CIRISTILÜHI8T0RISCI BLAD. V. 572. Donderdag1 Ui Maarl. turn HET ZUIDEN Verschijnt eiken \1.\avoag, Woensdag en Vrijdag avond ten S ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per -dans mvandem francof 1,50. Enkele no iruers- 0,05. Uitgever P. G. WIJ TM AIN, te MIDDELBURG. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 16 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Middelburg, 17 Maart 1880. De Antwerpsche Précurseur heeft woord ge houden. Zij heeft een artikel geplaatst om door feilen de beschuldigingen te staven, die zij onlangs tegen de bewoners van Vlissingen inbracht om de behandeling, die de handelaars te Antwerpen in den afgeloopen winter, tijdens de stremming der vaart op de Schelde, van hen ondervonden. Een stoomboot viel te Vlissingen binnen en loste van hare lading van 1200 ton 200 ton. Daarvoor werd eene rekening van onkosten aan geboden van bijna 10,000 fr.minstens .drie maal meer, dan men naar billijkheid had mogen vorderen. Het loon voor de bij de lossing gebezigde werklieden heeft meer dan 1500 fr. bedragen; voor 't gebruik van zakken is 2400 frs. betaald, benevens 650 frs. voor slijtage dierzelfde zakken, terwijl ook voor de reparatie der zakken nog een hoofd op de rekening voorkwam. Een andere rekening, die niet minder overdreven was, werd tengevolge der billijke opmerkingen van den geconsigneerde, met omstreeks 40 pet verminderd. De kosten van opslag zijn enorm geweest. Nu eens is 8 cent per dag voor 1000 kilogr. dan weer 3 cent per dag per vierkante meier betaald, terwijl de zolderhuur te Antwerpen eenige centimes 'per maand is voor 100 kilogram. Voor het enkele opslaan op de kade en het inladen van sommige arti kelen in de waggons heeft men 5 a 6 maal meer betaald dan te Antwerpen moest men werklieden hebben, dan waren de eischen buitensporig en verscheidene Antwerpsche huizen vonden het eenvoudiger en goed- kooper, hun eigen materieel en werklieden naar Vlis singen te zenden. Een tweede grief van het Antwerpsch handelsor gaan is, dat in Vlissingen een volslagen gebrek is aan de noodige hulpmiddelen om van de bewonderenswaar dige havenwerken, die de regeering aan de stad ge schonken heeft, partij te trekken. Niets is er goed georganiseerd, om het verkeer te vergemakkelijken en te bevorderen. De slotsom van de Precurseur is, dat Vlissingen dezen winter in de vervulling zijner meest eenvoudige plichten tegenover den buitenlandschen handel tekort geschoten is en zeer slecht heeft ingezien, welke eischen de zorg voor zijn toekomstige welvaart stelt. Zij dringt er daarom op aan, dat de ..Belgische regeering, met het oog op de onontbeerlijkheid eener voorhaven voor Antwerpen, tot eiken prijs maatrege len" neme, óm van Osteade zulk een voorhaven te maken, opdat de hulp van Vlissingen voortaan gemist kan worden. Het is te hopen dat de ijverige burgemeester van Vlissingen, zoowel als de Kamer van Koophandel al daar in staat zullen zijn deze voor de Vlissingsche haven schier ruïneerende aanklachten afdoende te weer spreken. Middelhui1?, 17 Maart. Ons huis en te huis was het onderwerp gisteren avond door den heer Joh. Dijserinck voor zijne aangekondigde volksvoordracht spreekwijzen on zes volks in te kleeden. Hij is ge woon wat eerst als 't ware spelende is gezegd, aan het slot kort te resumeeren, en ook nog wat te denken te geven aan zijne hoorders. Een zoodanige behande ling vereischt een eenigszins geoefend oor en wat vlug begrip, indien men genieten wil en wat mee dragen van de behandeling. Voorts rekene men ook met den degelijken ook wel eens wat stroeven geest van ons volk (het was een volks- voordracht). De wijze waarop de heer Dijserinck zijne onderwerpen behandelt moge b. v. in Frankrijk zeer gepast zijn, als strookende met den geest des volks ons volk is ernst, hoogen ernst van zijn sprekers ge woon. Eene gelegenheid om zich te verstrooien of te verpoozen is zeker bier niet minder gewild dan overal elders, maar men zoekt nu eenmaal in vele ge vallen tot eigen groote schade in een spreekzaal geen verstrooiing of verpoozing. Van Haar dat het volk (de heer Dijserinck was niet de eerste die het er vaarde, en zal ook wel niet de laatste zijn) niet was opgekomen. Slechts een kleine schare hoorders had zich om den spreker vergaderd. Hij gaf ons een pleidooi voor de zedelijke waarde van het huis ten beste, wees de afkomst en de ver schillende gebruiken van het woord huis aan, en wist met talent en vernuft vele onzer gewone dagelijksche uitdrukkingen op huis betrekking hebbende geestig te vertolken. Met eene bijdrage over de „ziekten der tong" dat kleine lid, maar zoo dikwijls een wereld van onge rechtigheid in zich dragende, besloot de causeur den avond, door de opgekomenen blijkbaar met belangstel- stelling gevolgd. Tot hoofdingeland van het waterschap Schouwen is bij herstemming gekozen de heer D. Hoeke Dz. te Zounemaire met GO stemmen. De heer L. Beije ver kreeg er 54. De werkzame Vlissingsche spreker maakt steeds vele leerzame taalkundige opmerkingen in be trekking tot zijn, onderwerp, en weet in dikwijls geestigen, altijd netten vorm de dagelijksche Nadat Maandag door de Ticeede Kamer verschillende kleine wetsontwerpen, waaronder ook de gemeentelijke indeeling van het Sloe en de Wester-Schelde waren aan genomen, is gisteren de beraadslaging over het wets ontwerp van Kerkioijk, benoeming van burgemeesters, aangevangen. De heer van Kerkwijk vond in de heeren Heyden- rijk en Gratema krachtige verdedigers van het ont werp. De heer Heydenrijck zag in dit voorstel de eerste schrede op den weg van vrijheid en decentrali satie. De heer Gratema verdedigde het voorstel op de volgende gronden lo. De autonomie en zelfstandigheid der gemeente is de hoeksteen der vrijheid en kracht van liet staatsge bouw. Het vo"orstet-v. Kerkwijk bevordert die zelfstan digheid en kracht der gemeenten 2°. De richting van onzen tijd is, wat men men ook moge zeggen, democratisch. Men kan daartegenover eene struisvogelpolitiek aannemen, zeker ip het, dat die richting bestaat en dat het roekeloos en onbegon nen werk is, zich tegen de ontwikkeling der democra tie te verzetten. Het voorstel-v. Kerkwijk is een zeer bescheiden stap 'n deze richting. 3°. De regel is, dat de burgemeester bij voorkeur ge kozen wordt uit de gemeente; alleen in het belang der gemeente kan daarvan afgeweken worden dus roet in in het belang van personen, welnu het ontwerp-van Kerkwijk bevordert dat ook. Op art. 61 der gemeente wet worde gelet. 4°. De vrijheid is eene onschatbare zaak, die het volk ontwikkelt, krachtig en energiek maakt en vat baar voor edele denkbeelden Die vrijheid wordt door dit voorstel bevorderd. En als spr. in de plaats der Regeering ware, zou hij het voorstel met beide handen overnemen als een begin van decentialïsatie. 5°. Door het gemeenschappelijk overleg tusschen Regeering en gemeente zal het gehalte der burgemees ters worden verbeterd. De griffier van de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal, jhr. mr. J. K. J. de Jonge, is na eene ziekte van slechts weinige dagen overleden. De Jonge was de raadsman der Regeering voor 's rijks archiefhem werd de directie toevertrouwd over de bewaarplaatsen onzer kunstschatten. Kundig navorscher en talentvol schrijver over 's lands historie, inzonderheid wat de koloniën betreft vervulde hij, ondanks den arbeid dien het veld der kunst hein opende, met ijver de werkzaamheden die hem als landsdienaar waren opgedragen. De doorbraak in den Maasdijk bij Jeeffelen is veel gevaarlijker geworden dan in den aanvang het geval scheen, hoewel aan de Beringskade versterking wordt aangebracht, is het daarin geslagen gat onge veer 60 meter langeen diepe kolk of wiel heeft zich thans gevormd. Daar die Beringskade opgeworpen is van den grond, dien men van den dijk heeft afge graven, is door het bezwijken van die beschermende kade, de oorspronkelijke doorbraak van den Maasdijk vergroot tot eene wijdte van eenige honderden meter. Het Maaswater stort zieh nu van een hoogte van ongeveer een halven meter door het gat in de Berings kade en den weggegraven en weggeslagen dijk in de achterliggende polders. De val van de Maas te Maas tricht, die op 10 dezer 42 centimeter beliep, zal in de eerste dagen althans geen verademing brengen in het zoo zwaar geteisterde gedeelte van Noord-Brabant, alwaar ongeveer over een lengte van 5 a 6 uren gaans een zee van water stroomt. De kosten tot herstel der bedijking worden minstens geraamd op f 120,000, daarenboven laat het zich aanzien, dat over de dichting verwikkelingen met de waterschapbesturcn zullen ontstaan. Een lid van het bestuur van het Te Hvis voor Mi litairen te Utrecht heeft eene herinnerng en kennis geving aan alle miliciens van de lichting dezes jaars verspreid. Wij voegen gaarne onze stem bij de zijne ^>m onze jongelingen, die weldra onder de wapenen zullen moeten komen te wijzen op het Militair Te Huis of de Jongelingsvereeniging. Gij kunt te Amsterdam, Arnhem, Breda, Delft, Deventer, G irinchem, 's Gravenhage, den Helder, Hoorn, den Bosch, Leeuwarden, Leiden, Naarden, Nij megen, Utrecht, Vlissingen en Zutfen vrij in 't Militair Te Huis komen,zegt de schrijver,en men zal u zelfs met hartelijkheid en liefde ontvangen. Goede lectuur, dag bladen en tijdschriften, dam- en schaakspelen, dat alles wordt er u om niet aangeboden Ge vindt in een goed verwarmd en verlicht lokaal voorhanden, (op sommige plaatsen kosteloos) tabak, pijpen en schrijfbehoeften en tegen zeer matig tarief, des begee- rende, allerlei ververschingen. In den winter worden daar ten geriev der militairen soms voorlezingen of voordrachten gehouden over onderwerpen uit algemeen© of vaderlandsche geschiedenis, mededeel ingen

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 1