UlftlSTlLIJK-ÜISTORISCH BLAD. a i en ve Kson Donderdag '29 Januari. 1080. v Prijs der Advertentiën: Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrljdag- avond ten 3 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maamden* francof 1,50. Enkele nommers - 0,05. Uitgever P. G. WIJTMAN, MIDDELBUR(U Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 16 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. De tienjaarlijksche volkstelling is achter den rug, ten minste de gemeentebesturen hebben de biljetten bij elkander, waarop de gevraagde opgaven van de onder hun gebied wonenden of vertoe venden zijn vermeld. Het groot belang van zulk eene telling is onmiskenbaar. In een geordenden staat mag niemand in 't wild loopen. Ieder moet, bij alle vrijheid om te verhuizen, telkens te vinden zijn. Dat is niet alleen noodig opdat ieder zijn aandeel zou betalen in de onvermijdelijke belas tingen, opdat ieder, die daartoe in de termen valt, zou deelnemen aan 's lands verdediging, opdat men wete waar en wanneer ieder zijne verplichtingen jegens de maatschappij heeft te vervullen, het is ook noodig opdat aan ieder zijn recht worde toegekend. Hoe zou 't mogelijk zijn eene goede kiezerslijst samen te stellen, zonder goede boeken op 't raadhuis? Hoe zou 't mogelijk zijn te bepalen waar een behoeftige behoort verpleegd te worden, als niemand hem ergens t'huis weet te brengen? Welk een verwijt tegen de slechte boekhouding van vroeger tijden is niet de klacht van vele minvermogenden, die zeggen aanspraak te heb ben op groote erfenissen, maar hun recht daarop niet kunnen bewijzen. Als de bevolkingsregis ters goed in orde zijn, is het ieder mogelijk zijn afkomst te bewijzen, en is het onmogelijk dat verandering van een letter in den naam de betrekking op een rijken kinderloozen neef afsnijdt, of verandering van woonplaats een tak van eene familie doet afvalleu van den stam. Had men in oude tijden de boeken maar goed bijgehouden Ten allen tijde zijn er volkstellingen gehou den. Men weet met hoeveel zielen Jacob in Egypte kwam, en met hoeveel mannen Mozes er uittrok. Het is bekend hoevelen er met Zerubbabel naar Jeruzalem weder keerden, en ook s>het vee most toen op het pampier kom men'' of op den tichelsteen, de steenen tafel, - die destijds veel tot het opschrijven van gewich tige bescheiden werd gebruikt. Zulk eene telling i-as noodig, niet alleen voor 't appèl op reis, _;aar als grondslag voor den vernieuwden Jood- echen Staat, en daarom zijn de getelden onder hunne familiè'n of geslachten gerangschikt. En ook het boekhouden der Israëlitische geslachten was er geheel op ingericht dat erfenissen, vooral grondeigendommen, niet zouden vervreemd worden. In Noord-Amerika doet men zeer vele vragen om den omvang der nijverheid te kennen, en de hulpbronnen van het land te schatten, en in ons land noodigt men jaarlijks landbouwers uit, om voor provinciale verslagen eenige cijfers op te geven betrekkelijk de opbrengst der veldvruchten en den toestand van den veesta pel, waarnaar gewoonlijk een »fransche slag" geslagen wordt. Is de menigte des volks des konings heerlijkheid, waarom ook niet de be zitting des volks? Is het dan zóó dom van een boer, wiens 'vee een voornaam deel zijner bezitting uitmaakt, als liij vraagt of daarom trent geen opgaven worden verlangd? Het is echter jammer dat de tien jaarlijksche herziening der bevolkingsregisters niet onaf hankelijk van Mie boeken kon plaats hebben; dat uit die boeken menigeen moest vernemen hoe oud hij is, en dat het niet genoeg is te weten of hij op seen maandag" of op »een woensdag" is geboren, om als 't noodig is zijne eerstgeboorte te kunnen bewjjzen; en dat menig verzuim van aangift bij verandering van woonplaats is aan het licht gekomen. Maar geen schoonmaak zonder stof, zonder ontdekking van gebreken aan dak of muur, aan vloer of beschot, en zoo ook geen aanzuivering van de boeken, waarop de dagelijksche afwis seling der bevolking wordt bijgehouden, zouder ontdekking van abuizen, door burgers of ambte naren begaan. Waartoe zou anders ook de telling gehouden worden? Gebrekkige invulling der rondgezonden tabellen, of verlegenheid met de juiste invulling der kolommen is zeker een groote last voor de ambtenaren, maar is het zoo vreemd dat vele menschen daar geen weg meê weten? Hoe weinigen zijn er die dergelijke papieren in te vullen hebben? Bahalve werkbazen, schoolmees ters en ambtenaren heeft nagenoeg niemand met statistiek te maken. Als dan ééns in de tien jaar iemand verlegen staat met een werk, dat hij anders nooit doet, is dat zóó vreemd? Is dat, vragen we aan de Goesche Courant, een bewijs van geringe ontwikkeling? Meenden, in zekere ongenoemde gemeente, 200 van de 250 hoofden van gezinnen beter te doen met het door de overheid gezonden papier oningevuld te laten, in plaats van het te verknoeien, is het dan daarom zeker dat zij niet konden antwoorden op de vragen, hun in gewonen dagelijkschen vorm ge daan, door den ambtenaar, die zoo goed was de biljetten voor hen in te vullen Staan die 200 voorzichtige niet-invullers nog beneden de 15 gebrekkige invullers, of nog lager dan de 25 knoeiers Eene gemeente van 250 gezinnen zal waar schijnlijk eene plattelandsgemeente zijn. Al had den daar nu al de kinderen lang genoeg vol- doend lager onderwijs genoten, zouden zij dan, als zij de school verlieten, in de statistiek zijn ingewijd geweest? Is een boer, een werkman, die geen buitengewoon biljet kan invullen, daarom te onkundig om te lezen in den Bijbel, in de courant, in een boek over den landbouw, of om eene bouwkundige teekening te begrijpen? Heeren courantenschrijvers moeten toch be grijpen dat voor hen het schrijven, voor anderen ploegen of zagen dagelijksch werk is. Op 't kan toor is een boer een lompe boer". Wat zou een courantenschrijver zijn, als hij eene ploeg door de kluiten, of eene vischschuit door de golven te sturen had En dan, dan is 't nog nooiig dat het vol doend lager onderwijs van overheidswege gegeven wordt Dan moet de nieuwe wet op het onderwijs de verbetering aanbrengen Zijn er geen knappe menschen gevormd onder andere oudere wetten; op andere dan overheidsscholen Moeten er zooveel capaciteiten" zijn om het werk der ambtenaren te faciliteeren" Het beroep van vele waarlijk nuttige leden der maatschappij laat niet toe, dat zij meer doen dat het op de schoolgeleerde wat onder houden, en hoe gaat dat soms nog, onder kommer en gebrek, bij dagelijkschen harden handenarbeid Als alle menschen knap met de pen zijn, zullen er zoo velen achter de kachel willen zit ten schrijven, dat de klad zal komen in de courantenschrijverij zelfs. Middelburg, 28 Januari 1880. Tot lid der Provinciale Staten in het district Mid delburg is gekozen de heer J. H. Snijders met 340 stemmen. Op mr. G. N. Lambrechtsen van Bitthem waren 335 stemmen uitgebracht. Sub-commissiën,. tot het houden eener algemeene verloting van voorwerpen van kunst en smaak, ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood, zijn op verschillende plaatsen o. a. ook te Middelburg en Goes bijeengekomen. De Bijks-normaalsckool te Goes, zal 1 Februari geopend worden. De ijsbcriclitcn van heden luiden als volgt Op onze Zeeuwsche stroomen, vooral in de Zandkreek begint zich weder ijs te vertoonen. Tendeele bestaat het uit stukjes die van de schorren afgedreven, door de felle vorst der laatste dagen, sterk en grooter worden, tendeele uit nieuw gevormd ijs der laatste nachten, voor 't oogenblik nog wel zonder dat 't eenige hinder oplevert, maar toch reeds profetie van wat het na weinige dagen, als dit strenge weder aanhoudt, f zijn zal. deelj Op de Wester-Schelde moet veel ijs zijn zoodat rVlën 2 vaart op Antwerpen voor schepen onmogelijk is. Ylissingen is natuurlijk geen ijs te zien.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 1