GEMENGDE BERICHTEN. R HIT EN LAND HANDELSBERICHTEN. over te laten aan een algemeenen maatregel van in wendig bestuur. Het geldt daarbij eene zuiver weten schappelijke kwestie die de Regeering overeenkomstig het advies van deskundigen moet besli-svn. Daar niet alle hier bedoelde nuttige dieren eene onvoorwaarde lijke bescherming verdienen, zoo komt art te hulp, 1. door de bepaling, dat de dieren kunnen worden gebracht onder twee rubrieken, namelijk die, welke -ten allen tijde beschermd worden en die welke gedu rende de drie laatste maanden des jaars buiten de toepassing der wet vallen 2. door de bepaling, dat de Commissarissen des Konings bevoegd zullen zijii ten aanzien van sommige dieren, hetzij geheel, hetzij ten deele, tijdelijk en onder zekere voorwaarden de verbodspalingen op te heffen. Overigens bevat het wets ontwerp nog eenige artikelen tot wijziging van de artikelen 21, 28 en 29 der jachtwet van 13 Juni 1857. Te Sluis is overleden Albertus Neyrink, die onder den naam van blinden Bert algemeen bekend was. Hij was blind geboren en onderscheidde zich door een bijzonder fijn gehoor en gevoel, Bijna al de ingezetenen kende hij aan de spraak, en tusschen duim en vinger voelde hij, welke geldstukken hij be steedde, of welke men hem teruggaf voor de bood schappen, die hij meestal zelf in de verschillende winkels haalde. Ieder wist hij te wonen, en elke woning kon hij ook zonder moeite vinden. Men verhaalt van hem de volgende bijzonderheid Eens stond hij op de kaai, toon er een heer aankwam, die hem vroeg, waar de heer Pb. Hennequin woonde, die destijds burgemeester van Sluis was. Daar Bert gewoonlijk in gebogen houding stond, had de vrager niet opgemerkt, dat hij, die hem den weg wijzen moest, blind was. „Kom, zegt Bert, volg mij maar, mijnheer De vreemde volgt zijn geleider, en op het e.inde van de Hoogstraat, aan de woning van den heer Hennequin gekomen zijnde, zeide Bert tot den vreemdeling„Zie zoo, mijnheerhier moet ge zijntrek nu maar aan de bel, en dan kunt ge in 't vervolg zeggen, dat een blinde u den weg beeft gewezen." De heer, die zeer verwonderd opzag, gaf zijn geleider een goede beloo ning en beiden gingen hun weg. De reeds voorloopig aangekondigde voorstellin gen door Sarah Bernhardt' en eenige Fransche tooneel- spelers te Amsterdam te geven, zijn gesteld op den 25sten en 27 dezer. De prijzen der plaatsen zijn ge steld op f 12, f8, f5 enz. Met die prijzen is in overeenstemming het verzoek aan het publiek om met zwarten rok en witte» das of in uniform en, voor de dames, in daarbij voegend toilet te verschijnen. Dat eene tooneelvoorstelling wint door het gewaad der acteurs zal niemand ontkennen. Het schijnt ech ter dat ook de kleeding der toeschouwers daarop van invloed is. Voor hen, die geen zwarten rok hebben, is intusschen de bepaling vrij lastig. In de Am-st. CL leest men In tegenstelling van het gebrek aan werk, dat gedurende de wii termaan den heeft bestaan, vernemen wij dat er thans aan de werven op de eilanden Katten- Witten en Oosten burg te Amsterdam; door de vele schepen in reparatie, handen te kort komen en er vooral aan scheepstim merlieden behoefte bestaat. Hoewel dit vermoedelijk tijdelijk is, is het toch een verblijdend verschijnsel te noemen. Dinsdagmorgen zijn H. Pruissen van Almkerk, en de arbeider Pelikaan, indertijd door de maréchaussees op last van den officier van justitie te 's Hertogenbosch gearresteerd op grond van medeplichtigheid in zake den moord en diefstal te Sleeuwijk, bij gebreke van bewijzen op last van de bevoegde autoriteit van rechts vervolging ontslagen en midsdien op vrije voeten gesteld. De voerman Van Beest wordt nog steeds in arrest gehouden, aangezien de verklaringen, door verschillende getuigen afgelegd, zeer in diens nadeel zijn. Door de marine te Amsterdam zijn een paar opvouwbare sloepen van zeildoek aangekocht, die door *een of twee man gedragen kunnen worden. Zij zijn bestemd voor de koloniën, waar er proeven mee genomen zullen worden op verkenningstochten. Omtrent een treurig geval van vergiftiging, te Winschoten voorgekomen, worden de volgende bij zonderheden medegedeeld Een vrouw van Beerta, die voor haar zieken man een drank had gehaald op een recept van dr. Meijer, kwam met den drank bij den dokter, bewerende dat de zieke zich na het gebruik er van veel erger bevond. Dr. M., om haar gerust te stellen, goot een aanmer kelijke hoeveelheid van het vocht in een glas wijn en dronk dit leeg. Na het vertrek der vrouw gevoelde hij zich weldra zoo ongesteld, dat hij aan zijn herstel niet meer dacht, en eenige oogenblikken later gaf hij d.en geesteen tegengift, op last van dr. T., die ter stond te hulp geroepen was, hem toegediend, kon niet meer baten. De justitie heeft het restant van den drank laten onderzoeken door eenige scheikundigen, ten einde te weten of de drank is bereid overeenkomstig het recept dan wel of de apotheker eene vergissing beeft begaan. Het gerucht, dal aanvankelijk liep, als zou de patiënt van Beerta zijn overleden, wordt tegenge sproken. Dr. Meijer had een zeer uitgebreide practijk en stond wegens zijn kunde en zijne persoonlijke eigen schappen hoog aangeschreven. Te Wageningen is eene vereeniging, Algemeen Belangopgericht, waarvan ieder, zonder verschil van politieke overtuiging of maatschappelijke positie, kan lid worden voor f 1,— en die zich ten doel stelt de kennis en belangstelling in de belangen van gemeen ten, provincie en rijk te bevorderen. Generalisatie is het kwaad onzer Indische bepalin gen. Dit blijkt duidelijk weder uit heigeen onlangs te Padang voorviel. Daar moest aan een gouvernements gebouw een vermolmde deur vernieuwd worden, In plaats dat het vermolmde hout weggeworpen werd, ging men het, ingevolge de wettelijke voorschriften, publiek verkoopen, hoewel het zeker niet meer dan een kwartje waard was. Het bracht dan ook slechts 10 cent op, maar intusschen heeft het Gouvernement moeten beginnen met het hout te vervoeren naar het pakhuis van den waterstaat, oiikosten 50 cent. Daarop moest het vendukantoor er nog zijn tijd, moeite, papier enz. voor verknoeieu. Men kan dus nagaan hoeveel winst het Gouvernement had. Java bode De hoogleeraar Nordenskjöld en de andere koene zeevaarders van de Vega worden ook te Parijs ver wacht. De gemeenteraad van Parijs heefi besloten hun eene feestelijke ontvangst te bereiden. Zij zullen door eene commissie van den «remeenteraad afgehaald worden van het hotel, waar zij hunnen intrek zullen hebben genomen en van daar naar het Raadhuis worden gebracht, waar de voorzitter hun welkom zal heeten. Vervolgens zal de prefect der Seine het woord voeren. De Zweedsche gezant en het personeel der legal ie zullen uitgenoodigd worden aan de plechtigheid deel te nemen. Er zijn betrekkingen, waarbij een weinig gezet heid niet misplaatst is, maar 't schoorsteenvegers-am- bacht behoort onder die betrekkingen niet. Daarvan weet een Keulsch lid van dat gilde mee te praten. Hij was dikker dan voor een eerzaam schoorsteenve ger goed is, en kroop in een schoorsteen, die nauwer was, dan raadzaam voor hem mocht heeten. Aanvan kelijk bikte en veegde hij vroolijk voort, tot hij eens klaps in een nauwer gedeelte kwam en onwrikbaar vast bleef zitten. Men wilde hem met touwen er uit hijsclien, mishij zat vast en bleef vast zitten. Goede raad was duur en er schoot eindelijk niets over dan in den schoorsteen onder hem een wijdere opening te breken, waardoor hij eindelijk, na een benauwden tijd die hem een eeuwigheid scheen, in de nauwe gevan genis te hebben doorgebracht, naar beneden kwam rollen. f 160,000 naar de maan Te Spezzia nam men op het Italiaansche oorlogschip Duilio proeven met een kannonnetje, dat met het 29ste schot barstte. Dit kanonnetje kost maar f 160,000 De gereedschappen waarmee men zijn evenmenschen om 't leven wil bren gen worden hoe langer hoé duurder. Trouwens, dat is met de middelen om ze in 't leven te houden ook het geval, zullen de kanonnengieters zeggen. YVat een koe kost weet iedereen wel tegenwoor dig, maar wat een walvisch waard is, is minder algemeen bekend. Voor eenigen tijd is in Amerika eens uitgerekend, dat een walvisch van middelbare grootte zoowat 150 tonnen traan en 2000 pond balein levert, 't geen te samen bijna f 20,000 waard is. Zal het kabinet Beaconsfield versterkt of verzwakt uit den verkiezingsstrijd, die reeds zulke groote pro- portiën aanneemt te voorschijn komen. Dat is de vraag die de meeste aciualitet heeft voor't oogenblik. Beide nortijen zijn ijverig aan den arbeid getogen. Vooral de oppositie laat zich niet onbetuigd. Gladstone vertrok" dezer dagen naar Edinburgh, om het, beleg te slaan voor Midlothian. Mevrouw Gladstone en Miss Gladstone wijken ook ditmaal van 's mans zijde niet. De reis was weder veelbewogen. Aan het station te Londen was eene verbazende menigte, om den wak keren strijder „goed succes" toe te roepen. Gladstone richtte tot het volk eenige woorden, om zijne hoop te uiten dat het nieuwe Parlement eene meer verlichte politiek zou volgen, dan het tegenwoordige. „Ik ga eene overwinning bevechten", voegde hij er bij„ik verwacht ondersteund te worden met een ijver, die Schotland ten toonbeeld zal doen strekken aan geheel het Koninkrijk. En niet alleen Midlothian denk ik te veroveren, maar nog vele andere mannen zal ik trach ten te verjagen uit hunne zetels, in welke zij raisj latst zijn." Het eerste stoppen was te Grantham, 'vaar de beide liberale candidaten, met honderden menschen om hen heen, den trein stonden op te wachten. De heer Gladstone hield hier eene toespraak uit het ven ster van den waggon. Te York, dezelfde verfoor ng. Te Newcastle eene herhaling. Te Berwick eene vijfde speech uit het raampje. Eindelijk kwam men te Edin burgh, waar almede eene groote menigte het station belegerde, om den reiziger luidruchtig welkom te heeten. Lord Ramsy, de onlangs te Liverpool geslagene liberale candidaat, heeft de uitnoodiging aanvaard om bij de algemeene verkiezing nogmaals zijn geluk aldaar te beproeven. Er zijn in het Lagerhuis 652 zetels. Het aantal candidaten bedraagt daarvoor 1021, zijnde 60 minder dan bij de algemeene verkiezing in 1874 en wel 36 liberalen en 39 conservatieven minder, terwijl er 15 Home Rulei's méér in het gelid staan. De lijst van candidaten is echter nog lang niet voltallig. In Frankrijk en Rnsland is er eenigszins ontspan- nfng op te merken. In Frankrijk wacht men op de daden der regeering in betrekking tot de geestelijke orden, of liever alleen tot die van de Jezuïten. In Rusland bracht de krachtige hand van Melikoff -en zijn rustig bestuur herademing. Graanmarkten enz. Middelburg, 18 Maart. Bij kleine aanbieding en le vendige vraag, zoowel voor consumptie als voor ver zending, bleet tarwe, niettegenstaande lagere berichten van elders, volkomen prijshoudend, en is er voor goede f 9,75 a 1 10,25, enkel nog f 10,40 betaald, min dere f 9,a f 9,50. Gerst weinig gevraagd, de winter werd op f 6,75 en de Zomer op f 5,75 gehouden, waarvoor geen koopers waren. YVitte BooneD 50 ets. a f 1,lager, puike kwaliteit was a f i5 te bekomen, minder f 12 a 14. Bruine boonen onveranderd van f 15 tot f 17 naar kwaliteit. Paardeboonen minder begeerd, op f 9 gehouden. Groene Kookerwten 50 ets. lager, puike 113 a f 13.50 mindere f 12 a f 12,50. Rogge, Kool- en Canarizaad zonder handel. Versche boter f 1 38 a f 1.42 eieren per 100 stuks f 3.30. Prijzen van Effecten. Amsterdam, 18 Maart 1880. Nederl. Certific. Werkelijke schuld. 21/3 pet. 659/i« dito dito dito 3 783/s dito dito dito 4 1023/4 Loten stad Amsterdam 3 1087-2 dito dito Rotterdam 3 104 Rusland Obligatiën 1798/1815 5 9472 Certific. Inscr. 5e serie 1854 5 u 57i/4 Dito dito 6e serie. 1855 5 783/s Obligatiën dito f 1000 1864. 5 9174 dito L. 100 18725 88»/* dito L. 100 18735 85 dito 1877 dito5 887/g dito leening 186769 5 74l/4 Loten 1864 5 Loten 1866 5 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 1327-2 Oblig. dito5 91 Aand. Kiew-Best5 dito dito Jelez Orel 5 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 4 u 857s dito dtto Jelez-Griasi. 5 843/t dito dito Charkow Azow 5 g 853/s dito Baltische spoorweg3 Polen. Aand. Warschau-Bromberg 4 511/4 Weenen. dito dito 5 757s Oostem. Oblig.metal.in zilv Jan ./Juli 5 603/4 dito dito Febr./Aug. 5 ÖÖ3/^ dito dito April/Oct. 5 607s dito in papier Mei/Nov. 5 603/8 Italië. Oblig. Z. Ital. spoorweg 3 4974 öpanje. Obligatiën Buitenl 1 r 167/s dito Binnenlandsclie 1 159/is Portugal. Obligatiën3 513/4 Turkiie. Inschrijving Alg. schuld 1865 5 9,3/lg Obligatiën 1869 6 87s Egypte, dito 1876 6 557/s dito 1876 5 86 Amerik. Obl. Vereenigde Staten 187i 5 10574 dito ditc dito 1876. 47a Brazilië Oblig. 1865 5 967a dito 1875 5 947g Prijzen van coupons. Amsterdam, 18 Maart. Metall f 21,177a; dito zilver f21,1772; Div. Eng. per S* f 11,77»/^; Eng. Portugal per fSpaansche piasters tAmerikaansche dollars in goud f 2.457a- Amsterdam, 17 Maart. Metal i. t 21,177a; dito zilver f 21,1772Div. Eng. per ft' f 11,777a; Eng- Russen per fl2,02l/2; Eng. Portugal per S'fFrans f47,45 Belg. f 47,45Pruis t 58,60 Hamb. Russen f 1,20; Rus sen in Z. R. f 1,24; Poolsche per ff. Poolsche oer Z. R. f Spaansche piasters 47,45;- Spaansche Binnenlandsche f 2,30; Amerikaansche dollars f2,457»;. papier f 2.457a.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 3