fiHRISTELIJ 1-9fSTORISGl BLAD. V. 362. Dinsdag 24 Februari. 1880. Vooruit of Terug. T ZUIDEN. Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden francof 1,50. Jflnkele nomuiers- 0,05. Uitgever Gr. WIJTMAN, te MIDDELBURG-. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 16 ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Waar het van daan komen moet Wel, na tuurlijk uit de schatkist. Uit die groote kist, die u gaarne haar naakten bodem zou toonen, maar het van wege de te korten niet kan. Waar het van daan komen moet Van eene regeering die zelf bekent, dat de Snantieele toestand niet schitterend heeten mag, een fatsoenlijke, een officieele, een geijkte term voor de zaken staan slechtWaar het van daan komen moet Van eene regeering, die groote sommen noodig heeft voor buitenlaudsche bezittingen en binnenland- eche dijken, voor leger-organisatie en wat niet al, dat tot het strikt noodzakelijke behoort. Van een volk, dat voortdurend klaagt over slechten oogst, dure tijden, stilstand in handel en reederij, concurrentie uit het buitenland, en wat niet al. Ja, maar daarmede moet gij niet rekenen Opperbest, maar waarmede dan? Met het nationaal te kort misschien Neen, ook niet, maar met bet gewicht van het volks onderwijs en de ontwikkeling der burgers. Toe gestemd Wij rekenen er mede, maar 't is een dwaze rekenmeester, die buiten den waard re kent. t Is qgn dwaas vader, die zijne finantiën in de war loopen laat, om zijn jongen Fransch te laten leeren, ale hij nauwlijks het geld kan vinden, om hem HoUaudsch te doen onderwijzen. Wij rekenen er mede en wij schatten het onder wijs hoog, doch nog van hooger gewicht is ons het noodzakelijke voedsel en de noodige kleedij. Wij rekenen er mede, maaralle gewenschte dingen hebben een grens. Die grens is naar onze bescheiden meening het vermogen. Dan hadt ge aan geene nieuwe uitgaven moeten denken, geene nieuwe illusiën moeten maken, geene nieuwe idealen moeten scheppen, zoodra ge de fiuantieele bronnen niet meer aanwij zen kondt, waaruit zs zullen bekostigd worden. Of zoo ge over dien slagboom heenspringt, welke grenspaal blijft u dan over Immers geene andere dan de willekeur van idealisten Gaat gij mede Kom aan, wij hollen voort 1 Goede scholen Best 1 Leg er botanische en zoölogische tuinen bij aan Geef elke school een stel natuurkundige instrumenten 't Is broodnoodig bij 't onderwijs. Leer bet volk gymnastiek en muziek, zorg dat ieder burger ten minste een instrument bespelen kan (waar bij bij de zorgen voor verdubbelde belastingen smoort)de onderwijzers verdienen een, ja, moeten hebben, een onbezorgd leven! Niets moet hen afleiden op schoolZij moeten in opgewekte stemming hun werk doen. De om gang met de haute volée is dringend noodig om hun fijnere beschaving mede te deelen. Ver dubbel dan de traktementen, tweemaal, drie maal. 't Is onmisbaar Zend de kinderen onder hun geleide ons lieve Vaderland rondze moeten het op hun duimpje kennen, en dat leeren ze nooit uit de boeken. Leg bibliotheken aan voor de kinderen, de onderwijzers, de ouders, neen, neen, geef hun boekwerken cadeau; ze vergeten het gelezene spoedig. Draaf voort I Wat voor u minder belangrijk is, 't is voor mij van het hoogste gewicht 1 Of ik onhandig ben Neen, gij zijt kortzichtig Du willst fliegen und bist vorm Schwindel nicht sicherReeds werd in Recht door Zee schertsende den raad gegeven, men zou toch zorgen, dat de leerlingen wèlgevoed ter schole komen 1 't Zij gij nu meent, dat de volksge zondheid in evenredigheid zij tot het rantsoen vleesch ot de portie groenten, die de natie per dag gebruikt, maar erken, dat bij goed on derwijs een gevulde maag en een gezond ge stel behooren en schrijf het op de begrooting Neen, niet over twintig jaar! dat is twintig jaar ontstolen aan het volksgeluk, aan Het welzijn der natie, maar nu, nu zeg ik u, dat de kinderen aan onderwijs niet genoeg hebben Ze moeten opgevoed worden, opgevoed naar hun verschillend karakter, hun versehillendeu aanleg. Dertig kinderen kunt ge africhten, dresseeren, kommandeeren, maar opvoeden kunt ge. er hoogstens twaalf. Neem dus driemaal het getal uwer onderwijzers! En. Gij raast'. Waarom? Ge wilt het onbe reikbare! Goed, en gij? Waaruit zoudt gij zooveel bekostigen? En waaruit gij het uwe? Erken, dat ik minstens evenveel recht heb, ja, dat de logica mij dwingt, indien ik niet met algemeen erkende hinderpalen rekenen moet, mijn ideaal zoo dicht mogelijk nabij te streven. Het rapport, zal hoogst waarschijnlijk met dank voor den lande bewezen diensten voor notificatie aangenomen worden. Men zal afdin gen, afdalen, bekrimpen al meer en meer. De dringende noodzakelijkheden zullen achtereen volgens heeten eischen des tijds, vrome wen- scheu, illusiën, dwaasheden van eene ontstelde verbeelding, en eieren voor geld kiezende, zal men langzamerhand het best oordeelen, niet hooger te vliegen, dau de vleugels gewassen zijn, van zijn inkomen te leven. De geldnood zal gebieden! Op de plaats, rust! Wanneer? Kom over twintig jaar eens terugAls de tekor ten vertienvoudigd zijn, als het kleine Holland met schade en schande van zijne ijdelheid ge nezen is en men voorshands genoeg heeft van onderwijs en nog eens onderwijs. Middelburg, 23 Februari 1880. Eet Vaderland deelt het volgende mede: Binnen enkele dagen kan liet wetsontwerp tot heffing eener rentebelasting bij de Tweede Kamer ver wacht worden. Naar wij vernemen, heeft de Baad van j State een gunstig advies uitgebracht. Wordt de voor- dracht niet meer gewijzigd, dan zal twee procent van j de werkelijk genoten rente worden geheven. Inkomsten beneden f 600 zullen echter geheel, inkomsten beneden f 1000 gedeeltelijk vrij worden gesteld. Het beginsel van eigen aangifte met klassen wordt ook in dit ont werp gehuldigd. Wordt iemand echter voor den kan tonrechter geroepen om zijn aangifte te beëedigen, dan zal hij eerst eene specifieke opgave moeten doen van zijn rentegevende waarden. Van de rente van hypothec caire schuldvorderingen zal wel moeten betaald worden, niet daarentegen van de dividenden van aandeelen in naamlooze vennootschappen. In het algemeen zullen zij, die voor hun nijverheid rentegevende waarden noodig hebben, voor de waarden, welke zij in de uitoefening van hun bedrijf gebruiken, niet behoeven te betalen. In de zitting der Tioeede Kamer van Yrijdag is rapport uitgebracht omtrent de geloofsbrieven der heeren Tak en Donner. Tot beider toelating is be sloten, laatstgenoemde is nog in dezelfde vergadering beëedigd- De commissie voor het onderzoek der geloofs brieven heeft zich verdienstelijk gemaakt door uit te maken dat een zen dings-director geen geestelijke is. Eene interpellatie van den heer Schimmelpennincl$ is bepaald op a. s. Donderdag ten half drie. De werkzaamheden in de Gothische zaal te 's Hage ter voorbereiding van de tentoonstelling der algemeens verlotingonder bescherming van HH. MM. den Koning en de Koningin, ten voordeele der watersnood lijdenden tc houden, zijn reeds, aangevangen. De toezending van prijzen houdt nog steeds aan. De Maatschappij „Een Nationaal belang" welke zich ten doel stelt de beplanting met hoornen van straat- en spoorwegen is Zaterdag tot stand gekomen. Onder de benoemde commissarissen merken wij uit Zeeland den naam op van den heer B. A. Eokker te Middelburg. Op de lijnen der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen zal men het eerst met aanplanting beginnen. De voorwaarden door den directeur-generaal gesteld, zijn over 't algemeen gunstig. Sluis. De heer J. Bekaar, secretaris dezer gemeente, heeft wegens ouderdom en ongesteldheid ontslag uit die betrekking gevraagd. Buim 40 jaren heeft hij dien post met de meeste nauwgezetheid en met voorbeel- digen ijver bekleed. Waarschijnlijk zal het secretariaat der gemeente slechts waarnemend vervuld worden, tot dat eene beslissing in de tweede kamer is gevallen over de vereeniging van Sluis met Heille en St. An na- ter-Mui den. Drie boosdoeners uit een gezin, de gebroeders Lavertu, stonden de vorige week wegens inbraak en diefstal voor het gerechtshof te Amsterdam terecht. Een vierde is om dezelfde reden onlangs veroordeeld, Over 't algemeen wordt dit misdrijf aan de om geving, waarin het huisgezin leefde, voor een deel geweten. Men behoeft, helaas, niet naar de rechtszaal te gaan, om de treurige gevolgen te aanschouwen van verwaarloozmg der eerste en heiligste plichten in 't huisgezin. Het openbare leven, de straat, levert ze overvloedig. Volslagen gemis van ouderlijk, zede lijk gezag en daaruit wederkeerig voortvloeiend volslagen gemis van ontzag voor de ouders spreekt uit de bandeloosheid, die alles behalve een ongewoon verschijnsel is in 't openbaar levenspreekt in de afgrijselijke taal, die maar al te vaak het oor treft, het hart pijnlijk aandoet, omdit zij de openbaring is van 't opgroeien in een bedorven atmosfeer, eir blijkt uit de gemeenzaamheid in woorden. zooal niet in daden. met allerlei kwaad, welke alleen, of grooten- deels althans, een gevolg mag geacht worden van i gebrek aan toezicht en tucht. \f Als in 't huisgezin het gezag, op zedelijke grond'/j

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 1