GEMENGDS BERICHTEN. RUITEN LAN D ..„^uaii zelfs, bij meerderheid van stemmen, L>e - iloten het aanvankelijk opgemaakt project van dich- ig geheel te laten varen en met kracht op te wer- e n ;n, bestaande niet alleen uit grond, zooals oorspron- bij de slijk het plan was, maar uit grond en rijshout. Met ill lieTOote krachtsinspanning gelukte het op Dinsdagavond laarop volgende den dam op de hoogte te brengen over je geheele lengte, nl. pl. m. 550 "M. Op Woensdag, 25 Februari namiddag 1 uur, was de aandrang van 1 het water echter zoo sterk, dat de kade over een.e lengte van 30 M. doorbrak Eene poging tot dich ting, aanvankelijk door het inslaan van eene rij dam planken en later door middel van het zinken van een schip met puin voor de doorbraak, mislukte en de verdediging moest zich verder bepalen tot het overige gedeelte der kade. Intiisschen was het voordeel ver kregen dat ten minste de opening van de nieuwe doorbraak slechts 1 10 van de oude bedroeg, zoodat wel de onmiddellijk achter liggende polders opniemv overstroomden, maar t^ch het overige gedeelte der provincie boven wa'er bleef. Het gat in de ringkade is langzamerhand grooter geworden en bedraagt thans p. m. 50 M. Dc waterschapsbesturen ontzien geen kosten om de doorbraak voor vergrooting te bewaren. En nu volgde onderstaand bericht vanjl. Maandag De Maas is te Oijen nog steeds wassende. Van de ringkade vóór de doorbraak is Zondag namiddag weder een gedeelte weggeslagen. Niettegenstaande er dc nu reeds aan buitgewone werkzaamheden 20 mille besteed zijn, schijnt men er maar niet in te kunnen slagen de doorbraak te beteugelen. Door het bezwijken van deze kade is in een kost baar stuk uiterwaard een diepe wiel geloopen, een huisje weggespoeld, nog meer land bedorven, en zijn de polders, die anders geen last van het water gehad zouden hebben, ondergeloopen. De eerste doorbraak lag vlak tegenover de traverse der Beersche Maas, zoodat zij geen ander gevolg had dan dat het water dat anders" bij een hoogen rivierstand te Beers inliep uu aan .de Driehuizen langs de leidijken zijn weg ge vonden zou hebben, waar het weinig schade deed. Thans is de schade ontzettend. v 1 Men schrijft uit Amsterdam Met gespannen verwachting verbeidt men hier de opening der tentoonstelling van goud- en zilversmeed kunst of drijfwerk uit vroegere eeuwen. Zij zal, in Arti worden gehouden en het geheel belooft prachtig te zullen wezen. Niet alleen uit ons land, f maar van heinde en verre, zijn toezeggingen ontvangen V en niet slechts in het belang der tentoonstelling, maar wel degelijk in het belang der kunst, is het wensche- lijk, dat de verzameling zoojcoinpleet mogelijk zij, aange zien het bestuur van genoemd kunstinstituut van plan is een uitvoerigen catalogus te doen samenstellen, die, - 't spreekt van zelf, van veel belang zal wezen voor de ^kunstminnaars. Zulk een handboek zal van groote ^historische waarde zijn. Jammer is het, dat deze expositie samenvalt met een feit, dat zeer te betreuren is. Sedert eenigen tijd ptoch kwijnt deze tak van industrie, ja wat meer nog zegt, hij verkeert in een staat van verval. Een stuk of vier fabrieken, die voor de ware kunst zijn, wat de kat voor de muis is, hebben geli- quideerd, ten einde te voorkomen, dat armoê troef zou worden. In andere wordt door het zeer talrijke personeel een klein gedeelte van den dag gewerkt, bij gebrek aan bestellingen. 't Ziet er, helaas, i niet "naar uit, dat wc spoedig op een beteren toestand mogen hopenmeer dan waarschijnlijk is het, dat 't van kwaad tot erger zal komen. Er bestaat zelfs niet dc minste hoop, dat de tentoon stelling in Arti nieuw leven zal brengen in de brou werij in den eigenlijken zin des woords is ook het zilversmidsvak weinig anders geworden dan fabriekwerk. Men koopt van de fabriek zoo goedkoop mogelijk, om het tot den hoogst mogelijken prijs weder van de hand te doen. Ziedaar het peil, waarop de kunst is gedaald, 't Behoeft geen betoog, dat er uitzonderingen zijn, maar men weet 't, zonder deze beslaat er geen regel. Terecht mogen de zilversmids 't den zeeman na zeggen: alle dingen loopen scheef, toen hij een krab aan een touwtje had. fier!!, School cir lending. Drietallen te Amsterdam tot het beroepen van predikanten bij (le N. II. G. aldaar: Vacature Pantekoek.- de heeren W. Krayenbelt te Putten, E. A. Lasonder te Zegveld en G. Ringnalda e Oldebroek. Vacature Rutgersde heeren J. D. Beman Brou wer te Leiden, W. J. Geselschap te Rotterdam en E. Gravemeijer te Oosthein. Op de heeren J. H. L. Roozemeijer en D. Rijnders, iden te Middelburg, waren 101 en 99 stemmen gebracht. De verkiezing had plaats met circa 180 nmen. TJit het volk enz. te Middelburg zal gedurende 14 dagen, van 20 Maart tot 4 April op het Raad huis een schilderyen-tentoonstelling organiseeren. Men zal voor entree 25 ets. per persoon moeten betalen. Een gezelschap Zigeuners op een wagen bespan nen met twee paarden, maakten Zaterdag, Zondag en Maandag eeu zwerftocht door een deel van onze pro vincie. Zaterdag van Goes naar Arnemniden, Zondag- werden ze op den weg van Yeere achterhaald door twee maréchaussees te paard die hen naar het politie bureau te Middelburg leidden. Zonder geld en zonder middel van bestaan, werden ze met z'en achten naar Vlissingen gebracht. Vandaar ging de reis maan dag morgen over Breskens naar IJzendijke en zoo naar de .grenzen, Dit onreine gezelschap maakte hier en daar spec- takel; de aanwezigheid der maréchaussees die hen eerst noodzaakten een paard uit te spannen, en daarna aan een van het gezelschap de boeien aanlegde, werkte calmeerend. In den grwoten - Huissenpolder te Zaamslag is een schuur afgebrand van de hofstede, bewoond door M. de Kraker, waarbij zijn omgekomen zes paarden, veertien stuks hoornvee; bovendien is de voorraad graan enz. verbrand. In verband metdezen brand zijn op vermoeden van moedwillige brandstichting de be woner M. de Kraker en zijn jongste broeder A. de Kraker iu verzekerde bewaring genomen. Naar aanleiding van den moord, gepleegd ten huize van den heer Oorver Hooft, te Amsterdam, heeft zich de volgende erfrechts-kwestie voorgedaan. De verslagene had haar broeder bij testament als erfgenaam aangewezen van het door haar bezeten ka pitaaltje. De wet echter verklaart dengeen, die veroordeeld is omdat hij den overledene heeft omgebracht, o n- w aar dig om zijn erfgenaam te zijn, en als zooda nig van de erfenis uitgesloten (art. 885 al. 1 B. W.) Indien Ktiuijff nu krankzinnig verklaard wordt en beschouwd als in dien toestand gehandeld te hebbeD, wordt hij toch de erfgenaam van zijn slachtoffer, aan gezien hem de misdaad dan niet kan worden aange rekend als niet met voorbedachten rade gedaan (art. 296 C. P.) In dit laatste geval heeft hij evenwel niet bijster veel aan het geld, want dan moest hij in een krank zinnigen-gesticht naar te hopen is voor goed opgesloten worden. Intusschen schijnt het nog gansch niet zeker te wezen, dat de geestestoestand van dezen man als krankzinnigheid moet aangemerkt worden. Uit de geschiedenis der sollicitatiën Niet minder dan 88 sollicitanten hebben zich voor de betrekking van chef van dienst bij de eerste Groninger tramway-maatschappij aangemeld. Salaris ƒ1000. Meer dan 80 paren dingen naar de betrekking van vader en moeder in het stadsweeshuis te Dokkum Salaris 325 gulden Op een advertentie, onlangs verschenen in een Araerikaansch blad om vijf en twintig of dertig „be kwame werklieden," kwam slechts één antwoord; een advertentie voor kantoorbedienden kreeg meer dan honderd en vijftig en een audere, voor boekhouder, bijna driehonderd antwoorden. „Waar is de man, die de jeugd van dit land zal doen verstaan, dat er evenveel eer te halen is op de boerderij en in de werkplaats, als achter de toonbank en op het kantoor roept de mededeeler klagend uit. Iets nieuws op het gebied van diefstal. Te Hooge Zwaluwe zijn in den nacht van 5 op 6 Maart de hoornen van het gesloten kerkhof gestolen. Brandende petroleum blussche men met melk. Het middel moet probaat zijn. In 1887 zou het 300 jaren zijn geleden, dat het paleis te Leeuwarden aan de Staten van Friesland in eigendom werd overgedragen, om te dienen tot woning voor den stadhouder van Friesland, graaf Wil lem Lodewijk van Nassau. Te Maastricht verwekt veel opzien een voorge nomen huwelijk van een gewezen non, die 22 jaren lang in een klooster (waarvan 17 jaar als ziekenop passter in 't gesticht Calvariënberg) heeft doorgebracht. De man harer keuze is eeu voormalig bediende in gemeld gesticht. De Koningin van Engeland zal den 22 naar het vasteland gaan, vergezeld van hare dochter prinses Bea trice. Het koninkl. itichtUictoriaandAlbertzal&e vorstin naar Cherbourg overvoeren, vervolgens zal de reis naar Duitschland per spoorweg worden voortgezet. Hetad- miraliteits-jacht Enchantress, het trinity-jacht Galatea en (1e koninklijke jacktboot Alherta zullen het vaar tuig, waarop H. M. zich bevindt, tot geleide verstrek ken. Het hoofddoel van de reis der koningin is het bezoeken van liet graf harer dochter te Darmstadt. Ook zal zij eenigen tijd de gast zijn harer dochter, de Duitscke kroonprinses, en overigens gedurende haar verblijf in het buitenland, dat vooreerst op tien weken bepaald is, te Aken en te Baden vertoeven, waar ook de prins van Wallis en prins Leopold verwacht wor den. De koningin zal in streng incognito reizen, on der den naam van gravin van Balmoral. Met 148 tegen 129 stemmen heeft de Eransche Senaat art. 7 der hooger-onderwijswet (uitsluiting van een deel der ingezetenen als onderwijzers) verworpen. Ziedaar het groote nieuws van den dag. De strijd was heftig, (we geven er hier achter een staaltje van). Van beide zijden werden alle hulptroepen opgeroepen Buffet, Jules Simon, Dufaure bestreden het ontwerp,' Feycinet en Ferry behoorden tot de krachtigsteverde digers De gronden voor de verdediging en voor de bestrijding zijn vrij algemeen bekend. Tegenover het staatsgevaarlijke dat van deze zijde wercl gepleit stond de vrijheid en hare verdedigers aan de andere zijde. En de vrij heid heeft het gelijk we reeds opmerkten gewonnen. Dat deze uitkomst voor de regeering niet zonder gevolgen blijven zal valt licht te zien. De mi nister Ferry heeft zijn ministerieele portefeuille aan art 7 vastgemaakt, zijne aftreding is buiten kijf. En ook de andere ministers hebben te krachtig voor art. 7 gepleit, dan dat deze nederlaag hun niet een ge- duchten schok zou geven. Bovendien dreigen buiten- landsch moeilijkheden. De niet uitlevering van Hartman hoewel door Rusland gevraagd, heeft kwaad bloed gezet, en hoewel het niet waarschijnlijk is dat om dit enkele feit vredesverstoring komen zou, toch dreigt een onaangename verkoeling. Engeland ziet zich plotseling midden in den ver kiezingsstrijd geworpen. Reeds begin Mei zal het nieuwe Parlement bijeenkomen. Lord Beaconsfield heeft de strijdleus der c mservatieven in de volgende woorden gesteld handhaving van Engelands prestige en macht tot behoud van den vrede. Van Gladstone en zijn partij weten we nog niets, maar zeer waarschijnlijk is het dat de verkiezingsstrijd, die nu op handen is, vooral om de buitenlandsche politiek zal loopen. Gladstone en de liberalen zijn van meening (en we meenen dat ze gelijk hebben) dat Engelands eer en goede naam bij den afloop van het Berlijnsche con gres, bij de annexatie van de Transvaal, bij de over winning in Zoeloeland ,en bij den veltocht in Afgha nistan niet gewonnen hebben. De conservatieven meenen echter dat Engelands stem in Europa's raadzalen waarborg voor den vrede aanbiedt. België verheugt zich ongeveinsd in den luister van zijn Koningshuis. Heden wordt de Keizerin van Oos tenrijk te Brussel gewacht. Haar oudste zoon, Aarts hertog Rudolph, vermoedelijk aanstaand Keizer van Oostenrijk en Koning van Hongarije, is verloofd met de tweede dochter van Koning Leopold van België De kroonprins, die op het oogenblik te Brussel vertoeft, is den 21 Augustus 1858, zijn bruid den 21 Mei 1864 geboren. Haar oudste zuster is gehuwd met Prins Eilips Jvan Saksen-Coburg-Gothahaar jongste zuster is 7l/s jaar. Gelijk men weet, heeft het Belgisch koningspaar geen zoon. Nu de onderhandelingen met Mohammed Jan zijn afgebroken, is er uitzicht dat de veldtocht in Afghanistan hervat zal worden zoodra de winter ge weken zal zijn. ART. t ra MS ilMAY. De zaal was Maandag stampvol. Geen wonder, Jules Simon zou spreken. Hij stond ten 2 ure op den catheder en sprak ten 5 ure nog. Slechts enkele grepen uit zijne rede kunnen we mecdeelen Toen art. 7 kwam, was ieder verbaasd. De één vond, dat het niet thuis behoort in eene wet op het hooger onderwijsde ander gaf er zijn ongenoegen over te kennen, omdat het eene beperking der vrijheid van onderwijs was. Die vrijheid, mogen wij niet laten verkorten. Wij zeggen met zekere geeste lijke ordenNou possumus. Ik verdedig thans de vrijheid, gelijk ik sinds mijne jeugd gedaan heb. De burger, wien het recht van onderwijs ontzegd is, is geen burger gelijk de overige onderdanen. En nu wil de regeering eene geheele klasse van onschuldige burgers preventief, in massa, veroordeelen tot eene zware straf, tot ontzetting van het recht van onderwijs. (Hier bracht de heer Testelin iets in 't midden.) De heer Testelin, zeide Jules Simon, schijnt eene tegenwerping te maken. Ik zeg niets, antwoordde Testelin, ik bedwing het gevoel mijner verontwaardiging en verachting- (Bui tensporig tumult. Geroep van de rechterzijdeTot (le orde De heer Testelin, vervolgt Simon, heeft een eerlijk man eene beleediging toegevoegd, die mij niet kan deren. Mijn verzoek is dat hij niet tot de orde geroe pen wordedat hij met zijnen uitval, waarop ik trotsch ben, blijve avaar hij is. (Langdurige bijval van de rechterzijde en het centrum.)

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 2