CllÜISTILUk-ilLSTllKiSClI BLAD. Saterdag- 6 Maart. ittao. Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vkijdag- U'ü.vd ten 3 are, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maasden franco1,50. Enkele no aimers-0,05. Uitgever: P. Gr. WIJTMAN, tb MIDDELBURG-. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 16 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. JULES S1UOV. In Frankrijk staat men aan den vooravond van den schoolstrijd, die hier reeds duurt van 1857. Daar wil ook de Staat, even als bij ons, School meesteren, niet in de eerste plaats uit liefde tot het onderwijs, tot het volt.Dat wordt wel gezegd Maar daar is zooveel gezegd door de Liberalen sedert de laatste dertig jaren, waarvan gebleken is, wat dat eigenlijk beteekende. Lees maar de laatste hoofdartikelen in De Standaardonder de titel van Brekespul", zoo prachtig, omdat zij zoo waar zijn. Daarin wordt het scherm opgetrok ken en men ziet de comedie, jaren achtereen ge speeld, maar men wordt ook achter de coulisen rondgeleid. Arm liberalisme (eigenlijk despotisme) dat <in de laatste dagen zoo wordt ontkleed. En dat van alle zijden. Doch om tot Frankrijk terug te keeren. Daar wil de Staat ook schoolmeester spelen. Üit liefde voor onderwijs en volk? Geloove wie het wil. Neen, uit vijandschap tegen het Christendom. Dat is in alle landen de diépere achtergrond van den strijd voor de neutrale School. Ook in Frankrijk. En hebben wij hier een BrekespuV in onze Tweede 'Kamer in den liberalen v. Kerkwijk, maar die echt liberaal is, de Senaat in Frankrijk heeft dat in den liberalen, maar echt liberalen Jules Simon. Was nu die Jules Simon maar een geloovige, een Bonepartist of zoo iets, dan kon in het libe rale kamp weer een kreet gegaandaar hebt ge ei' weer een! Maar Jules Simon is een liberaal van het echtste water, een wijsgeer, een volbloed republikein, maar voor wien vrijheid geen woord, geen leus, geen vlag, maar waarheid is. En nu geeft ons de Standaard in zijn Buiten landdat immer zeer lezenswaardig is, de vol gende mededeeling over den schoolstrijd in den Franschen Senaat door Jules Simon gevoerd. -> Krachtens zijn beginselen, vroeg Jules Simon in zijn rede alleen naar het beginsel der vrijheid van ouderwijs. Als wijsgeer kwam hij tegen beperking daarvan op. De huisvader moet den onderwijzer zijner kinderen mogen kiezen. De staat, die dat recht niet eerbiedigt, wordt een verdrukker. Als meu in een land vol Room- schen de vrijheid van den Roomschen huisvader aantast, moet men ook het woord vrij in vrij onderwijs" schrappen. Doch zulk een handelwijs is onrechtvaardig, gevaarlijk voor de republiek. Jules Simon wees er op, hoe groot voordeel de Staatshooge3cholen uit de meedinging der Vrije konden trekken. »Het republikeinscli Frankrijk" riep hij uit, zooals ik 't opvat, heeft geen staatsgodsdienst, geen staatsleerstukken. Het geeft allen licht en vrijheidGij zult geen s>ziel van Frankrijk" scheppen, gegoten in een eenigen vorm, gij hebt er 't recht niet toe!" Over de Jezuïten wilde hij later spreken. Na dit welsprekend protest tegen eenvormig heid, gekweekt door staatsalmacht, ried Simon verstandiglijk den ministers aan, de republiekliever bemind te maken. Maakt gij haar onbewoon baar" zoo sprak hij, »dan zal ieder er uit willen." Hij komt voor vrij onderwijs en tegen Ferry's wet op, juist wijl hij de republiek wil behouden. 't Verwondert ons niet, dat na zulk een rede geen minister lust had het woord te nemen. Maar strijden alzoo Simon c. s. met het scherpe wapen huns woords, het volk toont, dat het ook zijn hart op de schoolzaak heeft gezet. Te Parijs b. v. werden in 't vorig jaar 29 geestelijke scholen, waarop 10,000 leerlingen, gesloten, en zal dit weldra met 36 andere geschieden. Doch reeds heeft het Katholieke comité 29 nieuwe ge opend, met 7000 leerlingen. Niet alleen offert de rijke zijn goud, ook de arme zijn penning. In de arbeiders voorstad Clignancourt zal 1 April de zusterschool worden gesloten, op bevel van den gemeenteraad. Kort geleden nu hielden de werklieden en hun vrouwen saam een verga dering, en verplichtten zich schriftelijk voor den bouw eener nieuwe, vrije school 5000 fr. op te brengen. 500 fr. gaven ze buitendien dadeljjk. Een grondbezitter schonk den grond, twee andere bewoners der wijk gaven samen 6000 fr. en een bouwkundige bood aan kosteloos de bouwplannen te leveren en de zaak te leiden. Chesnelong kon nog wel gelijk krijgen in zijn beweren, dat de vervolgingszucht niets vermag, tegen den moed en de offervaardigheid der Chris telijke huisgezinnen." Ja, zoo is het. Dat hebben de Christenen in Nederland bewezen, nu 23 jarenlang. Dat zullen wij bewijzen: God helpe ons! De vijandschap kan onzentegenstand buigen, maar breken Nooit. En hoe zwaarder de druk, hoe beter voor onze zaak. Wij zijn na de wet van 1878 met reuzen schreden vooruitgegaan. Onze kinderen? Ze zullen ze niet hebben, De mannen dezer eeuw Middelburg, 5 Maart I860. Domburg, 3 Maart. Heden middag was het feest voor de Domburgsche schooljeugd. Begrijp eens De kinderen, zoowel der christelijke school als die der openbare werden onthaald. Aan krentebroodjes( bolussen en chocolade mochten ze zich eens ferm te goed doen. De nieuwe burgemeester, de heer J. C. Lantsheer, onlangs geïnstalleerd verschafte hun dit genoegen. Z.Ed. Achtbare had het goed gedacht liever met stille trom zijne betrekking te aanvaarden, wellicht ook om Domburg de noodige rust te gunnen, en de kleinen met liefde van zich te doen spreken. Het //leve de burgemeester" hem toegewenscht was dan ook I hartelijk gemeend. Dankbaar en voldaan, las men bij 't naar huis gaan in aller pogen. .Ook de gealimen- teerden in 't armhuis werden niet vergeten. Moge het den burgemeester gegeven worden met wijsheid zijne nieuwe gemeente te besturen, dan zal hij zekerlijk in ieders achting zijn loon vinden. De hevige storm die dezerdagen woedde heeft overal eenige schade aangericht. Persoonlijke onge lukken waren gelukkig zeer weinig te betreuren. In hoofdzaak vermelden we hetgeen ons te weten kwam Een vrouw, die in de Karthuizersstraat te Amster dam door een neerploffenden sckoorsteen aan het hoofd werd getroffen, is aan de gevolgen overleden. Ook in den Haag is een vrouw, die door een stuk schoorsteen gekwetst werd, aan de bekomen wonden bezweken. In de buurt van Venlo is een 26-jarig meisje door den wind in een waterput .geworpen waar zij verdronk. Te Vreeswijk is ds schipbrug door den hevigen storm, uit elkander geslagen, de klep aan het noorder landhoofd afgebroken, en een brugvak van 3 schepen gezonken. De overtocht moet nu per bootje geschieden. Dinsdag tegen den avond strandde nabij Flauwers de Belgische Vischkotter No. 9,1 van Ostende. Het schip zal vermoedelijk totaal weg zijn. De equipage is behouden met de boot aan wal gekomen, en de reddingschokker is uit Zierikzee daarheen vertrokken, om zoo noodig hulp te vérleenen, ten einde te trach ten het schip af te brengen en eenige inventaris te bergen. De Zuiderzee stond Dinsdag tengevolge van den zuidwesten storm zoo laag, als slechts tweemaal in deze eeuw voorkwam, en wel 2,20 M. beneden A. P, In 1821 was de waterstand, evenals bij den storm van 3 Dec. 1867, slechts 1 centim. lager, nl. 2,21 o. A. P. Door den hevigen wind werd Dinsdag van een der rijstpelmolens te Vlaardingen een wiek afgeslagen, die op den weg terechtkwam. De postboot kon wegens het ruwe weder niet aanleggen, zoodat Vlaardingen van brieven verstoken bleef. De Schoon hovensche booten werden Woensdag ochtend door den storm verhinderd de reis naar Rot terdam te ondernemen. Te Tilburg is de ijzeren schoorsteen van een fa briek afgewaaid. Dinsdag middag werd te Helder ten 2 u. 5 m. een winddruk uit het ZW. waargenomen van 63 Kg. Op onderscheidene plaatsen der hoofdstad zijn vrouwen te water geraakt, maar ze werden allen ge red. In vele straten heerschte Egyptische duisternis door het uitwaaien van de lichten der lantaars. Een werkman werd getroffen door een paar planken van een schutting voor een in aanbouw zijnd huis op de Prinsengracht, die geheel instortte. Een zinken schoorsteen van een perceel op den Haarlemmerdijk kwam in de Mouthaansteeg te recht. Van den winkel van Bahlman vloog een stuk zink van 16 meter op, den gaslantaarn, die vernield werd. Een slagersknecht werd verwond doordien hij een tochlraam op zijn weg ontmoette. Een zesjarig meisje werd gekwest door een schoorsteenplank. Een schoorsteen van het kosterhuis der Oude Kerk kwam op het kerkdak terecht, dat nu een gat heeft. Perceel 92 in de Jonkerstraat stortte gedeeltelijk in. De bewoners kwamen met den schrik vrij doch moesten het huis verlaten. Een 10-jarig meisje werd door den wind in dq

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 1