christelijk-üistoiuscii blad. o 1 ri Donderdag 2d blaart. IfitfO Verschijnt el leen VIaavdag, Woevsdag en Vüijdag- *.vono ten -i ure, behalve op Christelijke feestdagen Pr p per uitiE \iaandbü franco1,50. Enkele nom ners - 0,05. I». Gr. Uitgever: WIJTM AIN, MIDDELBUR(ï. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 1- regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Middelburg, 24 Maart 1880. Gister avond hield de Chr. Jong Vereenig. Rom. I 16a hare aangekondigde openbare samenkomst. De opkomst bewees alweder dat dergelijke samen komsten in den smaak van het christelijk publiek vallen. De uitgevoerde zangstukjes, met veel tact door den heer J. F. Klein geaccompagneerd, waren zeer eenvou dig, daar tegenwoordig de Vereeniging geen leden heeft, met bijzondere muziekale gaven toegerust. Door de beschikbare krachten niet te. overschatten, wist de directeur, de heer A. T. Termijn, aan de eischen van liefelijkheid en welluidendheid heel wel te voldoen. Wie de leden van nabij kende, heeft kunnen opmer ken dat de voordrachten juist geëvenredigd waren aan de oefening in het spreken voor 't publiek, waartoe de voordragers in de gelegenheid waren. Voordragen in een katheder brengt altoos de verleiding mede meer in 't boekje te kijken dan noodig is, maar de aanblik eener groote schare, die op zulk een avond den be kenden vriendenkring vervangt, doet menig jongeling den blik wel eens nederslaan, zoodat hij den schijn heeft van wat veel Ie lezen. De berijmde samenspraak der leden Le Cointre en Hoogervorst, die geheel vrij stonden, werd zeer los en natuurlijk uitgevoerd. In den vorm eener geschiedenis gaf het eerelid Van Vlaanderen eenige voorbeelden van het nut der Jong. Vereenig. voor vriendschap en "huiselijk leven. De eere-voorzitter sprak naar aanleiding van „Saul, onder de profetenzonen een ander man geworden," een woord tot en voor de jongelingen, dezer dagen tot lidmaten in de verschillende kerkgenootschappen aangenomen. De eischen, door de vereeniging gesteld, zijn niet scherper of strenger dan de vragen, door de nieuwe lidmaten voor God en gemeente plechtig be antwoord. Zullen de meer dan honderd to- de ge meenten toegetreden jonge mannen grootendeels buiten de Vereeniging blijven, en de hulpmddelen versmaden, welke zij tot bevordering van christelijk leven en tot inleiding in christelijke werkkringen aanbiedt Zal de gemeente, zullen hare leeraars daartoe niet met alle krachten samenwerken? Zal de vereeniging zelve zich niet tot al die jonge mannen nersoonlijk richten met het aanbod der liefde van alle leden Op het geven van een beslist toestemmend antwoord op deze vragen werd krachtig aangedroegen door Ds. Rijnders, die de zinspreuk der Vereeniging: „Ik schaam mij des Evangelies van Christus niet," tot onderwerp van een kort en hartelijk slotwoord koos, daarbij verhalende eene belangrijke mededeeling van den bekenden Amerikaanschen evangelist Moody om trent em jongeling, die het huis zijner biddende moeder ontvluchtte, omdat hij daar een christen moest wor den, en op haar graf tot overgave aan den Heer kwam. Blijkens eene aankondiging in dit blad zal de heer P. J. Kloppers van Vlissingeri morgen avond op de Zaal Bogardstraat, eene voordrachi houden. De geringe toegangsprijs 25 ets. wordt gegeven voor een Christe lijke inrichting. De heer Kloppers is ook in Zeelauds hoofdstad geen onbekende. Zijne talrijke geschriften en zijn naam als degelijk onderwijzer hebben hem ook daar reeds eenige bekendheid doen verwerven. Tot eene nieuwe of verdere kennismaking wekken we onze lezers op. We geloovenniet dat zij,die er prijs op stellen •dat ook van anti-revolutionaire zijde dicht- en letter kunde in eere worden gehouden, ditmaal een bezoek op de Zaal als een verloren uur zullen beschouwen. Slifltlelbnrff, 24 Maart. Hoogst interessant was de voordracht gisteren avond door den heer Dyserinck in de concertzaal alhier gehouden. Tot onderwerp zijner rede had de spreker gekozen de kunst in al hare verscheidenheid, bouw-, beeldhouw-, schilder-, toon- en dichtkunst Ouder de edelste gaven, door den Schepper aan Zijne menschenkinderen geschonken, behoort genoemd te worden den kunstzin, het gevoel voor het sclioone, dat, werkende door de zintuigen, leeft in het binnenste des menschen, in zijne ziel. Wat liet sehoone is? Op die vraag is het moeilijk, zoo niet onmogelijk een bepaald antwoord te geven men omschrijf] het met te zeggen, dat het is een gevoel voor harmonie en maat, eenheid in verscheidenheid, overeenstemming tusschen geest en vorm, gedachte en beeld. Door duidelijke voorbeelden lichtte de spreker al deze omschrijvingen toe, daarbij tevens opmerkende, dat het doel, dat de ware kunste naar zich voorstelt geen ander kan zijn, dan bevredi ging te schenken aan het innerlijk gevoel voor het sehoone. De kunst wil, evenals de wetenschap en de deugd om haar zelve beoefend worden. Het voorbeeld voor alle kunst heeft God zelf in Zijne schepping neergelegd. Die wonderbare harmonie na te volgen is des kunstenaars streven en ook zijn hoogste roem. Toch bepaalt zich zijn arbeid niet uitsluitend tot beelden en nabeelden, maar tevens en voornamelijk tot het te voorschijn brengen der gewrochten zijner scheppende verbeelding, welke voorstellingen immer ontleend zijn aan de werkelijkheid, maar door den kunstenaar in een ideaal licht geplaatst. Zonder deze voorwaarde ontaardt de kunst in plat realisme. In de pauze stelde de lieer D. de aanwezigen inde gelegenheid zijne uitgebreide verzameling platen, meeren- deels uitstekend gelukte pbotografiën van beroemde schilderijen of beeldhouwwerken te bewonderen. Ten slotte spoorde de spreker zijn helaasweinig talrijk gehoor in bezielende taal aan, geen gelegenheid ongebruikt te laten, waardoor het gevoel voor het sehoone bij onszelven en anderen, vooral bij de lagere klassen der maatschappij, bevorderd en ontwikkeld kan worden. Onze voorvaderen schiepen, op het gebied der kunst meesterstukken, die tot op den liuidigen dag, den roem en de bewondering van de gansche wereld wegdragen. Moge het tegenwoordig Nederland zich niet een gansck en al verbasterd nageslacht betoonen, en zich opgewekt gevoelen de aloude glorie onzes volks te doen herleven. Onder voorzitterschap van den heer J. W. de Raad, hield de afdeeling Middelburg der Vereeniging tot Be vordering vanFabriek- en Handswerksnijverheïd gisteren avond eene vergadering, waarin naar aanleiding der belangrijke lezing van den heer A. Groeneveld uit Rotterdam in de vorige maand, over handenarbeid als opvoedingsmiddelen van kinderen, op voorstel van het bestuur werd besloten: te trachten ook die leerwijze alhier in te voeren. Bij aldien dit jaar weder een cursus te Rotterdam mocht worden gehouden en daar gelegenheid mocht zijn tot toelaten, is het bestuur voorne mens om een hulponderwijzer uit deze stad daarheen te zénden, waarvoor men de kosten door vrijwillige bij dragen hoopt te vinden. Aan dien hulponderwijzer wenscht het bestuur de verplichting op te leggen om bij zijne betalende privaatlessen ook aan eenige min vermogende leerlingen, die door gedrag en vlijt uitmun ten, en docr het bestuur der afdeeling zijn aan te wijzen, in het begin kosteloos onderwijs te geven, om later, bij welslagen, daarvoor eene subsidie, hetzij aan het gemeentebestuur of aan eene andere instelling aan te vragen. Het stoomschip W. A. Scholten van de Nederl. Amerikaansche Stoomvaart Maatschappij heeft op zijne eerste reis nadat het i;- het droogdok alhier van een nieuwen achtersteven en een nieuw roer is voorzien, en op deze reis de passagiers had overgenomen van het „zusterschip" P Caland, dat dezelfde achterdeelen op de reis naar Amerika verloor, en diensvolgens moest terngkeeren, alweder het roer verloren. Het be richt vermeldt niet of ook de achtersteven weder medeging. Het moet, naar men zegt. niet de tweede, maar de derde maal zijn dat de Scliolten dergelijk ongeluk overkomt. Gelukkig is het, dat schepen zon der roer niet roerloos zijn, en onder leiding van flinke gezagvoerders hunne bestemming weten te bereiken. Ook is 't gelukkig dat er hier geen nihilisten zijn j 'etmorden de Caland en Scholten aan eene Russische maatschappij, men zou de oorzaak niet in den bouw of den slechten toestand van een waterweg, waar vele schepen een knak krijgen, maar bij die nihilisten zoeken. Met blijdschap vernemen wij dat de onlangs ge opende christelijke school te Groede reeds zes en veertig leerlingen telt, welk getal waarschijnlijk na Paschen aanmerkelijk grooter worden zal. Berichten uit Yerseke luiden voor belanghebbenden bij den oes'erteelt.zeer ongunstig. De schadezoo luidt eene mededeeling door den voorbijgeganen winter veroorzaakt, is niet te bepalen. Honderd-duizenden oester jes, in het vorig jaar op de banken uitgezaaid, liggen dood. Indien de zomer van dit jaar echter warm weder geeft, zal er toch in 1880—81 nog al wat te oogsten zijn, omdat de voorraad, in 1878 op de pan* nen verzameld, zeer groot was. Door de koude in den zomer van 1879 zijn de oesters slecht gegroeideen groote massa, welke tegen den winter in de putten verzameld was, bleek te klein te zijn gebleven voor den handelvan deze zijn er óf in de putten óf op de banken, waarheen zij, na lang in de putten ge-« legen te hebben, waren teruggebracht, velen gestorven. De oogst 188182 zal bedroefd klein zijn, want de aanslag, in 1879 op de pannen verkregen, was niet noemenswaardig, terwijl van deze bovendien in den voorbijgeganen winter vele zijn doodgevroren. Zierikzee. De minister van watei staat, nandel en nij- verheid heeft afwijzend beschikt op het verzoek van mr.J, Mauritz Ganderheiden, burgemeester van Zierikzee, c, s., strekkende om van rijkswege de rente te waarbor gen van het kapitaal, noodig voor den aan te leggen tramweg Brouwershaven, langs Zierikzee naar het Zijpe, verder door den Anna Jaeoba-polder en St. Philipsland, over den aan te leggen dam door het Slaak en over Nieuw-Vosmeer, Steenbergen en Oud- Gastel naar Rosendaal met eene stoomboot voor de overvaart van het Zijpe. De Minister was van gevoelen, dat door dien tram weg (welke bij de grootste toegelaten snelheid van 15 kilometer in het uur, met inbegrip van het oponthoud aan het station en de overvaart van het Zijpe voor het vervoer zou vorderen ongeveer 5''2 uur) in het doorgaande personenverkeer geene afdoende verbetering zou worden aangebracht, terwijl in het goederenverkeer - door de bestaande waterwegen op voldoende wijze,, wordt voorzien. Met het oog hierop was het algemeen belang niet genoegzaam bij de zaak betrokken om het verleenen van eene niet onbelangrijke garantie van rijkswege te wettigen De heer dr. J. van Vlo ten zou, blijkens nadere aanduiding van het plan, in ons vorig nomraer reeds besproken, tot het stichten van een gedenkteeken voor Elisabeth Woff, in hare geboortestad Vlissingen, wen- schen dat eene commissie van Nederlnndsche vrouwen zich vereenigde om de gedachtenis van deze vrouw iu aandenken te doen blijven. „Mijn denkbeeld zou wezen, zoo schrijft hij, en ik neem de vrijheid dat hier meer uitvoerig te ontvouwen, om het plein te Vlissingen, waar voor 1S09 het fraaie stadhuis prijkte, doch dat J thans leêg ligt, op de wijze van 't, Rembrandtpleiu te Amsterdam, tot een Elisabethspleiu om te schepper 41

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 1