GEMENGDE BERICHTEN. HUI' UEN LAND HANDELSBERICHTEN. kanten zicli bevinden ten opzichten der aanneming, geene bevoegdheid heeft, zich in deze zaak te mengen en adressanten moet verwijzen naar de reglementen, als die hun den weg wijzen, hoe uit deze ongelegen heid te geraken. Naar aanleiding van de toezending van een besluit van het Klassikaal Bestuur van Dordrecht is besloten aan genoemd Bestuur te melden, dat het, door het vonnis van het Provinciaal Kerkbestuur van Gelderland onwettig te verklaren, de grenzen zijner bevoegdheid is te buiten gegaan, en derhalve heelt gehandeld in strijd met art. 13 al. 1 Algemeen Reglement. De vergadering is op reces geschieden tot 30 Maart e. k. Den 31sten Maart e. k. zal liet 300 geleden zijn, dat de kerkhervorming in Friesland officieel werd erkend en ingevoerd. Deze gebeurtenis zal, op nitnoo- diging van het provinciaal kerkbestuur van Friesland op een der aanstaande Paaschdagen in de kerken der provincie worden herdacht. In Engeland worden all' rwegen aanstalten ge maakt om het honderdjarig bestaan der zondagscholen te vieren. De feesten voor deze gelegenheid zullen gehouden worden van 27 Juni tot 4 Juli in heel het koninkrijk en in de koloniën. Bijzondere diensten znl- len plaats hebben in de Westminster*Abdij en in de catÏÏedraal van St. Paul. De gebroeders De Kraker uit Zaaraslag zijn naar de gevangenis te Middelburg overbracht. De jongste heeft bekend dat hij op last van zijn broeder het huis te Zaamslag in brand gestoken heeft. Zaterdag is door de reddingsschokker te Zierik - zee binnengebracht het Duitsche schoenerschip Marie kapt. J. R Trus von Falkenberg, met haver naar Gent bestemd. Genoemd schip heeft op de westpunt van de Zeehondenplaat aan den grond gezeten, en zal voor de opzeiling naar Gent moeten onderzocht worden. Vier onzer landgenooten, de heeren Conrad te Haarlem, Albers en Dirks ingenieur en hoofdingenieur van den Waterstaat en de heer Kuyper, aardrijkskun - dige, zullen vereerd worden met eene Panama- medaille ten opschrift dragende Té y Persevanze (geloof is vooruitzien). Deze medaille strekt tot herinnering aan de eerste studiën betreffende het Panama-kanaal. Te Amsterdam is overleden de heer A. J. van Prehn, hoofdingenieur bij den aanleg van Staatsspoor wegen. De bekende Klaas Ris, agitateur tegen de spaar bank te Amsterdam, voer gisteren in eene vergade ring hefttg uit tegen spaarbank, justitie en politie, en deed eindelijk de schaarêch bezochte vergadering het volgende voorstel aannemen «De vergadering, overtuigd, dat geene particuliere spaarbank, wat betreft de financieele zekerheid, de rijks-postspaarbanken overtreft, wenscht dat de Staten- Generaal zoo spoedig mogelijk tot de oprichting van laatstgenoemde overgaan." Knuijff, de moordenaar zijner zuster, die zich als dienstbode bevond ten huize van den heer Oorver Hooft, is verklaard niet krankzinnig te wezen. -Hij zelf heeft tegenover den rechter-commissaris verklaard /;Ik ben niet krankzinnig, als men mij in vrijheid laat, dan snij ik weder eene vrouw den hals af, ik kan het niet laten." Ten huize van de vermoorde zijn ver schillende teekeningen gevonden van de wijze, waarop men iemand kan onthalzen, bovendien werden er ver schillende touwen gevonden, die volgeus zijn verklaring bestemd waren ora zijn slachtoffer te binden. De da der lijdt aan eene aRchuwelijke ziekte, die hem op zekere oogenblikken een afkeer geeft van het vrou welijk geslacht. Onlangs gebeurde het, naar men uit Winterswijk aan de Arnh. Ct. meldt, dat een jongen werd aan gehouden met eenige ponden koffie. Hij gaf voor niet te weten, dat daarvoor belasting moest betaald worden. Hoeveel zeide hij, zal mijn vader dan wel moeten betalen die daar ginds met een gansche karrevracht aankomt Den weg op te loopen naar het aangeduide punt was voor de beambten 't werk van een oogenblik zulk een vogel telajfn vliegen, waste erg; van daar dat de jongen met zijne kleine hoeveelheid in den steek gelatenwerd Steeds wachten de beambten nog op de karrevracht met koffie, die passeeren moet, terwijl de jongen be sloot zijn weg te vervolgen, daar hij het waarschijn lijk wat koud vond, om de terugkomst der bewakers af te wachten. Zaterdag morgen ten 101 /sure vertrok de Maas der Amerikaansche Stoomvaartmaatschappij van de Willemskade.' Nauwelijks had het stoomschip den kant verlaten of eenige onder-inspecteurs van politie begaven zich aan boord en keerden weldra terug met een Duitscher, die als passagier eerste klasse plaats had genomen naar New-York. Het stoomschip bleef nog tot half twee ure op stroom liggen doch de passagier keerde niet terug hij heeft, althans voorloopig logies gekregen. j Dat het houden vau struisvogels aanzienlijke winsten geeft, kan blijken uit het voorbeeld van een boer bij Oudtshoorn in de Kaapkolonie, die 1000 vogels bezit, welker veeren alleen hem f 60.000 per jaar opbrengen. De spoortrein, waarin o. a. de hertog van Edin- burg, die het jubileum van den keizer van Rusland heeft bijgewoond, op zijn terugreis uit Petersburg zat, is 400 wersten van die stad tegen een goederentrein aangereden. Er is alleen materieele schade aange richt, en de Nihilisten hebben er geen schuld aan. Onlangs kwam in den gemeenteraad te Elber- feld de vraag ter sprake of men aan het daar be staande genootschap Fauna ook dit jaar weer een toelage van 100 mark zou geven voor haar hoender- tentoonsielling. Een der raadsleden verzette er zich tegen, op grond, dat dan ook de zangvereniging in Elberfeld om eene geldelijke ondersteuning zou kunnen vragen. „Och wat," riep toen een der leden, „dat kan geen reden zijnzingen kan iedereen, maar eieren leggen niet." Een uitbundig gelach begroette deze opmerking, maar het gevolg was dat de Raad de 100 mark toekende. De bijdragen uit Amerika tot het lenigen van den nood in Ierland bedragen thans 907,300 dollars. Daarvan bracht de Neio-York Herald 283,632 dollars aan. De Regeering der Unie heeft het schip Constel lation beschikbaar gesteld om graan en aardappels naar Ierland te vervoeren. De Herald nam reeds een vierde van de lading voor zijn rekening. Onder de bespottelijke voorstellen, die aan wetgevende vergaderingen kunnen worden gedaan, be hoort zonder twijfel een voorstel tot afschaffing der armoede, door een der Parijsche afgevaardigden gedaan. Zijn daartoe strekkend voorstel luidt aldus „Elke gemeente is verplicht bij de geboorte van een kind, meisje of jongen, wettig of onwettig, eene ver zekering tot een vast bedrag te zijnen behoeve te sluiten en het bedrag aan het kind bij zijne meerder jarigheid uit te keeren. Om de gemeenten in staat te stellen, de hulpmiddelen voor die verzekering te vin den, zal er van elke nalatenschap eene belasting ten behoeve der armen geheven worden. Het meerderjarig geworden kind zal, om in het bezit der verzekerde som te komen, voor een familieraad moeten verklaren welk gebruik het denkt te maken van het uit te keeren bedrag. Bij verzet van den familieraad zal de uit- keering achterwege blijven. Een New-Yorksche dame, Mrs. Astor"genaamd, is beroemd om haar prachtige juweelen. De sieraden die zij onlangs droeg, toen zij de ontvangst van den Mexicaanschen gezant bijwoonde, worden op eene waarde van 800,000 dollars (f 2,000,000) geschat. Deze „hooggeschatte" vrouw werd bij die gelegenheid door twee politie-agenten bewaakt, om te zorgen dat niemand haar bestal, terwijl dag en nacht een gerechts dienaar voor de deur harer kamer de wacht houdt. CNv. d B) In de haven van Böne (Algerie) ligt tegenwoor dig, naar men in de Conrrier de JBó/ie leest, een Engelsch jacht, de Sunbeamwaarop eene geheele familie eene reis ora de wereld heeft gedaan. Yier jaar geleden van Londen vertrokken, heeft het vaartuig New-York, Rio-Janeiro, San Francisco, Sydney, Melbourne, Nieuw-Guinea, Calcutta bezocht. Onder de reizigers bevinden zich een aantal oudere en jongere dames, en zij hebben eene groote verzameling honden uit alle oorden der wereld meegebracht. moeten verlaten. Doen ze wel eens verkeerde dingen, (en we gelooven dat van ganscher harte) welnu er zijn immers in Frankrijk ook rechters. Laat die menschen vrij binnen de grenzen der wet, waarom toch uitzonderingswetten Waarom Om politieke redenen. Om baas te worden of baas te blijven. Al is het dan ook door verdrukking .of kunstmiddeltjes. Engeland belooft in de eerste weken een interessant schouwspel. Tories en Wigs, conservatieven en liberalen, men vindt ze om beurten aan het prijsschieten met adressen op de staatkundige schietbaan. Na Beaconsfield Har rington, na Harrington Northcote, na Northcote For- ster; Salisbury en Gladstone volgen. Gladstone, der liberalen eminenteleider, heeft- het woord gericht tot de kiezers van Midlo thian. Met bijzonderen nadruk bestrijdt hij de aanklacht van Be- consfield, dat de liberale partij den band tusschen het moederland en de koloniën verzwakt en tegelijk de eenheid van het Rijk in ge vaar gebracht heeft. Gladstone veroordeelt vervol gens de buitenlandsche politiek der Regeering en drijft, den spot met Beaconsfields tirade, dat Engeland een overwicht bezit in den Raad van Europa. Zelfs in Turkije kon Engeland zijn invloed niet doen gelden. Nog onlangs is het gebeurd, dat de sultan een minis ter, op wiens verwijdering Engeland aandrong, een hoogeren rang toekende. Gladstone wijst den kiezers verder op de groote beteekenis dezer algemeene ver kiezingen. Zoo bepleit men van beide zijden zijne zaken, het moet erkend worden met warmte en overtuiging, j Tegenover het geschreeuw der Franschen en de klein zieligheid van Frankrijks regeerders steekt het kloeke gedrag der Engelschen zeer gunstig af. Hier treft men geen zwart maken van een tegenstander, geen vitten j op kleinighedeu aan, maar eene verdediging van ieders inzicht in den loop der zaken, en eene beschouwing van de middelen die naar ieders meening tot heil des lands moeten aangewend worden. Na het tijdperk der adressen komt dat der rede voeringen. Men. zal moeten erkennen dat het in het Britsche Koninkrijk niemand die lezen kan en hooren wil aan voorlichting tot het bepalen zijner keuze behoeft te ontbreken. Rusland en het Nihilisme hebben plaats gemaakt voor Frankrijk en art. 7, zoo blijkt het „altijd in roere" voor de wereld nog altijd een doelmatig devies. Frankrijk en art. 7. O wat storm steekt er op. Grcvy en Fraycinet zullen wel al hun stuurmanskunst behoeven om het schip van staat vlot te houden. Geen concessies,' geen verdrag met de Jezuïten, zet ze het land uit, laat de Senaat met onze vijanden heulen zoo klinkt het Frankrijk door, in alle tonen en tong vallen. De studenten schreeuwen hun leeftijd ver ontschuldigt hun eenigszins hierbij het hardst. Zet ze buiten de grenzen, dat is het eenstemmig geroep. Gij hebt een wet, dagteekenende uit de dagen toen de rede God had vervangen, en haar beeld triomfan telijk de straten der hoofdstad doortoog gij hebt een wet die nooit ingetrokken is, voert die uit en ge zijt ze kwijt. Ellendig, niet waar? Kleingeestig Zijn dat nu de zedelijke middelen waardoor een vijand moet overwonnen worden Pocht daarom het liberalisme zoo altijd op vrijzinnigheid en vrijgevig heid, overal waar het de meerderheid heeft Zijn dat nu die helden die vertrouwen stellen in de macht hunner beginselen We gevoelen geenerlei sympathie voor de Jezuïten, liefst hopen we uit hun gezelschap te blijven, maar we begrijpen toch ook niet waarom de Jezuïten omdat ze tot de orde van Jezus beliooren, geen onderwijs zouden mogen geven of Frankrijk zouden Graanmarkten enz. Rotterdam, 15 Maart. Tarwe 25 ct., wichtsoorten 40 a 50 ct., Gersten 20 ct., Paardeboonen 25 ct., Bruine en Witte booner. 50 ct. en Canariezaad 25 ct. lager. Aanvoer matig. Prijzen van Ëltecten. Amsterdam, 13 Maart 1880. Ncderl. Gertiüc. V/erkelijtte schuld. 2'/j pet. 653/4 dito dito dito 3 78a/4 dito dito dito 4 1023/4 Loten stad Amsterdam 3 1087a dito dito Rotterdam 3 104 Rusland Obligatiën 1798/1815 5 941/» Certitie. Inscr. 5e serie 1854 5 Dito dito 6e serie. 1855 5 773A Obligatiën dito 1000 1864. 5 90 dito L. 100 1872 5 843/i6 dito L. 100 18735 843/,6 dito 1877 dito5 88'/2 dito leening 1867--69 5 Loten 1864 5 Loten 1S665 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 Oblig. dito5 91 Aand. Kiew-Best5 dito dito Jelez Orel 5 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 4 r dito dtto Jelez-Griasi. 5 ,84 dito dito Charkow Azow 5 B 85% dito Baltische spoorweg3 513/s Polen. -Aand. Warschau-Bromberg 4 51 '/8 Weenen. dito dito 5 7o5/s Oosteni. Oblig.metal.in zilv Jan./Juli 5 60Va- dito dito Febr./Aug. 5 59:,/4 dito dito April/Oct. 5 öO'/s dito in papier Mei/Nov. 5 599/i6 Italië. Oblig. Z. Ital. spoorweg .3 50 Spanje. Obligatiën Buitenl 1 1613/J6 dito Binnenlandsche 1 159/ie Poitugal. Obligatiën3 51'/g Turkije. Inschrijving Alg.'schuld 1865 5 10 Obligatiën 1869 6 83/16 Egypte, dito 1376 6 5é'/t dito 1876 5 Araerik. Obl. Vereenigde Staten 187i 5 dito ditc dito 1876. 4Vs Prijzen van coupons. Amsterdam, 13 Maart. Metall f 21,1772; dito zilver f21,1773; Div. Eng. per f11,777.; Eng. Portugal per f ll,977-> Spaansche piasters 147.40; Amerikaansche dollarsin gout f 2.457s* Amsterdam, 12 Maart. Metali. 1 21,15; dito zilver 121,15 Div. Eng. per ur f 11,777s; Eng. Russen per f 12,027a; Eng. Portugal per f Frans f 4&45 Belg. f 47,45Pruis I 58,60 Ham b. Russen f 1,18; Rus sen in Z. R. t' 1,24; Poolsche peril. Pooische Der Z. R. f Spaansche piasters 47,45; Spaansche I Binnenlandsche i 2,30; Amerikaansche dollars f 2,457a J papier f 2.45'/2.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 3