CRRISTILUI-RISmiSCH BLAD. Saludaji 2ii feLruari. HET ZUIDEN Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, beh ilve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden francof 1,50. Enkele nom uers- 0,05. Uitgever P. O. WIJTM A M, te MIDDELBTJÏU*. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 16 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Middelburg, 27 Februari 1880. Het huldeblijk van het leger is Dinsdag morgen aan Z. M. den Koning aangeboden door den ontwer per, tevens lid der commissie, den majoor-ingenieur Gijsberti Hodenpijl. Het monument was opgesteld aan de achterzijde van de groote vestibule van het koninklijk paleis in den Haag. Geen van de andere leden der commissie was "bij de aanbieding tegenwoordig. In de vergadering der Tweede Kamer van gisteren werd door den heer Schimmelpenninck van der Oye der regeering inlichting gevraagd, waarom voor de indijking van den Holstermeerpolder (aan de Vecht) geen concessie werd verleend. De regeering antwoordde omdat die indijking bezwaar voor de defensie zou op leveren. Op verzoek van den heer van Kerkwijk werd door den minister van buitenlandsche zaken de briefwisse ling met den heer Blochausen in. zake het tractaat van Luxemburg overgelegd. De Standaard van heden geeft van een der Zeeuwsche leden der Tweede Kamer, de heer J. J. van Kerkwijk, de volgende orgineele beschrijving Hij is een 'ibeialist op en top, maar kerkte des alniettemin lange dagen in de zeer orthodoxe kerk van de Haagscue Duitsche gemeente. Hij stemt vóór de Schoolwet, maar vindt die wet toch eigenlijk een „b'roerde wet" en vindt het maar heel goed, dat de „Duivelanders* den Bijbel nog, zelfs op de Openbare school, houden. Aar. moed om van zich af te spreken zoekt gij zijn wederga, en hij is in den vollen zin des woords een onafhankelijk man. D. vv. z. een man die geen baantjes zoekt en geen eerepostjes; die, om vrijman te blijven, ongetrouwd op een paar kamers leeit; en het stel ridderorden dat hem tegen zijn principe thuis werd gezonden, altijd in het geheime laadje van zijn secretaire houdt weggeborgen, om met een kale, leege borst zijn eere te stellen in zijn soberheid In de phase waarin dit merkwaardig Kamer lid thans verkeert, is hij op de „groote partij* dooi en door boos. Als gc hem hoort, dan is alles bij „die knoeiers van liberalen een b'roerde boel.* „Er zit niets meer in!4 „Ze hebben z-ch doodgereden „De boel is verkeken En door dat gezonde redebeleid weêr vrij man ook tegenover zijn eigen partij geworden, isditZie- rikzeesche lid er nu allengs toe gekomen, om in te zien, hoe schandelijk illiberaal de liberalen intus- schen geworden zijn; hoe smadelijk ze hun begin selen over boord wierpen en hoe ergerlijk ze ont aard zijn van het Thorbeckiaansch geslacht der acht-en-veer tigers. Hij doet dus niet meer meê. „liet kan hem nu niet meer schelen.1' En achter het schild van dat schijnbaar indifferentisme veilig, heeft hij nu een nieuw soort strijdlust in zich voe len opkomen, t. w. de zucht om, als wist hij van den prins geen kwaad, doodleuk, alsof alles om hem heen nog wel en deugdelijk goed-libèraal ware, op den koninklijken weg door te gaan. Dat is dan ook de eenige afdoende cn psycholo gische verklaring van het zonderling voorstel, dat het lid voor Schouwenaars en Duivelanders nu onlangs in de Tweede Kamer aan de orde heeft gesteld. Alzoo kwam zijn burgemeesters-voorstel in de wereld. De Standaard merkt op dat in de schoolbouw- commissie voor korten tijd de heer Feringa alleen stond. Nu wordt de meerderheid, ook door eigen vrienden, uitgelachen. 't Kan verkeeren. De heeren Keuchenius en Pier9on hebben op uit- noodiging van de Unie op verschillende plaatsen Leeuwarden, Rotterdam en Delft, spreekbeurten in 't belang van het christelijk onderwijs vervuld. Door de Hoofdcommissie der algemeene verloting voor de watersnoodlijdenden is besloten, de bijeen te brengen gelden te storten bij de algemeene Commissie te Amsterdam, waartoe overleg is gehouden tusschen Graat Schimmelpenninck en den Burgemeester der hoofdstad, voorzitters der respectieve Commission. Gis teren is door den thesaurier der Verlotings commissie f 25,000 naar Amsterdam overgemaakt. Het u:tgegeven lotenaantal bedraagt omstreeks 90,000. Ook de toe vloed van prijzen houdt aan. De minister van StaM, Staatsraad, Commissaris des Konings in Gelderland, graaf van Limburg Stirum, heeft aan Z. M. zijn ontslag uit zijn betrekking gevraagd. Als opvolger van den heer van Doorn, commissaris des Konings in Utrecht, wordt door het Handelsblad de heer A. baron Schimmelpennink van der Oye ge noemd. Uit Deventer wordt geraeldt, dat de IJsel buiten zijne oevers is getreden. Zoowel de hoogere, als de lagere langs die rivier gelegen landerijen worden over stroomd. Het water op de Maas is vallende. Bij de voortzetting der behandeling van de zaak Pincoffs en Kerdijk voor den Hoogen Raad zijn ver der nog verschillende getuigen gehoord. Het gold vooral de wijze van boekhouding en de vraag, in hoe verre Kerdijk bij de zaken betrokken was. Dat de vragen voor de rechters zeer belangrijk waren gelooven we "gaarne. Onze lezers zullen wel niet verlangen zich te verdiepen in de wijze van ad ministratie der Afrik. Handv. met hare talrijke annexen. Het getuigenverhoor is gisteren afgeloopen. |ieii, School cit ^Cllilillf, Met 83 tegen 6 stemmen is, bijna zonder beraad slaging door de Belgische kamer de overeenkomst betreffende de verbetering van het kanaal van Ter Neuzen en den aankoop van den spoorweg Antwerpen- Rotterdam goedgekeurd. Thans is de overeenkomst ook bij onze Tweede Kamer ingekomen. Den heer C. J. Picke, burgemeester van Middelburg, is met 1 April a. eervol ontslag verleend als school opziener. In de Maandagavond gehouden vergadering van het departement Goes der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen uerd een reglement vastgesteld voor eeue op te richten bewaarplaats van kleine kinderen. Er zal nu weldra een circulaire met een exemplaar van het ontworpen reglement aan de iugezeteuen van Goes worden gezonden, met verzoek om geldelijke ondersteuning tot oprichting en onderhoud van zulk eene bewaarplaats. De opleidings-school in België, waar menige broeder uit Nederland arbeidt, gaat klein bij den weg geregeld voort. Hoewel zij geen fondsen be zit werd ook deze Zendingspost door Gods goedheid en der broederen liefde in 1879 behouden, zelfs uit gebreid. Er is, zegt het derde jaarverslag, thans sprake van ook vrouwelijke kweekelingen onder de leiding van eene onderwijzeres toe te laten. De zegen door Bijbelvrouwen in Frankrijk en Spanje gebracht wijst daarheen Het Koninkrijk Gods heeft de Heiland gezegd is gelijk aan het zuurdeeg dat stofwisseling brengt, maar ook aan liet mostaardzaad, beeld der ontwikkeling. Dat ervare ook het geestelijk zoo arme Belgie, en de Vlaamsche opleidingsschool Landbouw. Een inzender in de Goessche courantde heer J. S. Roosma, bespreekt den opgang tegenwoordig door de Deensche boter, die vroeger alleen voor smeersel werd verkocht, thans gemaakt. Plij deelt het volgende om trent de wijze van bereiding mede, en meent daarin de hoofdoorzaak van deze schitterende uitkomst te moeten zoeken De Denen houden zich bij boterbereiding meest allen aan het zoogenaamde Schwartz-svsteem en aan eene nieuwe, uitstekende wijze van kneden of bewerken van de boter. De afkoelings-methode van Schwartz (uitvinder van deze wijze van bereiding) ver leent aan de boter vele uitmuntende eigenschappen en verdient daarom ten zeerste aanbevolen te worden, Zij is echtev geenszins hoofdzaak bij de boterbereiding ook op het kneden, zuiveren of bewerken komt het vooral aan. Ziehier in het kort hoe de Denen daarbij te werk gaan. In Deneraarken wordt de room zoo spoedig moge lijk gekarnd; altijd binnen den tijd van 12 uren na de rooming. De room is dan 2436 uren oud. De Deensche karnton is van de nieuwste soort, onderscheidt zich door haar lichten gang, weinig geraas en forschen slag van de horizontale ronddraai ende spil. Bij eene temperatuur van 12° Celsius heeft het kar nen plaats. Een thermometer is op en in het deksel geplaatst, om den warmte graad van den room aar te wijzen. De room wordt verwarmd door lange bussen mei heet watpr. Is de room te warm, dus warmer dar 12° Celsius, dan wordt hij afgekoeld door bussen mei koud water. Ook op andere wijzen verwarmt men der room of koelt men dien af, doch nimmer komt er ii den room water. Als het karnen afgeloopen en de botei uit het vat genomen is, wordt zij met zoogenaamdt boterspanen een weinig uitgeperst en samengedrukt Verder wordt de boter bewerkt en gezuiverd met eer kneedbord of een kneedmachine. Nimmer bewerkt mei de boter met de handen. Nimmer gebruikt men wate: om de boter te zuiveren of te wasschen. Alles word zonder water gedaan. Alles, alles doet men met kneed bord of de kneedmachine. Ook gebruikt men geen water om de boter var den pols of de spil en uit de karnton te spoelen men doet dat met wat afgeroomde zoete melk of me twijgjes of takjes. Men kneedt of plet de boter zoolang tot er geen vocht meer uitlekt. Welke nu de voordeelen van de Deensche raethodi zijn lo. Daar de Deensche karnspil krachtiger slaj maakt, Kan men bij eene lagere temperatuur karnen Het karnen is in een half uur afgeloopen. 2o. Daar het karnen bij een lagere temperatuu (12o C.) plaats heeft, is de boter steviger, vaster ei beter te bewerken dan anders. 3o. De Denen gebruiken geen water bij de boter bereiding, omdat de vreemde bestanddeelen van he water nadeelig werken op de duurzaamheid van di goede eigenschappen der boter. (De boi er kan zonder water opperbest gezuiver worden. Het Deensche product bewijst dit ten volle 4o. Indien de boter met het kneedbord op d kneedmachine is bewerkt, is zij reiner en daardoc duurzamer dan wanneer dit met de handen word gedaan. 5o. Met kneedbord of de kneedmachine werkt me vlugger en wordt er veel meer vocht uit de bot* geperst, waardoor dit product vaster en steviger wor< dan anders. 6o. De boter bezit meer aroma, indien zij onf i wasschen gekneed is. 7o. De meerdere stevigheid is van groote waa t in de zomermaanden.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 1