CHRIST IL [.J l-il IS T 0 RIS G1 BLAD. Dinsdag 10 Februari. 1880. 1 'X\ i>o«. HET EUIDEN Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden francof 1,50. Enkele norarners- 0,05. F*. G. Uitgever: WIJT3I MIDDELBURG Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 16 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Middelburg, 9 Februari 1880. Bij konninklijk besluit wordt het rijk voor het toezicht over het lager onderwijs verdeeld in drie in spectiën, 25 districten en 34 arrondissementen. De eerste inspectie bevat de provinciën Noord - Brabant, Gelderland en Limburgde tweede de pro vinciën Zuid- en Noord-Holland, Zeeland en Utrecht de derde de provinciën Friesland, Overijsel, Groningen en Drente. De provincie Zeeland beval de districten Middelburg en Goeshet district Middelburg- en Goes het dis trict Middelburg de arrondissementen Middelbnrg, Oostburg en Axel; het district Goes de arrondisse menten Goes, Zierikzee en Tholen. De arrondissements-schoolopziener heeft zijn vaste woonplaats binnen het arrondissement, en de districts schoolopziener binnen die gemeente, waarnaar het district genoemd wordt, tenzij hun door den minister vergund wordt zich elders in het district te vestigen. De inspecteur heeft zijn woonplaats binnen zijn ambtsgebied ter plaatse door den minister te bepalen. Een bij het besluit gevoegde tabel wijst de gemeen ten en gedeelten van gemeenten aan, tot e'k school- arrondissement behoorende. Het arrondissement Middelburg omvat de gemeenten Aagtekerke, Arnemuiden, Biggekerke, Domburg, Grijps- kerke, Koudekerke, Meliskerke, Middelburg, Nieuw en St. Joosland, Oostkappele, Oost-en West-Souburg, Ritthem, Serooskerke (Walcheren), St Laurens, Veerè, Vlissingen, Vrouwepolder, Westkapelle en Zoutelande. Het arrondissement Oostburg de gemeenten Aarden- burg, Biervliet, Breskens, Cadzand, Eede, Groede, Heilie, Hoofdplaat, Nieuwvliet, Oostburg, Retranche- ment, Schoondijke, St Anna ter Muiden, St Kruis, - Sluis, Waterlandkerkje, IJzendijke en Zuidzande. Het arrondissement Axel de gemeenten Axel, Bosch- kapelle, Clinge, Grauw, Hengstdijk, Hoek, Hontenisse, Hulst, Koewacht, Ossenisse, Overslag, Phillippine, Sas van Gent, St Jansteen, Stoppeldijk, Ter Neuzen, Westdorpe, Zaamslag en Zuiddorpe. Het arrondissement Goes omvat de gemeenten Baarland, Borselen, Driewegen, Ellewoutsdijk, Goes, 's Gravenpolder, 's Heer Abtskerke, 's Heer Arends- kerke, Heinkenszand, Hoedekenskerke, Kapelle, Kat- tendijke. Kloetinge, Krabbendijke, Kruiningen, Nisse, Oudelande, Overzand, Rilland-Batk, Schore, Waarde, Wemeldinge, Wolfaartsdijk en Yerseke. Het arrondissement Zierikzee de gemeenten Brou wershaven, Bruinisse, Burgh, Dreischor, Duivendijke, Eikerzee, EUemeet, Haamstede, Kerkwerve, Nieuwer- kerk, Noordgouwe, Noordwelle, Oosterland, Ouwerkerk, Renesse, Serooskerke (Schouwen), Zierikzee en Zonne- maire. Het arrondissement Tholen de gemeenten Cats, Co- lijnsplaat, Cortgene, Oud-Vossemeer, Poortvliet, Scher- penisse, StAnnaland, St Maartensdijk, St Phillipsland, Stavenisse, Tholen en Wissekerke. Tot de verdere bepalingen behooren o. a ook deze Aan den arrond.-Schoolopziener kan een vaste som 's jaars als vergoeding van reis- en verblijfkosten worden toegelegd. Hij bezoekt meermalen's jaars de Rijks-of gemeen telijke kweekscholen voor onderwijzers, normaallessen of andere instellingen tot opleiding van onderwijzers in het arr. en doet over ieder vierendeeljaars van zijn bevinding verslag aan den districts-schoolopziener. Van ieder proces-verbaal ter zake van overtreding, door hem opgemaakt ingevolge art. 73 der wet, zendt hij binnen tweemaal vier en twintig uren afschrift aan den districts-schoolopziener. Hij bevordert de instelling van plaatselijke commis sion, overal waar dit ter verzekering van het plaatse lijke toezicht nuttig is. Hij woont de vergaderingen dier commissien bij, zoo dikwijls zij dit verlangen of hem ambtshalve ge- raden voorkomt, en roept ze, zoo noodig, bijeen. Jaarlijks wordt een bepaalde so zijner beschik king gesteld, bestemd tot bekostigin oener bibliotheek, waarvan de onderwijzers onder zijn toezicht partij kunnen trekken bij de voortzetting hunner studiën en tot bestrijding van andere kleine uitgaven ter bevor dering van het doel der onderwijzers-bijeenkomsten. De verantwoording dier som geschiedt op de wijze door den Minister te bepalen. De arrondissements-schoolopziener geeft rechtstreeks aan den Minister, aan Gedep. Staten of aan den in specteur van het lager onderwijs al'e inlichtingen, die van hem worden verlangd. De districts-schoolopziener woont doorgaans in de gemeente, waarnaar het district genoemd wordt. Op den arrond.-schoolopziener, die aangewezen wordt ter vervanging van den districts-schoolopziener, gaan, zoolang de vervanging duurt, al diens bevoegd heden en verplichtingen over. De districts schoolopziener bezoekt iedere openbare en bijzondere school van lager onderwijs binnen zijn ambtgebied ten minste eenmaal in de drie jaren. Aan den districts-schoolopziener kan een vaste som 's jaars als vergoeding voor reis en verblijfkosten worden toegelegd. De districts-schoolopziener houdt, ten minste een maal in de drie maanden en verder zoo dikwijls hij het noodig acht, een bijeenkomst met de arrondisse- ments-schoolopzieners in zijn district, ter bespreking van de aan hem toevertrouwde belangen. Telkens wanneer de districts-schoolopziener de ver gadering van een plaatselijke commissie wil bijwonen of beleggen en hij de tegenwoordigheid van den arr.- schoolopziener wenschelijk acht, geeft hij dezen hier van kennis, met uitnoodiging mede tegenwoordig te zijn. Van elk proces-verbaal ter zake van overtreding, door hem> opgemaakt ingevolge art. 73 der wet, zendt hij binnen tweemaal vier en twintig uren afschrift aan den inspecteur. Bij de toepassing van de artt. 21, 22, 29, 31, 36 en 38 der wet, wint de districts-schoolopziener het gevoelen in van den arr.-schoolopziener. Hij geeft rechtstreeks aan den Minister en aan Gedep. Staten alle inlichtingen, die van hem worden verlangd. De inspecteur bezoekt de openbare en bijzondere scholen van lager onderwijs, de kweekscholen, nor maallessen en andere inrichtingen ter opleiding van onderwijzers binnen zijn ambtsgebied, zoo dikwijls hij dit noodig acht. Hij kan, acht hij dit noodig, bijeenkomen met de districts-schoolopzieners van zijn ambtsgebied, ter bespreking van de hun toebetrouwde belangen. Behalve in spoedvereischenie gevallen, roept hij hen dan ten minste drie dagen te voren bijeen. Hij kan ook arr.-schoolopzieners binnen zijn ambs- gebied tot het bijwonen van zoodanige bijeenkomst uitnoodigen. De inspecteurs worden ten minste eenmaal 's jaars door den Minister bijeengeroepen, ten einde onder zijn leiding de algemeene belangen van het lager'onder wijs te overwegen. De inspecteur geeft aan Gedep. Staten der provincie rechtstreeks alle inlichtingen en voorlichting, die zij van hem verlangen. Verder gelden omtrent dezen ambtenaar gelijke be palingen als voor de vorengenoemde. Het besluit treedt gelijktijdig met de nieuwe school wet in werking. Biezctingc. Zaterdagmiddag had het vierjarig zoontje van Ch. S. het ongeluk met zijne handen in aanraking te komen met het rad van een stroosnij- machine die in werking was, met het droevig gevolg dar de middelste vinger van zijn linkerhand dadelijk moest afgezet worden en zijn rechterhand zeer ver wond werd. Wanneer zal men bij 't gebruik van ma chines toch ook ook eens meer voorzichtigheid ge bruiken Door de kiezersvereeniging De Grondwet is tot can- didaat voor het lidmaatschap van den gemeenteraad van Middelburg gekozen de heer jhr. mr. D. G. Aan Teijlingen, rechter in de arrondissements-rechtbank te Middelburg. (M. C.) Ter rV'CDzen. Tot leniging van armoede en gebrek wordt ook in deze gemeente veel gedaan en gegeven. De nu sedert eenige jaren begonnen en met vrucht tot toe steeds gehoudene zoogenaamde nieuwjaarscollecte, inge- steld ter beteugeling van het bedelen op den Nieuw jaarsdag, heeft ditmaal weder eene som opgebracht vsn ruim f 850 uit welk bedrag wekelijks bedeelin- - gen in geld en brood worden verstrekt. Eene bij den aanvang van den winter opgerichte vereeniging van dames, genaamd Dorcas, heeft, door inzameling van n giften, eene som van bijna f 300 verkregen, waarvan zij met het Kerstfeest aan 80 huisgezinnen kleederen 'j en een 40 tal dekens heeft uitgegeven. En nu is op Jl jl. Dinsdag, 3 Februari, wederom een liefdadigheids-z' concert gegeven in vereeniging van het muziekgezel-.n schap Apollo met het zanggezelschap Neuzens Man- nenkoor, waarvan de opbrengst zuiver omstreeks a( f 100 bedraagt, die bestemd is voor de algemeene^ armen, van Ter-Neuzen. Het ijs is op de Schelde zoover opgeruimd, dat d<* 1 vaart weder geregeld plaats heeft. Ook de stoomboot»? dienst WalsoordenYlake gaat weder geregeld. 1 Als uitzondering, omdat het ons' koninklijk huis geldt, melden we ditmaal dat door den Prins van Oranje voor de watersnoods loterij zijn geschonken: een bronzen pendule en een Egyptische vaas. Door Prinses Marianne zijn geschonken een vuurscherm, een schilderij van Verveer en een salontafel. Prachtige en kostbare, zoowel als alledaagsche voorwerpen komen van alle zijden bij de eommissie in. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 17 Februari des middags te drie uren. Yan het geschenk door het legér aan de Koning en de Koningin te geven, wordt de volgende beschrijving gegeven Een vorstelijk figuur, uit het tijdvak der Karolin- giërs (850 a 900 jaar na Christus) staat met het zwaard in de rechterhand en een - schild, waarop het Nederlandsche wapen is gegrift, aan den linkerarm, beschermend voor de kaart en de vlag van Nederland. Zij stelt voorOranje, wakende over Nederland en zijn vaandel. Dit vaandel draagt de namen van vie*'' veldslagen 1 Niëuwpoort. 2 Malplaquet (bij dezen veldslag werden meer dan 10,000 Hollandsche solda ten buiten gevecht gesteld en onder den prins van Oranje twee paarden doodgeschoten), 3 Waterloo en 4 Leuven. Op het vaandel ligt aan de achterzijde van het rotsblok, eeri lauwerkrans. De koninklijke figuur rust op vier zuilen of kolommen. Zij stellen voor het leger, ten allen tijde de steun van het Huis vai; Oranje. De eene zuil, met haar tropeeën stelt voor de infanterie, de tweede de cavallerie, de derde de artil lerie en de vierde de genie met de hulpwagens. Zi zijn geschaard om een Romaanschen tempel, waaroj de platen zijn aangebracht met de opdracht, de huid van het leger en de gedachte, die de koninklijke fi guur uitdrukt„ik waak Het geheel, dat ee hoogte van 5,50 bij een breedte, op het laagste puil van een meter heeft, onderscheidt zich door krachtig' volle uitdrukking, dank zij de strengheid der lijne en de soberheid van toon. Zoowel het werk yan de r A

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 1