GHRISTEL1JK-91ST0RISCH BLAD. -1 i M\ 861. Zaterdag 21 Februari. 1880. Slechten Dank. Tier li. School en lending HET ZUIDEN Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 are, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden francof 1,50. Enkele no maters- 0,05. Uitgever P. G. WIJTMAN, te MIDDELBURG. Prijs der Advertentiën: )j Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 16 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. 't Is stil op het Binnenhof. We kunnen den tijd gebruiken, om eens rond te zien en bij dezen en genen eens te beluisteren, wat men er al zoo over denkt. Ik kom nog eens even terug op datRapport van de Commissie voor School- bonw enz." of liever op die Commissie zeïve of, ja, nog het liefst van allen op het ont haal, dat haar rapport, op den dank dien zij gevonden heeft bij ons jadat kuut ge begrijpen, neen, bij hare liberale vrienden. Die Commissie is me gaan zitten in de heilige overtuiging, dat ze liberaal was, dat ze door de liberalen gewild werd en zelve zoo liberaal mogelijk dacht te zijn. Haar zweefde een grootsch ideaal voor de oogen zij noemde het goede scholen". Nu ging ze aan het werk: Ze redekavelde, keuvelde, redeneerde, besloot en schreef neêr. Daar waren kleinzieligen, die haar influisterden, dat bet te duur worden zou. Wel, dat was hare zaak niet. Men maakte de op merking, dat men de tering naar de nering zetten moest. Zij meende, dat het beginsel dei- liberalen eischt de nering te dwingen naar de tering. Goed moest het wezen en als het goed zou zijn, moest het zóó worden. Niets ontglipte haar. Zij bracht maanden lang in de school door, snuffelde in alle hoeken, doorzocht de kastjes in de schooltafels, rook, tastte, proefde, examineerde en keek de achoonmaaktster op den vrijen Zaterdag-middag op de vingers, neen, in den emmer en den zeemleerenlap. Geloof mij, 't is veel gemakkelijker op te noe men, wat ze vergeten heeft, dan wat zij in haar rapport opnam. Nu is 't eindelijk klaar, 't Heeft lang geduurd, maar de uitkomst over treft de stoutste verwachting. Hoe consciëntieus is de hygiëne. Geen druppel aan den emmer der werkvrouw, geen nagel aan den kapstok, die geen uren pratens, neeudebats en zweetens gekost heeftMaar 't is erMorgen wordt het den volke vertoondWat weelde Welk een paleis Hoe zal men den arbeid roemen De domper zal als wijlen Molière's gierigaard mees muilen Lekker eten voor veel geld dat's geen kunstMaar de vrienden de Vrienden En de dompers kwamen en dachten, dat het geen kunst was, maar ze zeiden niets. En de vriendenoch arme Hoe had men zich verkeken In plaats van een glimlach van be wondering, een glimlach van spot, voor een woord van dank, een stortvloed van bitse op merkingen, voor bewondering van elk onder deel, eene enkele verbazing over den dwazen opzet van het geheelHet Vaderlandde Arn- hemsche de Middelburgsche enhoe heeft men het nu? Is het dan niet mooi? Wel zeker is 'tNiet doelmatig 't Kon niet beter Niet liberaal o Al te Dat is 't em juistAl te Plus royaliste que le roi! Daar zit'em de knoopDe Commissie heeft, meenende goed te doen, meenende zich uit te sloven, zulk eene alleraardigste parodie geleverd op hetgeen onze liberalen nu eigenlijk willen, op hun streveu, dat 't niet beter kon. De een na de ander der partij-mannetjes komt er eens uaar kijken, en in 't spiegeltje glurende, schrikt hij bleek terug. Ja, wel is 't het eigen afgodje, maar hoe dwaas, he Neen, dat is al te gek En dat het toch niet zoo gek is, zegt de Arnhemsche Courant zelve, want zij vindt het harlekijn's pakje pas klaar voor óver twintig jaar". Kom over twin tig jaar eens terug roep ze, s> dan kunnen we nog eens praten Alzoo Wat is de fout der Commissie Geene naar onze meening. In tegendeel, de fout schuilt noch bij haar, noch bij de exposi tie, maar maar alleen bij het bezoekende publiek. De Commissie heeft doorgedacht, de liberale bekykers niet. De Commissie heeft rus tig den tijd gehad, om, waar A vastgesteld was, tot Z door te redeneeren en gezien, dat zij de bezwaren bij A buiten rekening latende, ze bij Z niet in rekening mocht brengen, zoo zij althans getrouw wilde blijven aan den geest van haren lastbrief: geen bezwaren te tellen, zich door niets te l^len weêrhouden. Zie, zoa- ver was de Commissie reeds nu, en de liberale lreeren zullen, volgens eigen attest van hun pleitbezorgster eerst over twintig jaren zoover zijn Aan wien de schuld Ze zullen er immers toch komen Kan de Commissie het nu waar lijk helpen, dat hare vrienden wat achteraan komen, niet verder denken, dan hun neus lang is Hebben hare vrienden recht zich over hare onhandigheid te beklagen of zij over hunne kortzichtigheid Neen, dan is 't nog wijzer, te doen zooah de vijanden deden, en bij tijds te vragen Waar moet het van daan komen Middelburg, 20 Februari 1880. De 63ste verjaardag van Z. M. den Koning is gis teren aan het hof en in het land op de gebruikelijke wijze gevierd. De afdeelings-werkzaamlieden der Tweede Kamer zijn Woensdag aangevangen met het onderzoek van een achttal ontwerpen (naturalisatiën, onteigening, be krachtiging van verkoop van grond), waaronder dat betreffende de indeeling van Westerschelde en Sloe. Gisteren zouden de afdeelingen zich bezighouden met de gewijzigde pensioenwetten voor de zeemacht, de strafbepalingen tegen desertie van zeevisschers, de be krachtiging van eene dading met Dordrecht en eene overeenkomst met prins Frederik. Heden zal een be gin worden gemaakt met het sectie-onderzoek van het nieuwe ontwerp-strafwetboek. aan den tweehonderdsten sterfdag van den beroemden 1 natuurkundige SwammerdamEr is een medaille inge steld, om de tien jaren uit te reiken. In den gevel van het huis waarin de geleerde gewoond heeft, is een gedenksteen aangebracht. Het Handelsblad deelt omtrent deze plechtigheid het volgende mede i De doctoren en natuurkundigen, die Dinsdag I te Amsterdam bijeen waren gekomen om den grooten v Swammerdam te herdenken, trokken van de Oude Walekerk in optocht naar het huis bij den Montal- baanstoren, waar Swammerdam gewoond heeft, en in welks gevel een gedenksteen was geplaatst. Het is tegenwoordig een wijnhuis en in dichte drommen had de menigte uil de huurt zich voor dat huis verzameld. „Daar heb je de Swammerdamraers riepen ze „zoo veel doctors, en ze kunnen met hen allen mijn vrouw niet eens van rumathiek afhelpen!" Een luid gelach begroette deze en dergelijke snaaksche opmerkingen, waarmede de geleerden begroet werden, die voorafge gaan door de professoren van Geuns en Tilanus, en vergezeld door den burgemeester, de wethouder De Koning en vele belangstellenden zich door het gedrang een weg baanden. Bijzonder populair is de naam Swammerdam blijk baar nog niet bij de groote menigte, die daarin trou wens wordt voorgegaan, door de Leidscbe hoogeschool. Terwijl Utrecht door een man van genie als Donders vertegenwoordigd was, had de Leidsche hoogeschool, gelooven we, de tot haar gerichte noodiging niet eens beantwoord. „Hoe hebben die geleerden elkander lief zou een leek geneigd zijn uit te roepen. Dinsdag is te Amsterdam de herinnering gevierd Sinds het bekende schrijven van Prof. Prins in de N. R. C. is een ware stortvloed van stukken in de dagbladen le vinden. Om onze lezers daarvan niet geheel onkundig te laten, geven we hun lectuur van het volgende stuk, geschreven door den heer Steynis van Nieuw-Beerta Het schrijven opgenomen in uw nummer van 15 Februari 11. (2e blad, sub. „Kerknieuws") maakte mijne bijzondere belangstelling aanstonds gaande. Vooreerst om den naam van den schrijver. Wie zou over de tegenwoordige gebeurtenissen in de N. Herv. kerk, niet gaarne het oordeel vernemen van prof. Prins, veler en ook mijn oud-leermeester, o. a. in het kerkrecht. Ten andere om het opschrift: „Revolutieu Immers, toen in November '76 door een mijner medeledep en mij in het classicaal bestuur van Brielle werd voor gesteld „der Synode te kennen te geven, dat genoemd bestuur zich bezwaard zou gevoelen een veroordeelend vonnis uit te spreken, of slechts het geringste tucht middel toe te passen, in geval van aanklachten wegens het brengen van wijziging in de voorgeschreven vragen bij de bevestiging van lidmaten" werd dat voorstel genoemd „de revolutie in de kerk." Toch nam ge noemd bestuur dat revolutionair voorstel aan met bijna algemeene stemmen, 't classicaal bestuur van Haarlem nam het over, dat van Zierikzee sprak zich uit in gelijken geest. Kwam dus toen de revolutie van modernen kant, nu wordt, onder veranderde omstandigheden, van con- fessioneele zijde revolutie noodig geacht, en een stuk,

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 1