«BRISTILIJWISTORISÏH BLAD. IV. 5o4. Donderdag o Februari. 1Ü80. t. HET ZUfiMËN, Verscky ut eiken Maandag, Woensdag eu Vrijdag avond teu 3 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden franco f 1,50. Enkele nomtners - 0,05. O. Uitgever WIJTMAN, MIDDELBURG. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 16 .1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Middel burg, 4 Februari 1880. Onder den titel „Onhandige Vriendengeeselt de Arnhemsche Courant tot onze vreugde, het reeds door ons besproken rapport van de commissie, benoemd tot voorlichting der regeering in zake de maatregelen omtrent den bouw en de inrichting van scholen. Minutieus, zegt ze, tot in de kleinste details wordt alles beschreven en voorgeschreven, de dikte der spanwmuren (andere muren duldt de commis sie niet) en de soort der steenen, de aard der fun deeringen en de soort van kalk, de breedte dei- trappen eu de hoogte der aan- en optreden, hoe cr gepleisterd en geverwd moet worden, enz. enz. En dit zijn niet details, wier wenschelijkheid besproken wordt dit zon te verdedigen zijn maar vaste rebcls, waarvan de commissie niet dan in de uiter ste noodzakelijkheid afwijking wil dulden. Tot zelfs de schoonmaakster ontgaat de bemoeizucht der com missie niet, die voorschrijft, dat de school minstens tweemaal per week droog en eens in de vier weken vochtig gereinigd moet worden, waarbij zij aan- teekent wie bewondert niet hare wijsheid en voorzienigheiddat dit vochtig reinigen geen plassen met water beteekent en dat,daartoe //geen vuil water mag gebezigd worden.' Bij Koninklijk Besluit zal dan ook krijgt de commissie liaar.. zin den hoofden der scholen worden aangeschre ven vooral nauwkeurig toe te zien, dat de schoon maakster niet plast en geen vuil water ge bruikt. De commissie heeft niet voorgeschreven, welk soort dweilen, sponzen en zeemleerlappen moet gebruikt worden, zij meende hierin de hooiden der scholen ,de noodige vrijheid* tp moeten laten. Als wij er nu maar zeker van kunnen zijn, dat de dweilen niet te nat ol te droog zijn of dat met éen spons niet meer banken worden afgenomen, dan met een goede sehoolreiniging bestaanbaar is. Wij geven daarom in overweging eene gemeentelijke opper- schooninaakster aan te stellen, van eene behoorlijke instructie voor al deze zaken voorzien. Dat de be ruchte scbool-bankenkwestie de commissie zeer aan het harte gaat behoeft schier geen vermelding. Zij geelt hierin zulke bepaalde voorschriften er zijn o. a. niet minder dan zeventien vereischten, waaraan eene goede schoolbank moet voldoen dat da meeste gemeentebesturen een geheel nieuw school-ameuble-, ment zullen moeten aansohaü'en.y De bouw der school-- banken heeft zulke eigenaardige eischen, dat het raadzaam meet worden geacht, daaraan zonder ee- nige belemmering te voldoen.* Dat zal alweder veel geld kosten, maar wij weten hoe de commissie over deze geldkwestie denkt. Als andere proeve der ^nauwkeurige zorg* der lieeren Salverda c. s., teekenen wij nog aan, dat 11a het hoofdstuk Kunstlicht de opmerking volgtde nadeelen van het kunstlicht zijn, dat niet ieder dei- leerlingen dat naar zijne individueele behoefte regelen kan 1 Breng die eïsch aan de school gesteld, waarvan -de lieeren de onuitvoerbaarheid betreuren, in den huiselijken kring over en stel u voor ieder der zes of zeven hnisgenoo'ten met een licht, dat ieder naar zijn individueele behoefte regelen kan, en ge vraagt met de Génestet hoe een scherpziunig man, zoo iets onnoozcls zeggen kan. Worden de voorstellen der commissie aangeno men, dan zullen de kosten der schoolbouw in het vervolg met 50 a 100 pet. en meer waarschijn lijk 100 dan 50 pet. worden verhoogd en dan voldoet men nog niets meer dan aan de strikte ci- sclien van het koninklijae besluit. En deze meerdere kosten dit verlieze men vooral niet uit bet oog, worden hoofdzakelijk veroorzaakt door eisclien, waarvan het nut öf twijfelachtig öf betrekkelijk zeer gering is. Het is niet alleen uit een finantieel oogpunt, dat wij de plannen der lieeren Salverda c. s. bestrijden, maar ook omdat de uitvoering dier plannen onmo gelijk is. Indien die lieeren de art,t. 4 en 87 der wet tot eene doode letter hadden willen maken, zij had den niet beter kunnen handelen. Men bedenke dat de commissie, lettende op de laatste alinea van art. 4, de meeste dier bepalingen ook toepasselijk wil verklaren op de bijzondere scholen en waar men gesteund door eene onuitputtelijke kas de tegen woordige openbare scholen zonder eenige gewetens wroeging naar den grond kan halen daar naar de mach- spreuk der commissie, aan al ,wat uit de openbare kas betaald wordt niets gebrekkigs mag kleven/ gaat het nog niet aan de bijzondere scholen te sluiten, zoo de bijzondere onderwijzers onwillig of onmachtig zijn aan de billijke eischen der commissie te voldoen. Hoe weinig sympathie wij ook voor de politiek-kerkelijke gevoqlens van den lieer Feringa hebben (het is de Amhemsche die spreekt) wij moeten erkennen, dat er in zijne Nota (als bijlage achter het,rapport gevoegd) enkele zeer juiste cn ware opmerkingen voorkomen. Waar bevoegde specialiteiten en hygiënisten van naam met aanmerkelijk lagere eischen dan de lieeren Salverda c. s. tevreden zijn, gaat het niet aan de bijzondere scholen met de billijke eischen der com missie te bezwaren, en wij vragen met dr. Feringa of het den Staat geoorloofd is voorschriften te geven, waarbij als inaxi.mr zoo liooge door zeer desbevoegden betwiste eischen gesteld worden Ter Nenzeu, 3 Februari. Sedert 11. Dinsdag zich drijfijs op deze reede te vertoonen, zoodat de vaart naar de bovenrivier thans is gestremd, doeli van hier naar zee nog voor alle schepen open blijft. Ook het kanaal van hier naar Gent wordt tot heden nog .door stoomsehepen bevaren. Daar ook de stoombooten niet meer naar Antwerpen op kunnen, zijn hier binnen gekomen, om aan den spoor weg te lossen de Nederlandsche stoomboot Amuletde Italiaansche st. Rio-Plata, beide met stukgoederen, de Belgische st. LippeFransche st. LaurinEogel- sche schooner Enterprize, Duitsche st. Schmid- bornmet ruw ijzer en Fugelsche st. Kille- rey, met steenkolen; deze allen waren voor Ant werpen bestemdbenevens de Engclsche stoombooten Londee en John Bladworthbeide met steenkolen, met bestemming voor hier. Te Ilansweert is op de Wester-Schelde bij voort during veel zwaar drijfijs. De spoorboot op Walsoorde voer tot 26 Januari op de vastgestelde urenna dien datum geregeld van daar eens per dag tegen hoog water. Deze overvaart wordt ondeiliouden tot mindere ijsgang het tweemaal varen toelaat. Er kan dus geen sprake zijn van sta kingen van dezen dienst. Met den aanstaanden zomerdienst zullen in de trei nen VlissingenYenlo dienst doen zoogenaamde Pull- man-hotelrijtuigen. De Pullman Palace compagnie zal er drie afstaan aan de Exploitatie-maatschappij om daarmede gedurende zes maanden proeven te nemen. De reizigers, die van zulk een rijtuig wenschen ge bruik te maken, zullen boven den gewonen vrachtprijs iets moeten betalen. Dit bedrag zal echter zeer gering zijn. Daar alles wat strekken kan om bet gemak dei- reizigers te bevorderen, voordeelig moet werken op bet verkeer, zoo verdient deze maatregel toejuiching en het is te hopen, dat de proeven aanleiding zullen geven om deze rijtuigen voor goed in dienst te houden. De aankoopprijs van zulk een rijtuig is niet geringmen schat dien op pl. m. f 35000. Desniettemin schijnen deze rijtuigen vooral in Amerika, waar ze sedert een tiental jaren dienst doen, wel hunne rente op te brengen, Cmc.) Axel, 30 Januari. Voor de tweede maal in dit winterseisoen werd alhier een openbare bijeenkomst gehouden ter bevordering van het Christelijk onder wijs. Voor een belangstellend gehoor, dat hen met onverdeelde aandacht volgde, spraken de predikanten Westhoff en Goedbloed over de onhoudbaarheid van de vele gronden die de tegenstanders aanvoeren voor het openbaar en tegen het bijzonder onderwijs Ze wezen aan dat het onderwijs onmogelijk werkelijk, neutraal kan zijn, dat Nederland onder de wet van 1857, die met den eisch der neutraliteit optrad, noch. wetenschappelijk noch zedelijk beter is geworden, maar voortdurende teruggang valt op te merken, ook i" z g. maatschappelijke deugen enz. Tot trouw aan hul beginsel, tot offervaardigheid bij het in practijk bren gen daarvan, twekten ze hunne hoorders met warmt» op. {Standaard.) Tot directeur der Zeeuwsche Export-maatschappij is benoemd de heer B. Rodenhuis, thans magazijnmeester bij de Stoomvaart-maatschappij Zeeland te Vlissingen. 118 sollicitanten waren voor deze betrekking opge komen. De verkiezing van een lid van den gemeenteraad te Middelburg (vacature jhr. mr. Schorer,) zal plaats heb ben op 24 Februari a. Gisteren avond trad de heer Baron vnn Doorn van Wesikapelle in de zaal in de Bogardstraat te Middel burg voor eene zoo talrijke schare op, dat de ruime zaal de hoorders onmogelijk bevatten kon. Zooals we steeds van dien spreker gewoon zijn, liet hij ook ditmaal een krachtig, hartelijk en opwekkend woord over vrijwillige en geheele overgave aan den Heer hooren, dat met belangstelling en instemming door de menigte werd gevolgd. t 'i4 Aai'dcuburg, 4 Febr. Bij de gemeenteraadsver kiezing op heden waren uitgebracht 90 stemmen, waarvan 89 geldige. De heer Dierixs verkreeg 35 stemmen, de heer Wil- lems jl 7 stemmen. Tussclien deze twee heeren moet alzoo herstemming plaats hebben. Op 75jarigen leeftijd is in den Haag overleden de minister van staat mr. J. A. Mutsaers, oud-minister van R. K. eeredienst, laatstelijk lid van den raad van state. Dagelijks lezen we uitvoerige opgaven betreffende de algemeene verloting ten behoeve der noodlijdenden van den watersnood. Plaatsgebrek verplicht ons echter tot de mededeeling dat weder in tal van gemeenten subcommissiën zijr.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 1