CilRISTlLïJR-llISTOilïSCfl BLAD. dk ybijk raifiasiTiiiT. Dinsdag 2 7 Februari. i «ao. het zuiden, Verschijnt el keu Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 3 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs- per drie maanden francof 1,50. Enkele no miners- 0,05. Uitgever: P. G. W IJ T 31 A xN, TE MIDDELBURG. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 1 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Middelburg. 16 Februari 1SS0. Het volgende belangrijk bericht werd ons door de Heraut bekend gemaakt Den zesden Februari is te Amsterdam een gecombi neerde vergadering gehouden vau heeren Directeuren en Curatoren der Vereeniging voor Hooger Onderwijs op Gereformeerden grondslag* in de lokalen der Schot- sche Zendingskerk. Tn deze bijeenkomst is vastgesteld het „Reglement op de school voor Hooger Onderwijs*, die onder den naam: .de Vrije (Universiteit,* voorloopig te Ater- dom zal gevestigd worden. En vastgesteld evenzoo de .Instructie voor heeren Curatoren*. Voorts is vasgesteld de concept-Instructie voor heeren Directeuren, die eerst door de Algemeene Vergadering in April t.ot wet kan worden verheven. Alsmede het concept-Reglement voor de Algemeene Vergadering zelve, dat Insgelijks eerst in April kan worden afge daan Tevens wem een voorloopig plan ingediend voor de te stichten katheders, met de aanwijzing der vakken, waarin elk der hoogleeraren onderwijs zou geven. En al besefte ieder, dat men eerst van lieverleê tot een vollediger bezetten van de drie laculteiten zou kunnen geraken, hield men toch vast aan het voornemen, om, ndien de Heere daartoe den jjweg in de keuze der personen en het toevloeien der middelen opent, reeds in September a. s. voor de theologische faculteit vijf docenten te doen optreden, voor de litterarische fa culteit twee, en voor de juridische één. Eindelijk is aan de reeds benoemde Hoogleeraren- adviseurs opgedragen, alsnu met de concipieering der verdere instuctiën voor de hoogleeraren, voor de stu denten, de bibliotheek, den pedel, enz. voort te gr an, ten einde voor de vergadering in April heel liet stel regelingen gereed te hebben. Aan deze mededeelingen kan nog toegevoegd, dat er een Commissie benoemd is van vijf leden, om zich te belasten met de zorg voor de stoffelijke belangen dei- studenten, hun logies en wat dies meer zij. Alsmede, dat één der Directeuren als voorzitter van eene finan- cieele Commissie is opgetreden, om in de eerstkomende maanden de belangen der Vereeniging op breeder schaal tot het volk te brengen. In overleg met deze Commissie zullen de benoemde twee Hoogleeraren-adviseurs enkele meetings in onze voornaamste steden houden, en nog in het voorjaar een tweetal provinciën, men denkt Frieslanden Gronin gen, bezoeken. Een belangrijk bericht noemden we het boven staande. We aarzelen niet te zeggen dat onder alle christelijke stichtingen van onzen tijd de Vrije Uni versiteit de belangrijkste is. Belangrijk is zonder twijfel de volksschool, die duizenden leerlingen omvat. De geest der volksschool het is door de modernen zoowel als door de ortho doxen van alle volken begrepen, drukt baar stem- pelmerk diep op het volksleven. Maar dieper veel dieper is de invloed die daar uit gaat van eene Universiteit, die hare leerlingen slechts bij tientallen telt. Daar worden zij gevormd en toegerust die de hoogste plaatsen in Staat en Kerk en Maatschappij zullen innemen. Van de vorming daar ontvangen hangt het voor zoo groot deel af welke de wijze van beschouwing van onze toongevers 'zal zijn, en op welke wijze dien tengevolge hun arbeid zal worden verricht. Eene Universiteit met September te openen onder de krachtige en bezielende leiding van dr. Kuyper, en onder dien van den, ook in onze provincie, om zijn degelijkheid en scherpzinnigheid welbekenden dr Rutgers, wie noemt dit bericht met ons niet belang rijk, en wie hoopt er niet veel goeds van9 Als de Ticeede Kamer haar recht van amendement toepast op het wetsontwerp het nieuwe strafwetboek inhoudende, dan is in dit staatslichaam, waarin zoo vele rechtsgeleerden zitting hebben, het einde van de beraadslaging niet te voorzien. De Haagsche correspondent van de Zutphensche Courant geeft daarom in overweging de wet en bloc aan te nemenblijkt het in de practijk dat deze of gene regeling of bepaling niet deugt, dan kan daarop worden teruggekomen. Te recht noemt de correspondent dit een leekeu- adviesdezelfde redeneering toch kan voor de aanne ming en bloc van elk ander wetsontwerp worden aan- genomeu, want elke wet kan worden gewijzigd. Dit geven wij echter den schrijver volkomen toe, dat wanneer de Kamer niet een uiterst beperkt gebruik maakt van haar recht van amendement en dit wets ontwerp behandeld wordt als elk ander, tallooze zit tingen daaraan zullen worden gewijd en de uitslag geenzins in verhouding staan zal tot den tijd en de moeite er aan gewijd zóó er al een uitslag ver kregen wordt en bij slot van rekening het voorstel niet wordt verworpen. Amhcour.) Uit het jaarverslag der Unie blijkt dat nu reeds twee honderd en zeventig afdeelingen georganiseerd zijn dat door vier honderd vier en zeventig Comité's de Augustus-collecte is gehouden en dat honderd kleine Comité's zich met naburige combineerden. De ontvangsten bedroegen alleen van de Augustus-collecte een som van bijna drie en veertig duizend gulden, en hadden sommigen gevreesd dat de bestaande vereeni- gingen door de Unie schade zouden lijden, dan is thans die vrees reeds als geheel geweken te be schouwen. Immers, duizenden werden io contant geld aan deze vereenigingen uitbetaald, en bovendien nog f 2810.voor Christelijk-Nationaal en f 117.voor Christ. Geref. Onderwijs ter overreiking ontvangen. Van het saldo, groot f3770.is aan Christelijk Nationaal f3286.en aan Christelijk Gereformeerd bijna f500.uitbetaald. Bij deze verdeeling heeft de balans dezer Vereeni gingen als maatstaf gestrekt. {Stand.) De raad der gemeente 's Hertogenboseh beeft vrijdag avond eene belangrijke vergadering gehouden. Naar aanleiding van een aantal adressen van ingezetenen dier stad, waarin op voorziening tegen overstrooming der stad werd aangedrongen, stelden burgemeester en wethouders voor te besluiten de stad in te polderen, en wel naar eeu plan, in IS77 ontworpen door den ingenieur van Hasselt, en thans gewijzigd door den hoofdingenieur van den waterstaat in dit gewest, den heer Bake. De wijzigingen door den heer Bake aan gegeven, zijn in hoofdzaak, om in plaats van een schutsluis aan den mond der haven drie keersluizen te bouwen, nl. één aan den mond der haven, één aan „de Kalkbrug" (ter vervanging van de tegenwoordige Geertruisluis), en één aan de St Janspoort ter plaatse, waar nu eeu schotbalksluisje ligt. Zoodra het water een hoogte heeft bereikt van 4 meter boven A. P., zou de sluis aan de Kalkbrug en aan de St Janspoort moeten gesloten worden, en eerst bij eene hoogte van 5 meter boven A. P. de keersluis aan de haven. Het stoomgemaal, dat de stad van kwelwater moet bevrij den en strooming in de Dieze moet brengen, zou ge plaatst worden aan den grooten Hekel. De kosten van het geheele werk zijn begroot op f150,000. Burgemeester en Wethouders geven in overweging, bij aanneming van het plan te bepalen, dat het werk binnen twee jaar na de aanbesteding gereed moet zijn, en dat de ingenieur Van Hasselt met de uitvoering van het werk zal worden belastvoorts om te beslui ten tot het aangaan eener geldleening van f150,000 tot dekking der kosten. De gemeenteraad heeft, met het oog op het gewicht der zaak, bepaald, dat deze aangelegenheid op gelijke wijze zal worden onderzocht als voor de jaarlijksche gemeentebegrooting is voorgeschreven, nl. in verschil lende afdeelingen dat onderzoek zal niet vóór 1 April aanvangen. Inmiddels zullen de stukken worden ge drukt, en zuUen ook bevoegde beoordeelaars buiten den raad in de gelegenheid worden gesteld hun ge» voelen mede te deelen. In de zitting van den gemeenteraad van werd Vrijdag het 2de suppletoir kohier voor den hoofdelijken omslag over 1879 vastgesteld tot een bedrag van f 105.37. Vervolgens is de gewijzigde begrooting der subsidie voor instellingen van welda digheid vastgesteld, tot een bedrag vad f 19,162 voor gasthuis, weeshuis en burgerlijk armbestuur. (Waarlijk een niet gering bedrag voor een gemeente van tien duizend zielen.) Daarna is vastgesteld eene verordening betreffende het onbewoonbaar verklaren van huizen als voor de gezondheid der burgers. Ten slotte kwam een adres ter tafel van de schip-» p :rsvereeniging Sc/iuttevaer, om adhaesie voor het verzoek aan de regeering om het kanaal door Wal cheren bij vriezend weder open te houden. De heer Kleynhens was van meening, dat de regeering van een land niet geroepen is bij vriezend weder alle moge lijke vaarten open te houdende ervaring van dezen winter heeft geleerd aan hoe groote bezwaren reeds de toepassing op enkele kanalen onderhevig is. Boven» dien is gewoonlijk de Oosterscbelde door ijs onbe vaarbaar, voordat het kanaal van Yeere naar Vlissin- gen gesloten is, zoodat het ophouden van laatstge noemde vaart van minder belang wordt. En van do vaart tusschen Ylissingen naar Middelburg alléén kan toch geen sprake zijn. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van „Schuttevaer" verworpen. Een onzer bekenden verzoekt ons door middel van Het Zuiden onze vrienden in Zeeland te willen mede- deelen dat in Nieuw-Carolina (Vereenigde Staten van Amerika) weldra een nieuwe Hollandsche kolonie zal gesticht worden. Een vermogend, vertrouwbaar man, zal zoo bericht hij ons daartoe het zijne aan» wenden. Dientengevolge zal men daar zeer voordeelig in 't bezit van een stuk grond kunnen geraken. Het klimaat is allergunstigst voor een Hollandschö nederzetting. Yrienden die nadere inlichtingen verlangen wenden zich tot ons bureau.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 1