inkomsten als op den voet volgend, de grootst moge lijke zekerheid bereike. De rentebelasting, geheven Haar den thans voorgestelden grondslag, zal gelijken tred houden met de klimmende of afnemende welvaart der ingezetenen en met den omvang en rentabiliteit der door hen bezeten kapitalen. Naar het Handelsblad verneemt, zal de verhooging Van den Noorder-Lekdijk, welke volgens het konink lijk besluit van 1 Februari jl. „geen uitstel kan lijden", in den aanstaanden zomer geschieden onder toezicht van het dijkcollege, dat zich natuurlijk zijne ïechten, wat de kosten aangaat, voorbehoudt. De aan besteding zal binnen eenige maanden volgen. De Re geering wenscht de geheele verhooging in één jaar voltooid te hebben, maar er bestaat twijfel omtrent de mogelijkheid daarvan. De toepassing van art. 11 der waterstaatswet van Van 1855, gelijk die bij het besluit van 1 Febr. heeft plaats gehad, heeft ten gevolge dat de uitvoering der werken, „die geen uitstel kunnen lijden", van rijks wege geschiedt. Op den Minister van waterstaat rust dus thans de verantwoordelijkheid voor de spoedige beveiliging van een groot gedeelte des lands. Het is te hopen, dat eene aanbesteding over eenige maanden en een begin van het werk in den aanstaanden zomer met die verantwoordelijkheid zijn overeen te brengen. Naar Het Vaderland uit goede bron verneemt, ia de heer A. Pruijs van der Hoeven, door den Gou verneur-Generaal als regeeringscommissaris naar Atjeh gezonden. Generaal Van der Heijden blijft voorloopig in Atjeh, Omdat in overleg met hem de maatregelen beraamd Zullen worden voor de organisatie en pacificatie van dat gewest. In de Maasbode vindt men het volgende bericht, dat zeker algemeen de aandacht zal trekken „Uit goede bron is ons gemeld, dat er onderhan delingen worden gevoerd tusschen onze regeering en die der Vereenigde Staten, de uitlevering van Pincoffs ten doel hebbende,. Men verzekerde ons, dat het uit zicht op een gunstigen afloop dier onderhandelingen niet gering is, en het zeer wel mogelijk is, dat binnen weinig tijds Pincoffs naar Rotterdam gevoerd wordt. „Wij hebben verscheidene dagen geaarzeld van dit bericht melding te maken, doch vinden er nu minder bezwaar in, nu de procureur-generaal voor den Hoo- gen Raad de opmerkelijke woorden sprak „Aan gene zijde van den Oceaan heeft Pincoffs een schuilplaats gevonden. Moge de uitkomst leeren, dat hij die daar op den duur niet gevonden hebben zal." 't Is mogelijk, dat de zaak van Pincoffs van buiten gewonen aard is, maar indien zijne uitlevering slechts verwacht wordt op grond van het sluiten van een tractaat tot uitlevering van boosdoeners, dan zou men met hetzelfde recht de terugzending van andere oplich ters te gemoet kunnen zien. Wij gelooven evenwel niet, dat daarop kans bestaateene terugwerkende kracht Zal wel niet aan zoodanige overeenkomst kunnen wor den gegeven. lerli, Echoot cit bending li rui uilige ii. Uit het in ons vorig nommer ge melde drietal is tot predikant bij de N. H. G. be roepen ds. W. Mense, van Zwijndrecht. In de Hervormde kerk te Renkum is Zondag eene collecte gehouden voor de vrije universiteit op gereformeerden grondslag, welke te Amsterdam wordt gevestigd. De opbrengst was f 138.50. Aan den heer Van de Linden, predikant bij de Chr. Geref. gemeente te Leiden, is op zijn verzoek Wegens zijn zwakken gezondheidstoestand, eervol ont slag verleend. ken om meer grasmaaimachines aan te schaffen? Hier j voldoen zij puik maar de constructie van de onze is ook veel doelmatiger dan die men in sommige plaatsen van het land van Heusden gebruikt. De prij zen van rogge en haver zijn in Europa niet hoog in vergelijking met Amerika. De tarwe geldt hier op het oogenblik f 7,65 per mud. Wanneer men daarbij even wel in aanmerking neemt, dat de tarwe hier dikwijls veel achterworp of overmaal haver bevat, dan kan men ze marktschoon gerust op ruim f 8 stellen. Is dat geen hooge prijs De haver staat hier op circa 6 cents per kilo. De varkens zijn op het oogenblik wel iets lager, maar wij kunnen toch altijd nog 22 cents per kilo maken (levend gewicht). Voor u moge dit goed koop schijnen, wij zijn er dubbel mede tevreden, daar wij er bij zulke prijzen goede zaken mede doen. Aan ons jong vee hebben wij weinig kosten of moeite: het loopt nu in de stokken, waar wij de corn (maïs) heb ben uitgeplukt. Aangezien er altijd eenige aartjes aan de stokken blijven zitten, kan het er best tot begin of half Maart houden. Dan komt het aan het hooi en bij gebrek aan hooi krijgt het stroo met een weinig maïs. Gij ziet dus dat de kosten van het grootbren gen van het jonge vee luttel zijn. Niets geeft hier dan ook meer dan de veefokkerij. Kalveren van Maart of April golden in September en October f 20 a f25. Zijn ze half- of volbloed Durnhamras, dan kan men natuurlijk nog veel hooger prijzen bedingen. Het Holsteinsche ras is zeer gezocht als melkvee. Zooals ge weet is dat vee nauw verwant aan het Hollandsche. Er beginnen hier hoe langer hoe meer Hollanders te komen. Linnen een paar jaar tijds gingen niet min der dan 15 boerderijen van Amerikaansche in Hol landsche handen over. Men verwacht hier over het algemeen dat de prijzen der landerijen zullen gaan stijgen. Het is wel eenigzins moeilijk om u eene beknopte schets te leveren, waaruit ge een juist denkbeeld kunt vormen omtrent ons landschap maar ik wil het toch beproeven. De oppervlakte van den grond is in Iowa golvend. Hoogten van 50 a 60 voet worden afgewis seld door dalen. In het midden van het land zijn de heuvels langer, en minder hoog; aan de rivieren zijn zij daarentegen hooger en steiler. Kreken, die in beken uitloopen, nemen het water op dat van de heu velen stroomtde beken brengen het over in onze rivieren deSkunk en Des Moines die het op hare beurt in de Missippi de „Vader der wateren" der oude Indianen ontlasten. Denk daarbij elk bebouwbaar plekje bebouwd overal boerderijen met hunne meestal witte planken woonhuizen in den zomer de gele tarwe- en havervelden, afgewisseld door de dan nog groene maïs 8 a 10 voet hoogalle wegen met planken heiningen of doornhagen afgeheind; voeg daarbij hier en daar een weide met grazend vee, en in de verte de goede stad Pella, met hare torens, en gij hebt eenigszins een denkbeeld van onze kolonie. Aan goede conversatie ontbreekt het hier niet. Met psalmgezang en vriendenkout worden de avondjes heel gezellig gesleten. Wij hebben hier in de buurt eene Amerikaansche debating-club, die o. a. zeer bevorderlijk is aan het vlug en vrijmoedig spreken der Engelsche taal. In onze vergadering van gisteren hadden wij als punt van debat„De kuiperijen der Roomsch-Katholieke kerk, gevaarlijk voor Amerika." De jury wees met algemeene stemmen aan ons, ver dedigers dier stelling, de overwinning toe. Den 1 April wordt te Norden geopend de Melke- rijschool, die door de Landbouwvereeniging voor Oost-Friesland, met medewerking van de provinciale regeering, is tot standgebracht. In de eerste plaats is de school bestemd tot opleiding van meisjes voor het melkerijvak in zijn ganschen omvang. Het onderwijs is theoretisch en practisch, en daarbij wordt elke nieuwe en betere methode in toepassing gebracht. De melkerij ontvangt de melk van 150 koeien. Naar gelang van den tijd des jaars worden de verschillende onderdeelen van de boter- 'en kaasmakerij uitgeoefend en geleerd. De leertijd duurt een jaar. Gedurende 12 uren 's weeks wordt theoretisch onderwijs gegeven, behalve in boekhouding, tuinbouw, het fokken van gevogelte, in natuurkunde, in rekenen en in het Duitsch (ook in briefstijl.) Het kostgeld bedraagt 270 mark voor het geheele jaar, 150 m. voor het halve jaar. Schoolgeld met inwoning 90 m. per jaar. School geld zonder inwoning 150 m. GEUFATiOR BERICHTEN. Dinsdag middag heeft de justitie zich van Middelburg naar Borssele begeven, ten einde een onderzoek in te stel len naar eene aldaar in een molen plaats gehad hebbenden brand. Men raamt de kosten van den ontworpen spoor- tramway van Brouwershaven over Zierikzee en Steen bergen naar Roozendaal, lang 67 kilometer, op p. m. f 1.200.000. Voor de provincie Zeeland, waar 1652 personen voor de nationale militie zijn ingeschreven, bedraagt het aandeel in de lichting 568 man. Het gerechtshof te Amsterdam heeft Dinsdag uitspraak gedaan in de zaak van Willem Joosten, den moordenaar van den veldwachter Van der Lyke te Bloemendaal, en hem tot 20 jaren tuchthuisstraf ver oordeeld. Verschillende couranten hebben reeds melding ge maakt van de vergissing, die te Apeldoorn bij de loting van de nationale militie plaats had. Het getal lotelin- genwas 134 en nommer 135 bleef in de bus. Groote opschudding, gemompel, gemor engeprotesteer. Daar het zoo goéd als zeker is; dat er overgeloot moet worden, verkneuteren de kroeghouders zich van pret. Voor de wèesinrichting te Neerbosch werd in de drie laatste maanden van het vorige jaar de aanzien lijke som van f 19,428, behalve veel levensmiddelen en kleedingstukken, ontvangen. Op 1 Januari waren er 525 weezen. Met alles bedraagt de bevolking der inrichting 567 personen. De oudste ingezetene van Avereest, de wed. de Man, die als marketentster, onder Napoleon, den tocht naar Rusland medemaakte, vierde dezer dagen haar 93stën verjaardag, 't Is een flinke vrouw, en ze kan veel uit haar veelbewogen leven vertellen. Eene bleekersraeid te Arnhem, die maandag avond met een aantal anderen uitgegaan was, heeft dusdanig de jeneverflesch aangesproken, dat zij in den drank is gestikt. De doorboring van den St Gothard-tunnel is maan - dag volbracht. De treinen rijden nu door den nieuwen weg tusschen Zwitserland en Italië. Dit belangrijke werk vorderde tien jaren arbeid. Hét dóór den New-York Hercdd bijeengebrachte fonds ten bate der noodlijdenden in Ierland is door den heer Bennet aan de lersche commissie in handen gesteld. Het bedraagt de kolossale som van f 100.000. De Herald doet niets in het klein Het onderzoek naar het instorten van de Tay-brug heeft aan het licht gebracht dat de hoeda- danigheid van het gegoten ijzer der kolommen te wenschen overliet. Er waren scheuren in, die men eenvoudig gestopt en beverfd had. Terwijl de Turksche bevolking in Europa en Azië verhongert, en de houders van Turksche fondsen op rente wachten, beurt de Sultan volgens 't Journal de Genève een schoon jaargeld. De „koninklijke ver kwister" krijgt voor zich, zijn vrouwen, slaven, enz., enz. twee millioen vier honderd duizend pond per jaar. Hij heeft 300 koks, 200 spijsbren'gers, 10 tafel- meesters. 10 nietsdoeners moeten hem 't bidkleed spreiden, 10 dergelijke zijn koffie zetten, wederom zooveel zijn pijpen schoon houden 20 man zijn noodig om des Sultans kleeren op te bergen, 8 om 't licht aan te steken 100 bootslieden voeren hem, als hij een watertochtje maakt. Dan zijn er nog 250 stalknechts, en 't geheel getal van dergelijke volkje bedraagt vier duizend personen. Zouden de verhongerde lieden te Adrianopel en Diarbekir het weten De nihilisten hebben weder eene misdaad ge pleegd, die getuigt van een schandelijk vandalisme. Reeds sedert maanden kregen verscheidene rijke kloos ters in Rusland anonieme brieven met bedreiging, in dien zij niet eene zekeTe geldsom offerden „voor de heilige zaak der bevrijding van het Russische volk uit de slavernij." Het klooster Kijewo-Petscherscherkaja Lawra te Kiew had nooit aan deze eischen toegegeven en de brieven altijd aan den minister van politie gezonden. In den nacht van den 19n had eene ontploffing plaats en spoedig stond een gansche vleugel van het gebouw, waarin zich eene kostbare boekerij, eene steendrukke rij en boekdrukkerij bevonden in lichte laaie. De nacht was zoo koud dat het water in de slangen bevroor Men vreesde dat geheel Kiew eene prooi der vlammen zou worden. De brand bepaalde zich echter tot het klooster. Eene verzameling kostbare handschriften ging verloren. L a n (I b o li iv. De Protestantsche Noordbrabander bevat het volgende schrijven uit Pella (Noord-Amerika) van 30 Januari Even als ten uwent hebben wij hier ook een strengen winter. Het komt mij evenwel voor, dat wij hier in Iowa meer koude hebben kunnen verdragen dan in Holland. Onlangs waren wij bij een thermo meter van 12 graden F. in het bosch aan het werk maar ik kon niet zeggen dat de koude ons iets hin derlijk was. Begint men er bij U niet over te den

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 2