BUITEN LAN i» HANDELSBERICHTEN. Vrijdag avond zijn te Zierikzee weder twee sehuren, die van B. J. Vermunt, op den hoek van het Paardenstraatje, dicht bij de R. K. kerk en de daarnaast gelegene van de Erven Gast afgebrand. De brand ontstond, door eene onbekende oorzaak in de eergenoemde schuur. Beide waren verzekerd. Te Zieiikzee had bij het ter reede komen van een Engelsch stoomschip een achttienjarige varensgezel van dien bodem het ongeluk bij het klaren der vlag- gelijn uit den top van den mast op het dek te vallen. De arme jongeling was terstond een lijk. Men schreef December 1879. De strenge wintervorst had alle stroomen aan ban den gelegd en de 9chepen genoodzaakt te blijven, waar zij waren. Dit verdroot evenwel het Neder- landsche gedeelte van het handeldrijvende menschdom, dat daarom als een man opstond tegen dien vorst van willekeur, om gezamenlijkzijne Majesteit, den Koning der Nederlanden, te smeeken zich te verzetten te- g3n die ingrijping in zijne rechten en een paar exemplaren uil zijn dierentuin los te laten, liefst de meest verscheurende. Het verzoek werd inge willigd door de vrijheid te geven aan de haai, dat verschrikkelijk zeemonster,-en den panter, 1) dien schrik der woestijnen. Te vergeefs waarschuwden vroede mannen voer de gevolgeD, te vergeefs profeteerde men, dat men huu niet de pas verkregen vrijheid zcu ontnemen, of hen anders slechts verminkt terug zou krijgen het besluit was genomen. Alzoo gebeurde het nog in datzelfde jaar, dat de tweegenoemde dieren uit de banden der gevangenis werden ontslagen om den indringer, den tyran, die alles ketent, te bedwin gen. En hoe goed was die keuze, niet waar? De haai, zoo had men geredeneerd, zou den vijand te water aanvallen, zijne banden verbrijze len en dan door den panter geholpen, zou alles aan de bodemlooze zee worden teruggeven, van waar het eenmaal gekomen was- Helaas iets had men vergeten, namelijk, dat de vlugge tegenstan der wel eens gelegenheid zou vinden, om die logge, zware gestalte zelf in banden te leggen en wat zou dan die aardbewoner uitvoeren Zoo gebeurde het meer dan eens dat de haai door het ijs werd omkneld eu te vergeefs de hulp van zijn vriend de panter inriep. Thans nu de vrede hersteld is, ligt'de pauter met gebroken slagtanden, de haai met gescheurde vinnen in het hospitaal. 1) De Ilaai en de Panter zijn 2 monitors. Beide zijn met gebroken ram teruggekomen. JV. v. Z. V.) Te Bergen op-Zoom is door den heer A. van Dort Wz. in gereedheid gebracht een ansjovisch- en botvisscherij op verkleinde schaal, bestemd voor de internationale visscherij-tentoonstelling te Berlijn, die op 20 April a. s. aldaar wordt geopend. Uit Texel wordt van 5 Maart gemeld Het vertrek van landverhuizers naar Amerika neemt hier toe. Morgen vertrekken per stoomboot SchiedamRotterdam 15 personen van hier, terwijl meer zullen volgen. De berichten uit Amerika zijn gunstig en sporen velen tot vertrek aan, vooral jonge mannen. Knuif, de moordenaar zijner zuster, dienstbode bij den heer Oorver Hooft, wordt nu van tijd tot tijd in de gevangenis bezocht door deskundigen, die zul len hebben te oordeelen of hij al dan niet zwak ran geestvermogens is. Vooralsnog schijnt het tegenover gestelde te blijken. De man is zeer bedaard, wel be redeneerd en geheime drijfveeren, die misschien nooit met zekerheid kunnen worden aangetoond, schijnen hem zoowel Lot den moord van zijne vrouw en kind voor eenige jaren als van zijn zuster te hebben gedre ven. Hij is een knap décorateur en heeft o. a. ten huize van den heer Corver Hooft de plafonds keurig beschilderd. Uit Beetsterzwaag wordt gemeld Door den jongsten storm zijn de polderdijken onder Beets be zweken en de polders overstroomd. Een aantal huis gezinnen zijn naar hier gevlucht. Een groote massa turf, nu ter prooi van wind en water, gaat verloren. In 1650 kwam zekere Jakob Burhuis uit Hol land op Long Island aan, vanwaar hij naar Kingston City in Michigan trok. Hier kocht hij ettelijke mor gens land, en weldra kwam een zijner zonen, Janus uit Holland insgelijks tot hem. Zij werden de stam vaders van een familie, die thans 12,000 leden telt en een der talrijkste van de Unie wordt geacht. Het is voornamelijk van deze familie, dat het Hollandsche blad De Grondwet, in Michigan, bestaat. Samuel Burhuis (thans Burhaus) van Nieuw-York, moet bezig zijn een geslachtstafel op te stellen. Een Noorweegsch blad meldt, dat visschers aan de Noordsche kust op 12 Februari een spoorwegwagen drijvende hebben gevonden, gemerktEdinburgh and Glasgow Railway. Men onderstelt dat het een der wagens moet geweest zijn van den trein die in de Tay verongelukte. Te Schaesburg (Limburg) is 11. zaterdag een vijftigjarig man, landbouwer in het nabijzijnde Hei bosch, gevonden met afgesneden hals. Er lag een scheermes naast hem. Men Aveet nog niet of hier aan een misdaad dan wel aan een zelfmoord moet gedacht worden. Door den storm, die den 2den Maart ook in Noord-Duitschland woedde, werd een trein, die van Stettin naar Hamburg ging, in Mecklenburg een uur lang in het open veld tegengehoudende Avielen dei- locomotief draaiden; maar de trein ging niet voort. Een tAveede locomotief Averd ontboden en eerst toen kon de reis worden voortgezet. Drie mannen, dezer dagen u't Cerdogne naar Raussillon (in het zuiden van Frankrijk) gaande, von den op hun weg een groot pak, waarin een pasgebo ren kind. Een der reizigers, zelf gehuwd en vader van AÜjf kinderen, nam het wicht naar huis mee, Avaar het door zijne vrouw met hartelijke liefde werd aan genomen. Groot was de verrassing van hit edelmoe dig echtpaar, toen het in "de kleederen van het kind eene som van f 25,000 fr. aan bankbiljetten vond. De aanrander van generaal Loris Melikoff te Petersburg, Molodtzoff (niet Mladezky) is, gelijk we reeds hebben gemeld, reeds Vrijdag ochtend op het Seraenowskyplein, in het open baar door ophanging ter dood gebracht. Er was een verbazende menigte op de been. De misda diger hield zich zeer kalm, en glimlachte na het voor lezen van het vonnis. Terstond na de terechtstelling nam de politie, onder de menigte, zeven personen, studentin naar het scheen, in hechtenis. De aanrander Molodtzoff bezocht vroeger het gym nasium te Minsk. Wegens onvoldoende vlijt daaruit verwijderd, trachtte hij toegang te verkrijgen tot het gymnasium te Petersburg, doch werd wegens geringe kennis afgeAvezen, waarna hij zich tot de revolution- naire partij wendde. Voor eenigen tijd liep Molodtzoff de politie in het oog, door een aanhoudend vertoe ven in de nabijheid van het Winterpaleis; hij werd daarop gevangen genomen, en naar Slutsk terugge zonden, waar hij onder politie-toezicht stond. Niette min gelukte het hem daar een revolver in het politiebureau te stelen, een daad waartoe hij gedreven werd door het algemeen verbod van verkoop van Avapenen aan alle particulieren. Daarop begaf hij zich heimelijk naar Petersburg. Reeds den dag van het jubileum wilde hij zijn boos opzet volvoeren, maai bij vond er geen gelegenheid toe. Den dag van den aanslag zag de misdadiger generaal Melikoff voor het eerst. Hij weigerde zich te verdedigen, doch verklaarde dat hij, 20 Februari te Petersburg gekomen, bevel kreeg, dat op 2 Maart „niets mocht geschieden." Ziende, dat Melikoff oorzaak Avas, dat de groote slag de omAventéling op 2 Maart werd uitgesteld, en de aanvaller dus nog geen geld zou krijgen, be sloot hij den gouverneur te <looden. Frankrijk Avas in moeielijkheid. Er was een zekere Hartman gevangen genomen, beschuldigd van den aanslag op 't leven aran den Czaar onlangs bij Moskau. Nu vraagt Rusland de uitlevering vau dien man. Maar de radicalen deden al wat ze konden om die uitlevering te beletten. Aangenomen, zeggen ze, dat Hartman werkelijk aan dien aanslag debet is, dan bedreef hij nog maar een politiek misdrijf en daarvoor levert Frankrijk niemand uit. Het was voor de regeering een lastige zaak, want ze heeft er immers belang bijvoor de toekomst met Rusland op een goeden voet te blijven. En daar kAvam Victor Hugo met zijn mooie phrasen, en de heele bende communisten Avijzen op vrijheid en bescherming (die ze juist nu bij de behandeling van het AvetsontAverp op het lager onderwijs overboord werpen). Eindelijk hakt de Fransche regeering den knoop door. Zij zegt dat niet behoorlijk 's mans (somtijds heet hij Hartman dan weder eens Mayer) schuld beAvezen is, dat hij, en niet een ander de dader is. Dus niet uitleveren. Maar toch Rusland ook niet voor 't hoofd stouten. Zij bracht den lastigen gast over 't kanaal, Engeland kan nu zien er mede terecht te komen. Het ontbreekt, gelijk te wachten was, in den Fran- schen Senaat niet aan redevoeringen over art. 7 der onderwijswet. De minister Ferry sprak Zaterdag den heelen dag tot verdediging, Jules Simon heden ver moedelijk den heelen dag tot bestrijding. Den uitslag melden Ave waarschijnlijk in ons volgend nommer. Prijzen van Effecten. Amsterdam, 6 Maart 1880. Nr-derl. Cerlific. Werkelijke schuld. 21/s.pct. 659/18 dito dito dito 3 787/s dito dito dito 4 v 1026/j Loten stad Amsterdam 3 M 10S3/4<! dito dito Rotterdam 3 104 Rusland Obligation 1798/1815 5 94 Certific. Inscr. 5e serie 1854 5 565/s Dito dito 6e serie. 1855 5 77'-/» Übligatiën iito f 1000 1864. 5 893/4 dito L. 100 IS725 83'/- dito L. 100 1873 5 839/ie dito 1877 dito5 88 dito leening 186769 5 737/s Loien 1864 5 B 142 Loten 1866 5 141'/s Aand. Spoorvv. Gr Maalscli. 5 ISIVs Oblig. dito5 H 907a Aand. Kiew-Best5 dito dito Jelez Orel 5 Oblig. spoorweg Poti-Tiliis. 4 Y 85 dito dtto Jelez-Griasi. 5 dito dito Charkow Azow 5 85 Vs dito Baltische spoorweg3 509/i« Puien. Aand. Warschau-Bromberg 4 51 Weenen. dito dito 5 75 Oostoni. Oblig.metal.in zilv Jan./Juli 5 607 dito dito Febr./Aug. 5 dito dito April/Oct. 5 5915/ie dito in papier Mei/Nov. 5 593/i6 Italië. Oblig. Z. Ital. spoorweg 3 49'/2 rfpanje. Obligatiën Buitenl 1 167/s dito Binnenlandsche 1 15n/g Portugal. Obligatiën3 513/4 Turkije. Inschrijving Alg. schuld 1865 5 107* Obligatiè'n g 1869 6 87/s Ëgypte. dito 1876 6 5 47/s dito 1876 5 r 73 Amerik. Obl. Vereenigde Staten 1871 5 1013/4 dito dito dito 1876. 47a 107 Brazilië Oblig. 1865 5 dito 1875 5 Prijzen Tan coupons. Amsterdam, G Maart. Metall f 21,15 dito zilver f21,15 Div. Eng. per f 11,75; Eng. Portugal per f 11,9772'- Spaansche piasters 147.40; Amerikaanschc dollarsin goud f2.45. Amsterdam, 5 Maart. Metall. I 21,12725 dito zilver f 21,127*Div. Eng. per g* f 11,75; Eng. Russen per g f12,Eng. Portugal per g fFrans f47,45 Belg. f 47,45Pruis t 58,50 Hamb. Russen f 1,18; Rus sen in Z. R. f 1,24; Poolsche per fl. Poolsche Der Z. R. f -,Spaansche piasters 47,45 Spaansche Binneclandsche f 2,30; Araerikaansche dollars f2,45 papier f 2.45. A JU V JtG UTEN TTAÜJST Voor de vele blijken van deelneiniug onder vonden bij het overlijden van onzen Avaarden vader en behuAvdvader, de Heer H. 0. MATH.LE- NER, betuigen wij onzen hartelijk en dank, MiddelburgK. J. H. WASCJET. 8 Maart 1880. E. WASCHMathlener. Belanghebbenden worden opmerk zaam gemaakt dat a. s. Woensdag 10 .Haart de BIDDAG zal gehouden worden. BIJ INSCHRIJVING, tooi' den tijd ftraaniuarkten enz Rotterdam, 8 Maart. Tarwe en Canariezaad 25 ct. lager, Overigens onveranderd. Zar igerst gezocht, aan voeren geringer dan vorige Aveek. van zeven jaren van I. De ZEEDIJK van den Schengepolder met de daarvoor gelegen SCHORREN in de Schenge en de Piet; benevens de SCHOR REN in het Sloe, zoowel aan de zijde van Zuid-Beveland, als van Walcheren, in elf perceelen. De op zegel geschreven inschrijvingsbiljetten moeten vrachtvrij ingeleverd worden op Woens dag den 17 Maart 1880, t«u kantore van den Ontvanger der Registratie en Domeinen te Mi d delburg. De opening zal in het openbaar door dien Ontvanger geschieden op Donderdag den 18 Maart 1880, des namiddags te half Wee uur, in het locaal van het Schuttershof »De Edele Handboog", te Middelburg. De voorwaarden liggen ter lezing en inlich tingen zijn te bekomen ten kantore van de Ontvangers der Registratie en Domeinen te Middelburg en te Goes.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 3