El fieri), §£iTOoi eit lending. GEMENGDE BERICHTEN. vrije moderne Universiteit te Brussel, deze laatste lis door een particuliere vereeniging in 1834 gesticht, Hoewel in Engeland de Universiteiten steeds als Zelfstandige corporatiën hebben gehandeld is men - er toch in 1826 toe gekomen een nog vrijer Univer siteit te Londen te stichten. Door allerlei -middelen heeft men de mededinging dezer jeugdige academie gemakkelijk gemaakt. De laatste herziening dér Eransche hooger-onder- Wijswet heeft ook op dit gebied vrijheid in haar banier geschreven, en Amerika's beroemde „colleges'' zijn vrije stichtingen. Behoort universitaire ontwikkeling als monopolie bij den staat of de kerk te huis 9 Immers noch de grenzen van eenjgen Staat noch die van eenige kerk kunnen zich met het erf der wetenschappen meten. De wetenschap is eene uiting van het menschelijk leven, die tot geen volk of kerkgenootschap te beper ken is, maar in waarheid haar grenzen tot over de grenzen van onzen aardbol heenschuift. De innerlijke wet der wetenschap is alleen te gehoorzamen aan de macht der in- en uitwendige feiten, en deze te ver tolken naar de eischen door God voor het denken gesteld. Staat en kerk hebben er veeleer belang bij de wetenschap zich niet ten volle te laten ontwikkelen Voor een gouvernement bestaan dikwijls politieke doeleinden als beletsels, voor, eene kerk die zich ten doel stelt tot aanbidding te manen en zedelijk tot godsvrucht en godzaligheid te'dwingen, bestaat het gevaar dat het geloof harer kleinen door de onbeholpen proeven der wetenschap bedreigd worde. In de vrije corporatie is het middel geboden om iedere geestesrichting, in elk land van Europa, tot haar eigen wetenschappelijke stichting te laten komen om door j vrije concurrentie der ijver tot degelijke studie te prikkelenen om alle roem en waardij en eere eener s hoogeschool uitsluitend te doen afhangen van haar f Wetenschappelijke beteekenis, De Tweede Kamer is gisteren bijeengekomen. De e geloofsbrieveu van de heeren Tak en Donner waren in gekomen. middelburg, 18 Eebruari. De heer J. W. de Baad, griffier ter gemeente-secretarie alhier herdenkt heden den dag waarop hij voor dertig jaren als ge meente-ambtenaar optrad. Deze dag bleef, naar we vernemen, niet onopgemerkt. Behalve van tal van ingezetenen ontving de heer de Baad zeer vleiende blijken van belangstelling van HH. Burgemeester, Wethouders en van den Secretaris. De ambtenaren ter secretarie boden hun chef eene kristallen porte-cigares met aschbak op zilveren voet als blijk van achting eii tot aandenken aan. Dat het den ijverigen ambtenaar bij onze gemeente administratie vergund moge zijn nog jaren op zijn post te blijven. Aan de voortdurende hoogachting der gemeentenaren zal het hem wel niet ontbreken. L Benoemd tot notaris binnen het arrondissement Middelburg, ter standplaats de gemeente Goes, J. JE. ■Mulock Houwer, candidaat-notaris en gemeente-ont vanger te Zierikzee. Aardeiiburg, IS Eebruari. Tot lid van den ge- j meenteraad is gekozen de heer W. L. Blindenbach ^,met 50 van de 89 geldige stemmen. Op den heer J. B. Dierikx waren 39 stemmen uitgebracht. Te Eedè is tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer C. A. Carpreau. L Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingekomen ""tot verhooging der begrooting van marine. Behalve een lichtschip aan Terschelling zal ook een lichtschip worden gestationeerd, halverwege den afstand van het B< lichtschip van de Noord-IIinderbaak tot den mond van W den Rotterdamschen waterweg. Dit lichtschip zal voor in zien in de veiligheid van de vaart bij mistig en dik K] weder op den Rotterdamschen waterweg en het Brou- gjwershavensche zeegat, voor schepen van om de West Qo^omende, en voor vaartuigen die de Schelde van om 'side Noord opkomen. An Mi- Vlii Eene vennootschap van gelijken aard als er reeds Verscheidene in het buitenland zijn aan te wijzen, is k hier te lande tot stand gekomen, namelijk eene gevers-maatscbappij. Zij draagt den naam vaü Kl- w, en stelt zich ten doel om door vereenigde krachten kostbare werken en prachtuitgaven het licht te doen zien. Het kapitaal zal aanvankelijk bestaan uit honderd aandeelen af 1000, waarvan 25 pet. wordt gevorderd acht dagen na het verlijden der akte van oprichting, en de overige 75 pet. naar gelang de ondernemingen dat zullen vorderen. Als bestuurder treedt de heer J. G. Robbers te Rotterdam op, ter zijde gestaan door een viertal com missarissen, de heeren G. L. Eunke, J. H. de Groot, Gualtherus Kolff en K. H. Schadd. Voor de algemecne vergadering van Volksonder wijs, Dinsdag 30 Maart in Amsterdam te houden, is o. a. de behandeling van een nieuw reglement op den beschrijvingsbrief geplaatst. Het doel der vereeniging wenscht de commissie door wetsherziening te omschrijven al3 volgta te verkrij gen dat in werkelijkheid overal in het rijk van over heidswege gegeven wordevoldoend openbaar lager onderwijs, voor alle gezindten gelijkelijk toegankelijk b. haren invloed aan te wenden om de verbeteringen, door de wet van 17 Augustus 1878 in de regeling van het lager onderwijs gebracht, zoo spoedig moge lijk in werking te doen tredenc de volksovertuiging te versterken, dat goed lager onderwijs voor allen noodig ishet schoolverzuim te bestrijden, het tot standkomen van eene wet op den leerplicht te be vorderen, en in 't algemeen den tijd voor te bereiden dat de denkbeelden der vereeniging in de wetgeving volledige toepassing zullen vinden d de belangstelling in de volksschool zooveel doenlijk te bevorderen, op dat het onderwijs in waarheid een volkszaak worde e door haren invloed het opvoedend karakter der school te handhaven, en samenwerking van huisgezin en school te kweeken. Op de agenda zijn gebracht Uitgave van het tijdschrift; herziening van het reglement; voorstellen om nogmaals een cursus in handenarbeid te doen gevenom bij de regeering aan te dringen tot uitbreiding der wet Van Houten, op allen kinder-arbeidom middelen te beramen tot verbetering van den achterlijken toestand van het voorbereidend onderwijs; voorstel-MaastrichtIs het overeenkomstig den geest der wet, dat ook tegenstan ders van het openbaar onderwijs belast worden met het schooltoezreht van staatswege? üeriogeiiboscKi, 17 Eebruari. Ds. B. van Schelven predikant bij de N. H. G. alhier heeft voor het beroep naar Amsterdam bedankt. Aangenomen het beroep naar Rozenburg (classis Rotterdam) door ds. Koch, pred. te Scherpenisse. Niet te verwonderen is het dat de bekende daad der Dordsche ouderlingen in de pers op allerlei wijzen wordt besproken, en van alle kanten wordt bezien. Opmerking verdient dit oordeel van het liberale Rot- terdamsche Nieuwsblad „Aan wie echter de schuld dat de toestand zoodapig is Aan niemand anders o. i. dan aan de kerkelijke besturen zeiven, niet het minst aan de Synode, die nooit gezorgd heeft voor een flinke, krachtige, op goede rechtsgronden gebaseerdeorganisatie, en dikwijls alle rechtsbeginselen als met voeten trad. Er werd in de kerkbesturen altijd geschipperd en toegegeven, allerlei dubbelzinnige bepalingen zijn in het leven geroepen en in vele gevallen ziet de rechterlijke macht geen kans uitspraak te doen in kerkelijke kwesties. Eene herziening der kerkelijke constitutie zal zelfs, vreezen wij, niet in staat zijn in de Nederl. Ilerv. kerk de orde te herstellen." In de Nieuwe Rotterdamsche Courant komt een uit voerig schrijven van ds. C. H. ten Harmsen van der Beek voor, ter bestrijding van het betoog van Prof. Prins, {zie ons vorig nommerJ) Bovendien schreef ds. D. Rijnders van Middelburg aan hetzelfde blad het volgende Vergun mij een enkel woord naar aanleiding van hetgeen door prof. Prins ïn uw nummer van Zondag geschreven is. Hoe kan partijzucht zelf9 de oogen van hooggeleerden verblinden. Prof. Prins beklaagt zich over de revolutie, die in de Nederlandsche Hervormde Kerk losbreekt, en dat nog wel van anti-revolutionaire zijde pn spoort de kerkbesturen tot krachtig handelen aan. Maar vergun mij te vragen: wie heeft hier revolutie gemaaktP Niet de ouderlingen te Dordrecht en hunne mede standers, maar de Synode zelve door af te wijken van die eeuwige beginselen, aan welke ook zij is gebonden, de beginselen van Gods Woord. De ou derlingen te Dordrecht bleven aan die beginselen, die voor hun ambt in het formulier, waarmede zij be vestigd werden, zoo uitnemend zijn uiteengezet, ge trouw. Maar de Synode Ook al beschouwen wij de zaak uit een zuiver reglementair standpunt alleen, dan nog is het de Synode, die revolutie maakt, en een deel dier Kerk op dien weg heeft medegesleepfc. Art. 11 van het algemeen reglement, de grondwet onzer Kerk, noemt als een plicht van alle.kerkbe sturen de handhaving der leer. In de nieuwe redac tie van art. 38 Reglement godsdienstonderwijs is het nu den ouderlingen onmogelijk gemaakt aan het grondwettig voorschrift te voldoen, daar hun alle oordeel over de geloofsbelijdenis der nieuwe lid maten is ontnomen. En plotselings verrast de Synode deKerk met een nieuwe redactie van art. 39 van het zelfde reglement, dat ieder de vrijheid geeft bij de be lijdenis der nieuwe leden te vragen, wat hij wil indien geesten hoofdzaak der oude vragen slechts 'blijven. Nu, ieder weet wat dat //geest en hoofdzaak" beteekent en hoe hier de deur voor allerlei willekeur zoo wijd mogelijk is opengezet. Wie nu nog vasthouden aan Goas woord, aan de beloften bij het aanvaarden van hun ambt afgelegd en aan het voorschrift der kerkelijke grondwet, ontzeggen der Synode het recht om te doen wat zij deed. De Synode maakte revolutie en zij, die zich tegen haar verzetten zullen,, stellen tegenóver deze revolutie geen revolutie hunnerzijds, maar verklaren eenvoudig te blijven vasthouden 'aan die beginselen, waarvan de Kerk alleen leeft en leven kan. Dit is waarlijk anti-revolutionair. Er heeft zich te Leiden eene commissie gevormd, met het doel, door middel van jaarlijksche bijdragen de traktementen der vrijzinnige predikanten van de Ned. Herv. gemeente aldaar te verbeteren. Te dien einde wordt thans een beroep gedaan op de gemeen teleden, die tot de moderne richting behooren. Hoorde men onlangs van eene buitengewone sterfte onder de jarige schapen van eene kudde onder Ovezand, thans verneemt men dat dit verschijnsel ook wordt waargenomen in de gemeenten 's Heer Arende- kerke, 's Heerenhoek en Wolphaartsdijk. (M. C.) H. K. H. prinses Hendrik is Maandag van haar uitstapje naar Londen, bij hare zuster de herto« gin van Cöunaught, in den Haag teruggekeerd. Een paar geschenken voor de Watersnood-loterij. De directie van de ijzergieterij de Prins van Oranje in den Haag, heeft als prijs ingezonden een bon, die aan den winner het recht geeft, in de magazijnen dier inrichting tot een waarde van f 100 aan voor werpen te mogen uitzoeken, of wel, desverkiezende, f 100 in contanten te ontvangen. Door den hèer H. Van Dam Hzn., te Wijk bij Duurstede, werd als prijs een bon ingezonden, om in den kersentijd bij hem te kunnen beschikken over een (jen kersen. Te Bergen op Zoom heeft zich een commissie gevormd om het 300-jarig jubileum der afzwering van den Koning van Spanje op feestelijke wijze te herdenken. Yolgens de Arnsterd. Ct. zijn te Amsterdam biljetten aangeplakt, door een grappenmaker of een kwaadwillige. In die biljetten werd aan allen, die zonder werk waren en zich Zaterdag ochtend tegen twaalf ure op het Rembrandtsplein zouden bevinden^ werk beloofd. Een vijf- a zeshonderd man hebben zich daardoor naar de genoemde plaats laten lokken, maar zijn weer kalm, zij het Ook morrend, afgetrokken. Nu sneeuw en ijs gedeeltelijk verdwenen zijn, kan men in het overstroomde deel van N.-Brabant' eerst de verwoestingen en schade zien, aan de landerijen toegebracht. Aan de zoogenaamde „Drie Huizen"' bij Oijen liggen ongeveer 10 HA. bouwlanddeze zijn totaal geruïneerdop de eene plaats zijn diepe gaten geloopen, op de ander de bebouwde grond er af, het overige zit diep onder het zaud bedolven, ja men vindt er zandbanken van meer dan van 2 M. hoog Verder in de omgeving liggen ruim 100 I1A. wei en hooiland, alsmede de beste gronden in den polder van Oijen deze zijn over het geheel met zand be schoten, zoodanig dat men de perceelen niet meer kan onderscheidenover het algemeen zijn het hoogten en laagten; daartusschen liggen lioopen zwarte moer- grond, essenboomen en andere, die daar met wortel en al zijn nedergedreveu. Ook de wetering, waardoor de polders van Megen, Haren, Macharen, en gedeeltelijk Oijen en Teeffelen, hun water moeten loozen, zit vol zand over een lengte van ruim 400 M.naar raming zullen daaruit 5000 M. zand weggeruimd moeten worden, alvorens die polders door de Teeffelsche sluis kunnen lossen. En waarheen met dat zand De aan grenzende landererijen zijn allen ruimschoots bedeeld. De prijs van de plaatsvervangers en nummer- verwisselaars hij de nationale militie is in Drenthe dit jaar ongeveer f 100 lager dan in vorige jaren. Kenmerkend voor onzen socialen toestand. Dezer dagen deed de politie, na verkregen aanwijzingen, onderzoek in een druk bezochte Grouirigsche kruideniers-winkel en vond den winkelier bezig te wegen met uitgeholde gewichten en te meten met maten met dubbelen bodem. Zij werden met den koopman zelf in beslag genomen. De justitie verleende dadelijk bevel tot voorloopige aanhouding. De dichtwerken van P. A. de Genestetrecht van uitgave en voorhanden exemplaren, werd gisteren verkocht aan den heer J. G. Robbers te Rotterdam voor f 13,121,85. De gedichten van den Schoolmeester aan denzelfden voor f 4678,84.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 2