{1ÜIUST1LIJI-HIST0RISG1 BLAD. i IV ö«3. knul dag 2(1 Februari. Middelburg, 25 Februari 1580. HET ZUIDEN Verscliijut eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden franco1,50. Enkele - 0,05. uitgever F». G. WIJTMAN, MIDDELBURG. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 1b i ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. De Haagsche correspondent der Zivtfensche courant gewoonlijk goed onderricht, deelt omtrent het thans bij de Ticeede Kamer in onderzoek zijnde strafwetboek het volgende mede „Er zullen zijn twee vrijheidstraffen, gevangenisstraf en hechtenis. Hechtenis zal worden opgelegd voor overtredingen en lichte misdrijven en zal voor hoog stens een jaar kunnen worden uitgesproken. De ge vangenisstraf zal een zwaardere vrijheidsstraf zijn en zal voor enkele zware misdrijven zelfs levenslang op gelegd kunnen worden. Waar geen levenslange straf is bedreigd, is het maximum niet hooger dan 15 tot 20 jaar. En zelfs voor het zwaarste misdrijf zal de rechter toch nooit meer dan zes dagen behoeven uit te spreken, indien de rechter van oordeel is, dat het misdrijf onder zulke omstandigheden heeft plaatsgehad dat het mot zes dagen gevengenisstraf genoeg gestraft is. In dit opzicht zal den rechter dus in het vervolg meer vvijheid worden gegeven om naar omstandigheden te handelen, maar in een ander opzicht zal de vrij heid van den rechter worden ingekort, nl. met be trekking tot de vraag of hij de schuldigen veroordeel en zal tot celstraf of tot gemeenschappelijke opsluiting. Onder de tegenwoordige strafwet kan de rechter bij correetioneele veroordeelingen naar verkiezing celstraf of gewone gevangenisstraf toepassen, met deze beper king dat niet langer dan twee jaar cel raag worden opgelegd maar onder de nieuwe wet zal dat geheel anders worden. Voor hechtenis beneden drie dagen zal de celstraf verplichtend worden voor hechtenis van langeren tijd zal de veroordeelde de keuze hebben tusschen cel of gemeenschap. Zij, die tot korter dan drie jaren gevangenisstraf van tuchthuisstraf zal geen sprake meer zijn veroordeeld worden, zullen allen hu» straftijd geheel in de cel doorbrengen. Die meer ^dan drie jaar krijgen, zullen toch toch de drie eerste jaren van hun straftijd, in een cel opgesloten worden. Na verloop van die drie jaar zullen zij de keuze hebben om hun verderen straftijd of in de cel of in gemeenschap door te brengen. Indien zij aan de gemeenschap de voorkeur geven, worden zij met andere gevangenen opgesloten, maar zooveel mogelijk wordt hun omgang bezorgd met gevangenen, die in ontwikkeling, leeftijd, gedrag enz. met hen gelijk staan. Met andere woorden meer dan tot heden zal in d° gemeenschappelijke gevangenissen een strenge Massi ficatie worden ingevoerd, ten einde te voorkomen, dat minder boosaardige veroordeelden door omgang met zeer boosaarjligen meer en meer verdorven worden. De o-evangenen, die zich zeer goed gedragen, zullen nadat twee derde gedeelte van hun straftijd om is, met een tiket of leave (een vrijlatingsbiljet) de gevangenis kunnen verlaten. Zulke vrijgelatenen blijven echter tot aan het einde van hun straftijd onder opzicht der po litie en, zoodra zij zich niet goed gedragen, kunnen zij op last der justitie zonder eenigen vorm van pro ces weder naar de gevangenis teruggebracht worden. Zou dit moderne strafstelsel werkelijk door den minister Modderman worden voorgesteld? moeten betalen. In een rijk land als Nederland, moet een dergelijke belasting wel veel opbrengen. Ik geloof niet te hoog te rekenen, indien ik de j aarlij ksche opbrengst schat op ongeveer vier millioen gulden." In de zitting der Ttceede Kamer van giste ren is besloten tot toelating van den heer Nijst. De heer Tak is beëedigd, en heeft zitting genomen. Naar luid der Haagsche bladen, werd gister te 's Hage in Diligentia eene bijeenkomst gehouden van hen, die zich vereenigden met het denkbeeld, om aan generaal v. d. Heijden een yiationaal blijk van hulde aan te bieden. Als voorloopig bestuur fungeerden de hh. mr. J. Heemskerk Azn. die tevens het presidium waarnam, gen. Mac Leod, van Rappard, prof Kern, Egter van Wissekerke, de Bruvn Kops en gen. v. Limburg Stirumde gep viceadmiraal jhr. de Casern - broot had bericht, dat hij tot zijn leedwezen verhin derd was, deze vergadering bij te wonen. De waterstand van de Maas klimt opnieuw tot onrustbarende hoogte. Te Venlo liepen gisteren middag de kelders vol water, de provinciale weg tusschen 's Bosch en Vlijmen is overstroomd, te Grave staat het water van dijt tot dijk. „Wordt de te verwachten rentebelasting aangenomen, zegt de Haagsche correspondent der Zutft. c., dan zal men in Nederland van de inkomsten, effecten en andere rentegevende waarden getrokken, twee procent De beruchte zaak PincoffsKerdijk is thans de laatste phase ingetreden. Maandag werd ze door den Hoogen Raad in behandeling genomen. Nadat Pincoffs op nieuw te vergeefs uitgeroepen was, en daarna weerspannig aan de wet verklaard was begon het getui genverhoor. Van de zeventien opgeroepene getuigen zijn Maandag ge hoord de HH. J.G. de Bruijn, W. A. Viruly Verbrugge, A. Milders, J. v. d. Hoop Jacz en M Mees, allen commis sarissen van de Afrik. Han dels vereen iging, W. C. Schalkwijk, makelaar, secretaris van die Handelsver., mr. L. C. Driebeek, advokaat, en mr. H. Trostorff, procureur in den faillieten boedel Pincoffs-Kerdijk. Van die acht kunnen de getuigenissen der vijf eersten als een geheel beschouwd worden. De hoofdpunten van hun verklaringen laten zich gevoegelijk aldus samentrekken groot vertrouwen van de commissarissen, slap toezicht, zelfverblinding en verblinding door anderen, vooral door Pincoffsinvloed door hem op hen en misschien op zijn mededirecteur. Dit laatste scherp te doen uitkomen, was het sterk geteekend stelsel van de verdediging. Trouwens twee ërlei blijkt daaromtrent voldingeud uit de getuige nissen a. dat Kerdijk's levenswijze niet in overeen stemming was met de enorme winst van f 60,000 per jaar, die hij en zijn mededirecteur ieder zouden genoten hebben, behalve de winsten op hunne eigen aandeelenb. dat Pincoffs de man van de groote geldelijke operatiën was, Kerdijk de man van den handel en aldus ieder zijn meer overwegende of zijn meer bescheiden rol vervulde in de zeldzame verga deringen van commissarissen. De verdediger wil dat stelsel zelfs zóó ver voort- zettten, dat hij de overlegging heeft geprovoceerd van de not uien-boeken, waaruit z. i. zal moeten blijken, d it Kerdijk geheel is gelaten buiten de crediet-operatie, die heeft plaats gehad. De advocaat lokte ook de ver klaring uit, dat commissarissen er na den 12 Mei (toen zij voor 't eerst bericht kregen van den stand van zaken) niet aan gedacht hebben .Kerdijk^ter ver antwoording te roepen, en voorts scheen hij veel ge wicht te hechten aan de mede afgelegde verklaring, dat commissarissen in overeenstemming met het advies van de heeren der Bank hadden besloten den toestand geheim te houden, om zoo^mogelijk nog te redden wat te redden was. Eindelijk werd de ver klaring verkregen, dat Kerdijk geen werkzaam deel zou gehad hebben aan het schikkings- of vereffeningsplan, die Pincoffs in de laatste ure nog aan commissarissen had onderworpen. In verband intusschen met de verklaring van d n heer Viruly, dat hij niet wist of de firma Kerdijk en Pincoffs iu de laatste tijden wel een ernstige handels firma was, waren de getnigenissen van de drie maan dag het laatst gehoorden meer bezwarend. In deze getuigenissen is van drieërlei hoofdzakelijk sprake (behalve van de valschheden in de boeken en balansen)in de eerste plaats van geheim schrift in sommige stukken van de hand van Kerdijkin de tweede plaats van een separaatrekening met de Afri- kaansche Ilandelsvereenigingiu de derde plaats van de fictie der vennootschap Pincoffs-Kerdijk. Het tweede punt werd door den besch. ontkend. Hij wilde de cijfers in de boeken niet kennen en toen hem door den raadsheer de Vos werd opgemerkt dat hij de laatste balans toch had onderteekend, zeide de besch. dat hij dit te goeder trouw heeft gedaan zonder den inhoud na te gaan. De verklaringen (van mr. H. Trostorff) omtrent het derde punt waren het zwaarwichtigst. Van de betee- kenis daarvan vergewiste vooral mr. de Pinto zich sterk. De indruk, door dezen get. verkregen, is dat de firma geen zaken deed als handelaars, dat het niet meer was dan een wisselhandel, met het doel om aan de Afr. Handelsvereeniging geld te bezorgen. Nogtans was, volgens de acte van oprichting in 1849, het doel der vennootschap het drijven van zaken van koophan del, met uitsluiting van eiken handel in effecten en openbare fondsen. Gisteren werd den ganschen dag besteed tot het hooren van getuige Botermans, chef-boekhouder der Afrikaansche. Volgens zijn getuigenis dagteekenen de vervalschin- gen van 1871. Geluige was er mee bekend, herhaal delijk sprak hij er Pincoffs over, stond meer dan eens op 't punt ontslag te nemen, maar de macht van Pincoffs was groot. Pincoffs spiegelde hem steeds betere tijden en uitkomsten voor, bovendien gaf hij hem eerst mondeling daarna schriftelijk de verzekering dat. alles voor zijne (Piucoffs) verantwoording kwam. Uit de verklaringen bleek verder dat Pincoffs alleeD en uitsluitend de fiuaneiëele zaken regelde en da Kerdijk met de handelszaken was belast. Getuig verklaarde ook medelijden met Kerdijk te hebbel daar hij niet tegen Piucoffs opgewassen was. De. samenkomsten voor Inwendige Zending die i de laatste jaren te Amsterdam zijn gehouden, war; belangrijk. Zij gaven aan vele christeuen het vor' recht de meest uitstekende mannen, die op het terr. der Inwendige Zending en het terrein is grooty in Nederland arbeiden, le hooren. Ieder bespral taak waaraan hij zijn leven had gewijd. '/i

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 1