*r 1 Dooi* verschillend© assuradeurs was op de onlangs door brand vernielde stooni-suikerfabriek op de Lau riergracht te Amsterdam geteekend tót een gezamen lijk bedrag van f 987,000. Buitendien liep er nog een verzekering bij de onder linge maatschappij van De Jong en Co., van onge veer f 40.000 en een raffinadeurs-brand-contract van f 50,000, terwijl de directie een aanzienlijke som bij zich zelve verzekerd had. Het raffinadeurs-brandcon- tract zal vermoedelijk ontbonden worden, daar het aantal raffinaderijen thans te klein wordt. Van den opbouw der fabriek is nog niets met zekerheid bekend, ook niet hoeveel de sehade bedraagt. De commissie, door de assuradeurs gekozen, om die op te maken, is druk bezig, maar er valt zooveel op te ruimen, dat hiermede nog wel eehigen tijd zal verloopen. Ofschoon de fabriek bij verschillende posten was verzekerd, wordt de schade over het geheel opgemaakt, daar dit afzon derlijk niet te doen is. Bazaine, de gewezen maarschalk van Fi ankrijk, heeft in de omstreken van Madrid een boerderij ge kocht, waar hij varkens van Cincinnati fokt. Zoor gaat aardsche grootheid voorbij De fransche bankier Pereire heeft 100,000 francs uitgeloofd voor de beste oplossing der sociale kwestie. Als er kans bestond om die oplossing te bekomen, waarlijk men zou niet gewacht hebben tot de heer Pereire een halve ton er voor uitloofde. Toen bij het sluiten van zijn huwelijk in de vorige week aan Garibaldi gevraagd werd wat zijne maatschappelijke betrekking was, antwoordde hij„land bouwer." BUITENLANDSCHE IvROMEK. Staat en Kerk in Duitschland Niet zonder reden trekt de beraadslaging over het budget van eeredienst te Berlijn de algemeene aan dacht. Het optreden van den minister Von Puttkam- mer geeft dit onderwerp bijzonder actualiteit. De bekende katholieke woordvoerder, de heer Winl- horst begon gisteren met voldoening de wijziging te erkennen die bij besluiten der regeering in zake kerk- en schoolvragen op te merken viel. De Minister betuigde zijne hoogachting voor de Roomsche kerk en betreurde het ontstane geschil, maar was van oordeel dat de kerk haar recht -overschreden had en daarom de regeering tot'tegenstand verplicht was. De Minister legt er verder den nadruk op, dot een schik king slechts op den grondslag der Pruisische landswet tot stand kan komen, en dat zij, onder verschoonende behandeling der kerkelijke belangen en behoeften tot onverwrikbaar einddoel de belangen en rechten der monarchie moet hebben. De Minister noemt het on betwistbaar, dat de kerk door meermalen buiten haar wettige sfeer te gaan den Staat tot afweer heeft ge noopt Om tot den vrede te geraken was van alle zijden groote matiging, wijsheid, ter zijde stelling van den strijd der beginselen, nauwlettend acht slaan op de bestaande feiten noodig. De Minister had zijn goeden wil daartoe doen blijken en was tot herstel van den vrede bereid. Bij de verdere discussie in de Kamer van afgevaar digden verklaarde von :Hammerstein. dat de conserva tieven den loop der onderhandelingen met Rome af wachten en het resultaat onvoorwaardelijk aannemen zouden. Namens de vrij-conservatieven verklaarde Stengel, dat zij genegen zijn tot het.tot stand brengen van een vergelijk de behulpzame hand te bieden, mits de onvervre'embare rechten van den staat ongeschonden gehandhaafd blijven. De oud-minisier van eeredienst Falk bestreed de tegen hem door leden van het centrum gerichte ver wijten en stelde aan het slot zijner rede in 't licht, dat de tegenwoordige toestand niet door de wetten, maar door het verzet tegen de wetten in 't leven ge roepen is; thans kon de Staat zich tot een verdedigende politiek bepalen, en hetgeen door den minister von Puttkammer was gezegd, sterkte hem slechts in zijne overtuiging, dat bij de hangende onderhandelingen met de Curie deze positie van groot belang voor der Staat zou blijken te zijn. Opening van tiet Engelsche parlement. De Koningin heeft gisteren in persoon de parle» meniszitting geopend met eene troonrede, waarin o. a. gezegd wordt De betrekkingen met de vreemde Mogendheden zijn vriendschappelijk. De gebeurtenissen, die sedert de verdaging van het parlement hebben plaats gegrepen, zijn van dien aard, dat zij nieuwe waarborgen schon ken voor het behoud van den Europeeschen vrede, steunende op de beginselen van het tractaat van Ber lijn.' Doch veel is er nog te doen, en inzonderheid zal de wanorde, die sedert den oorlog in enkele dee- len van het Turksche Rijk heerscht, moeten plaats maken voor, geregelde toestanden. De verwarring in Afghanistan maakt 't nog on mogelijk thans reeds de troepen daaruit terug te trekken, maar het beginsel, waarop de politiek der regeering steunt, wordt onveranderd gehandhaafd. Ter wijl de regeering vast besloten is voor de veiligheid aan de grenzen van het Indische Rijk te waken, wenscht zij slechts in vriendschappelijke betrekking te staan tot de overheden en het volk van Afghanistan. Zij hoopt in Zuid-Afrika spoedig eene confederatie der koloniën tot stand te brengen. De troonrede maakt verder melding van maatrege len, reeds genomen om in den nood in Ierland te voorzien, en kondigt een wetsontwerp aan tot dek king der voorschotten, welke gedaan zijn ten gevolge van de liquidatie der fondsen van de Protestantsche kerk, en verder wetsontwerpen strekkende tot het ver gemakkelijken van den overdracht van vaste goederen door de tegenwooidige eigenaars van den bodem. Nood in Ierland. De nood in Ierland is thans overal waar En- gelschen of Ieren wonen het onderwerp van den dag. j Men vormt zelfs in Britsch-Indië, te Madras en Bom- i bay, commissiën vo.r het bijeenzamelen van gelden, j Uit Australië zijn reeds milde giften ontvangen. Door de Regeering der Vereenigde Staten is een crediet aangevraagd van 100,000 dollars ten bate der nood lijdende Ieren, terwijl een collete in de RoomsGhe kerken te New-York voor dat zelfde doel 25,000 dol lars opbracht. Het Iersche parlementslid Parnell omreist nog steeds Amerika, ten einde er te arbeiden voor wat hij de belangen van Ierland acht, en tevens ondersteuning te vragen voor de hulpbehoevenden. In het laatste is hij, gelijk men ziet, niet ongelukkig. Maandagavond heelt zelfs het Huis der Vertegenwoordigers te Washino-ton een bijzondere zitting gehouden, om Parnell te hooren. Hij hield een redevoering over het vraagstuk van den grondeigendc m in Ierland, en over de noodzakelijkheid om de pachters te helpen, grondeigenaars te worden. Slechts* weinige afgevaardigden woonden de zetting bij, doch de tribunes voor het publiek waren goed bezet. De invloedrijke New York 'Herald heeft zich, sedert Parr.ell in de Vereeuigde Staten zijn veldtocht tegen Engeland opende, aan het hoofd zijner tegen standers gesteld. Thans schijnt zij, volgens een tele gram, hem noch krachtiger dan door woorden te willen tegenwerken. Terwijl Parnell de losscheuring van Engeland piedikt, maakt hij van den nood in Ierland gebruik om geld in te zamelen. Daartegen over opent de Herald een inschrijving, welker opbrengst zeker niet de Iersche agitatie zal baten. Bovenaan de lijst staat het blad zelf met 100.000 dollars. Voorheen en thans. Hel schatten verslindende Duitsche leger met zijn anderhalf millioen soldaten, zag er in de vorige eeuw eénigzins anders uit dan nu. Iedere vorst beroemde zich op zijn eigen tra wanten, hellebaardiers, Zwitsers, musketiers, lijfgarden, gendarmen enz., doch in werkelijkheid bestond eigenlijk geen van al die regimenten. Ziehier o. a. hoe men te werk ging. De landgraaf van Hessen, bij voorbeeld, had twaalf heidukken, „verscheidene" lange huzaren en lijfjagers. Deze mannen droegen bij het exerceeren de uniform van het eerste bataljon der garde, liepen 's morgens in het eerste gelid der compagnie guides en verschenen 's middags in liverei, dienden aan tafel, ol stonden als knechten achter op de koets. Hertog Karl Eugeen von Wurtemburg had nog in 1872 twee regimenten ruiterij, namelijk de grenadiers te paard, waarvan nooit een te paard had gereden en de huzaren te paard, 250 man, die zich met 50 paarden moesten behelpen. Een ander vorst, von Weimar, hield er 50 lijfgre nadiers op na, die allen laarzen met hooge hakken moesten dragen om grooter te schijnen. Deze grenadiers hadden een tijd lang met hun allen slechts twee berenmutsen, welke altijd gedragen wer den door twee schildwachten voor het paleis en die, bij het aflossen, van den een op den ander overgingen. Weer een ander "löeedde zijn garde in drie ver schillende uniformen, grenadiers, kurassiers en jagers zij moesten zich nu in de eene, dan in de andere tenue vertoonen. Een ander vorst hield ér eenige regimenten dragon ders zonder paarden op na, die bij het uitvoeren van cavalerie-evolutiën van tijd tot tijd als paarden moes ten hinneken en doet daarna eenige mededeelingen omtrent de wijz waarop hij gewoon was zijn land te regeeren. i Eens riep hij zijne manschappen onder de wape I nen, doch velen hie'den zich ziek. Dat verdroot hen en kort en goed zond hij een regement naar de ver schillende Kraals, om alle werkelijke en ingebeelde zieken van kant te maken. Zij deugden toch ner— 1 gens toe. Een anderen dag wilde hij een regement, dat zich v bijzonder dapper gedragen had, eens beloouen en gaf den manschappen een geheele klasse vrouwen ten - huwelijk. Zij moesten haar onderling eerlijk verdeelen. De vrouwen hadden er echter niet veel lust in, en brachten in het midden, dat het regement veel te weinig manschappen telde, om hen allen te onder houden. De grootmoedige koning liet toen een ander regement aanrukken, maar ook dat vond geen genade in de oogen der weinig trouwlustige vrouwen en zij zochten nieuwe uitvluchten, doch toen gaf Cete- i wayo zijn soldaten het recht, om op die dames, welke zooveel noten op haar zang hadden, in te hakken, waarbij er verscheidene gedood werdende overige schikten zich toen wel in haar lot. Zoo leerde ik het volk, vervolgt de koning, wie de baas was. Burgerlijke Stand. Grijjpskcrkc. Januari. Bevallen: K. Jobse, geb. Pieterse. z. L. Poppe, geb. van Sparrentak, d. W. E. 1' Wondorgem, geb. den Boeft, d. Overleden M. Abrahamse, vrouw van F. Melse, 55 j. M.~ Schout, jd. 38 i. J. Flipse, vrouw van A. Franse, 56 j. GehuwdGeene. De beschaving doet reuzenschreden! Thans schrijft Cetowayo reeds in Engelsche tijd schriften. Wel heeft hij voorloopig gebruik gemaakt van de diensten van een secretaris, maar ook die zal hij wel spoedig kunnen missen. Het Februari-nommer van een nieuw Engelsch maandschrift bevat een artikel zoo niet van de hand, dan toch uit den mond van den ex-Zoeloekoning, waarin allerlei merkwaardige mede deelingen worden gedaan. De koning houdt eenige beschonwingen over de geschiedenis van zijn volk HANDKLSBERIÜHTKN. Graanmarkten enz. Middelburg, 6 Februari. De aanbieding van Tarwe 31 was heden zeer groot, van overige artikelen daaren- st tegen minder ruim. Enkele puike partijtjes Tarwe werden t 10 a 110,25 voor comsumptie betaald, goede en mindere f 9.je« Rogge f 7,50. jgj Win tergerst f 6,50. Zomergerst kon in puike soort f 5,50 opbrengen >jW hoewel vele houders nog maar niet kunnen besluiten zei daarvoor te verkoopen en op f5,75 vasthouden, zoodat daarin weinig is gedaan. Witte- en Bruine Boonen van f 16,tot f 17,50 nr ar'te- kwaliteit. aei Paardeboonen komen weinig meer voor, gaarne werd f 8,75 daarvoor betaald. »ee Groene Kookerwten f 12,a 1 14,-ee Canarizaad f 12,50. Ter veemarkt van heden waren aangevoerd :1 paard. 2 vette koeien, 2 vette ossen, 2 vette vaarzen, 13 kalf; koeien, 2 kalivaarzen, 14 varekoeien, 5 stuks jong vee, rij 4 stieren, 6 schapen, 32 magere varkens. De gemiddelde prijzen waren paard f 170, vette koeien, 72l/s a 76 1 1 cent per kilo; vette ossen, 68 a 72 cent per kilovette lo vaarzen 74 a 78 cent per kilo; kalfkoeien 1130 af160 per stukkalfvaarzen 1 110 a 1 140 varekoeien f 60 a f 1.0 per stuk; jong vee f 25 a f 90 per stiiastieren 81 f 30 a f 70schapen f 8 a f 16 per stukmageie var- i kens f 10 a f 25 per stuk. Versche boter f 1,30 a f 1,34; eieren per 100 stuks f 3,50, 31 Vlissingen, 6 Febr. Boter per kilogram f 1,45 a f 1,50. a] Eieren t 1,— a t' 1,10 de 26 stuks. Prijzen van Effecten. i Amsterdam, 5 Febr. 1880. s Underl. Certilic. Werkelijke schuld. 2l/a pet. 657a 3 dito dito dito .3 79 ri dito dito dito .4 102,/s Loten stad Amsterdam 3 r 108 dito dito Rotterdam 3 104 Rusland Obligatiën 17 98/18 1 5 5 96®/lt Certitic. Inscr. 5e serie 1854 5 Dito dito 6e serie. 1855 5 80*/i Obligatiën dito ƒ1000 1864. 5 9374 dito L. 100 18725 8674 dito L. 100 18735 8774 dito 1877 dito 5 9D/a dito leening 1SG7--69 5 779pfy Loten 1864 5 n 1441/ Loten 1866 5 H Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 132®/® Oblig. dito5 923/4 v Aand. Kiew-Best5 dito dito Jelez Orel 5 v 1 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 4 88 r dito dtto Jelez-Griasi. 5 K 857/re dito dito Charkow Azow .5 dito Baltische spoorweg3 5374 t Polen. Aand. Warschau-Bromberg 4 523/4 Weenen. dito dito 5 u 763/^ Prijzen van coupon». Amsterdam, 5 Febr. Metall f21,25; dito zilver f 21,277a; Div. Eng. per ffi 11,70; Eng. Portugal pei f 11,977s; Spaansche piasters 147.40; Amerikaanschc dollars in goud f 2.457a- 1 Amsterdam, 4 Febr. Metall. I 21,2773, zilver f 21,30Div. Eng. per f 11»70; Eng. Russen per ffi f 11,95Eng. Portugal per 8 f Frans f 47,45 Belg. f47,40; Pruis t 58,70 Hamb. Russen f—Rus- sen in Z. R. f 1,25; Poolsche per fl. Pooische Der I Z. R. f Spaansche piasters 47,45 Spaansche Binnenlandsche f 2,29; Amerikaansche dollars f 2,45' papier f 2.457a. J

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 3