten opzichte van Vlis— singen. Bedoelde firma schrijft o. a. het volgende In December 11. verwachtten wij alhier eene stoom boot, geleden met omstreeks 20Ö0 ton granen, maai tengevolge van de ingevallen vorst, liep dit schip te Vlissingen binnen en wij hebben alhier hoegenaamd geen moeielijkheden ondervonden bij het lossen en Opslaan onzer koopwaar. Daar dit geheel heeft plaats gehad onder onze lei ding en ons persoonlijk toezicht, meenen wij met ken nis van zaken over den toestand te Vlissingen te kun nen spreken en daarom gelooven wij dat onze meening belang zal inboezemen. In vele opzichten geeft de firma den Précurseur gelijk, maar daarentegen moet zij tegen een aantal andere punten in het artikel van dat blad van 14 dezer Opkomen. //Wij mogen, zegt zij, tot ons genoegen ontkennend antwoorden op de vraag, of ook wij zoo veel hebben moeten betalen in verhouding tot de ge loste lading" als het Antwerpsche huis, welks naam aan de firma bekend is, maar die zij evenals de Pré curseur verzwijgen wil. Bedoelde firma schrijft verder De lading der boot van omstreeks 2UUU ton granen is gel os!opgeslagen, goed gewogen en door ons per soonlijk gecontroleerd, alles voor de som van omstreeks 7*000 irahes, waaronder nog begrepen is onze commis sie, berekend op den voet als wij die te otterdam in rekening brengen. Ook wij hebben voor de huur en het transport der balken en planken voor de los,brug moeten betalen er. wij hebben zelfs een groot aantal daarvan noodig ge had; wij erkennen, dat die kosten niet gering zijn ge weest. l-chter hebben wij het gebruik van een kostba ren lichter overtollig geacht, en even goed hebben wij Ons met een vlot geholpen, dat ons welwillend is af gestaan. Allen die als wij hebben gezien, met welken belache lijker) omslag de granen en andere voor Antwerpen besieinde koopwaren gelost zijn en hoe onhandig men 'daarbij, te werk ging, kunnen zeer goed begrijpen, dat dit tót buitensporige kosten heelt aanleiding gegeven. De geschiedenis der zakken is Ie ongerijmd dan dat wij daarbij zouden stilstaan. Wij hebben ons niet te beklagen over hetgeen gij noemtcurieuse kosten; onze rekening behoelde dan ook liet bovenmedegedeelde cijfer niet te overschrijden, maar zeker zou dit veel hoo- ger hebben kunnen zijn, indien wij van de meer dan gunstige gelegenheid hadden gebruik gemaakt om er Willekeuri gefabriceerde posten op te brengen. Vlissingen was in weinige dagen opgepropt vol met stoombooten en zeilschepen, en onbillijk zou 't zijn te eischen dal dit plaatsje inrichtingen bezat als Ant werpen of Rotterdam. In dit buitengewone geval móesten de eigenaars van ladingen buitengewone maat regelen voor de lossing hunner waren nemen, en te Antwerpen heeft men dit verzuimd, want zoo gaat de brief voort want voor zoover wij hebben kannen opmerken, heeft men het toezicht over de lossing van de «toomboot, Waarop door u gedoeld wordt, opgedragen aan een persoon, die, hoe bekwaam hij ook in andere vakken moge wezen, weinig vertrouwd bleek te zijn met dit werk en zelfs niet wist, welke soort en welke hoeveel heid materieel men noodig had om snel en naar be- hooren te lossen. Vervolgens maakt de sch; ijver van den brief er de Antwerpsche huizen een verwijt van, dat zij niet een paar personen naar Vlissingen zonden, die met kennis van zaken den toestand hadden kunnen beoordeelen en daarnaar hunne maatregelen nemen Bij gebrek aan handen, nam men zijn toevlucht tot boeren ar oeiders uit den omtrek, en van dezen kan uien toch billijker wijze niet ver angen dat zij als bekwame sjouwerlieden zouden werken In Antwerpen mag ïhen daarover niet klagen, daar men verzuimde personen naar Vlis singen te zenden, onder wier leiding deze werklieden voor wie hei. vak vreemd was. met vrucht hadden kunnen werken Zij waren natuurlijk zeer onbekwaam, maar daarentegen ook zeei goedwillig, en wij", schrijft de firma, ,/liebben ons zeer goed met hen kunnen h. 1- pen, door ben onder de leiding te plaatsen van een aantal onzer sjouwerlieden uit Rotterdam Bij de lossing der voor Antwerpen bestemde goederen was zeer weinig toezicht; die er mede belast waren, be klaagden er zich luide over, maar zij namen geeu enkelen maatregel om daarin verbetering te brengen. Wat de kosten van opslag betreft, zegt de Rotter- damsche finna dat zij zelfs nog minder betaald heeft dan het Antwerpsche tarief, waarvan de Précurseur sprak, en zij verklaart van het streven te Vlissingen, om van de onverwachte gelegenheid te profiteered en zoodoende de haven in den vreemde in diserediet te brengen, zeer weinig bespeurd te hebben. Alles wel overwogen, gelooft zij dan ook dat Antwerpen in de eersie plaats zich zelf de grieven te wijten heelt, waarover liet zich thans beklaagt Zeker zijn er buitensporige prijzen ook van de Rotterdamsche firma geeisclit, maar zij heeft niet onmiddellijk toegeslagen en is, na eenige onderzoek, dan ook steeds guedkooper terecht geko men. De inrichtingen voor laden en lossen zijn te Vlissingen inderdaad zeer onvoldoende, en evenzeer is 't waar, dat er in den afg.eloo.pen winter gebrek aan spoorwegwaggons was, maar was dit alleen te Vlis singen liet geval? Onjuist is 't, dat er aldaar geen sleeperswagens zouden zijn de Rotteriiamsche firma verklaart er zelve gebruikt te hebben tegen denzelfden prijs als te Rotterdam. Het keffen van één gulden per waggon, voor de passage over den rijweg, noemt ook de Rotterdamsche firma vreeselijk, maar daarvan heeft zij zelve geen ervaring en zou eene opheldering zeker niet overbodig zijn. Zij zegt ten slotte -. .Wij eindigen niet de hoop, dat hel Vlissingsche ge meentebestuur den aanstaanden zomer zal gebruiken om de haven zoo in te richten, dat zij voor elke even tualiteit gereed zij, indien wij later opnieuw door de vorst verrast mochten wordenmaar tevens zou 't wenschelijk zijn, dat de Antwerpselie huizen, die van de Vlissingsche haven gebruik willen maken, de be hartiging hunner belangen slechts toevertrouwden aan ;ersonen met een kalm oordeel, practi che kennis en nauwgezet plichtgevoel, die geheel op de hoogte zijn van limine taak, waaraan vaak groote moeielijkheden verbonden zijn. Dan zal Vlissingen, van welks prach tige dokken 'wij nu slechts in tijd van nood gebruik moken, in de achting van Belgie en Nederland rijzen en meer en meer als voorhaven van Antwerpen kun nen gebezigd worden. Tot Commissaris des Konings in de provincie Utrecht is benoemd de heer J A. G. banm de Vos van Steen - wijk, voorzitter van de Eerste Kamer. De aftredende commissaris, de heer E. C. U. van Doorn is in den Nederlandschen adel verheven. Tot lid van den Raad van State is benoemd de heer Beijen, oud-minister van oorlog. Kerdijk is, naar de Haagsche correspondent van de Zutphensche Courant mededeelt, in een coupé 2de klasse, slechts vergezeld van een deurwaarder, naar Utrecht vertrokken om daar zijn celstraf te ondergaan. De correspondent knoopt er eene beschouwing aan vast omtrent het verschil, dat tusschen gevangenen uit gegoeden stand en die uit de mindere klasse gemaakt wordt. Zoo is wel in het tuchthuis te Leeuwarden de pistole afgeschaft, maar voor hen die correctioneel zitten bestaat nog altijd gelegenheid zich genoegens en gemakken aan te schaffen, die andere veroordeelden missen moeten. Terecht voegt de correspondent er bij, dat zoo men dit verdedigen wil door aan te voeren, dat de gevangenen uit de bemiddelde klasse toch reeds door het verlies hunner vrijheid zwaarder gestraft wor den dan anderen, men niet vergeten mag, dat op hen die tot de bevoorrechten behooren, ook de plicht, om zich te onthouden van hetgeen misdadig is, zooveel te zwaarder drukt. Jterlt, -Stiiool tn bending. Beroepen te Zoutelande ds. J. Petri te 't Woud. Ds. A. J. Westhoff te Axel is te Gorinchem be roepen. Auistci'daui. Beroepen tot predikanten bij de Ned. Herv. Gemeente de heeren G. Ringualda te Oldebroek en E. C. Gravemeijer te Oosthem. In rone vergadering van den algemeenen kerke- raad te Amsterdam is in behandeling geweest een voorstel van een a ntal ouderlingen, om aan de pre dikanten en ouderlingen, afgevaardigd voor de aanne ming van lidmaten, een uitdrukkelijk mandaat te geven om zich niet gebonden te achten aan ('e gewijzigde art. 38 en 39 van het synodaal reglement op het godsdienstonderwijs, docli na beraadslaging werd met 32 tegen 27 stemmen eene motie van de predikanten dr. Ho. demaker en Vos aangenomen, van den vol genden inhoud „De kerkeraad, gehoord hebbende het bovenver melde voorstel der ouderlingen overwegende, dat de roeping van de opzieners der gemeente om aan te nemen op den grondslag van Gods woord, en mits dien van de belijdenis der kerk, niet door eenig syno daal reglement kan worden verzwakt, noch door eenig kerkelijk besluit kan worden versterkt, gaat over tot de aanneming, en vaardigt ditmaal daartoe af pre dikanten en ouderlingen volgens den regel, tot hiertoe door den kerkeraad gevolgd, met b«-paling, dat geene aauneinelingen zouden worden ingeschreven dan die voorkwamen op de door de meerderheid der tot de aanneming afgevaardigde kerkeraadsleden geteekende lijsten. SloQ'di'CcSit. Zondag zijn door ds. Eigeman te Dordrecht de leerlingen van dien predikant, van ds. Hoogenhuijze en van den godsdienstonderwijzer van Westreenen. ten gezamenlijken getale van 1 OH, welke de vorige week, met medewerking van eenige der ge schorste ouderlingen, waren aangenomen, tot lidmaten der Ned. Herv. gemeente bevestigd. liet Zuiden schrijft, dat klachten, door trouwe kerkeraadsleden ingediend, bij de Synode inde doos worden gestopt. Het Zuiden schijnt niet op de hoogte van het meubilair der Syn. vergaderingszaal. Men houdt er voor zulke zaken geen doos op na, maar een doofpot. Recht door zee.. Onder d<-n naam van ËleeSi«oria merk Hen kei, wordt een nuttig artikel in den handel gebracht en in dit nommer aangekondigd, waarop wij de aan dacht der Nederlandsche huismoeders vestigen ook omdat het zeer goedkoop is en maar 6 cents het pakje kost. Deze bleeksoda is een wascbmiddel van deugdelijke hoedanigheid. Het vervangt de schadelijke soda- en bleekpoeder, lost zich onmiddelijk in wasehwater op, is bij het gebruik aangenaam, schuimend en vei. Wanneer men een gedeelte in de tobbe gebruikt, ontwaart men reeds terstond, dat het de onreinheden uit het linnen verwijdert, daarna werpt men het tweede gedeelte van het pakje in het broei water, waarin Ijet te wasschen linnen gelegd is, en laat dit gedurende een uur staan, daarna kan men terstond overgaan óm de wasch door te halen en op te hangen, zonder dat men nog eerst een nacht het goed in bleekpoeder be- hoeit te zetten. Alvorens dit wascbmiddel aan te bevelen is het chemisch onderzocht en uit dit onderzoek is gecon stateerd „dat deze bleeksoda geenerlei schadelijke werking op katoenen en linnen goederen en evenmin op de men&chelijke huid uitoefent, verder dat er geen actief chloor of chorigzure zouten in aan 1 ezig zijn, en eindelijk, dat bij het gebruik zeep wordt bespaard en zoowel metalen als houten voorwerpen er spoedig door gereinigd worden." Een der stoombooten van de maatschappij Zeeland zal zaterdag Z. K. H. den Prins van Wales en zijne ecktóenoote naar Vlissingen overbrengen, om van daar naar Duitschland te reizen. De heer J. M. Kakebeeke, grondeigenaar te Goes, liet verleden jaar op een zijner landerijen In den Zuid-Kraaiertpolder eene sloot uitdelven tot eene aanmerkelijke diepte. Ongeveer anderhal ven meter beneden den vroegeren bodem der sloot werd een aarden vat gevonden, dat bleek eene kruik of flesch uit het Romeinsche lijdperk te zijn. Zij is geheel graaf, doch ruw en zonder eenige versierselen, en loopt van onderen eenigszius spits toe, terwijl zij een korten en nauwen hals heeft. Dit voorwerp is door gemelden heer afgestaan aan de verzameling voor geschiedenis en oudheid, die in een der zalen van het raadhuis te Goes bewaard wordt. Door een deurwaarder, bijgestaan door twee maréchaussées, is de woning te Zaamslag van Mattheus De Kraker, die, beschnldigö van brandstichting gevangen zit, ontruimd zijn vrouw is met drie kinderen door medelijdende Geden opgenomen. Het aantal zelfmoorden werd in den nacht van 22 Maart weder met een vermeederd. Te Kattendijke hing zekere A. H., een man van 66 jaar, zich in zijn schuur op. Men meent dat achteruitgang in zijne zaken er de drijfveer toe was. Uilenspiegel maakt zich vroolijk over den kapi tein Van Bart, die dezer dagen een godsdienstoefening te Woudrichem leidde. Nu wij erkennen gaarne, dat het zeldzame van het geval dubbel stof tot vreugde geeft, en zeker is er meer reden zich te verblijden

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 2