GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND. -'Vestigd, en dat een aantal belangrijke prijzen uit tye deelen van ons land op nieuw zijn toegezonden. OOg' 1 A i 'j rij! r- Met innig leedwezen vernemen we. dat de beer te Martin Costerconsul-generaal van Nederland te Parijs, overleden is. Steeds welwillend en hulpvaardig, waar bij iemand Van dienst kon zijn; steeds gereed om met zijn vele betrekkingen en zijn groote middelen de eer van ons land in den vreemde op te houden, algemeen geacht om zijne rechtschapenheid, verliest Nederland in hem een consul-generaal, die niet gemakkelijk te vervan- W gen zal zijn. (N. JR. C 2° Verkiezingen in Noord-Brabant en Limburg loopen gewoonlijk veel kalmer af dan bij ons, omdat, de heer des Amorie van der Hoeven (die het weten kan) heeft het onlangs in 't openbaar gezegd, in die provinciën de gewoonte bestaat zich geheel door de geestelijkheid te laten leiden. Dit gelieel leiden schijnt toch ook weer grenzen te hebben. Door den invloed der geestelijkheid werd een tot nu toe onbekend man, de heer Emili Roberti, voor Vf de verkiezing in Maastricht candidaat gesteld. Een taan die men onbekwaam achtte tot het vervullen dier betrekking, welke indruk zeer is versterkt door eene circulaire, allerongelukkigst gesteld, aan de kiezers ge- Zonden. Van wege de kiezers die niet uitsluitend op kerke lijke belangen, maar ook op persoonlijke bekwaamheid V) het oog vestigen, wordt de heer Nijst, oud-raadsheer in het provinciaal gerechtshof in Limburg candidaat gesteld, en beide candidaten worden nu zoo als men dat bij ons gewoon is, aanbevolen in circulaires, adver- tentien, strooibiljetten enz. J Indien de liberalen in Maastricht eenparig voor den heer Nijst stemmen, kan de onhandige manoevre met j3e den heer Roberti ditmaal wel eens verkeerd uitloopen. 111 We deelen iu ons volgend nommer de uitslag mede. -|0 Toen in liet najaar de vleeschprijzen vermin- -*■ derden, maakte men voorspellingen omtrent de gouden '.oekomst die Nederland wachtte de tijd zou komen, dat elk burgergezin weder vleesch zou kunnen eten. ADeen de slagers hielden dit nog tegen, maar men 'zou hen weten te dwingen in verschillende gemeenten men zelf (le hand aan de koe en begon men voor particuliere rekening te slachten. Elders ging men er nog wel niet toe over, maar Q( men benoemde ten minste eene commissie om de zaak voor te bereiden. Gelijk niet zelden bij het instellen van commissies het geval is, hoorde of zag men ook van deze niets. In afwachting dat er een rapport wordt vastgesteld, w ten einde eventueel te overwegen welke maatregelen V( te nemen zijn, is het vleesch weder opgeslagen. P De tijd dat do blijde verwachting zal worden ver vuld schijnt dus vooreerst nog niet tot rijpheid te zijn gekomenA6.) L a li (1 b o li iv. Naar aanleiding van den raad om toch dit voorjaar vooral niet 'te vroeg te zaaien, wijst een tuinbouwer in Sempervirens erop dat het aanbeveling verdient om i dit voorjaar wat dikker dan gewoonlijk te zaaien. Onder de in het vorige jaar gewonnen zaden zijn 1 x^enige die niet zullen opkomen, omdat zij niet goed t \jp hebben kunnen worden. i Ten einde dus ^teleurstellingen te voorkomen, zal zeker liet best zijn eenig- zaad meer te gebruiken. De Opmerking steunt op veeljarige ondervinding. t,Ro Van wege de afdeeling Oostburg der Maatschap 5'Bei Py bevordering van Landbouw en Veeteelt in v Wc Zeeland" zullen, op Donderdag 19 Eebruari te Bier- nRd vlieden Zaterdag 28 Februari te Groede, voordrachten ^injri worden gehouden over" Zuivelbereiding" door den i d/c heer G. A. Vorsterman van Oijen van Aardenburg. LS£Als het beste middel om den zoeten smaak van w aardappelen te verdrijven, wordt door een landbouwer ia Limburg aanbevolen het toevoegen van een half theekopje azijn aan de aardappelen, alvorens ze te koken'. Hetzelfde onderwerp wordt ook in Landbouwkun dige bladen' behandeld. Bevroren aardappelen moet men niet als onge schikt ter voeding wegwerpen. Om ze te doen ont dooien is hec genoeg ze in een emmer met koud wa ter te laten staan, tot dat zij in den normalen toestand zijn teruggekeerd. Men zorge dat het water van tijd tot tijd worde ververscht. Daarna kan men ze even goed koken als aardappelen, die nooit bevroren zijn geweest. Wil men ze niet terstond na de ontdooiing koken, dan moet men ze, nadat zij uit het koud bad komen, laten drogen, en men gebruikt ze wanneer men wil, (ten minste zoo zij niet op nieuw bevriezen.) De Goesche koornbeurs is versierd door een net geschilderd houten adresbord. Het ergelijke feit wordt medegedeeld, dat de comedian ten die tafereelen uit het lijden des Heeren voorstellen, en onlangs tot onze vreugde in Goes fiasco maakten, thans vier voorstellingen zullen geven te Stoppeldijk in de openbare school Als een curiositeit wordt medegedeeld, dat een dezer dagen te Zwolle overleden gepensioneerd hoofd officier der cavalerie voor zijn dood als zijn wensch heeft te kennen gegeven, dat bij zijne begrafenis zullen voorgaan een protestantsche, een roomsch-katholieke en een israëlitische lijkbezorger. Zijn motief schijnt geweest te zijn een bewijs van godsdienstige verdraagzaamheid te geven. Ziedaar een man die zijn tijd vooruit was! Te Huizen waren Zondag in het logement De Roskam vier heeren uit Utrecht, die van Muiden af de reis over zee op schaatsen hadden gemaakt. Van Harderwijk naar Huizen, een afstand van 11 uur, werd in ll/a uur tijds gereden. Het paleis te Leeuwarden, dat thans door den Koning, aan den Staat in gebruik gegeven is, om te dienen tot woning van 's Konings Commissaris in Friesland, be hoort tegenwoordig zegt de Kunstbode zoo in- als uitwendig tot de leelijkste gebouwen van het land. Honderd jaren geleden waren de gevels minder een vormig, doch vrij wat sierlijker- Het voorplein was destijds afgesloten door een kunstig bewerkt ijzeren hek, en de rechtervleugel was een. fraai gebouw van baksteen afgewisseld" met banden van gelen zandsteen, en bekroond met een trapgevel, versierd met zes zit tende leeuwen, die wapenschilden vasthielden. Daar naast was een gebouw met een gesloten balkon, be- hoorende tot de slaapkamer van de prinses. Van dien eigenaardigen gevel van Boudewijn Van Loo is niets meer te zien. Vermoedelijk is die kort na IS14 bij een „restauratie" onder den verwoestenden moker gevallen. Ook inwendig is het paleis van zijn vroegere pracht beroofd. In den tegenwoordigen staat van Friesland kan men haarfijn lezen, hoe in 1786 de appartemen ten der vorstelijke familie er uitzagen. Overal had men gebeeldhouwde of kunstig getimmerde en vergulde lambrizeeringen, fraaie marmeren schoorsteenen, prij kende met historische portretten of mythologische voorstellingen, sierlijk gestukadoorde plafonds of be schilderde zolderingen, rijke Turksche en andere tapijten,, die de thans met papier beplakte of naakte wanden bekleeden. Dat alles is verdwenen. Het ameu blement was weelderig. In een kabinet, dat geheel met Chineesche schilderingen bekleed was, vond men kunstig gemaakte, voorwerpen met barnsteen ingelegd, en in de vier hoeken „boefetten" met goud afgezet, in een ander stond een tafel met een gezelschap bede laars „zeer konstig van yvoor gemaakt". Wellicht zijn dit de figuurtjes van hout en ivoor, die thans in het koninklijk kabinet van zeldzaamheden berusten. Voorwerpen van kunst waren in menigte in het paleis voorhanden, zoowel schilderijen als beeldhou werken. Van de portretten zijn de meeste nog aanwezig, doch de omgeving er van is uiterst eenvoudig en smakeloos. Slechts een enkele zaal geeft nog heden van de vroegere pracht een denkbeeld, het is 's Vorsten eet zaal, waar het plafond, de marmeren schoorsteen en de deftige decoratie der wanden vrij goed bewaard zijn gebleven. De wanden zijn er behangen met zeven groote doeken, waarop de levensgroote portretten van leden van liet geslacht van Nassaü-Oranie zijn afge beeld. Te Utrecht heeft men als ijsvermaak uitgedacht jongens beneden de achtien jaar op klompen om het hardst op het ijs te doen loopen. Zij krijgen een bid- derssteek op en moeten een leeg petroleumvat vervoe ren. Een aantal prijzen zijn door de ijsclub voor de jongens uitgeloofd. Te Loenen aan de Vecht, overleed op 30 Ja nuari jl. weder een oud-strijder van Waterloo, Her man us van de Koppel, in den ouderdom van bijna 92 jaren. Eenige personen begaven zich Maandag nachi ten 2 uur van Urk te voet naar Kampen, ten einde eenge inkoopen te doen. Op zichzelf is dit niet vreemd, maar wel dat ze op de terugreis levend vee medenamen'. Tegen den middag kwamen weder eenige personen van Urk, die ereneens gedeeltelijk te voet, gedeeltelijk op schaatsen den weg naar Kampen had den afgelegd. Niet enkel in Nederland, ook in het buiten land openbaren zich soms zonderlinge verschijnselen van dierenliefde. Een Londensche dame, die onlangs overleden is, heeft een gedeelte van haar aanzienlijk vermogen aan haar honden en vogels vermaakt. Zij noemt de dieren in haar testament allen bij hun naam, en heeft ieder der honden een jaarlijksche inkomen van f250, en ieder der vogels een van f125 verzekerd. Het regent dierenvrienden die zich wel met de verzorging der beestjes willen belasten. Wie de gelukkige wezen zal is nog niet bekend, maar als vrij zeker mag men aannemen, dat de die ren aan hunne zorg toevertrouwd ongeloofelijk lang zullen leven. De verzoeking althans is voor de,ver plegers zeer zwaar om wanneer de hond of kat of vogel mocht komen te overlijden, overeenkomstig de bedoelingen van de weldadige erflaatster, hun een op- vo'ger te geven. Of de eene hond of kanarie het krijgt of de andere, is toch vrij wel hetzelfde. Te Amsterdam had Zondag in een der achter buurten een treurig huiselijk tooneel plaats. De vader van bedoeld gezin ging zich onophoudelijk aan sterken drank te buiten en liet zijn gezin aan armoeda en gebrek ter prooi. Vandaar twisten tusschen de echte lieden, welke oneenigheden Zondagavond zoo hoog liepen, dat een 19-jarige dochter door schrik en angst zoo werd aangegrepen, dat zij dood ter'aarde viel. Een vreeselijke orkaan, die over de Philippijn- selie eilanden heeft gewoed, deed verscheidene koop vaardijschepen en ook eene Spaansche kanonneerboot verongelukken. De grootste Naaimachine der wereld is door The Singer Manufacturing Company voltooid. Iedereen weet, van welke grootte en zwaarte de gewone huishoudelijke en kleermakersmachines zijn, en het sterke contrast tusschen dezen en eerstgenoemde machine wordt duidelijk, wanneer men zich het ge wicht daarvan, zijnde méér dan 4000 kilo voorstelt, zoodat eene gewone kamervloer de noodige draagkracht en een gewone kamerdeur de npodige breedte daarvoor mist. Morgen wordt de Engelsche Parlementszitting ge opend. Belangrijke discussiën zullen zonder twijfel haar kenmerken. De onedele politiek van het kabinet Beaconsfield een politiek die op allerlei wijzen tracht te halen, wat te halen is, een politiek die Engeland de affaire van de Transvaal en de Kaap heeft op den hals gehaald, en die niet onschuldig wordt gehouden aan de Iersche troebelen, vindt, hoe kan het anders, tegenkanting en weerzin.'De dagen van Engelands tegenwoordig ministerie schijnen geteld. In Frankijk heeft de regeering in zake het hooger onderwijs belangrijke overwinningen in den Senaat behaald Zoowel te Berlijn a's in het buitenland zijn aller lei geruchten in omloop omtrent het Pruisische Mi nisterie. Naar men meende, hadden de Ministers van justitie, eeredienst en financien hun ontslag ingediend. De National Zeitung houdt dit voor louter verzinsels, inzonderheid voor zoover den Minister van justitie betreft, daar er letterlijk niets bekend is, waaruit slechts eenigszins kan worden afgeleid dat hij zijne portefeuiUe zou willen of zou moeten nederleggen. Wat zijn collega voor Eeredienst, v o n Pu 11 kam- mer, betreft, deze volgtblijkbaar een zelfstandige po litiek en heeft nog onlangs gewichtige beschikkingen genomen zonder voorafgaand overleg met Bismarck.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 2