ngewezen de heeren A. den Boer te Middelburg en De Croo, te Vrouwepolder, en als plaatsvervangers de heeren P. Melis en W. Maas, beiden te Seroos- kerke. Al de benoemden namen hunne betrekking aan. Als onderwerp ter bespreking op de te Groede te houden algemeene vergadering is voorgesteld de vraag Zijn boterfabrieken al of niet in het nadeel der land bouwers Tot het houden van voordrachten zullen worden uitgenoodigd de heer W. Sluis, te Beemster, over boter- en kaasbereiding, en de heer J. Kok, veearts te Botterdam, over paarden. Uit Hontenisse wordt aan Zélandia gemeld, dat de heer Gollot d'Escury niet zoo tusschentijds als burgemeester ontslag zal nemen, maar zeer positief heeft verklaard, bij den aanstaanden termijn voor een herbenoeming daarvoor te zullen bedanken. De heer Collot d'Escury is nagenoeg 12 jaar burgemeester geweest. Nu dit vaste besluit bekend is, hebben een aantal ingezetenen van 't dorp Hontenisse zich veree- nigd om aan Z. M. te verzoeken, dat bij eventueele aftreding van den tegenwoordigen titularis een Hon- tenissenaar tot burgemeester zal benoemd worden. Zoo men weet, bestaat de gemeente Hontenisse, ongeveer 5000 inwoners tellende, uit verschillende dorpen en gehuchten, als Kloosterzande, Lamswaarde, Kruisdorp, Kruispolder, Molenhoek, Baalhoek, Wal soorden, Kleverhille, de Eek, de Noordstraat, Schud- debeurs, enz. Multatuli, de welbekende apostel des ongeloofs, de groote denker en onnavolgbare stylist, treedt dezer dagen in onze steden (Goes en Middelburg) opnieuw op. Uit een overzicht van zijne rede te Botterdam uit gesproken kennen we in hoofdzaak het onderwerp door hem ditmaal ter behandeling gekozen. Multatuli spreekt ditmaal over de beoordeeling van uitstekende van groote mannen. Hij doorloopt de Bijbelsche- en wereldgeschiedenis om aan te toonen dat vele zoogenaamde groote man nen door tijdgenoot en nakomelingschap verkeerd zijn beoordeeld, omdat de tijdgenoot te nabij de nako melingschap te yer afstond. Hoe moet men dan tot een juist oordeel komen? Hij die over anderen oordeelt moet rechtvaardig zijn, hij moet de ontwikkeling bezitten om te kunnen oordeelen, hij moet onbevooroordeeld zijn, zonder nijd- of naijver, hij moet het doel kunnen doorgronden, dat dezen of genen, die men beoordeelt, zich heeft gesteld, en daarnaar de middelen afmeten die hij ter bereiking van zijn doel heeft aangewend. Voorliefde en vooringenomenheid moeten overwon nen worden, zij kunnen niet tot een juiste beoordee ling leiden. Ook ditmaal ontbreken trouwens voor hem die Multatuli kent niet vreemd ook weder de zonder linge zijsprongen in zijne rede niet bijv. van het Evangelie op valsche balansen, en dan weder op mor sige straten enz. De Tweede Kamer* zal zich vermoedelijk, bij hare terugkomst op 17 Februari, bezighouden met het on derzoek van het strafwetboek en de rentebelasting in de afdeelingen. Bij koninklijk besluit van 7 dezer is 's Konings commissaris in Noord-Brabant gemachtigd tot bijeen roeping van de Staten dier provincie, in buitengewone vergadering op Dinsdag 17 Februari e. k. om daarin te behandelen Een voorstel tot aanbieding eener provinciale bij drage aan het Bijk in de kosten*van verbetering van den watertoestand in het noordoostelijk gedeelte van Noord-Brabanteen ontwerp-besluit tot oprichting van een tijdelijk waterschap tot bepaling der aan het Bijk aan te bieden bijdrage in de kosten der werken tot verbetering van den waterstaatstoestand in het noordoostelijk gedeelte van Noord-Brabant een in de najaarsvergadering van 1879 genomen besluit tot aanvulling van het provinciaal reglement van politie op het gebruik van en het vervoer over de openbare wegen in die provincie; voorstellen van Gedeputeerde Staten tot voorziening in de kosten van herstel van provinciale wegen en bruggen, die door de jongste waterramp hebben geleden. Goudmijnen op Sumatra. De Nederlandsche Consul te Melbourne, belast met een onderzoek naar deze mijnen zegt in zijn rapport o. a. het volgende: „Wanneer ik de aardrijkskundige gesteldheid van de door mij bezochte streken overzie, kom ik tot de overtuiging, dat hier een uitgebreid veld voor mijn- bouwondernemingen open ligt. Telakke biedt zonder twijfel gunstige vooruitzichten aan ten opzichte van de reeds thans aldaar bekende afzetting, en ik koester de gegronde verwachting, dat men nog andere afzet tingen in de nabijheid aan hét licht zal kunnen, bren- Te Soepaijgang is het doen van verdere naspo ringen in de kwartsaders van de Boekit Penjaboengan die thans voor het grootste gedeelte niet ontgon nen worden en in de streken die oostelijk van die bergketen gelegen zijn, een zaak waarop de aan dacht gevestigd moet worden. Te St Koendoer, nabij Grabak, houdt men de mijn van Moeara Kadjeh in het oog, omdat, naar gezegd wordt, in deze mijn, toen men ze vroeger bewerkte, zoowel zilver als goud ge wonnen werd en deze afzetting daarom aan het geheele omliggende district gewicht verleeut. Een verdere aanleiding tot onderzoek moet hier gevonden worden in de ontdekking van de blokken erts, alsook van het voorkomen van nikkel, in de Batang Aijer Loetoe. Te Soengei Aboe en Si Begöijo, alsook in de omliggende bergketenen, zoowel ten zuiden als ten oosten, ligt eveneens een onderzoekingsveld open, en het is niet onwaarschijnlijk, dat er alluviale goudmijnen in die streken te vinden zullen zijn, die op de in Californië gebruikelijke wijze van bewerking, de hydraulische methode, te ontginnen zijn. „Van zeer veel belang voor het bewerken der mij nen op Sumatra is de groote rijkdom aan water, dat schier overal ten behoeve van reductie-werken en als beweegkracht voor machines aangewend zal kunnen worden. In dit opzicht, alsmede in den overvloed van timmerhout en in de goedkoopte van werkkrach ten, biedt het land groote voordee'en aan. Het vesti gen van kapitaal om de hulpbronnen van het land te ontwikkelen, is niet alleen ten zeerste gewettigd, maar zal ook naar alle waarschijnlijkheden met veel succes bekroond worden. Wanneer ik het mag wagen in deze zaak een oordeel te vellen, dan zij het mij vergund als mijne meening te kennen te geven, dat de eerste werkzaamheden uwer maatschappij te Telakka van dien aard zijn' dat zeer spoedig na het begin van het werk voordeelen behaald kunnen worden." Zonder te gelooven en nog véél minder te hopen dat Sumatra een tweede Californië is, verdient toch dat de exploitatie van die mijnen wel in over weging worde genomen. Maar al te vaak wordt hetgeen in rapporten van dien aard voorkomt be schouwd als eene „wetenschappelijke" zaak, en men gaat voort met buiten]andsche papieren te koopen, ter wijl door nijverheidsondernemingen niet slechts de beurs der kapitalisten profiteert, maar de algemeene welvaart verhoogd wordt door den bloei van alle tak ken, die er in meer of minder rechtstreeksch verband mede staan. Misschien zal nu het woord goudmiya een machtiger invloed uitoefenen ofschoon wellicht ten onrechte dan andere voortbrengselen van den bodem. Er is bij vernieuwing een bede tot ons vaderland uit den vreemde gekomen. Ditmaal van Ierland. De armoede is er ten top gestegen ondanks de giften die u't Engeland, Amerika en Australië ont vangen werden, is het onmogelijk zonder krachtige hulp, voor de oogst daar is, de bevolking van den hongerdood te redden. De commissie die uit personen van de verschillende geloofsbelijdenissen bestaat geestelijken, predikanten, geneesheeren enz., en zonder onderscheid van staat kundige beginselen is samengesteld, telt de beste na men uit Ierland. Als regel is aangenomen geen onder stand in geld, maar alleen in levensbehoeften enz. uit te keeren. De commissie biedt geen loten aan in eene loterij maar de „menscken voor wie zij hulp vraagt, bezwij ken onder de ramp, die hen getroffen heeft. Moge dit ook bij het nederlandsche volk even krachtig en nog krachtiger werken dan het vooruitzicht op de mooie en minder mooie prijzen. De lord-mayor en de aartsbisschop van Dublin staan aan het hoofd der commissie. Icrft, School en bending. Ds. B. van Schelven, pred. bij de N. H. Gem. te 's Hertogenbosch is, behalve te Amsterdam ook beroe pen te Haarlem. Op de vergadering van moderne theologen, den 6den en 7den April dezes jaars te houden zullen de volgende punten worden behandeld I. Welke waarde heeft het scherp bepalen van re- ligieuse begrippen voor het godsdienstige leven II. Verdient het oprichten van godsdienst-scholen onvoorwaardelijk aanbeveling III. Is „idealisme zonder ideaal" het kenmerk van onzen tijd IV. Is voor de modernen de tijd gekomen om nieuwe grondslagen te leggen voor het godsdienstig gemeenschapsleven V. Blijft er voor de christelijke waardeering van het individu plaats bij het wegvallen van het onsterfelijk- heidsgeloof GË5ENGT>Ë~ BERIOHTEN. Gisterenmorgen werd in eene sloot aan de Lange- vielebrug te Middelburg het lijk gevonden van eert 6Sjarige man, aan den Singel alleen levende. Door duisternis misleid is hij waarschijnlijk op dez« noodlottige wijze aan zijn einde gekomen. De postkar van Sluis op Breskens (bijgenaamd: onttakelde zaairaachine) is eenige dagen geleden des avonds, tengevolge van de duisternis, nabij de Draai brug in de sloot geraakt, zonder dat daardoor on gelukken veroorzaakt werden. Den volgenden dag echter is tusschen de Draaibrug en Oostburg de andere postkar gebroken, waardoor de postillon verplicht is geweest zijn reis met een parti culier rijtuig voor te zetten.. Te Sint Philipsland heeft de knecht van eeu landbouwer een slag van een paard bekomen, ten gevolge waarvan hij na een paar dagen is overleden, eene weduwe met vier kinderen achterlatende. De vereeniging tot bevordering van Zondagsvie ring heeft, gesteund door eenige kerkeraden, bij den raad der residentie een verzoek ingediend tot verkor ting der eenmaal aangenomen kermisdagen. Te Gouda werd dezer dagen de volgende op lichterij gepleegd. Bij den directeur der begrafenissen meldde zich een persoon aan, die voorgaf schipper te zijn, met zijn schip te Moordrecht te liggen, en zijn vrouw door den dood verloren te hebben. De man was zeer bedroefd, en wenschte eene plechtige begrafenis op het kerkhof te Gouda. Nadat alles was afgesproken, kwam de bedroefde schipper met het verzoek voor den dag om f 20 te ontvangen 's middags kwam toch iemand van wege den directeur te Moordrecht, en dan zou het geld wor den medegegeven. De schipper gaf namelijk voor naar Botterdam te moeten en in de consternatie vergeten te hebben geld van boord mede te nemen. Men leende hem het gevraagde. Bij het opstaan bemerkte de schipper dat de directeur zich met moeite bewoog, en informeerde zeer belang stellend naar de reden. Toen hem geantwoord was, dat rliumatiek de oorzaak wast, wist hij dadelijk een middel te noemen, dat in Friesland bekend' was en hem zelf ineeimalen had geholpen. Hij gaf de bestand- deelen op, en de wijze van gebruik, doch een derhuis- genooten van den directeur verzocht hem het zelf even bij. een apotheker in de buurtte gaan halen. Hij ont ving daarvoor f2. en een kopje om het middel in te doen. De man was zeer bereidwillig dien dienst te bewijzen, ging en moet nog terugkomen. Te Moordrecht ligt geen schipper, wiens vrouw on langs overleed, en het heele verhaal, met gehuichelde droefheid voorgedragen, is slechts een nieuw bewijs van de vindingrijkheid der deugnieten. De rekening van de Arnhemsche tentoonstelling zal vermoedelijk sluiten met een nadeelig saklo van omstreeks f 50.000, tot welks dekking 33 pet. van het indertijd ingeschreven waarborgfonds zal moeten gestort worden. Met het oog op het zeer ongunstige weder van verleden jaar en andere ondervonden teleur stellingen, is men met deze ellende nog al content. In het Bestek der op 26 Februari a. s. aan het Departement van Marine te houden aanbesteding van een ijzeren kustlichttoren voor Ameland komt de be paling voor, dat de toren moet gemaakt worden in eene fabriek in Nederland. De Minister van Marine heeft tevens bekend gemaakt, dat inschrijvingen van buitenlandsche fabrieken niet worden aangenomen. Bij gelegenheid van een dezer dagen, in eeu Friesch dorp, gehouden buitengewone bedeeling meld den zich o. a. ook aan om van de gaven te profitee- ren een paar vrouwen, die gouden oorijzers droegen. Voor het Kanaal van Panama werd door de doch ter van den heer de Lesseps de eerste spade in den grond gestoken op Nieuwjaarsdag. De heer de Lesseps sprak bij die gelegenheid het volgende: „Onder het oppertoezicht van de republiek der vereenigde staten van Columbia, met den zegen van den bisschop van Panama, in tegenwoordigheid van den afgevaardigde van het algemeen bewind en van de besturen der Vereenigde Staten van Columbia, onder medewerking van de leden der technische com missie van het Interoceanische Zeevaart kanaal, zal heden, 1 Januari 1880, door mejuffrouw Ferdinande de Lesseps, de eerste spade in den grond gestoken worden op het punt, waar de ingang zal zijn van het Zeevaart kanaal aan de zijde van den Stillen Oceaan. Alle aanwezigen zullen achtereenvolgens dit voorbeeld volgen, ten teeken van het bondgenootschap tusschen al de volken, die bijdragen tot de vereeniging van de beide Oceanen in het belang van de menschheid. Bogers, een Engelsch ingenieur, heeft een mid del uitgevonden, om het vaak onverstaanbaar roepen van het trein-personeel van de namen der stations, die men onderweg aandoet, te vervangen. De uitvin der plaatst in eiken waggon een wijzerplaat, waarop de namen der verschillende stations zijn te lezen. De wijzer is met een electro-magneet in verbinding ge bracht, en daar er nu aan elk station op de baan een kleine verhevenheid of knop is gebracht, die door een der voertuigen gedrukt, en waardoor een electri- schen stroom gesloten wordt, springt de wijzer in elk

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 2