BUi™ UN!) HANDELSBERICHTEN. tian wie hij gehecht is, weet met hoeveel zorg zij worden verpleegd en behoed voor ongelukken, en hier leeft eene bijna honderdjarige vrouw geheel op zich zelve in een onderaardsch verblijf! En de ziel zou nog leven, als niet misschién een medelijdende buurvrouw haar uit goedhartigheid eens eene lekker warme stoof, een rechte „januari" gegeven had. Arnhem zal wellicht twee vogel- en planten tuinen rijk worden. Behalve het landgoed Hulkeusteiu zijn door den heer Duijvene de Witt en eenige anderen eenige bunders land aangekocht, voor het landgoed Groot Prezikhaaf, gelegen en grenzende aan den Velperweg, waarop zij een concurreerende inrichting willen vestigen. De zuivere opbrengst van de te Rotterdam op 19 Januari gehouden Fancy Fair ten behoeve der algemeene armen bedraagt f 8907.327;- Hetijsnommer van Fiyen Haard, waarvan de op. brengst strekt ten voordeele der noodlijdenden door den watersnood, was reeds den derden dag na de uitgaaf geheel verkocht. Wat voorloopig nog als zoo danig verkrijgbaar is, zijn, blijkens pagineering enz., de nog voorhanden nomraers van het tijdschrift zelf. Inmiddels wordt de nieuwe druk zoo spoedig mogelijk in gereedheid gebracht. Onafzienbare ijsmassa's worden met ieder ebge tij naar de Texelsche kust gevoerd. Prachtig is het schouwspel op die ronddrijvende ijsklompen, terwijl ze nu eens het lichtere ijs vermorzelen, dan weer heu velen vormen, om deze een oogenblik later weer om ver te smijten. Talrijke troepen wilde zwanen en an dere watervogels bewegen zich tusschen al dat ijs, en doen him best, om buiten het bereik van loerende jagers te blijven. Minder aangenaam is het, dat door al dat ijs de gemeenschap met den vasten wal veel vertraging ondervindt, en sedert de laatste dagen, alleen per postvlet kon geschieden. Dat de bemanning van dat huikje wri voor haar taak berekend is, moge darruit blijken, dat zij in December 11. 22 dagen aehtereen over en weer ging, iets wat sinds 1844 's winters niet was gebeurd. De pogingen om het ijs in het Yoornsche kanaal door een monitor te doen breken zijn mislukt. In den loop der vorige week isZr. Ms. monitor Pawner een klein eind in het kanaal gestoomd, doch het ijs bleek zoo dik te zijn dat het vaartuig spoedig zijn pogingen moest opgeven en nu in de voorhaven van het kanaal gemeerd ligt. De nestor onzer schaatsenrijders, ""de welbekende heer M. Buiskool van Beerta, die Zaterdag zijn93sten verjaardag vierde, heeft Vrijdag middag nog een reisje op schaatsen gemaakt van Beerta naar Oude Pekela en terug. De tocht had den krassen ouden man vol strekt niet vermoeid. De afstand van Beerta naar Oude Pekela is langs het kanaal ongeveer 31/: uur. In de Beneden-Loire bij Saumur heeft zieh een enorme ijsbank vastgezet, ter breedte van 7 a 800 meter en 15 a 20 kilometers lengte. Er is niet min der dan 20 millioen kub. meters ijs opgestapeld en daar elke kub. meter 930 kg. weegt, zoo weegt de gezamenlijke massa 19 milliarden kg. Deze ijsbank is gevórmd, doordat bij den ingevallen dooi en een sterken val van de rivier de ondiepten en eilandjes bij de brug van Saiimur de ijsmassa tegenhielden. De weder ingevallen,vorst deed het verdere. Deze ijsmas sa moet een prachtig gezicht opleveren. Zij heeft de vreemdste vormen aangenomen. Er zijn holen waarin een volwassene overeind kan staandoorschijnende blokken van eenige meters lengte, die op de breuk de tinten van smaragd vertoonenverdroogde, blade ren van wilgen en populieren zijn allengs in het ijs doorgezakt en vormen allerlei figurensommige blok ken gelijken sprekend op kamfer, anderen op het zuiverst Carrarisch marmer. Men vriest zeer voor de gevolgen, als de massa losraakt, te meer omdat sinds de vorige week de Loire aan het kruien is. Men is bezig het ijs door dynamiet en buskruit te doen springen. Maar' die arbeid gelijkt op kinderspel. Valt de dooi plotseling sterk in, met wassende rivier, dan vreest men terecht een geweldige overstrooming, waardoor wellicht een geheel nieuwe riviertak zal worden gevormd. Het is dus te hopen, dat er een langzame dooi zal invallen, zonder groote was deze alleen zou groote rampen voorkomen. Paul Devaux, een der ijverigste deelnemers aan België's afscheiding van Nederland, is in bijna 80- jarigen leeftijd overleden. Hij vertegenwoordigde zijn vaderstad Brugge in het nationaal congres van 1S30, nadat hij als schrijver de omwenteling had helpen voorbereiden. Aan de bewer king der grondwet had hij een voornaam deel. Tot 1863 was hij lid der Kamer en zoowel de minister-president Erère Orban, als de leider der oppositie, Malou, brachten hulde aan de talenten en het karakter van den overledene. In Hannover is men sinds eenigen tijd aan het boren naar petroleum.- Men is thans zes honderd voet diep gekomen, en acht het zeker, dat er een bassin ligt, even groot en rijk als dat van Pennsylvania. Vier honderd pond petroleum per dag, vloeit reeds uit de schacht, en daar de olie ontvlambaarder wordt naar mate men dieper boort, gelooft men, dat buitengewone rijke petroleumbronnen onder den grond van Hannover sinds eeuwen verscholen liggen. In Duitschland trekt de proefneming nog weinig aandacht, die gedaan wordt door Hamburger en Bremer firma's, met Amerika in petroleum handel drijvende. Uit Alexandrië wordt bericht, dat het Zw< edsch poolschip Vega het kanaal van Suez is gepasseerd. De in Egypte vertoevende Italianen hebben aan Nor- denskjöld een felicitatie-telegram, gezonden. In de Eerste Kamer van den Rijksdag in Zweden werd den 26 Januari door den voorzitter Warren het voorstel gedaan, om den hoogleeraar Nordenskjöld een levenslange nationale belooning van 4000 kronen 's jaars toe te kennen. Zilvermijnen ia Saxen, welke sedert het tijdstip van den 3Ojaiigenoorlog verlaten waren, zullen naar 't schijnt, weer in exploitatie worden gebrachtalthans daartoe wordt thans kapitaal aangevraagd. De bevolking van den aardbol, die uit 1300 millioen zielen bestaat, wordt geregeerd door 12 kei zers, 25 koningen, 47 prinsen, 17 sultans, 12 khans, zes groothertogen, zes hertogen, eenige potentaten met vreemde titels, 28 presidenten'en verder door de opperhoofden der woeste volksstammen. Men zegt dat de veldmaarschalk Van Moltke, het volgende geantwoord zou hebben op een brief, waarin door een boer het verzoek tot hem wordt ge richt, om van zijn invloed op den keizer gebruik te maken tot vermindering der sterkte van het Duitsche leger„Er zal wel niemand gevonden worden, die niet oprechtelijk zal instemmen met den wensch, om Duitschland te ontheffen van de ontzaglijke militaire lasten welke het, wegens zijn ligging te midden van machtige naburen moet dragen, Noch de vorsten, noch de kabinetten zijn er tegen. Doch een guustige ver andering in den tegenwoordigen toestand kan slechts verwacht worden, wanneer alle volken tot de over tuiging geraken, dat .elke oorlog, zelfs voor den over winnaar, een volksramp is. Ook het gezag zou on machtig zijn om die overtuiging wortel te doen schieten, zij kan slechts uit een godsdienstiger en zedelijker opvoeding der volken ontstaan, en alleen de vrucht zijn der geschiedkundige ontwikkeling van tijden; welke wij niet zullen beleven." Treurig, maar naar waarheid! Het vertrouwen is de hoeksteen van liet maatschap pelijke leven, als ook van het onderling verkeer der volken. Waar dit gemist wordt storten èn maatschap pij èn staten ineen bij den eersten hevigen schok. Denk u eenige personen, die zeggen elkanders vrien den te zijn, en toch ieder een dolk bij zich dragen met de gedachte: Mijne vrienden konden wel eens mijn vijanden worden. Terecht zoudt ge van zulk een vriend schap walgenge zoudt liever strijd begeeren. De politicus noemt dien toestand een gewapenden vrede. Zulk een gewapende vrede heerseht ook thans in Europa. Het vertrouwen wijkt meer en meer. Verre gaande zelfzucht treedt in de plaats. Hoewel wij den zoogenaamden goeden ouden tijd niet in allen deele in bescherming willen nemen, toch kunnen wij niet ontkennen, dat er vroeger meer trouw, meer oprechtheid was. Er was meer een vertrouwbaar samenleven. De banken voor de huizen, waar men des avonds, in den zomer althans, nederzat onder aangenaam gekout en gulle scherts, zijn verdwenen. Eene kleinigheid, zegt gij maar juist aan zulke kleinigheden herkent men het karakter van het volks leven. Nu leeft men meer voor zich zeiven. Statigheid, achterhoudendheid, bespottelijke verheffing van den meer- boven den min-gegoeden burger bemerkt ge maar al te veel. Gelijk het met de goede trouw in de samenleving is gesteld, zoo is het er ook mede tusschen de staten onderling. De regeeringeu der groote mogendheden geven elkander gedurig blijken van welwillendheid. Zij hebben, zeggen zij, slechts vredelievende bedoelingen, en telkens toch versterken zij de strijdkrachten, waar door de belastingen al drukkender en drukkender worden. Een goed leger is voor een land onmisbaar, doch wanneer de finantiëele toestand ongunstig is, gaat men niet zoo spoedig tot versterking over. Slechts in geval men oorlog voorziet, wordt er niet gelet op eene leege schatkist. Niettegenstaande al het geroep van vrede worden er toebéreidselen gemaakt tot den strij(|# Erger dan deze op zich zelf reeds treurige ven V selen, is het kwaad, dat in Rusland in den vort i Nihilisme voortwoekert. Opnieuw is een nihilist 7 drukkerij ontdekt, en zijn eenige verdachlen geva genomen. v De toestand in Afghanistan blijft onveranderd. N onderwerping der Afghanen buiten het onmiddell. bereik van de Engelsche bajonetten is geen sprak Het Britsche zwaard (gelijk de Daily News het dich terlijk uitdrukt) klooft de wateren des verzetsdoel is het zwaard teruggetrokken, dan zijn de wateren weder daar, evenals tevoren. Volgens een telegram uit Kaboel aan de Daily News hebben de te Ghuzni verzamelde Afghaansche hoofden generaal Roberts doen weten dat zij allen besloten zijn te vechten tot het uiterste, tenzij Jacob Khan weder op den troon geplaatst worde. Onder Maho med Jan (wiens doodsbericht niet bevestigd werd) moet te Ghuzni weder eene talrijke strijdmacht zich bijeengetrokken hebben. Een nieuwe aanval zou tegen den 24 Februari verwacht kunnen wordeu. i Prijzen van Effecten. Amsterdam, 31 Jan. 1880. Ncderl. Certific. V/erkelijKe schuld. 27a pet. 65Vs dito dito dito 3 79x/* dito dito dito 4 102 Loten stad Amsterdam 3 108 V» dito dito Rotterdam 3 104 Rusland Obligatïën 1793/LS15 5 963/a Certific. Inscr. 5e serie 1854 5 9 58 Dito dito 6e serie. 1855 5 807« Obligatiën dito 1000 18645 923/4 dito L. 100 18725 86','. dito L. 100 1873 5 87 dito 1877 dito 5 9 917a dito leening 1867—69 5 K 771/» V Loten 1864 5 1463/4 Loten 1866 5 H 144 Aand. Spoor w. Gr. Maatsch. 5 133 Oblig. dito5 92 Aand. Kiew-Best5 dito dito Jelez Orel 5 88 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 4 88 dito dtto Jelez-Griasi. 5 853\ or dito dito Charkow Azow5 r ®^iet dito Baltische spoorweg3 Polen. Aand. Warschau-Bromberg 4 527., *j| Weenen. dito dito 5 78 Oosteni Oblig.raetal.in zilv Jan./Juli 5 62 a dito dito Febr./Aug. 5 61s/8.eE dito dito April/Oct. 5 r 617-J3 dito in papier Mei/Nov. 5 61 ocl Italië. Oblig. Z. Ital. spoorweg 3 M ^3/8sh Spanje. Obligation Buitenl 1 163/« e- dito Binnenlandsche 1 t 1578^ Portugal. Obligatiën 3 r 527s ->■ Turkije. Inschrijving Alg. schuld 1865 5 103/£ia. Obligatiën 1869 6 1074 Egypte, dito 1876 6 567,, dito 1876 5 510 Amerik. Obl. Vereenigde Staten 1871 5 H ÏOI9/,^ dito dito dito 1876. 472 f*'1 Brazilië Oblig. 1865 5 967< dito 1875 5 927a' 1 fvj Prijzen van coupons. u Amsterdam, 31 Jan. Metall f 21,277a; dito zilve°to f21,30; Div. Eng. per g 11,70; Eng. Portugal per f 11,95; Spaansche piasters i 47.40; AmerikaanschÖ^ dollarsin goud f2.457a. li Amsterdam, 30 Jan. Metall. 1 21,25 dito zilvü f 21,277s J Div. Eng. per f 11,70; Eng. Russen permsc f 11,95; Eng. Portugal per S f 11,9772» Frans f42e m Belg. f 47,40; Pruis l 58,80 Hamb. Russen fJen, 1 sen in Z. R. f 1,23; Poolsche per fl. Poolsche Z. R. f Spaansche piasters 47,40; Spaa b ip Binnenlandsche f 2,307a; Araerikaan9che dollars fhilh papier f 2.457a- t ei .leeling >'riën zijp

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 3