lerft, ^chaol en ieirditrjj. GEMENGDE BERICHTEN. spreker trad op Jhr. J. L. de Jonge over „Op- inS"- Na in korte woorden gezegd te hebben, watop- is, gaf Spr. het groote en kenmerkende on- ijk derscheid aan tusschen opvoeden en opkweeken, en Ook betreurde het, dat zoovele ouders uit liefdeloosheid of onverstand hunne kinderen opkweeken in plaats van 2e op te voeden. Yervolgens behandelde Spr. de noodzakelijkheid der p opvoedingwat er van een kind worden zou, als men s het zoo maar in het wild liet opgroeien. Daarna stelde Spr. de vraag „Hoe moet men op- Voeden Tegenwoordig wordt zooveel gedaan, om het ver stand te ontwikkelen, en het hart wordt bijna of ge heel vergeten. De opvoeder moet beide in het oog houden. Bij de verdere ontwikkeling van dit punt toonde Spr. de noodzakelijkheid aan eener Christelijke Op voeding. Ten slotte de hoofdgebreken der kinderenstijf hoofdigheid, jaloerschheid, geveinsdheid en andere, en hoe men in vele gevallen kan te werk gaan, om die te bestrijden. Yele voorbeelden, niet uit de fantasie, maar uit de Werkelijkheid gegrepen, haalde Spr, aan, om het ge sprokene te staven. Yan meer dan eene zijde werden we gewezen op eene vergadering, de vorige week te Middelburg in 't belang der afschaffing van sterken drankgehouden. Verhinderd die vergadering bij te wonen, geven we Haar aanleiding van een ingezonden stuk, voorkomende in de Middelburgsche Courant van zaterdag, in 't be lang der zaak, daarvan, ten behoeve onzer lezers, nog gaarne een bel nopt verslag. De voorzitter der afdeeling Middelburgde heer Roozemeijer, wees in die bijeenkomst de bezwaren aan, die voornamelijk onder sprekers geestverwanten, de orthodoxen, tegen de toetreding tot de vereeniging worden geopperd. Wil de Vereeniging zieli in plaats van het Evange lie stellen P Zondaren bekeeren Immers neen, de Ver eeniging is en blijft eene zuiver maatschappelijke. Haar roeping is het alleen het algemeen belang te bevor deren, door die zee van ellende te doen kennen, die het gevolg is van drankgebruik. Zij heeft niet de pre tentie uit te gaan om zondaars te bekeeren,maar zij wenscht de taak te vervullen van een Johannes den Dooper, die voorafging om den akker te bereiden. Hoe.zal het zaad des Evangelies opwassen in den akker van het men- schenhart, als het. hoofd is beneveld, of als voortdu rend plaatsen worden bezocht, waar het zaad des Evan gelies wordt verstikt. Geeft de Christen zijne vrijheid niet prijs door af schaffer te worden Maar is het dan niet de hoogste openbaring der ware vrijheid, als de christen vrijwil lig, doorliefde gedwongen, een- deel van zijne vrijheid Opóffert Verklaarde Paulus niet, liever nooit vleesch te eten, dan zijn broeder tot zonde te verleiden De drank verleidt tot zonde, en daarom moet liefde tot den naaste ons dringen eenige vrijheid vrijwillig prijs de geven. De ware afschaffer laat het gebruik van sterken drank niet na, omdat hij tot de vereeniging is toegetreden, zijne toetreding is gevolg van de over tuiging dat drankmisbruik schadelijk is voor hem zelf en voor de maatschappij. In vereeniging met anderen zoekt hij de beste middelen om ook anderen te winneu. Maar alle schepsel Gods is goed, en is niet ver werpelijk, met dankzegging genomen zijnde, zoo leert toch de Bijbel. Zeker, maar is sterke drank een schep sel Gods Hoevele miliioenen aan voedzaam koren worden jaarlijks weggeworpen, of erger nog, omgezet in jammer en ellende? En welk eene is de dankzeg ging van den drankverbruiker Dit duidelijk en he'der woord, vol waarheid en nst, vinde een geope ld oor in onzen kring den heeft doen vallen, heeft zich aan het Nedirlandsch gezag onderworpen. Voorname hoofden, die vroeger het Nedevlandsch gezag reeds erkenden, brengen visites te Kotta-Radja. Het is in Atjeh alles couleur de rose. De Staten van Noord-Brabant zullen in buiten gewone vergadering bijeenkomen, ter bespreking van waterstaats - belangen, in verband met de plannen van den minister. In die vergadering zullen ook behandeld worden eene voordracht tot op richting van een tijdelijk waterschap over al de gronden, die geacht moeten worden, belang te hebben bij de werken, die zullen ondernomen worden tot verbetering van den waterstaatstoestand, ten einde langs dien weg door het heffen van omslagen van de betrokken grondeigenaren, eene bijdrage te verkrijgen in de kosten dier werken. Thans is verschenen het Landbouw-verslag over 1877. Aan den samensteller is daarvan geen verwijt te maken als directeur van de rijkslandbouwschool wor den er te vele bezigheden van hem vereischt, om dezen omvangrijken en lastigen arbeid binnen koyter tijdsbe stek te voltooien. Het verslag evenwel is er nu. In 1881 zullen wij misschien dat over 1878 bekomen enz. De vraag rijst echter, wie na den samensteller, de zetters en den corrector, dit verslag van den toestand van den. land bouw drie jaren geleden nog lezen zal. De aandeelhouders der Indische gasmaatschappij te Bot terdam hebben benoemd tot commissarissen de heeren Joost var) Vollenhoven, J. van der Hoop Jz., A. Mulders, mr. J. G. de Bruijn en C. A. E. van Lede. De vier eerstgenoemden waren aftredende commissarissende laatste werd benoemd ter vervanging van den heer R. Mees. Zelfmoord nu al bij kinderen van elf jaar. En dat in hoogst beschaafde kringen bij kinde ren van een leeraar onzer hoogere burgerscholenis het niet ontzettend Toch leest men in de nieuwsbladen Uit een stad in het midden van ons land vernemen wij de volgende treurige en vreeselijke gebeurtenis Het elfjarig eenig zoontje en eenig kind van een leeraar der hoogere burgerschool heeft zich door ophanging van het leven beroofd. De aanleiding daar toe, indien men het aanleiding noemen wil, was de volgende Den vorigen dag was het ventje door het ijs gezakt, wat voor den volgenden dag een bepaald verbod zijner ouders om te gaan schaatsenrijden ten gevolge had. Pa zou, zoodra hij te huis kwam, met het knaapje gaan wandelen, 't Kind loopt driftig naar de keuken, stopt de schaatsen in het fornuis en hangt zich op de meiden-kamer aan de riemen op. De laag der zonde daalt al dieper in de wateren des maatschappelijken levens. Zóó de vaderen, zóó de kinderen. {Standaard.) Beroepen tot predikant bij de Ned. Ilerv. gemeente te Grijpskerke, ds. D. J. van Veen te Eist. Beroepen tot predikant bij de Chr. Geref. ge meente te Noordwijk aan Zee, ds. M. Keulemans, te Middelburg. Het Kerkelijk Weekblad deelt mede Den 28sten dezer aanvaardde Br. van Toorenen- bergen zijn professoraat aan de Stads-Universiteit. Een talrijk en zéér aanzienlijk publiek gaf, reeds door zijne tegenwoordigheid, groote belangstelling te kennen wij zagen er o. a. prof. Beets en prof. Doedes, Dr. Kuyper, Dr. Rutgers, twee oudburgemeesters, benevens den tegenwoordigen burgemeester van Amsterdam, terwijl prof. van Oosterzee enkel tengevolge van on gesteldheid afwezig wasde Amsterdamsche pre dikanten waren bijna allen present. Wij gelooven te mogen zeggen, dat prof. van Toorenenbergen een hoogst-gunstigen indruk gemaakt heeft. Zijne rede, over „het wetenschappelijk karakter van dc historie des Christendoms, uitmuntende door echt-wetenschap^ peiijken zin, en niet minder door den geest des ge- loofs, dat hij met moed en beslistheid beleed, en zeer voortreffelijk door helderheid van gedachtengang en karakteristieke zeggingskracht, maakte een zeld- zaam-diepen indruk. Bijzonder aangenaam was het ons, dat hij ook aan het anditorium mededeelde wat hem 't meest be wogen had om zijne bediening neer te leggen en zijn onvergetelijk Rotterdam te verlaten, 't Was nam. de begeerte om mede te werken aan het welslagen van het Amsterdamsche plan, het plan ora door de aan stelling van kerkelijke hoogleeraren alhier, de faculteit volledig te maken. Het provinciaal kerkbestuur van Gelderland heeft in zijne buitengewone vergadering] van Donder dag in de Dordtsche aannemings-kwestie eene eindbe slissing genomen, waarvan geen nader appel is. Na kennis genomen te hebben van de mislukte poging- der commissie, die, overeenkomstig art. 4 van het reglement voor kerkelijk opzicht, gepoogd heeft, de verkeerdheid, die het provinciaal kerkbestuur had aan genomen in het gedrag der onderlingen, door raadge ving, terechtwijzing, waarschuwing en bestraffing in den geest der broederlijke liefde uit den weg te rui men, heeft het wederom met eene stem meerderheid, over de 16 onderlingen uitgesproken bij gemotiveerd vonnis schorsing in de waarneming van het ouder lingschap totdat zij terugkomen van hunne weigering, om predikanten bij de aanneming van lidmaten bij te staan, die zich plaatsen op het standpunt der Sy node en het nieuwe artikel 38 Godsdienstonderwijs aanvaarden. De minderheid in het provinciaal kerkbe stuur heeft verklaard de minute van het vonnis niet te kunnen onderteekenen. {TJtr. Bagbl.) Benoemd tot Hoofdonderwijzer aan de Chr. school te Dordrecht, (uit een 90 tal sollicitanten) de heer Van Buren te Steenwijk. De zendings-commissie der Chr. Ger. Kerk heeft Soerabaya aangewezen als station voor den D. V. aan staanden zomer naar Indië te vertrekken zendeling- leeraar. y Men weet dat de zendeling-leeraar Haan sinds eeni- gen tijd te Batavia arbeidt. Het doel der Zendings-commissie is van uit hare stations in de hoofdplaatsen van Java, het binnenland, zoo mogelijk, door inlanders te bereiken. De heer baron Collot d'Escurv, lid der provin- vincale Staten van Zeeland, en rentmeester van het kroondomein, heeft zijn ontslag gevraagd als burge meester ven Hontenisse. Deze laatste betrekking schijnt met het rentmeester schap, vooral door den schralen oogst, moeielijk ver- eenigbaar. Dinsdag jl. had te Camperland een droevig ongeluk plaats. Een arbeider, een braaf huisvader met drie zeer jonge kinderen, had het ongeluk door het uitglijden van een laddertje, bij het opkomen ran een zolder, te vallen en wel met het hoofd op den rand van een daar onderstaand meubelstuk, welke val onmiddelijk den dood len gevolge had. Vermoe delijk is door den val een slagaderbreuk ontstaan, die de oorzaak van dit droevig ongeluk heeft doen plaats hebben. De arme weduwe met hare kinderen verliezen'alles. God geve haar uitkomst{Z.) De spoorbootdienst HansiceertWalsoorde is op nieuw door het ijs gestaakt. Prinses Hendrik der Nederlanden is vrijdag, via Vlissingen, te Londen aangekomen. Twaalf beschilderde tegeltjes werden op eene verkooping te Iloedekenskerke toegewezen voor f 22,50. De vroegere eigenaar had ze gekocht voor f2,50. Op den dag na de verkooping brachten^ zij f \1 22,50, en nu wil de gelukkige kooper ze voor geen f 1000 ge ven, want hij meent in 't bezit te zijn van echte stukjes van Jan Steen. De geleerden zullen moeten uitmaken of het waar is. Er zijn in de maatschappij toestanden, waarvan de groote menigte zich geen voorstelling maakt. Zoo leest men nu in de Amsterdamsche bladen, dat eene oude vrouw in een kelder verbrand is door .het vlam vatten van haar stoof. Dit echter is niet het meest treffende in dit voorval, maar dat het ongelukkige slachtoffer zes en negentig jaar oud was en alleen in een kelder woonde. Wie bedaagde bloedverwanten heeft I der Atjehsche hoofden (zijn naam is uit te noch te onthouden,) die vele Europeesche hoof- Brcskens, 2 Eebruari. Het zal tot groot gerief voor velen strekken dat het telegraafkantoor van heden af's voormiddags van 8 tot 11 Va uren en 's namid dags van li/j tot 6 uren zal geopend zijn.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 2