ilKilËXiiPK BKKiüHTKN. BUITEiNL AN 0 de markt brengen der producten en zal onmiddellijk het geld daarvoor, volgens den verkregen marktprijs, overmaken. Een directeur te Middelburg zal voor de ontvangst, de verpakking, de verzending der artikelen, alsmede voor de administratie en de verrekening zorg dragen. De zetel der vennootschap is Middelburg. Haar kapitaal bedraagt f 50.000, in aandeelen waar van het bedrag eerst op f 500, doch later op f 100 bepaald werd, waarvan 25 pet. dadelijk te storten en de overige 75 pet. bij voorkomende behoefte. Het bestuur berust bij een directeur, voor welke betrekking aspiranten zijn opgeroepen, en uit 5 commissarissen, als hoedanig voor de eerste maal benoemd zijn de h'eeren J. P. I. Buteux, W. H. de Bruijn van Melis en Mariekerke, J. M. Kakebeeke, E. G. Sprenger cn A. M. Tak. De heer Buteux eindigde zijne toespraak mèc eene opwekking aan allen om door hunne inschrijving deze onderneming te steunen en ook door deel te nemen aan de gedachten wisseling, voor welke hij de gelegen heid openstelde, van hun belangstelling blijk te geven. Door verschillende sprekers werd, tengevolge dezer uitnoodiging, gewezen op de wenschelijkheid om zoo veel belang-hebbenden als eenigszins mogelijk was m de zaak te trekken en op de daaruit voortvloeiende noodzakelijkheid om de aandeelen voor ieder verkrijg baar, en dus klein, te maken. De lieer Buteux ant woordde hierop dat men van het aanvankelijk gekoes terde denkbeeld om het bedrag der aandeelen op f 100 te stellen, teruggekomen was, dewijl men zich in dat geval minder verzekerd achtte dat het kapitaal dadelijk volteekend zou worden. In beginsel bestond er echter geen bezwaar tegen en er werd dan ook besloten aan het van verschillende zijden te kennen gegeven verlangeu in dit opzicht te voldoen. Nadat nog op eenige andere punten de aandacht der commissarissen gevestigd was en omtrent een en ander inlichtingen gegeven waren, werd de gelegenheid opengesteld tot het teekenen op de aandeelen-lijst. Van deze gelegenheid werd gebruik gemaakt, niet alleen door grondbezitters en landbouwers, maar ook door verschillende, tot anderen maatschappelijken werk kring behoorende personen. Voor 311 van de 500 aandee'en. a f 100 is op dit oogenblik ingeschreven. De onderneming mag alzoo als gevestigd beschouwd worden en terwijl wij de oprichters met dezen aanvan kelijk goeden uitslag van hun poging geluk mogen wenschen, kunnen wij niet nalaten de hoop uit te spreken dat die ook op den duur moge blijken voor Zeelands land- en tuinbouw, waarmede de algemeene welvaart van ons gewest zoo nauw verbonden is, de zegenrijkste vruchten te dragen. Een ster van hope is weder opgegaan voor de be woners onzer zoo geïsoleerde eilanden SchouwenDui velend. Moge een der vele plannen eens levensvatbaar blijken. Thans is door J. de Meulmeester, bouwkundige te Delfshoven, D. Puls, grondeigenaar te Scheveningen, en W. A. Beeke, bouwkundige te Rotterdam, aan den Minister van waterstaat, handel en nijverheid con cessie aangevraagd tot het leggen en in exploitatie brengen van een stoomtramweg van Brouwershaven over Bommenede, Noordgbuwe, Schuddebeurs, Zierik- zee, Capelle, Nieuwerkerk, Oosterland, Bruinisse, Zijpe, St. Philipsland over het Slaak langs Nieuwvosmeer, Steenbergen, Kruisland en Oud-Gastel tot Rosendaal, langs de bestaande provinciale en particuliere wegen, met stoombootverbinding tusschen Zijpe en St. Phi lipsland. Het Wageningsck IVeekMad maakte onlangs do juiste opmerking dat het Volkspetitionnement tegen misbruik van sterken drank jammerlijk fiasco maakt. Een volks petitionnement waar zoo over gepraat wordt, waar de een uit dit en een ander uit dat oogpunt tegen is kan geen Volkspetitionnement meer heeten. Bovendien blijkt het duidelijk dat 't Nut liet organiseerend talent voor zoodanige volksbeweging mist. Op zich zelf is hiermee niets kwaads tegen het voorgenomen petitionnement gezegd, ergerlijker en doodender is echter eene mededeeling die- we heden in de N. R. C. vinden. Daar wordt uit 's Ileerarendskerlce gemeld, dat een wedstrijd op het ijs voor schooljongens is georgani seerd, dat op het terrein sterke drank te koop was, ondanks het petitionnement pas door velen in die gemeente was geteekend eindelijk deelt de schrij ver mede getuige geweest te zijn van het feit, dat Iemand geen uur na onderteekening van het petiti onnement drie brardewijntjes gebruikte. De Staats-courant bevat een kon. besluit, tot verzekering der geleidelijke uitvoering van de voor schriften, vervat in de artikelen 24 en 26 der wet op het lager onderwijs van 17 Augustus 1878 (Stil. no. 127.) De artikelen van dit besluit luiden als volgt Art. '1. Gedeputeerde Staten zorgen, dat de noo- dige maatregelen worden genomen om aan de open bare lagere scholen in hunne provincie het aantal onderwijzers, overal waai* het minder bedraagt, gelei delijk in evenredigheid te brengen met het aantal schoolgaande kinderen naar den maatstaf, bepaald in de twee eerste zinsneden van art. 24 der wet varf 17 Augustus 1878 (Stijl. no. 127.) Hierbij wordt in acht genomen, dat op 1 Januari 1884 aan scholen, die niet meer dan zeventig leer lingen tellen, ten minste het volle getal, en aan alle andere scholen op datzelfde tijdstip ten minste de grootste helft, en op 1 Januari 1886 ten minste het volle getal der bij de genoemde wetsbepalingen ge vorderde onderwijzers in dienst behoort te zijn gesteld. Art. 2. Wanneer het aantal onderwijzers, aan de school verbondeu, meer dan acht bedraagt, moeten na 1 Januari 1884 ten minste twee hunner den leeftijd van drie en twintig jaren volbracht hebben en den rang van hoofdonderwijzer bezitten. Bedraagt hun aantal niet meer dan acht, dan be hoeft tot 1 Januari 1886 slechts een der aan de school verbonden onderwijzers aan die vereisehte te voldoen. Artikel 3. De jaarwedde, aan het hoofd eener open bare school van gemeentewege toegelegd, bedraagt nooit minder dan wat door hem op het tijdstip, dat dit besluit in werkring treedt, werd genoten aan jaarwedde en wisselende inkomsten, berekend op.den_voet van art. 86 der wet van 17 Augustus 1871 (Staatsblad ho. 127) gezamenlijk. Is dit bedrag lager dan het ingevolge art. 26 van genoemde wet verplichte minimum, zoo is de gemeente tot verhooging van dit bedrag gehouden en wel over 1881 tot ten minste zeventig ten honderd, over 1882 tot ten minste tachtig ten honderd, over 1883 tot ten minste negentig ten honderd van het verschil tus schen gemeld bedrag en het minimum. Over 1884 wordt tefi minste het fninimum toegekend. Art. 4. Dit besluit treedt in werking op het tijd stip, voor het in werking treden der wet van 17 Augustus' 1878 (Stbl. no. 127) door ons vast te stelleri.. We hebben dus hier een tweeden stap van het ministerie van Lijnden-Six tot invoering der wet van Kappeyne. Het voornemen bestaat, de Tweede Kamer tot her vatting van hare werkzaamheden op te roepen tegen 17 Februari aanstaande. (N. R. C.) Dén heer Pické, aftredend schoolopziener in het le district van Zeeland, zal door de onderwijzers een aandenken worden vereerd. De (oude) Rotterdamsche Courant bevatte dezer dagen hét telegrafisch bericht, dat te Middelburg het stadhuis in brand stond en waarschijnlijk geheel ver loren zou zijn. In een yolgend nommer moest het blad echter bekennen, dat dit bericht geheel onwaar was en waarschijnlijk van een grappenmaker afkom stig was. Het J-roostte zich daarom met de opmerking dat het niet alleen 't slachtoffer van die mystificatie was geweest, daar ook de Nieuwe Rotterdamsche Cou rantvolgens een exemplaar, dat zich in 't bezit der redactie bevond, tot dupe daarvan gemaakt was. Ook die troost wordt de Rott. Ct. echter ontno men hare onbarmhartige collega deelde gisteren mede dat zij zelve haar die kool heeft gestoofd, tot straf voor. de lettérdieverij, die sedert jaar en dag door de Rott. Ct. wordt gepleegd, door overname op den eigen avond van de meest belangrijke berichten der N. Rott. Ct., in een vorm, die' den schijn moest geven, als waren 't eigen berichten. l W. de L., die verleden week voor het gerechts hof te Amsterdam terecht stond, wegens het toebren gen van een stoot met een parapluie, welke in het oog van een marine-matroos terecht kwam, en diens dood tengevolge h< d, werd Woensdag te dier zake veroordeeld wegens moedwilligen doodslag tot een cellulaire gevangénis van 18 maanden. De Rechtbank te 's-Bosch heeft bekrachtigd de voorloopige aanhouding van Laurens Pruijssen, Adri- anus Van Beest en Jan Pellikaan, als verdaebt van den te Sleeuwijk gepleegden moord en diefstal. Uit goede bron verneemt de Standaard, dat de sergeant der artillerie, die den 2den dezer, bij het losgaan der rivier de Waal te Tiel, door nalatigheid de vereisehte seinschoten niet heeft kunnen lossen, door den Minister van oorlog is gestraft met degra datie en terugzetting tot kanonnier 2e klasse. Drie van de bij die gelegenheid onder zijne bevelen gestaan hebbende kanonniers zijn insgelijks gestraft met 8 dagen cachot. Een der manschappen, die niet beschonken was geweest, heeft natuurlijk ook geen straf bekomen. Te 's-Gravesande is in den ouderdom van 84 jaren overleden de heer W. G. E. Steinmeiz, die in 1815 deelnam aan den slag bij Waterloo. Aan elk der telegraafbestellers in Den Haag is een gratificatie van tien gulden geschonken als beloo ning voor buitengewone werkzaamheden, door de riviercorrespondentie veroorzaakt. Twee personen hebben gisteren den weg van Urk naar Kampen over de Zuiderzee de een op schaat sen, de ander te voet achter een slede afgelegd. Op hun terugreis hebben zij een voorraad levensmid- delen naar het eiland meegenomen. Bij het tram wegvervoer ie Rotterdam is sprake van de invoering der zoogenaamde correspondentie- kaartjes, zooals die in het buitenland reeds sinds jaren in; gebruik zijn. Men kan dan van een tweede trarn- weglijn gebruik maken, zonder dat men op nieuw be hoeft te betalen. Iu de Eriesche gemeente Ooststellingvverf, die een oppervlakte heeft van 22,500 bunders, is nog 3,888 bunders woeste grond. Het aanhangige plan tot kana- lisalie van de rivier de Tjonger is vuor die gemeente een levenskwestie, want het ontbreekt er tot di sver geheel aan gemeenschapswegen, om de uitges rekte heidevelden productief te maken. - Prinses Hendrik vertrekt deze week naar Én- geland, om eenigen tijd bij hare zuster, de hertogin van Connaught te vertoeven. Te Zaagwesteinde wcont een man W. L. v. V., die in zijn vak een specialiteit is. Eu lang geen aller- mans vak is het, waarin hij zoo'n bolleboos was, want de man is duivelbanner. Dezer dagen kwam ook een eenvoudige schipper 's raans raad vragen De kwaal wordt beschreven, de duivelbanner vraagt het een en ander, spreekt zijn too verformulier uit en reikt daarna den patiënt zijn geneesmiddel, zeggende „5t zal wel baten." „Wat kost liet?" vraagt de schipper. „Veertien stuivers," is 't antwoord. „Ja", zegt de schipper „dan zal 't baten," en met een slaat hij zijn schippersbuis open, en daar blinkt de kleeding van den politie-agent. De duivelbanner keek leelijk op zijn neus, toen hij hoorde, dat van het feit proces verbaal opgemaakt zou worden en hij zeker eerstdaags hooren zal, dat de functie van duivelverbanner bij de wet niet zoo gunstig aangeschreven staat als bij de onkundige menigte. Het blijkt thans, dat het feest in het Parijsche Hippodrome voor de slachtoffers van den watersnood in Spanje heeft opgebracht 300.000 frank. Doch nage noeg de helft hiervan is verslonden door de onkosten. De weldadigbeidsloterij heeft zuiver ongebracht'900,000 fr. (Men weet, dat de helft der opbrengst ten'bate kwam van de behoeftigen te Parijs in die dagen van strenge koude.) Van Paris-Murcie zijn ruim 45OOR exemplaren, verkocht. Nog dagelijks' worden echter hiervan exemplaren aan den man gebracht. In de Berlijnsche diergaarde zijn ithans drie jonge koningstijgers te zien, die door een dog worden gezoogd. Aardig is het, hoe de jonge dieren met tand en klauw elkander de beste plaats bij het zoogen be twisten. Aangezien echter de klauwen ook voor den dog hinderlijk zijn, worden hun iedere week door een der oppassers de nagels geknipt. Wat de dog betreft, deze heeft zooveel liefde voor haar aangenomen kin deren, dat ze een stuk vleescb, zoodia het haar wordt toegeworpen, oppakt en naar de jonge tijgers brengt. Welke middelen de Engelsobe partijen aanwen den, om hunnen candidaten bij de aanstaande verkie zingen de overwinning-'te verzekeren, wordt 0. a. te Edinburg duidelijk, waar ten behoeve van den con servatieven tegencandidaat van Gladstone voor liet- district Midlothian, lord Dalkeith, kiezers worden gemaakt, en door den liberalen lord Roseberv in al lerijl woningen voor arbeiders worden gebouwd, om daarin personen op te nemen, die voor hunne stem zoo goed als gratis kunnen wonen. De ex-Khedive van Egypte moet het plan heb ben na de carnavalsfeesten eenige dagen te Rome door te brengen en dan naar Parijs te gaan. Ierland en Duitschland trekken deze week de alge meene aandacht. Ierland oproerige elementen, jFenians en Home- Rulers maken het groene Erin tot een land dat met niet veel beter oog wordt aangezien, dan het, door de uitspattingen van het Nihilisme, beklagenswaardige Rusland. Toch verdiént het nog iets anders. Die arme, aardappelen telende Ieren leven onder wetten die ons begrip te boven gaan. Zij zijn met schier onverbrekelijke financieële banden aan de schatrijke Engelsche Lords gebonden, die, evenmin als elders, steeds op humane wijze met hen omgaan. Hoe daarin verandering te brengen? Ziedaar een vraagstuk ten volle de belangstelling van een eminent staathuishoudkundige als John Bright waardig. Hij, Engelands welsprékende, liberale staats man, sprak we merkten liet vroeger reeds op daarover op uitvoerige wijze. Het is een onderwerp de studie van alle belangstellenden in het Vereenigd Koningrijk waardig. Oplossing van de thans bestaande toestand, dat is duidelijk, moet er komen, en zal er komen, des noods door revolutie. Duitschbnd. In vollen vredestijd, zonder dat er een directe oorzaak voor is, komt de regeering met eeQ f voorstel voor den dag om de toch reeds meer dauéi viermaal honderdduizend man sterke legermacht mf een 25000 man te versterken. Dat'voorstel is natuur^j^, met redenen omkleed. De Rijksdag heelt z-.'

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 3