GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND. idie nieuwe revolutie betreffende, wekte reeds door 't j opschrift mijne bijzondere aandacht. De hoogleeraar Prins ergert en bedroeft zich over den tegenwoordigen toestand der N. H. Kerk. Ver kwikkend of verblijdend zal wel niemand dien noemen, 't Is echter de vraag of des hoogleeraars verontwaar diging tegen de confessioneele revolutie billijk is ont stoken. M. i. niet. Van confessioneel standpunt kon ik mij geen andere handelingen voorstellen dan de thans voorvallende, 't Gaat om beurten, 't Eene jaar klagen de modernen over toenemenden belijdenisdwang in de Kerk, en zij worden revolutionair. Het helpt een weinig, doch een kleine toenadering tot de modernen doet de confessioneeièn klagen over onder mijning en omverwerping van al wat naar belijdenis zweemt, en zij worden revolutionair. En zoo zal het voortduren, als de N. H. Kerk hare tegenwoor dige organisatie behoudt Pr. Prins noemt het doel der confesrioneelen uit sluiting der modernen." M. i. terecht. Doch zou een modern lid van eenig kerkbestuur waar ook de confessioneele revolutie een gewetenszaak, een quaestie van beginselen is, en dus meer dan bloote ongehoor zaamheid aan een wetsartikel het van zijn stand punt durven bestaan om men is nu begonnen met schorsen over te gaan tot het ontzetten uit bedie ningen of uit het lidmaatschap der kerk van con fes- sineele kerkeraadsleden, leden van classicale, provinciale besturen, enz. Ik kan het mij niet voorstellen. Zoo zou men komen tot een „uitsluiting der confessioneelen door de modernen. Prof. Prin3 zegt„het zal in de naaste toekomst enkel afhangen van de betergezinde leden derhoogere en lagere kerkbesturen, of zij in staat zijn het oproer te bezweren enz en daardo -r de Ilerv. Kerk van een wissen ondergang te redden." 't Zij mij geoorloofd te vragen, of de hoogleeraar een anderen en beteren weg weet te wijzen dan dezen: dat elk doe wat hij kan, om zoo spoedig mogelijk te geraken tot wettige georganiseerde gemeente-splitsing waardoor aller gewetens-elschen in eigen kring kun nen worden gehandhaafd, zonder dat de vrijheid van den een die van den ander in den weg staat Ver werpt de hoogleeraar dezen weg, wat is dan het mid del om, bij gehandhaafde eenheid der Kerk, in de toekomst den eenen dag moderne, den volgenden con fessioneele revolutie tc voorkomen? In het Weekblaadje voor het volk, verschijnende te Vlissingen, (uitgave de Vey Mestdagh) leest men We beleven een wonderlijken tijd, een tijd, waarin de begrippen van recht en zedelijkheid omgezet worden Tot nu toe heeft de moeder van Mozes, die tegen het gebod van Egyptens koning in, haar kind niet doodde, gegolden voor een heldin onder de moeders. Tegenwoordig zou men haar uitwerpen, omdat zij zich verzette tegen den aanrander van recht en zede lijkheid. Judas, de afschuwelijke verrader, wiens naam geen cliristenmensch dragen wil, moet in deze i lijd een voortreffelijk mensch heeten, omdat hij gehoorzaam was aan den onrechtdrijvenden zedeloozen Joodschen Raad. Een voorbeeld hiervoor. Te Dordrecht zijn de ouder lingen van den Nederl. Ilerv. kerkeraad afgezet, om dat zij niet zedeloos genoeg waren om Ja en Neen tegelijk te zeggen. Zij moesten verleden jaar zilten bij de aanneming van lidmatenbij de predikanten die hun het recht lieten, dat hun toekwam, verschenen zij, om naar den eisch van Gods woord, en hun geweten te oordeelen, bij de anderen die hun dat recht, door de Nederlandsche Hervormde kerk nog gehandhaafd in haar grondwet, ontzeiden, wilden zij niet komen, omdat zij zich niet gewetenloos wilden toon en. En wat wordt hun naar het hoofd geworpen? Gij, op roerlingen, gij handelt onzedelijk omdat gij geen o-e- wetenlooze daad wilt doen. O roede, 20 Februari. De christelijke school alhier zal D. V. op Maandag 1 Maart worden geopend. Zondag daaraan voorafgaande zal Ds. Pohlman 's avonds om zes uren in de Luthersche kerk eene rede houden over christelijk onderwijs, ook de onderwijzer is voor nemens alsdan het woord te voeren. Door de politie te Vlissingen werd dezer dagen oen knaap, L. PI. genaamd, gearresteerd en naar het huis van arrest te Middelburg overgebracht. Hij wordt be klaagd door middel van insluiping herhaaldelijk dief stallen gepleegd te hebben. Reeds vroeger werd hij tot gevangenisstraf veroordeeld. MC.) Te Oostburg is door den burgemeester, verge zeld van den brigadier der rijksveldwacht, alsmede den gemeenteveldwachter, een bezoek gebracht bij alle bakkers der gemeente, ten einde zich te overtuigen of het gebakken brood wel het bepaalde gewicht had. Bij een viertal bakkers is een groot aantal te licht bevonden brooden in beslag genomen, die per wagen naar het stadhuis werden overgebracht. De bevolking is, gelijk men meldt, over dit onder zoek zeer tevreden. In de volgende maand zal de ex-keizerin Eugenie, de weduwe van Napoleon III, op reis gaan, om in Zoeloeland de plek te bezoeken, waar haar eenige zoon gedood werd. De keizerin zal, slechts door den jongen markies van Bassano vergezeld, zich den 25 Maart op de stoomboot „The German" inschepen. In Kaap land is generaal Wood aangewezen, om de keizerin naar het voor haar zoo noodlottige dal van Ityotyozy te vergezellen. Mevrouw Wood en eenige andere Engelscke dames, de weduwen van officieren, die ins gelijks in Zoeloeland gevallen zijn, zullen aan deze expeditie deelnemen. De German zal direct naar de Kaap stoomen, zonder Sint Helena aan te doenna drie dagen rust in Kaapriad zal zij den tocht naar de kolonie Natal voortzetten, om tegen het einde van April Durban te bereiken. Vanhier zal de keizerin, na eenige dagen rust, naar het dal van Ilyotyozy opbreken Dit laatste deel van de reis zal omstreeks veertien dagen vorderen en zal zoodanig worden ingericht, dat de keizerin juist den sterfdag van haar zoon, den 1 Juni, doorbrengt op de plek, waar hij gevallen is. Zij zal den 2 Juni nog op die plek doorbrengen en daar na zoo spoedig mogelijk de terugreis naar Engeland aannemen. Tegen het laatst van Juli hoopt zij-weder te Chislehurst terug te zijn. Als bedienden zullen de beide Engelsche dienaren, die ook den prins op zijn veldtocht volgden, de keizerin vergezellen. Nauwelijks was uit de Russische hoofdstad door verscheidene berichtgevers gemeld, dat de politie zich, na de ontdekking van twee geheime drukkerijen en na den daarbij gepleegden zelfmoord van zekeren Deutsch, vleide, de nihilistische samenzwering nagenoeg onder de knie te hebben, of de telegraaf brengt de tijding van een moordaanslag, waarvan geen tweede voorbeeld in de geschiedenis bekend is. Nadat de veilig heid van den Czaar in de straten zijner hoofdstad en op den spoorweg ernstig bedreigd was, hebben de nihilistische samenzweerders hem thans zelfs in zijn eigen huis aangerand. De machtige Czaar, de alleen- heerscher over millioenen Russen, is nergens meer veilig ondanks eeu talrijk leger, ondanks de duizenden zijne getrouwe ambtenaren, ondanks een talrijke politie macht, wier bevoegdheden verder reiken dan in eenigen andere Staat van Europa, heerscht er in zijn uit gebreid Rijk eene geheime macht, die met alle veiligheidsmaatregelen spottend, den alleenheer- scher van stap tot stap vervolgt en zijn le ven tot in den engsten familiekring bedreigt. Alexander II van Rusland is inderdaad diep te be klagen. Wat ook de oorzaken mogen zijn van de verbittering van een deel zijns volk^ tegen de regeering, hem persoonlijk treft daarvoor zeker niet de meeste schuld. De tirannie, de willekeur, de omkoopbaarheid en de schraapzucht van den Russischen ambtenaars stand is zeker niet het werk van Alexander II, die zijnen naam vereeuwigde door de opheffing der lijf eigenschap, maar slechts hel natuurlijk gevolg van eeuwenoude toestanden en wie den Czaar verwijten mocht, dat hij dien kanker van den Russischen Staat niet uitroeide en zich daardoor zedelijk medeplichtig maakte aan de geweldenarijen zijner ambtenaren, ver geet dat, zoo hij het al had willen beproeven, hij zich dan tegenover een vijand geplaatst gezien zou hebben, oneindig machtiger dan het nihilisme, een heirleger namelijk van adellijke tafelschuimers, hovelingen en tirannieke ambtenaren, die evenmin voor keizersmoord zouden zijn teruggedeinsd om hunne onbillijke privi- ïges tegen den hervormer te verdedigen. Hoevelen ijner voorgangers op den Russischen troon moeten em in dit opzicht niet als waarschuwend voorbeeld oor oogen staanAlexander II is feitelijk geplaatst tusschen het volk en zijne beulen, waarvan de een zijn onverzoenlijke vijand wordt, zoodra hij voor den ander partij trekt. In zulke omstandigheden kan slechts een gevoel van diep medelijden met den schijnbaar oppermachtigen hcerscher bij alle weidenkenden oprijzen en zeker geen verwijt, indien de verbittering van een. der partijen haar tot deu afschnwelijksten moordaan slag drijft. Financieële vraagstukken zijn in de verschillende landen aan de orde. Spanje zal een nieuwe leening moeien sluiten, voorloopig tot XU bedrag der begroo ting. Dat de kapitalisten op hunne beurs passen De begrooting bij den Duitschen Rijksdag ingekomen, wijst aan dat de bondstaten op nieuw 7Vs millioen mark zullen moeten opbrengen. Men ziet het de behoeften zijn nog altijd voor uit zetting vatbaar. De aanslag te Petersburg. Nadere berichten over den aanslag op het leven van den keizer van Rusland geven het aantal slachtoffers hooger op, dan woensdag werd gemeld, maar bevatten overigens weinig nieuws. Gewond zijn 45 personen, overleden tien. Slechts verdient vermelding, dat in een tele gram gezegd wordt, dat in den kelder, waar de ontploffing plaats had, drie personen aan het werk waren, van welke een is gevlucht. Wat er van de twee andere personen geworden is, wordt niet gezegd. Men zou kunnen aannemen, dat gedurende de in structie de grootste geheimhouding werd in acht ge nomen maar aan den anderen kant is het, bij den rampzaligen indruk dien de straffeloosheid van zoo vele nihilistische moordenaars heeft gemaakt, niet waarschijnlijk, dat de autoriteiten het lang zouden verzwijgen, als zij inderdaad de schu'digen hadden gevonden, of hen ook maar op het spoor waren. Het is echter te vreezen, dat ditmaal de schul digen, evenals die aan deli aanslag van 1 Dec. op den spoorweg te Moskou, onbekend zullen blijven en dat dientengevolge de vrees voor de geheimzinnige macht, die met de macht des Czaren straffeloos spot, een noodlottige uitbreiding zal erlangen. Het paleis des Keizers werd onmiddelijk geslotënT^x en aan de Russische bladen verboden berichten desbe treffende mede te deelen. Uit eenige bladen stippen we nog het volgende aan: Omtrent de ontploffing in het winterpaleis vernemen wij nader, zegt een bericht van gisteren dat de reden waar om het diner dinsdag iets later zou plaats hebben, gelegen was in de aankomst van 's Keizers zwager, den prins van Hessen. De vloer van de zaal der wacht stortte naar beneden, en een groot gat sloeg in de zoldering die tegelijk de vloer der eetzaal is. Gedood werden - 10 soldaten der garde en gewond 45. De ontploffing had plaats door dynamiet, dat door een electrische batterij ontbrandde. Verscheidene personen zijn reeds gearresteerd. Generaal Gourkho was den ganschen, nacht in het paleis en leidde persoonlijk het plaatse lijk onderzoek. Woensdag was er Te Deuni ten paleize en daarna groote receptie tot het aanbiedenvan geluk- wenschen. Weinige ponden dynamiet meer zouden noodig geweest zijn om het paleis tot het dak te ver nielen. Een der zijmuren is gebarsten. De Golos zegt, dat ten einde het ingestelde onder zoek zoo weinig mogelijk te belemmeren, de openbaar making van stellige bijzonderheden over het treurige voorval in het winterpaleis eerst na afloop van het onderzoek te verwachten is. Het blad roemt vervol gens de nauwgezette plichtsbetrachting 'der soldaten van het Finlandsche garde-regiment, die hoewel gewond hun post niet eerder wilden verlaten, voordat zij vol gens hooger bevel afgelost werden. Aan het bureau van de Golos zijn reeds talrijke liefdegaven van par ticuliere personen ontvangen ten behoeve van de gewonde soldaten. De gouverneur-generaal, generaal Gourkho, heeft de volgende dagorder aan de troepen gericht Gisteren namiddag tegen 7 ure had onder de zaal der hoofdwacht in het winterpaleis, door middel van een dynamietlading, eene vreeselijke ontploffing plaats. De schandelijke misdadigers hadden blijkbaar hun helschen aanslag gericht tegen den heiligen persoon des Keizers, daar zij het tijdstip van 's Keizers mid dagmaal kozen en hunne vernieling richtten tegen de eetzaal des Keizers. God redde echter het leven van,

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 2