lerii, triton! en bending. GEMENGDE BERICHTEN. ■y Onze Zeeuwsche binnenkanalen zijn mede voor de TjjO)*talvaart gesloten. De Westerschelde bij Hansweert was vol zwaar Bij d drijfijs, de spoorboot vaarde gisteren echter nog geregeld m et op Walsoorden. In het kanaal van Zuid-Beveland do overwinteren nagenoeg 100 binnenvaartuigen en het n Fransche fregatschip Noumea met rijst voor Zwijndrecht. De stand van het water te 's-Hertogenbosch, n" was j gisteren ochtend 3.24 meter boven A. P., eu Voortdurend val. Op de Maas te St. Andries blank j7 water, te Crevecoeur zeer weinig drijfijs, tusschen Hedel en Nederhemert l/3 drijfijs. De scheepvaart van daar op Gorinchem, Dordrecht en Rotterdam en op Nijmegen en Arnhem was weder gestremd. Men vermoedt dat te Vreeswijk, de rivier ergens beneden vastzit. Het water is sedert gisteren 30 cM. 0 gewassen, en staat dus 2.15 M. -f- A. P. De rivier is bijna geheel overdekt met jong drijfijs. Aan de voortzetting der aanvankelijk gunstig geslaagde pogingen om het ijs in de Kil op te ruimen heeft dé Maandag opnieuw ingevallen strenge vorst een spaak in het wiel gestoken. Het ijs in de rivier te Dordrecht heeft zich vast aan elkander gehecht, zoodat het gansche vaarwater weder één ijsveld is, op éen open vak na van de Merwekade naar de Noord, en de rivierstoombooten dus den dienst weder hebben moeten staken. Aan de veeren wordt hét ijs ïnet de schietschouwen gepasseerd, hoezeer deze er t Hu en dan doorzakken. Sommige waaghalzen hebben 1 reeds met goed gevolg de. rivier van de Vuilpoort af naar Zwijndrecht te voet gepasseerd. De 58 bruggen voor Indische Staats spoorwegen (aanbesteding Koloniën 5 Januari 1880) zijn na veel protesten van de zijde der Nederiandsche industrieelen, gegund aan den laagsten inschrijver, de Société des travaux Dyle et Bacatan te Parijs. Garibaldi was tot voor eenige jaren beroemd. Na dat zijn naam als vrijheidsheld gevestigd was, hield hij dien staande door wijd en zijd brieven van sym pathie en dankbetuiging te zenden. In ons land is het een zekere mr. van Angelbeek die verzoekt en requesteert zonder einde. Genoemde heer van Angelbeek noemt zich raadsheer in het hoog gerechtshof, tevens lid van het hoogmilitair gerechts hof, en meent aanspraak te kunnen maken op een In disch pensioen, dat hem echter door de regeering wordt geweigerd. Ook de rechterlijke macht heeft ten zijnen nadeele beslist. Nu heeft hij een nieuwe circularire rondgezonden, waarbij hij aan allen, aan wie hij geld schuldig is, bekend maakt dat hij de ministers van Justitie, Bui- tenlandsche zaken en koloniën, benevens de leden van het kanton gerecht, de airondissemeis-rechtbank te 'sllage, en van den Hoogen Raad der Nederlanden heeft gesommeerd binnen 2 X 24 uren ontslag uit 's lands dienst te vragen. Daarna komen de grieven nog eens heel breedvoerig, en eindelijk den eiseh dat de Justitie de vervolging tegen Pincoffs en Kerdijk zal staken, omdat rechterlijke ambtenaren zelve mis drijf hebben gepleegd jegens den schrijver dezer cir culaire. De meeste schuldeischers zullen liever hun geld hebben gehad, als dezen onzin. In eene op 26 Januari te Leeuwarden, gehouden ver gadering van het Nutsdeparteinent is aangenomen het volgende voorstel van dr. Vitus Bruinsma voor de algemeene vergadering De algemeene vergadering stelt een som van hoogstens f 4000 beschikbaar tot het uitgeven vanwege de maatschappij, van een werkje over de kwakzalverij met geneesmiddelen, in den trant van het in 1878 bij den uitgever H. van Bel- kum Kz. te Leeuwarden verschenen, onder bepaling: a. dat het werkje minstens 12 vel druks zal bevatten van ongeveer 2000 letters per bladzijde, 1. dat het in 1 minstens 20.000 'exemplaren zal worden uitgegeven, J.J c. dat de wijze van verspreiding aan het hoofdbestuur lai zal worden overgelaten; cl. dat aan het bestuur van '0Zi het departement worde opgedragen met de andere Hee departementen in onderhandeling te treden over het 'nemwetal exemplaren van genoemd werkje, hetwelk zij fcsing&én den prijs van 20 cent per exemplaar van de lalté.tschappij wenschen te ontvangen. Onder de vele stichtingen der Christelijke liefde in ons Vaderland in de laatste jaren tot stand gekomen, behoort ook de weinig bekende vereeniging Mirjam die zich de weezenverpleging ten doel stelt. Zij is op 6 Juni 1878 als zedelijk lichaam erkend. Het bestuur bestaat uit de heeren dr. G. J. Vos, Amsterdam, eere-voorzitter, J. J. Grevers, voorzitter, Alex. Terstall jr., secretaris, en J. J. Glinderman, penningmeester, allen te Amsterdam, voorts de heeren mr. A. B. Falck, J. J. Verbrugh Hz., J. Wolbers en W. van Loon te Utrecht en II. Pierson, te Zetten. Leden der Vereeniging zijn bestuurders en voorts allen, die eene minimum contributie van drie gulden 's jaars, of eene gift in ééns ad vijftig gulden geven. Voor de erkenning der vereeniging had zij reeds op 22 Mei 1878 een wees ter verzorging aangenomen. Na dien tijd is het getal kindereu, waaraan de vereeni ging hare zorgen besteedde, vermeerderd met drie uit 's Gravenhage en twee uit Utrecht, terwijl de aanvra gen voor nog vijf kinderen in behandeling is. Het ledental heeft te Amsterdam een cijfer bereikt van 150, te Utrecht 70. Op beide plaatsen is eene afdeé- ling opgericht. De aanvankelijke resultaten beantwoor den aan de verwachting. De opvoeding der kinderen in de gezinnen laat niets te wenschen over; ze gaan geregeld ter schole; sommigen waren bijna geheel verwaarloosd, andere zeer slecht ontwikkeld en zieke lijk deze worden in den omstreken van Arnhem ver pleegd. Mirjam heeft dus op het weezengebied voor haar kortstondig bestaan reeds veel verricht en rekent op de voortdurende hulp der menschenvrienden. En op onze belangstelling mag zij aanspraak maken. Luide klachten gaan ook in Zeeland dikwijls op over de ellendige verpleeging van weezen ten plattenlande. In Zuid-Beveland heeft men van andere zijde, doch 'zonder gunstig gevolg, beproefd daaraan tegemoet te komen. Zou men het nu van deze zijde niet eens probeeren Gisteren ochtend werd door de sleepbooten Par tout t en Maasstroom het ijs in de Maas voor Rotterda m opgebro ken, met het doel om eene baggermachine der Rott. Ballastmaatschappij gelegenheid te geven om ballast voor de zeeschepen te baggeren. Daarbij bleek, dat het tegen woordige ijs in de rivier niet zeer hard of vast is, en dat bij de eventueele aanwending van zware stoomschepen, zooals bijv. die der Kon. Ned. marine, er geen twijfel behoeft te bestaan, of het ijs der ri vieren, zooals het thans is, kan reeds dadelijk en spoedig opgebroken worden. Hierover waren allen, die dat ijsbreken met be trekkelijk zwakke stoomkrachten gadesloegen het eens. De N. R. C. teekent bij dit bericht aan Wij behoeven niet te zeggen, welk een zegen het voor de bewoners der rivieroevers, en alzoo voor een groot gedeelte van Nederland zoude zijn, zoowel uit oogpunt'van gevaar voor menschenlevens en bezittin gen bij het opbreken, door dooi en wassen van water, als voor de communicatie, die met de tegenwoordige zoo doelmatige schroefstoomboóten zoolang onderhou den kan worden, indien door tijdige maatregelen ge vaar en stilstand van zaken voovelen voorkomen werd. Een Amerikaanseh negentiendeeumch verhaaltje. In 1865 vond men, te midden van een wildernis in Pensylvanië, de alleenliggende boerderij Tom Rol ders Farm. Wijd en zijd was geen dorp of huis te zien. Plotseling kwam iemand op de gedachte, dat de grond aldaar olie, petroleum, kon bevatten. Hij boorde met goed gevolg, en 48 uur daarna geleek de wil dernis een legerkamp, wriemelend van menschen. In een week werden 30 putten gegraven. Speculanten, werktuigkundigen, werklieden stroomden toe. Een maaltijd kostte weldra 3 dollars, een nachtverblijf 5, een paar laarzen 34 een glas jenever 1 dollar. In een oogwenk verrees een nieuwe stad, Bithole gedoopt, uit den grond. Prachtige blokken huizen, logementen, een schouwburg, ook kerken en scholen verrezen. Het Duncan hotel kostte 30,000, Chase-house 60,000 dollars. Binnen 't jaar had de stad 15,000 inwoners, en was de derde poststad van den staat. Doch 't was i een vreugd van éen dag. De bronnen begonnen reeds in 1867 op te drogen. Even snel ging nu alles achter- uit. Chase-house werd voor 60 dollars verkocht I de schouwburgen gesloten de gemeenteraad ging tot nader uiteen (hij is nooit weer samengeroepen)de dagbladen vertrokken naar Oil City. Na 3 jaar stond Pithole leeg. Thans wonen er nog 3 huisgezinnen. De straten zijn aardappelvelden gewordenbij het ploegen stoot men vaak op waterleiding- of gasbuizen. Waar de schouwburg stond, die soms 2000 dollars per avond ontving, licht een Maïsveld. Pithole is geworden een Babyion ofNinevé der 19e eeuw Bedankt voor het beroep naar de N. H. Gem. te Serooskerke (Walcheren) door ds. G. Nijhuis, pred, te Bergschenhoek. Amsterdam. Beroepen tot predikanten bij de N« H. G. alhier de heeren B. van Schelven en E. E„ Gewin, predikanten te 's Hertogenbosch en Renkum. Wissekerke. Ds- Hulsebos, predikant bij de N. H. G. alhier, is beroepen te Lemmer. St. Philipslaud, 25 Jan. Het was heden een feestdag voor onze gemeente na eene driejarige vacature hadden wij h,et voorrecht weder een eigen herder en leeraar in ons kerkgebouw te zien optreden. Dr. O. J. Montijn werd in het morgenuur onder ons ingeleid tot zijn heilig dienstwerk door zijnen vader, ds. Th. J. Montijn, pred. te Doorn, met eene rede over Matth. 2S 20. Aan de handoplegging namen deel de heeren van Maanen, Crull en Montijn, predikanten te Oud Vos- semeer, Tholen en Zierikzee. In het middaguur sprak onze nieuwe predikant zijn eersto woord tot de gemeente naar aanleiding van de weemoedige vraag des Heeren ,/Doch de Zoon des menschen als Hij komt, zal Hij geloof vinden op de aarde?" (Luc. 18 8.) Me£ de meeste belangstelling worden beide gods dienstoefeningen door een talrijke schare bijgewoond. Te Wolfaartsdijk is eene hofstede op Oud-Sab- binge bij publieke veiling voor afbraak verkocht. Alleen het woonhuis is daarvan uitgezonderd, dat men als een overblijfsel uit vroeger eeuwen, de woning der heeren van Sabbinge en van Schengen, in stand hoopt te houden. MO.) Men meldt uit Terneuzen „De bemannino- van de tusschen Lillo en Antwerpen gezonken sleepboot Assistent bestond uit drie personen, zijnde de kapitein J. Laat, de stuurman en een stoker, welke allen zijn verdronken en wier lijken met laag water in de na bijheid van het strand tusschen de ijsschotsen zijn ge vonden, waaruit men vermoedt, dat zij door zwemmen getracht Hebben zich het leven te redden, doch door afmatting en de koude zijn bezweken. Allen la ten weduwen met kinderen achter de kapitein eene weduwe met vier kinderen, alhier woonachtig, de stuurman eene weduwe met zeven en de stoker eene weduwe met twee kinderen, de beide laatsten te Dor drecht woonachtig. Tot heden heeft men nog geen der lijken gevon den van de zes personen, die verongelukt zijn met de sloep van den door aanvaring beschadigden stoom sleper Actif. De sloep is geheel onbeschadigd terugge vonden en naar Antwerpen gebracht. Onder de Ned. schippers te Antwerpen heeft men een collecte gehouden voor de weduwen van den stuurman en den stoker van den Assistentwelke 60 franks heeft opgebracht. De Haagsche Correspondent der N. Gr. Cour die niet veel beter reputatie heeft als zijn collega voor het Zeeuwsche Dagbladwaar het aankemt op de ver trouwbaarheid zijner nieuwtjes, vertelt ditmaal een waarheid die iedereen zien kan. Hij vertelt dat onze Eerste Kamer niet alleen een college is van rijke, maar ook van lange menschen. 't Zijn meest allen kerels als boomen, en in de Tweede Kamer meestal mannetjes. De Arasterdamsche makelaars Wurfbain, Lan- gerhuyzen en Beets zijn belast, om in Maart aanstaande de drooggemaakte gronden der Workumer, Pangaster en Makkumer meren in veiling te brengen. In den loop van dit jaar zullen de rijtuigen van den Hollandschen en den Oosterspoorweg door

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 2