GEMENGDE BERICHTEN. I manische Noordbrabander, uit den aard °P h°°ote van den toestand in \^M( ^ne provincie, schrijft Hr Naar wij vernemen, zijn de giften welke ter leniging Hf Jm an de rampen, door de overstrooming alhier veroor- m 5er;aakt, inkomen, tot dusver betrekkelijk gering. Vier redenen, vernemen wij telkens, die velen van geven wecihouden. forste reden: de ruinti is nifet' zoo groot als dié iii 1876. I Dit is zoo; de gave zij- dus ook minder groot; maar zij blijve niet geheel weg. De ramp' ik' veel grooiër dan men algemeen denktook| doordat verleden jaar, 'eveneens ten gevolge van overstrooming, een groot deel van den oogst teloor gegaan is in dezelfde streken die nu wederom geteisterd zijn. Van de overstrooming ten vorige jare is weinig geschreven. Nochtans was de schade, omdat het land in den zomer overstroomd werd, wellicht nog grooter dan thans. Ticeede reden. De Algemeene Commissie voor den Watersnood had nog eene belangrijke som in voorraad. Dit is zoo. Maar dit moest tot meer vrijgevigheid stemmen, liet aanwezige kasgeld is natuurlijk op verre na niet voldoende. Hoe onstond die kas Eenvoudig b hierdoor, dat in 1876 de commissiën voor den waters- nood begrepen hebben de haar toevertrouwde geldtn zuinig te moéten beheeren, en dus geen vergoeding te moeten geven aan menschen, die genoeg gegoed 2ijn om zelf hun schade te dragen. Het niet uitkeeren van dat geld is dus een bewijs, dat men niet in het wilde maar uitgeeft. Daaruit moet dus o. i. volgen, dat mén aan zulke commissiën gerust' zelfs te veel geven kanliet thans onnoódige wordt dan later toch tot hetzelfde doel besteed'. Vooraf toch is het onmoge- ze lijk oók maar eenigzins het juiste bedrag der schade te ramen. Of geeft; men liever, als men vermoeden kan döt het te veel uitgegeven wordt aan hen die het niet tfóodig hebben? Derde reden De Protèstaiitscke armen staan, in ge meenten waarK. K. burgemeesters zijn, bij dè Roomsch- Kari olieken achter. Dit is zoo niet. Wij hebben van de meest vertrouw- bare zijde vernomen, hoe in 1876 de verdeeling der gelden heeft plaats gehad. Daaibij zijn bij de gezament- lijke commissiën vaste regels aangenomen, die alle wille keur letterlijk onmógelijk maken. Natuurlijk kan bij uitdeelingen altijd eenigé onbillijkheid plaats vinden j maar dit is daarom niet aan de uitdeelers, maar aan t onbekendheid niet de omstandigheden te wijten. Ieder- eén weet trouwens dat, bij onderzoek eener klacht, 'de klager dikwijls beschaamd uitkomt. Indien de l'fo- C tes.anten als zoodanig bij vroegere uitdeelingen on- 1 billijk behandeld zijn, dan is dit hun eigen schuld, 1 daar er in de commissie warme Protestanten genoeg waren, die gaarne hu mie klachten zouden hebben aan l.w gehoord, eri s:ellig ook bij hun medeleden eën geopend 1 N oör zouden hébbén gevonden. Daar is echter niet een enkele zoodanige klacht ingekomen. V Vierde reden. De ramp heeft plaats in een over- Ved. wegend roohisclie streek, maar men zie: niet dat de V J aanzienlijke roómsche familicn in ons land zoo ijverig 1. F zijn om hun geteisterde geioofsgenooten ter hulpe te A kpmen als oiri geschilderde glazen, kostelijke sieraden enz. aan de kerken ten geschenke te geveii. Wat hiervan aan is, weten wij niet. Bovendien is een juist oordeel over zulke beweringen moeielijk te B vellen. Doch al ware deze beschuldiging ten volle waar, mag dan daarom de gift worden teruggehouden? Om bet „mees! aan de huisgenooten des geloofs" mag het „doet wel aan allen" niet vergeten worden. Na het lezen van het artikel uit de Protestantse/ie Hoordbrabander, dat we op verzoek der redactie mede D helpen verspreiden, zal het zeker allen genoegen doen te weten dht de giften voor de noodlijdenden bij den watersnood ruimer beginnen te vloeien. Zoo stelden gj negen Middelburgsche jonge dames zich beschikbaar lot het vragen van gaven aan hare stadgenooten en Verkregen f 935. Verder vernamen we het volgende HH. MM. de koning en de - koningin hebben beslo ten, het overschot der gelden, bijeengebracht voor het Hinationaal huldeblijk bij gelegenheid van hun huwelijk handen te stellen van de algemeene vereenigde ^jjommissie voor den watersnood Ook H. K. II- prinses Marianne heeft opr.ieuw hare belangstelling in het lot der noodlijdenden ge- tooseï.oond door de toezending van een belangrijke partij 011 ^goederen. Voens ^rert'c'r hebben de Koning eu de Koningin afë Lilhm?escbejiken voor de onder Hun Hooge bescherming [rabb«e houden algemeene verloting, ten behoeve der nood- Iruiniijdenden door den jongsten watersnood, eenige pracli- Sq. voorwerpen ingezonden, en wel een tafel-middén- (verguld met kristal,) een bijouterie-kistje, een eer Ar "bi bronzen coupe, twi e marmeren sigaréti-sian- emuidds, en een van gepolijst koper, delburglër dé verdere inzendingen verdienen vermelding ngen on de beeren J. Briiijii van Holy, L. Slot van alten. \y Minnigh en A. G. de Visser, allen te ■ffiage. ej. Suermondt, van Bosch-lust, is toegezegd een kostbare stoel, waarvan bet borduurwerk door haar zelve werd vervaardigd. Voorts mag nog als eene bijzonderheid worden ver meldt, dat door den heer J. Cahen te 's Hage als prijs zal worden afgestaan een schild rij, welke reeds een prijs uitmaakte in de verloting van 1861, bevat tende een hulde, ook door allegorische voorstellingen aan lien, die in genoemd jaar op zoo onbekrompen wijze aan de noodlijdeuden door den watersnood van die,dagen hulp verleenden. IÜ onderscheidene plaatsen zijn sub-commissiën ge vormd'. De heer Einde lloberti heeft zich bij zijn Lim- burgsche kiezers aanbevolen. Groot stylist is de neer lloberti niet. Ook in an dere opzicüten, wat zijne persoonlijke geschiktheid en bekwaamheden betreit, is hij niet gerust dat deze in ruime mate voldoen zullen aan hetgeen men van een volksvertegenwoordiger vorderen mag. Het voornaamste is echter dat hy verklaart het ge heel met de Nederlaudsche Bisschoppen eens te zijn. Het ijs-nommer vari Eigen Haard' is zaterdag mid dag verschenen. Het ziet er keurig uit. Boven den titel een viertal teekeningen van C. Rochussen, tafree- ien op het ijseene dame, dte scliaatsen laat aanbin den, een ijsschuit, een ar en een schuit, waarvoor een weg gebaand wordt door de schotsen. Schipperus vult een bladzijde met het ijsvermaak op de Maas en de Kralingsche plas in December 11. de teekening ziet er bijkans nog prettiger uit dan de werkelijkheid was. G. H. Breitiier teekenue op hout een schets, door den officier Van der Laan ontwoipen van een hardrijderij met toebehooren te Leeuwarden. H. A. C. Dekker gaf een houtsnede naar zijn schilderijde reizende muzikant, en veischeidene opstellen zijn, met prentjes versierd. Een vers van J. J. L. Ten Kate, opent de reeks der artikelen.; W. P. Wolters volgt met een novelle; D. Van der Keilen Jr. verhaalt de historie der an-esledenDr. Schaepman roemt in vier couplet ten de liefde, Die langs hooggestegen waat'ren Levenbrengend henenzweeft. Van deu Nestor der schaatsenrijders uit het Noor den, M. A. Buiskool, wordt gegeven portreten biogra- phie evenzoo van den hardrijder Okke van den Berg. J. De Vries, Waling Dijkstra, H. C. Rogge, en dr. Van Iiennekeler gaven ieder vau het hunne. De oplage is 20.000 exemplaren, 7000 zijn reeds besteld. ïiiTlt, ériiool eu lending. Beroepen bij de N. H. Gemeente te Biggekerke, de heer P. Deetmau, predikant te Kampen. De Christelijke Schoolbode herinnert, dat bij Koninklijk besluit van 7 Januari 1880, No S, ook pensioen is verleend ten laste van den Staat aan den gewezen hoofdonderwijzer M. D. van Gtterloo te Val burg, ad f 400, spreekt den wensch uit, dat vele jaren van welverdiende rust mogen ten deel vallen aan den man, die door zoovele gewaardeerde bijdragen van zijne hand geloond heeft, welk een hart hij bezit voor de verdediging vau de belangen der vrije school. (Standaard De Vrije Kerk van Schotland wil dit jaar haar 50jarig Zëndingsléest vieren. Men zal trachten tevens f 25.000 aan zeestuiverstukken bijeen te brengen, ten bate der Zending: Een verrassend bericht ontving het bestuur der Theologische School te Kampen, nl. dat zij, onder verplichting tot afgifte cn uitkeering van eenig vast goed en een legaat groot f 1200, door Mejuffrouw de Wed. van Nes, geb. Slaghuis, te Enter, gem. Wierden tot haren eenigen erfgenaam benoemd is. Het collegie van Docenten heeft aanvankelijk de noodige maatre gelen genomen. In deze zaak zien wij dankend de hand des Heeren. (Bazuin.) De vaart op Holland is door de strenge vorst op nieuw gestaakt. In den Haag bestaat dezen winter een cominis- sie voor werkverschaffing. Zij verschaft reeds werk aan meer dan 600 personen. Men heefthenaanhet werk gezet in de duinen van Scheveningen, zoowel tot liet aan leggen van een nieuwen weg naar 's Gravenhage, als tot het bearbeiden van den grond. Daardoor wordt een nuttig werk verricht, dat voor de gemeente in het vervolg goede vruchten afwerpen en tot voordeel eu genoegen der burgerij strekken zal. Men is zeer tevreden over het gedrag der werkliedenzij werken met ijver door en er wordt veel afgedaan. De verwarming van de Groote- of St.- Wal- burgskerk, te Zutfen, door middel van 14 groote calo- rifures beantwoordt zeer goed aan het doel, zoo lezen we, en verspreidt in het ruime kerkgebouw een aangename warmte. Een tiental thermometers, op verschillende plaatsen opgehangen, stellen predikant en gemeente iu staat om zich van den graad van warmte te vergewissen. Men vermoedt, dat de kosten dezen winter ongeveer f 700 zullen beloopen. Bestuurders onzer kille kerken doen met dit bericht hun voordeel. ï)e N. R. C. deelt nog verder cmtrent den moord te Sleeuwijk mede Ook Adriaan van Beest en Jan Pellikaan (de ladtste aiiiëidér' bij Smookers)' zijn thans in hechtenis genomen, als verdacht van medeplichtigheid aan den moord en diefstal te Sleeuwijk. Ook bevestigt het zich, dat Adriaan van Beest aan den officier van justitie heeft verklaard, dat Laurens Pruissen, dién hij kort na den moord in de nabijheid van het huis van Smookers had ontmoet met bloed vlekken aan handen, en voeten, hem de misdaad had. bekend, en hem 23 tienguldenstukken in handen had gestopt op voorwaarde, dat hij hem niet zou ver raden. Nog 20 tienguldenstukken waren er van over en deze zijn gevonden in een schuurtje bij de woning van. Van Beest, Bij Laurens Pruissen is een groote bos sleutels be vonden, die hij beweert gevonden te hebben op tien straatweg tusschen het huis van Smookers en het Withuis. De lekende Pransche dichter Coppe'e heeft te Amsterdam eenige zijner beroemde gedichten voorge dragen. Meu noemt algemeen de natuurlijk! d en eenvoudigheid van dézen dichter. Misdadigers hebben wellicht nergens een aange namer gevangenislevén dan in Japan. De Japansche ge vangenissen zijn zeer gemakkelijk ingericht, en al. staat op slecht gedrag de straf van de zweep,nooit worden de zweep slagen in werkelijkheid' toegepast. Eenige dagen in de wéék mogen de gevangenen aan hun beroep werken, terwijl zij de andere dageii onder geleide, twee aan twéé met een voetketting aan elknnder verbonden, ge bezigd wordéii oiit de straten sélo-m te maken. Be halve aan hun ketting zijn zij kenbaar aan hun roodë kleederdracht. Mén ziet er enkele onder met een of twee blauwe mouwen aan hun kleed, wat bet eekent dat zij een of tweemaal getracht hebben te ontvluchten. Wie méér pogingen daartoe aangewend hebben, zullen er dus waarschijnlijk als harlekijns uitzien. Overigens getüigi hun uiterlijk van gezondheid en vroolijkheid. Reeds vaak werd beweerd, dat Siberië niet meer het' verschrikkelijke land is vari vroeger. De Engelsche zendeling Hanwell heeft onlangs het land bereisd, en'van het geziene Dinsdag 11. te Londen verslag gegeven. Hij bezocht Tobolksk, Tomsk en Barnaul, een gewest „waar de velden blauw waren van vergiet mij-nietjes, en osseiïvleesch een hal'ven stuiver per pond' kost Ver der gifig 't nog 2000 mijl oostwaarts naar Irkoetsk, waar juist de bekende, ontzettende brand woedde. Mén zag daar 1500 gevangenen, waarvan velen om werk vroegen, dat er echter niet was. Nog duizend mijl verder ging men over 't meer Baikal, en bezocht de Mongoolsche stad Kiaktha, de eenige ter weTeld waarin geen enkele vrouw woont. Te Kara bezocht men de goudmijnen, waar de veroordeelden het veel minder hard hebben dan men gewoonlijk denkt. De rivier de Amoér werd over 2000 mijl door den heer Hanwell bevaren, en bleek een der schoonste ter wereld te zijn. Eindelijk-bereikte hij Vlodivostei k, 3000 mijl ver van Londen, als men te paard de réis zou dopii. Het doel der reis was Bijbelverspreiding. De regeé- ring had daartoe vérlof gegeven, en voor elk banne ling, die lezen kon, was een Bijbel beschikbaar. Ook werden er gezonden aan de gouverneurs der provin ciën, om de boeken in d? verschillende openbare inrichti'ngén te verspreiden. De heer Hanwell verblijdt zich, dat hij in staat is geweest gedeelten der Schrift te verspreiden in elk gevangen- of ziekenhuis van Siberië. Daar de verjaardag van kéizér Wilhelm dit jaar op Maandag in de Goede Week invalt, heeft de mi nister van Eeredienst vérordend, dat de gebruikelijke feesten der schooljeugd op Vrijdag 10 Maart, dus drie dagen vroeger, zullen gevierd worden. Er is veel in Düitschland' en in de Duiischers dat ons niet bevalt. Maar dat keizer Wilhelm niet ver geet dat hij 't hoofd is van een cliristelijken staat, dat moet geprezen worden. Wanneer zullen we dat ook in Nederland weer eens kunnen opmerken We heb ben immers nog een christelijken staat (IV. W.) Een Enge7schman, wien de beruchte dronken koning Thebaw in Birma onlangs audiëntie verleende, verhaalt, dat in de koninklijke vertrekken de grond overal was voorzien van spijkers, die met het scherj? naar boven staken, en de grootst mogelijke oplettend heid vorderden, wilde men niet pijnlijke verwondingen bekomen". Het inslaan van die spijkers had ten doel de onderdanen te dwingen, niet dan met neergeslagen blik den Koning te naderen.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 2