lerlt, School en bending GEMENGDE BERICHTEN. Tbo B B**11 W BUITENLAND MENGELWERK. Lord Byron als dichter. A. JD V JBIXTBISr TXKN. jj.gr^Kneid winnen, dan bebooren ook zij die zich fech^n aU!'Rre w'jze arbeid voor Gods Koniuk- OU(j hebben aingegonl, met hunne ervaring en weten- ge(ap anderen te dienen. de^aarloe °i' tc wekken tegen de a. s. vergadering Je/ 2 Juni tc Amsterdam te houden, is ons doel als de aandacht onzer lezers voor achterstaande annonce fi^rzoeken, Tot lid van den gemeenteraad van Middelburg is rekozen Jhr. mr. I). G. van Teylingen met 198 ^temmen. Op de heeren P. M. de Ligny en J. C. Milborn waren 22 en 10 stemmen uitgebracht. De Zangvereeniging „Looft den Heer" te Middel burg gaf gisteren avond bij gelegenheid van haar tweede jaarfeest eene openbare uitvoering in de be kende opperzaal. Verhinderd daarbij tegenwoordig te rijn, moeten we volstaan met de mededeeling ons door anderen gedaan, dat de uitvoering der in het programma aangekondigde stukjes, vooral van de drie eerste, blijk jaf van de inspanning die de leden en de directeur zich getroosten om voort te gaan op den eenmaal ingeslagen weg. Eene inspanning die, gelijk bij eiken arbeid al dadelijk belooning met zich brengt; immers 3>ok de zang opent den beoefenaar een nieuwe wereld, ?n is een belangrijke factor in henrijke menschenleven. De Ter Neuzensche Courant verneemt, dat met l Maart de stoombootdienst op de Wester-Schelde zoodanig is geregeld, dat men eiken dag tweemaal gelegenheid zal hebben, om van Ter Neuzen naar Vlissingen en omgekeerd te varen. Zondag 27 Maart zal de te Utrecht beroepen oredikant dr. A- VV. Bronsveld, uit Haarlem door dr. Ruitenschild in de Domkerk bevestigd worden. Des .vonds zal dr. Bronsveld in dezelfde kerk zijn intree rede houden. Eerlang zal in het dorpje Accum, Oost Fries and, een honderdjarig predikant zijn 70-jarige ambts vervulling herdenken. Gravcnpaldca*, 23 Februari. Heden morgen Toeg heeft de landbouwer C. B., wonende bij Hoe- ekenskerke zich door ophanging van het leven beroofd; chteruitgang in zaken was hier de oorzaak. Volgens bericht uit Brouwershaven, zit een iug. brikschip op de zeehondenplaat aan den grond. Je sleepbooten konden er niet bijkomen. De red- ingskotter is er bij, en men was bezig zeilen en jig te bergen, welke naar Zierikzee gebracht zullen /orden. De woning van den molenaar te Vrouwepolder randde heden nacht totaal af. Met moeite redden ich de bewoners. De brand nam zoo snel in omvang oe dat geen enkele spuit heeft dienst gedaan. Zekere M. A., die te Delft tijdelijk met zijn ijzit in een der logementen verblijf hield, wachtte aar gisteren avond in den gang der woning op, toen ij zich om eene boodschap te doen voor eonige oogen- likken had verwijderd. Zoodra de vrouw den donkere mg der woning was binnengegaan, werd zij onverhoeds .oor hem aangevallen, geslagen, tegen den grond ge- 'orpen en met een mes aan den hals verwond. Op et hulpgeschrei der vrouw werd zij door de huisge noten ontzet, terwijl de man kort daarna door de plitie werd gearresteerd. 1Te Naaldwijk heeft zich reeds een ooievaar jrtoond. Multatuli sprak Vrijdagavond in 'tHotel„de Leeuw" ,fi Veendam, vooral over zichzelven, zijn blik op jjeven der menschen, zijne levensgeschiedenis, zijn Vjven en werken, de miskenning ondervonden bij zijn 'etieën over Indië, o. a. dat hij reeds lang een 3g met Atjeh had voorspeld enz. In de pauze 'ijderde Multatuli zich en de heeren staken een aan, liepen' eens door de zaal om dezen en dels in den stal. Terwijl de berenleiders sliepen, kwamen er ecnige jongelui, die de haarpijn van een balavond wilden wegspoelen en die, baldadig te moede, toen ze de berenleiders zagen slapen, met den beer een grap wilden hebben. Ze gaven hem rijkelijk te eten en daarbij een groote hoeveelheid landwijn te drinken. Hiermede nog niet tevreden, kwam een hun ner op de gedachte, om zelf voor berenleider te spelen. Hij nam den hoed en den met ijzer beslagen stok van den eigenaar van den beer en haalde bruintje uit sJP.flr.F lg aprclTCiT, wat men in de pauze daar al- den tijd doet. Na eenigen tijd verschijnt M en nau welijks binnen de deur ontvloeien de bitter ge griefde de woorden: „ik spreek niet w«cerdezen avond, de intree kan bij de deur gevraagd worden, 't schijnt hier wel een café-chantant, een kroeg te zijn, enz." Hij verdwijnt. Eindelijk gaat een zeer goed vriend de zaal verlaten, om den bcleedigden spreker te bewegen toch een vervolg te leveren, daar treedt eindelijk het „Geduld" (dit is volgens M. 't zelfde als genie, geest, verstand) weer op en zegt: „Meen niet, dat iemand die kogels heeft getrotseerd, last zou hebben van rook. bij eene vroegere gelegenheid heb ik immers verzocht dat de heeren zelfs gedurende mijn spreken rookten, indien de dames er niet tegen waren neen ook liin deren mij dat gejoel, die drukte niet zoozeer, maar ik beschouw een en ander als minachting tegenover mij, als te weinig waardeering, ik ben geen zanger of acrobaat, ik, die met de heiligste en innigste overtui ging spreek over, enz. Toen M. even aan 't woord was, stonden verschei dene heeren en dames op en verlieten de zaal. De maatregel, in Drente genomen, om de loting voor de nationale militie te doen houden in gebouwen waar geen sterke drank is te verkrijgen, werkt naar men van daar meldt zeer gunstig. De lotings dag was ditmaal veel rustiger dan anders. Zaterdag-middag is in Den Haag een afschuwe lijke misdaad aan het licht gebracht In het Pinksterbloemenlaantje, aan den Z.-O. Buiten singel, woont een gezin, bestaande uit man, vrouw en kinderen. Sedert een paar dagen hadden de buren één knaap uit 's mans eers e huwelijk en waarover dus de vrouw stiefmoeder was, gemist, terwijl men van tijd tot tijd kermen meende te hebben gehoord. Van de afwezigheid der vrouw gebruik makende, hebben eenige buren een onderzoek in bedoelde woning ingesteld en toen in den kelder het knaapje gevonden, vastgebonden aan een ijzeren kram, met de voeten in een tob water en schreiende van honger. Het kind werd natuurlijk onmiddellijk uit zijn on- gelukkigen toestand, waarin het reeds 2 a 3 dagen gezeten had, verlost, de zaak is ter kennis van de politie gebracht, die de vrouw in arrest heeft genomeu. Omtrent een manslag, te Meerssen bij Maastricht wordt nader gemeld, dat de vermoedelijke mnleiding daartoe moet gezocht worden in een twist tusschen den slaapsteehouder C. P. aldaar, en den verslagene Th., een rondreizend muzikant. De vrouw van dezen laatste zou eenigen tijd bij den eerstgemelde hebben doorgebracht, en dit zou 'aanleiding gegeven hebben tot eene woordenwisseling, die weldra in feitelijkheden van weerskanten overging. Van de drie gearresteerde personen zijn er twee op vrije voeten gesteldalleen de slaapsteehouder is, als de vermoedelijke dader, gevangen gehouden. De voortgezette pogingen van mevrouw Van Zuylen van Nijevelt, echtgenoote van den Nederlandschen gezant te Parijs, in het belang der verloting voor den watersnood, worden met den besten uitslag bekroond. Zoo ontving zij o.a. van den eigenaar der magazijnen du Louvre 20 meter kostbaar satijn, een geborduurd gordijn, een porselei nen servies, een bloemenstandaard, 12 paar zijden kousen, een wollen sprei, een stel damast tafelgoed van den eigenaar der magazijnen Au bon Mnrché een zeer fraai tafelkleed, een stel tafelgoed (a broderie russe), een zijden dameskleed (satin broché merveilleux) en twee kostbare waaiersvan den eigenaar der maga zijnen Petit Saint Thomas twee sierlijke lampen. In Zwitserland is een dronken beest geweest, niet in den figuurlijken zin van het woord, dan zou 't niet vreemd zijn, maar in de eigenlijke beteeken is. Twee berenleiders kwamen met een beer in het dorp La Sagne bij St.-Croix in Waadtland, en deden zich daAr zoo te goed, dat ze begrepen, alvorens verder te gain, een dutje te moeten doen. De beer lag inmid- stal. De beer was goed te spreken en kuierde mee voort. Alle» zou goed gegaan zijn en als eert grap afgeloopen hebben, als niet een ander der jonge snaken verzonnen had, zich met een schaapsvel te bedekken en zoo den beer te gaan plagen. Dat te verdrgaen streed met de waardigheid van den beer hij sprong op het vermeende schaap aan en takelde onzen vriend geducht toe. Gelukkig kwam er hulp toeschieten en liep het geval zonder erge gevolgen af. Toch had de plaaggeest een gebroken! been. Dinsdagavond, volgens de Köln. Zeit. na de ontplof fing in het winterpaleis, is op het ijs in de Newa het lijk vau een jongen man gevonden, met een paar dolk steken doorboord. Plet lijk was niet bestolen en een in den zak gevonden paspoort luidde op den naam Alexander Sharkow uit Saratow. Somnrgen zeiden, dat hij in dienst stond der geheime politie, anderen dat hij nihilist geweest was en zijne vroegere kame raden had verraden. Beide onderstellingen kunnen gelijktijdig waar zijn. Wat den keizer, wat Petersburg nog te wachten staat, is het vreeselijke geheim der nihilisten, dat zij met driestheid wereldkundig maken, maar dat ook zoo ontzettend is, dat men weigert er geloof aan te slaan. En toch houden zij hun woord. Men weet, dat de moordaanslagen door hen op verschillende chefs der geheime politie gepleegd, vooraf waren aangekondigd: men ween, dat de pogingen om den keizer om het leven te brengen waarlijk niet verheeld zijnmen weet, dat zelfs de wijze waar >p de aanslagen zouden ondernomen worden, bekend werd en niets schijnt er gedaan te kunnen worden, om de uitvoering te beleiten. Daarom verontrust zoo zeer de verzekering der nihilis ten, dat de keizer den dag van zijn 25-jarig keizerschap (2 Maart) niet zal belevendaarom is thans ook de politie verontrust door de waarschuwing vervat in een proclamatie door de nihilisten verspreid, dat zij den 3en Maart Petersburg aan de vlammen zullen prijs geven. 't Is de correspondent der N. R. Ct., die dit mede deelt, er bijvoegende, dat de politie den ingezetenen heeft bevolen, steeds voor twee dagen water in voor raad te hebben, met het oog op mogelijke ontplof fingen. Het schijnt of de Engelschen genoeg beginnen te krijgen van hunne avonturen in Afghanistan. Volgens den corres pondent van den Times te Kaboeljis Mustapha Habibullha Khan, gewezen minister van financiën onder Shir Ali en Jakob Khan, door generaal Roberts naar Chunzi gezonden met brieven, waarmede aan Mohammed Jan en de andere weerspannige hoofden wordt te kennen gegeven, dat de Engelsche Regeering bereid is den eenen of anderen rijksgroote (behoudens enkele uit zonderingen), die door de vertegenwoordigers der natie gekozen mocht worden, tc erkennen als Vorst te Kaboel terwijl tevens de bedoelde hoofden worden uitgenoodigd om te Kaboel met Roberts hierover te komen onderhandelen. Deze brieven nu kruisten onder weg eene missive van Mohammed Jan aan generaal Roberts, houdende aanbiedingen om tot een vergelijk te geraken. Beter kon het dns niet treffen. Het Gouvernement heeft te Mussoeri een huis ge kocht voor den ex-Emir Jakob Khan. George Byron-Gordon werd den 22en Januari 1788 te Londen geboren. Zijn vader, die een groot grond eigenaar was, en buitendien nog een aanzienlijk ver mogen had, door zijne vrouw medegebracht, leidde zulk een verkwistend leven, dat hij bij zijn sterven wei nig of niets aan zijne vrouw en zijn kind kon nalaten. Drie jaren was zijn zoon oud. Uithoofde van gel- delijken nood was zijns moeder verplicht zich. van daar naar Schotland te begeven. Zeven jaren lang leidde zij een armoedig leven, ja zij was zelfs niet in staat haar zoon eenig onderricht te laten geven. Hier

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 2