lerli, School en lending. GEMENGDE BERICHTEN. a±j VF-^rn7J,XTmT",:,AT - «owuuiendè corpora',ies of particulieren beijveren fcich om hunne belangen of meeningen, voor de aan staande behandeling van het Wetboek van Strafrecht Openbaar te maken. Het bestuur van de Nederlandsche vereeniging teqen Prostitutie (H. Pierson, voorzitter, O. Q. van Swin- deren, secretaris - W. van den Bergh, penningmeester; J. W. Gunning); heeft een protest ingediend tegen een tweetal bepaliijgen betreffende het houden van bor- cteelen en het plegen van overspel in het ontwerp van êen Nederlandsch Wetboek van Strafrecht. Yan een directeur eener gevangenis ontvangen we een pleidooi voor celstraf. Hij schrijft o. a. De eenzame opsluiting maakt de onzedelijke aanrakijngen met andere gevangenen onmoge lijk de zielsgesteldheid ontvangt er de meest gewetLSchte indrukken, terwijl liet besef van het gepleegde misdrijf levendiger wordt Kwade samen- sprekingen kunnen in de cel hun verderfelijken invloed niet uitoefenenbet onderwijs dat er indi vidueel gegeven wordt kan er krachtiger werken, het godsdienstig leven er zeer bevorderd worden/De gevangene kan in de cel zijn eigen ambacht vaak veel betei uitoefenen en er zich voor zijn terugkeer in de maatschappij verder in bekwamen de afschrik voor misdrijven wordt er grooter. De gevangene in de cel, zijne zielsgesteldheid moge al aanvankelijk eenigzins gedrukt zijn, komt gaandeweg tot kalmte en rust; hij wordt niet aangehitst noch door kwade voorbeelden lot ontevredenheid gestemd hij wordt er zedelijk genoopt om zijn waar belang in te zien, te streven naar een zelfstandig handelen, en prijs te stellen op een eerlijk omgaan met anderen bij zijn terugkeeren in de maatschappij, hetgeen hem gemak kelijker zal vallen dan wanneer hij in gezelschap van doortrapte booswichten, die hem als oud-lotge noot in de maatschappij zullen begroeten, eenigen tijd heelt moeten doorbrengen. Der gezondheid wordt in de cel geen nadeel toegebracht, mits er maar voor eene behoorlijke strooming van versche lucht gezorgd wordt De gevangene van betere opvoeding zal zich in de cel gelukkiger gevoelen dan in 't gezelschap van eene ruwe en slechte bende, wier taal en omgang hem walging verwekt. Na eene godsdienstige toe spraak blijft hij aan zichzelven en aan de eenzaam heid overgelaten en kan het uitgestrooide zaad goede vruchten dragen, omdat het niet dadelijk doorzede- looze gesprekken en spotternij van anderen verstikt wordt. De bezoeken, die hij in de cel ontvangt, maken om het meer vertrouwelijk karakter een beteren indruk. Borstziekje, waterzucht en tering, die in sterk bevolkle zalen wel eens voorkomen, doen zich in de cel hoogst zelden voor. De cellulair gestrafte zal nooit slechter de gevangenis verlaten, hetgeen inde meeste gevallen met gemeenschappelijk opgeslotenen icel het geval is, omdat deze onwille keurig gemeenzaam geworden zijn, met al wat slecht en gemeen is. De klachten, door de Précurseurhet orgaan van den Antwerpse hen handel geuit over de behandeling, waaraan de handelaars der Belgische koopstad in den afgeloopen winter, tijdens de stremming der vaart op de Schelde te Ylissingen zouden hebben bloolgestaan, geven de Middelburgsche Courant aanleiding tot de op merking, dat men te Vlissingen wel zal doen zich ernstig de Antwerpsche klachten aan te trekken. Die klaehten komen haar echter minst genomen eenzijdig voor. „Er moge," schrijft het blad, „in den afgeloopen winter, bij de plotselinge drukte, waarop niets en niemand voorbereid was, reden tot ontevredenheid geweest zijn, wij kunnen de verzekering geven, dat er, behalve klagers ook Antwerpenaars geweest zijn, die volmondig bun tevredenheid betuigd hebben over de behandeling- Welke zij ondervonden en over de wijze waarop roea er in geslaagd was, met de beschikbare middelen, aan de bestaande moeielijkheden het hoofd te bieden. De burgemeester van Vlissingen, de heer Arie Smit, heeft zijnerzijds tegen de voorstelling, die de Précur seur van de toedracht der zaak geeft, protest aange- teekend. Vlissiiigc», 5 Maart. Gisteren avond werd aan de kinderen der verschillende zondagscholen alhier, eene aangename verrassing bereid. De heer Staverman uit Amsterdam, die in deze plaats voor handelszaken vertoefde, was zoo bereid willig ons op zijne dissolving views te vergasten. Op aangename en echt practische wijze behandelde hij de levensgeschiedenis van onzen Michiel de Ruijter. Ach tereenvolgens stelde hij verschillende episoden uit het leven van dien zeeheld voor, en wees op de wonder bare leidingen, die de Heere God met hem had ge houden, waarna hij ook eenige voorstellingen ten beste gaf. Onder de laatste merkten we o. a. de portretten op van onzen koning en onze koningin, waarna de kin deren uit volle borst het „Wien Neerlandsch bloed" en „Bescherm, o Godbewaak den grond" aanhieven. Het ware te wenschen dat dergelijke voorstellingen meer werden gegeven, en het zou voorzeker geene overtollige weelde zijn, indien er op deze wijze volks voorlezingen gehouden werden over onze bijbelsche, kerkelijke of vaderlandsche geschiedenis. Een warm woord van dank brengen we aan den heer Staverman die zoo geheel belangeloos dit werk der liefde verrichtte, maar bovenal aan Hem die ons ook door deze voorstellingen een nieuw bewijs Zijner onuitsprekelijke Vaderliefde schonk. Te Middelburg waren bij herstemming voor de keuze van een Commissaris bij het Polderbestuur van Walelieren ingeleverd 202 stembiljetten, te Westkapelle 32, zijnde een meer dan er volgens de lijst personen gestemd hadden zoodat in 't ge heel 234 biljetten waren ingeleverd. De heer L. Cijsouw Pz. te Westkapelle verkreeg 118 stemmen; de heer J. O. Lantsheer te Middelburg 115, terwijl een biljet van onwaarde was. Aangezien het in de bus van Westkapelle te veel aanwezige stembiljet op den uitslag der verkiezing van geen invloed kan zijn, is de heer Cijsouw tot commissaris van Walcheren gekozen. De Ilooge Raad heeft Zaterdag uitspraak gedaan in de zaak van Kerdijk, die wegens ongesteldheid afwe zig was. Kerdijk werd veroordeeld tot twee jaren correctio- neele gevangenisstraf in eenzame opsluiting te onder gaan, en tot zeven geldboeten van f 50. Ds. Krielcaj'd, te Grand-Rapids, schrijft in De Hope, een Hollandsch blad in Michigan verschijnende, over de ons bekende zaak het volgende De kolonie in Noord-Carolina, zou mijn voor keur hebben ook om de goede markten die men daar heeft. Zij zijn, New-York-City, Philadelphia, Baltimore, Washington, Norfolk, Wilmington, Char leston. Van New-York is men per spoor 24 uren verwijderd, van Philadelpia 20 uren. De vruchten, de fijnste van den tuin, kunnen dus versch in genoemde plaatsen gebracht worden. Als men ze 'smorgens om 7 uren aan den trein levert, zijn zij reeds 'savonds om 10 a 11 uren in Baltimore. Havelock heeft een uitmuntende ligging om in verbintenis te komen met de geheele handelswereld. Gelegen aan het Atlantic en North Carolina spoor heeft het op 17 a 18 mijlen afstands een der beste havens van de wereld toe gankelijk, volgens gedane peilingen, voor de zwaarst geladen schepen tot 25 voet diepgaDg. Als ik mij niet vergis, is de haven van Morehead City, want die bedoel ik, een der vier aan de At- lansche kust, waar de Great Eastern of Leviathan kan landen. Men kan uit en in de kolonie komen met het spoor,over het water of langs den rijweg. In haar nabijheid vindt men Slocumbs Creek, een voedenden tak van de Neuse River, welke laatste in Pamlico Sound uit loopt, en waardoor men in aanraking komt öf met den Atlantischen of de meer noordelijke Sounds en rivie ren van Noord Carolina en die van zuidelijk Virgi nia. Een kaart zal dit duidelijk maken. Dit wil ik er nog bijvoegen, dat het oostelijk ge deelte des Staats doorsneden is üiet rivieren en kreeken, zcodat men nergens verre van bevaarbaar water is, en dat Slocumb's Creek een diepte van minstens 8 tot 10 voet heeft. Ais de spoorweg dus hooge vracht prijzen stelt, kan men de waterwegen ter verzending der landbouw voortbrengselen bezigen. Thans zijn die prijzen niet te hoog, maar wie weet wat een spoor weg-maatschappij zal doen, als de gelegenheid zich aanbiedt P Wij kunnen niet nalaten om op een uitnemend boek de aandacht te vestigèn, getiteld Fabriek en Achter buurtof een oud middel opnieuw beproefd, door PI. J. Heijnes. Prijs f 1.50. Wie in eene boeiende geschiedenis wil lezen wat in ons land, in Amsterdam, geleden en gedaan wordt, neme het ter hand. Wij kunnen een ieder de verzeke ring geven dat dit verhaal hem van het begin tot het einde zal boeien. Het is de geschiedenis van wat er gearbeid wordt en is, door eenige dames onder de fabriekmeisjes en van wat het evangelie vermag ook onder de meest verwaarloosdeu en diepstgezonkenen» Het is een verhaal neen, niet op waarheid ge-» grond het is geheel en al waar. Het zijn, even-» als in de Negerhut, verschillende schetsen en werke lijke gebeurtenissen tot één geheel te zamen gevoegd, die nu eens ontroeren door de ontzaggelijke toestan den in ODze maatschappij, ons daarin te aanschouwen gegeven, dan weder ons den God aller ontferming doen danken, dat de blijde boodschap der verlossing een kracht tot zaligheid is voor een iederdie gelooft, en dat Hij nog harten en handen bereid maakt om ze dezen diep gezonkenen te openen. Dat is de weg, de eenige, tot oplossing onzer moeilijke sociale toestanden. Wij danken den heer Heijnes voor dit uitnemend ge schrift, dat ons niet alleen wijst op de diepte der el lende in onze naaste omgeving, maar ook op den heer lijken weg des behouds. Het cijfer der uitgegeven loten voor de Alge- meene Verloting ten behoeve der noodlijdenden onder bescherming van HH. MM. den Koning en de Ko ningin, is thans tot 108,000 geklommen. De hoofdcommissie ontving, na overmaking van het eerste geldelijk bedrag waarin begrepen was de ver zegelde geldrol, inhoudende 2000 franks door Z. H. den Paus geschonken 1 aan de algemeene watersnood commissie te Amsterdam, van deze een schrijven, waarin gemeld wordt dat voor zaaigraan veel geld uitgegeven moet worden. Plet mag onze aandacht niet ontgaan, dat zoovele welontwikkelde jongelieden zich bij het Nihilisme aansluiten. Bij de terechtstelling van Vrijdag werden 7 studenten gevangen genomen. De cijfers toonen aan, dat in de laatste 3 jaar meer dan 700 personen onder de 25 jaar, aan het Nihilisme deel namen. Ook de moordenaar van Meli- koff is een jong raenscb, en had een gymnasium, bezocht. Daarom roept dan ook de toestand van het onder wijs zoo dringend om verbetering, natuurlijk in anderen zin als men dit gewoonlijk meent. Men onderwijst, maar voedt niet op. De hoogere school is vol per sonen die er niet behooreu. De hoogleeraren boelen veelal om volksgunst. De meisjesscholen en leerin- richtingen voor vrouwen, staan soms ouder zeer ver- keeide leiding. Waarlijk de pers behoeft er niet bij te komen, om het zaad van kwade beginselen te doen wortel schieten. Daarbij, is naar men beweert, vaak met slapheid te werk gegaan, tegen misdadigers, die eigelijk buiten de wet staan, en wien niets heilig is, Een nieuw incident heeft zich in den kerkdijken strijdt te Dordt opgedaan. Bij weigering van twee moderne predikanten om kerkeraads verga dering te beleggen, is toch, met de z. g. geschorste ouderlingen vergadering gehouden. Ds. Eigeman fungeerde als president en ds. van Hoogenhuijze als secretaris. In de donderdag te Dordt gehouden buitenge wone vergadering van het classikaal bestuur der Ned, Herv. gemeente, is met algemeene stemmen besloten het vonnis van het prov. kerkbestuur tegen (le ouder lingen (lezer gemeente, waarbij laatstgenoemden ge schorst worden, totdat zij terugkomen op het door hen genomen besluit, betreffende de aannemingskwes tie ter zijde te leggen en aan genoemdkerkbestuur terug te zenden met bericht, dat zijne uitspraak ge wraakt wordt, als zijnde de uitvaardiging niet in over' stemming met het voorschrift der wet. Voorts zijn twee aanklachten van de heeren ds, Essenius Greeff en dr. Steen, tegen de hh. ds. Jacob Eigenman en ds. van Hoogenhuijze ter zijde gelegd, omdat zij niet in den wettelijken vorm bij het clas sikaal bestuur waren ingediend. Nu volgt de behandeling der zaak voor het Prov. kerkbestuur van Zuid-Holland. In den nacht van Woensdag op Donderdag jl, is op de hofstede van den landbouwer B. R. te 's Heer Arendskerke, een brutale diefstal met inbraak gepleegd. Hoewel de politie ijverig onderzoek doet, zijn de daders tot nogtoe onbekend. MC.)

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 2