GflRISTiLfJK-!11STORSCH BHD. i !V o30. Dinsdag 27 Januari. n>EN, UÉ80. ..J y I Verschijnt eiken .Maantda-G, Woevsd.vg en Vrijdag- A-.'GNi» ted 3 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per oittis maanden' francof 1,50. Salcele ïiora raars - 0,05. Uitgever P. <Gr. WIJTM AW, tb MIDDELBURG-. Prijs der Advertenties: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 1 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Middelburg, 26 Januari 1880. Professor Fokker heeft weder eene brochure in het licht gezonden over de prostitutie, ditmaal getiteld Be Prostitutie-kwestie in de Ticeede Kamer en voor de Openbui e Meening. Zeker koos hij dien titel voor de afwisseling Van hetgeen over deze kwestie in de Ka mer gezegd is, lezen wij in zijn geschrift bijna niets, en over de openbare meening omtrent die zaak al heel weinig. 't ïs 't oude lied. Op de eerste bladzijde heeft de professor het over „onzen goeden heer Pierson" en op bids. 22 op twee na de laatste heeft hij het noo- over hem. Misschien zouden de beide laatste bladzijden ook nog tegen Ds. Pierson gericht zijn, als die niet in 't algemeen waren aan het adres van de orthodoxe predikanten, „die hun invloed bij de onont wikkelde schare misbruiken tot politieke doeleinden." Wij dachten dat Ds. Pierson, opvolger van Ds. Hel dring, over de bestrijding van prostitutie wel mocht meepratenop de Heldrings-gestichten zijn toch al veel gevallen vrouwen naar lichaam en ziel gered. Over 't algemeen hecht de professor geen of weinig waarde aan hetgeen hier te lande en in 't buitenland gezegd en gedaan wordt dopr mannen als onze groote Heldring. Die domino's gaan uit van het beginsel, dat de mensch naar lichaam en ziel een gehe 1 is, maar Professor Fokker gaat uit van de leer dat een genees heer eene specialiteit voor het lichaam, en een dorniné eene specialiteit voor de ziel moet zijn, en de een zich niet met het vak van den ander mag bemoeien. Intusschen vergeet de geleerde professor dat de ge neeskundigen zich dan ook dienen terug te trekken van het gebied der wetgeving, waarop zij zoo vlug voort- marcheeren, en beter deden dat gebied aan de rechtsge leerden over te laten. Lichaam en ziel hangen toch nog nauwer samen dan gezondheid en wetgeving. Professor Fokker is nu eenmaal een sterk voorstan der van het toezicht der overheid op de publieke vrouwen. Hij wil de lijderessen aan de besmettelijke ziekte, die het gevolg van ontucht is, isoleeren, afzon deren, om de besmetting tegen te gaan. Daarmede beoogt hij zeker iets goeds. Maar als hij zoo'n voor stander is van wetten tegen bemettelijke ziekten hij geeft toch niet onduidelijk te kennen, dat wij in 't vervolg nog wel meer wettelijke bepalingen van dien aard te wachten hebben waarom stelt hij dan niet meteen eene wet voor, waarbij ook toezicht wordt verordend op de lijders aan diezelfde onbetwistbaar besmettelijke krankheid? Ons dunkt dat het noodwendig gevolg van's profes sor's streven moet zijn, dat alle bij de geneesheeren bekend wordende besmette mannen een papier op de berst krijgen met Besmettelijke ziekte. Syphilis. Beklaagt de professor zich over de geringe belang stelling der dagbladpers, en over het „rood-radikale" weekblad Oost en Westhet zij hem bekend dat ook het in zijne vaderstad verschijnende Zuiden reeds vroe ger in no 287, 292 en 295 toonde, en ook nu toont in de kwestie belang te stellen. I Duitschland, van veel ongunstiger conditie dan Zeeland, producten aan de Londensche markt brengt, 1 ook op onzen grond verbouwd. En de Duitschers doen dat met voordeel, dat blijkt duidelijk uit den voort- durenden aanvoer. Waarom wij ook niet? n Oindat vertrouwde commissionairs of ^genten ons onbekend zijn omdat wij de taal niet verstaan Dit bezwaar wil de Export-maatschappij voor Zee land opheffen, en ons in de zelfde omstandigheden brengen als andere landbouwende en handeldrijvende streken. Dat dit streven genoegzaam bijval zal vinden, om het practisch nut van zoodanige onderneming te doen blij ken, gelooven we vast. Van aanbeveling onthouden we ons alzoo, wel over tuigd dat deze onderneming zich zelf aanbevelen zal, zoodra de voordeelen van haar arbeid in den zak zullen glijden. Een ontzettend ongeluk had Donderdag nacht op de Scheldedoor de aanvaring van twee sleepbooten, de Actif en de Assistent plaats. Op drie kabellengten van het Hendriks vuur werd de Actif aangevaren door een sleepboot, die ge bleken is de Assistent te zijn. Ieder snelde naar boven, de Actif raakte lek en ondanks de waarschuwingen van den kapitein Gorrebeek, werd eene sloep te water gelaten, waarin zes personen sprongen. De sloep zonk dadelijk. Intusschen gelukte het den kapitein zijn boot op het droge te zetten. Door alle mogelijke mid delen trachtten vervolgens de opvarenden de aandacht te trekken voor hun eigen gevaarlijken toestand en voor dien der zes drenkelingen, wier hulpgeroep men in het donker over de rivier hoorde weerklinken. Eerst na een uur werden de schepelingen van de Actif door een quarantainesloep, onder schipper Ruylofs, gered. De zes man van de sloep, benevens de scheepssjouwers De Bie en De Pater en een stoker van de Actif, zijn verdronken. De kapitein Taat, de op de Schelde verongelukte gezagvoerder van de sleepboot Assistentlaat eene vrouw en drie kinderen na. Ook de stuurman Marijn Potters was gehuwd en vader van twee kinderen. De naam van den machinist is nog onbekend. Deze drie personen waren de eenige bemanning van de sleepboot, zoodat 12 menschen bij deze ramp zijn omgekomen. Voor zooveel noodig herinneren we onze kiesbevoeg- de lezers aan de verkiezing voor e°n lid der Provin ciale Staten, in het district Middelburg, op heden (dinsdag) van 9 tot 4 uren. Eene vóór onze provincie belangrijke vergadering zal donderdag middag te Middelburg gehouden wor den. Een zevental Zeeuwen, wier namen voldoenden waarborg oplevert voor de soliditeit en levensvatbaar heid hunner onderneming, zullen trachten een maat schappij tot uitvoer van producten naar Londen, de groote wereldmarkt, op te richten. Reeds vroeger is er, meenen we, op gewezen, dat De districts-schoolopziener woont in de gemeente, die den naam draagt van zijn district. Hij oezoekt iedere school in dat district ten minste eenmaal in de drie jaren. Hij houdt minstens eenmaal in de drie maanden een bijeenkomst met de arrondissements schoolopzieners in zijn district. Bij de toepassing van artt. 21, 20 en 50 der nieuwe wet op het lager on derwijs licht hij den Mipister voor. De woonplaats der inspecteur? wordt bepaald door den Minister van binnenlandsche zaken. De inspecteurs komen minstens eens per jaar bijeen, ten einde met den Minster en onder diens leiding de belangen van het lager onderwijs te overwegen. Deze bepalingen zullen in werking treden te gelijk met de nieuwe wet op het lager onderwijs. De eerste stap is gezet tot invoering der onder wijswet. De regeling van het ambtsgebied der inspecteurs, districts- en arrondissements schoolopzieners volgens de nieuwe wet op het lager onderwijs is tot stand gekomen. Het Rijk is verdeeld in drie inspectiën de eerste bevat Noord-Brabant, Gelderland en Liraburg; de tweede Zuid- en Noord-Holland, Zeeland en Utrecht; de derde Friesland, Overijscl, Groningen en Drente. Verder in 25 districten en 94 arrondissementen. De provinciën zijn in districten, deze weder in arrondis sementen verdeeld. Een tabel zal aanwijzen de gemeen ten, die tot elk arrondissement behooren. De arrondissements-schoolopziener moet wonen in zijn arrondissement. Hij bevordert de instelling van plaatselijke commission ter bevordering van toezicht, woont haar bijeenkomsten bij en roept ze des noods bijeen. Hij legt voor rijksrekening een bibliotheek aan ten gebruike der onderwijzers. Van meer dan eene zijde wordt aan het Vaderland meegedeeld, dat in de organisatie van het bestuur van 's Rijks waterstaat groote veranderingen aanstaande zouden-' zijn. Het rivierbeheer als geheel op zichzelf staande tak van dienst zal behouden blijven. De zoo genaamde provinciale dienst der rijksingenieurs zal daar, waar hij nog wordt aangetroffen, opgeheven, en daarmede zullen .alle provinciën gelijkelijk verplicht worden tot organisatie van haar provincialen water staat, geheel afgescheiden van 's~rijks dienst, zooals reeds in Zuid-Holland, Gelderland en Noord-Brabant het geval is. Verder zou het korps van 's Rijks wa terstaat zoodanig gereorganiseerd worden, dat wel (V inspecteur in algemèenen dienst behouden blijft naast den Minister, doch het aantal hoofdingenieurs zeer aanzienlijk wordt ingekrompen waardoor eenige der thans fungeerenden op wachtgeld gebracht worden, en de iugenieursdienst belangrijk zou worden uitge breid, tevens met verbetering van traktement en in trekking der toelagen. De juiste datum van de invoe ring dezer ingrijpende maatregelen schijnt echter nog niet te zijn vastgesteld. Naar wij vernemen, ligt bij den Boekhandel. J. Steen- meijer te Middelburg een lijst tot deelneming in de aigemeene verloting van voorwerpen van kunst en smaak, ten behoeve der noodlijdenden daar dtn wa tersnood van 1880, onder bescherming van HH. MM. den Koning en de Koningin, te houden te 's Gravenhage. Door tremelden boekhandelaar zullen de platen a f 1.welke verlangd worden kosteloos worden verstrekt. Het Rolt. Nbl. maakt de volgende alleszins juiste opmerking„De Rijnvaart kanaal-agitatie te Amster dam is weer van richting veranderd. Eerst scheen de heer Tak de eenig mogelijke oplossing te hebben ge vonden voor het raadsel, hoe aan Amsterdam een goede Rijnvaart te bezorgen, en de Amsterdamsclie bladen schreeuwden moord en brand, toen de TweedO Kamer, met liet oog op de groote kosten, het voorstel van den minister Tak, betreffende het kanaal door de Geklersche vallei verwierp. Als een erkenning der be doelingen van den heer Tak werd hij door de Am-, sterdamsche kiezers naar de Kamer afgevaardigd. Thans echter dweept men met een p'an van den heer Kalff, directeur der publieke werken te Amsterdam, die een kanaal wil graven door de Betuwe over de Bildt-Driebergen en voor 171 /-> millioefi een Rijn- vaartkanaa! meent te kunnen verkrijgen, dat blijkens de adviezen, in een dezer dagen te Amsterdam gehouden vergadering van autoriteiten en belangstellenden uitge sproken, aanzienlijke voordeelen op het plan van dei; heer Tak voor heeft. Is dit juist, dan is het waarlijk een geluk, dat de Kamer niet te vlug is geweest, om aan de éischen van Amsterdam toe te geven." Door Gedeputeerde Staten van Noord-Braband zijr de Burgemeesters in dat gewest uitgenoodigd om, bi aldien dit nog niet plaats gehad heeft, door een dar- toe in te stellen commissie eene collecte te doen hc den ten behoeve der slachtoffers van (le waterra;^ Hun is daarbij verzocht, om de ingezetenen op de W die hun het meest gepast en doeltreffend VborV tot milddadigheid op te wekken. •eelinj h hil |te :uv' 4'(en zijy.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 1