Middelburg, 21 Januari 1880. GEMENGDE BERICHTEN. erkozene bekend staat als verslaafd aan het ge- ^Quik van opium. Zooveel in haar vermogen is tracht dus de In dische Regeering tot het gewenschte doel mede te werken, en zoo men voor eenige jaren in den om vang van de verboden kringen eenige wijziging heeft gebracht, is dit alleen en uitsluitend geschied na een nauwkeurig onderzoek en na zich wel overtuigd te hebben, dat in de kringen, waarin men toen weder de pacht invoerde, het verbruik van opium, in stede van te verminderen of beperkt worden, integendeel toenam, en dat wel zonder controle, door den sluik- haudel. Zoo is bijv. op Banda, waar de geachte afgevaar digde uit Leiden van sprak, in 1876 gebleken, dat het verbruik destijds 1000 katties 7) 's jaars be droeg en dat dus eene verpachting, die van zelf den prijs wan het heulsap deed stijgen, een beter middel was om het verbruik tegen te gaan dan Banda te behouden onder de verboden kringen. Overigens is niet juist hetgeen hetgeen bij de al- gemeene beraadslaging onder anderen door den ge- achten spreker uit Gorichem werd gezegd, dat al leen in dePreanger8) geen opium mocht ingevoerd worden. Tot de verboden kringen behooren nog een zeer groot aantal afdeelingen, wier opsomming ik aan de Kamer zal besparen. Het is dus geenszins met het oog op geldelijk voordeel dat in der tijd de intrekking van sommige verbodskringen heeft plaats gehad, maar alleen om dat het verbod ge':n doel trof en slechts tot een grooten sluikhandel aanleiding gaf, waardoor een nog meer unor-.'iseerende invloed werd uitge oefend. De geachte spreker uit Leiden heeft gewezen op de welwillendheid waarmede de Engelsche Regee ring diegenen, die tot het anti-opium-verbond be hooren heeft ontvangen. Ik betwijfel of de omstan digheden in Britsch en in Nederlandsch Indie wel zoozeer dezelfde zijn, dat de middelen welke door genoemde vereeniging aan de Engelsche Regeering zijn voorgesteld, bij ons eenige uitwerking zouden hebben. Maar in ieder geval, als zich eene vereeni ging vormde tot het aanwenden van pogingen om het opium-verbruik, in Nederlandsch Indie te doen verminderen, als-zij aan de Regeering geschikte mid- ^V-cn tot dat doel aanwijst, dan kan ik den geach- ten spreker de verzekering geven dat die middelen door de Rsgeering met de meeste nauwgezetheid zullen worden overwogen. Wij zien het, de beide regeeringen der grootste koloniale mogendheden, de Engelsche en de onze gevoelen haar geweten bezwaard door den opium vloek, maar zij meenen het geld, dat er door in de schatkist komt, niet te kannen missen. 't Zal nog lang duren eer de onze het mis sen kan, als zij nog geen afstand kan doen van de 4 ton, door de staatsloterij opgebracht. Maar zóoals de minister zeide ,,de welvaart der bevolking hangt in menig opzicht samen met het meer of minder gebruik aan het heulsap". En de welvaart van de schatkist staat daartoe in omgekeerde reden. Sluikhandel, waarbij dus de schatkist te kort komt, schijnt den minister nog erger toe dan het gebruik van opium. Om dat zóó in te zien moet men op eens ministers standpunt staan. Daniël zeide tot Nebukadnezar Daarom o koning laat mijn raad u behagen, en breek uwe zonden af door gerechtigheid, en uwe on gerechtigheid door genade te bewijzen aan de ellendigen, of er verlenging van uwen vrede mocht wezen." En dit zouden wij onze natie en hare bestuurders ook willen toeroepen. Klaagt de minister, zooals in ons vorig num mer staat, er over dat bekeerde inlanders zich jp hun christen zijn wat veel laten voorstaan, Aij vragen: wat moeten onze pas toegebrachte ^Joofsgenooten wel denkenvan gewettigden opium- ifdel? Yan een handel in het groote middel des lichamelijken en zedelijken verderfs, verpacht door de christelijke overheid Men mag het kwaad willen beteugelen door controle,door reglementeering, toelating van het kwaad, waar het vroeger verboden was, zoo danige toelating moet den indruk geven van toestemming. Gelukkig beginnen de oogen meer en meer voor het scbandelijke van den opiumhandel open te gaan. Professor Christlieb, die eene krasse brochure tegen dien handel schreef, had het genoegen, toen hij als lid der Synode te Berlijn was, van den aldaar verblijvenden Chineeschen gezant te vernemen dat deze zijn geschrift in het Chi- neesch vertaald had. Hoe de Chineezen in hun land over den opium denken heeft de heer Elout in een paar kernachtige woorden aangehaald. Zullen de Heidenen ons voorgaan in den strijd tegen een der grootste volksrampen Hoever liggen bij ons te lande zeggen en doen van elkander? De gemeenteraad van Ylissingen heeft benoemd tot hoofdonderwijzer aan de tweede lagere school voor on- en minvermogenden den heer P. Landsman te 's Gravenhage. Te Ter Neuzen is de sleepboot Assistant aange komen, welke de eerste is van een stoomsleepdienst op het kanaal van Gent, voor welke door de firma G. de Heer en Co. te Vlissingen concessie is aange vraagd. Een stoomboot zal de schepen in de haven brengen, een ander ze sleepen op het Nederlandsche en een derde op het Belgische gedeelte van 't kanaal. De Assistant heeft Woensdag reeds dienst kunnen doen voor het afhalen van de Engelsche stoomboot London, die op den Westhavendam geloopen was, waar zij den aanlegsteiger van de provinciale Stoomboot geheel ontzette. MCour.) Het nieuwe stoomschip voor rekening der exploi tatiemaatschappij ten behoeve der maatschappij Zee land in Engeland gebouwd, is gereed om te water gelaten te worden, waarmede echter gewacht wordt tot de maand Maart. Het schip zal den naam voeren van Prins Hendrik der Nederlanden en niet van Koningin Emma zooals eerst het plan was. (Z.) Nadat de heer Pické; als lid der Eerste Kamer zitting had genomen, en zijn wensch medegedeeld had om tijdens zijn burgemeesterschap slechts de helft van het hem toekomende wachtgeld als rechterlijk ambte naar te genieten, zijn gisteren eindelijk de beraad slagingen over de Staats-begrooting aangevangen. Bij de algemeene beraadslagingen drongen de heeren Prins en Pické aan op spoedige invoering der school wet. Zij verlangen dat zorg worde gedragen dat ook de gemeentebesturen voor IS81 gereed zijn.' De mi nister van Lijnden betuigde hiermee zijne instemming en verklaarde dat de voorbereiding in elk geval in IS80 moet afgeloopen zijn. De minister van Financiën hoopt reeds met 1 Juli de invoering der rentebelasting tot aanvulling der middelen over 1880 te doen plaats hebben. Hoofdstukken buitenlandsche zaken en justitie wer den aangenomen. Het openbaar ministerie reserveerde zich den ter mijn van drie dagen, toegestaan tot het aanteekeren van cassatie. I katties 600 kilo. gedeelte van Westelijk Java, Het Gerechtshof te Amsterdam heeft giste- teren in tegenwoordigheid van een zeer talrijk publiek uitspraak gedaan in de bekende zaak van den dood slag van een circa 2-jarig kind, gepleegd in een per ceel in de Groote Kattenburgerstraat aldaar. Het Hof heeft de aan Johannes De Raad te laste gelegde fei ten bewezen verklaard, en hem te dier zake veroor deeld tot een tuchthuisstraf van tien jaren. Het heeft echter geoordeeld dat wel is bewezen, dat Anna Fas ting nu en dan haar kind slagen heeft toegebracht, maar niet dat de ernstige mishandelingen, die den dood van het kidd veroorzaakten, door de beide be schuldigden in onderling overleg zijn gepleegd. Het toelaten toch der moeder van de door De Raad ge pleegde mishandelingen op haar kind, hoe laakbaar en afschuwelijk dat ook zijn moge, is volgens de wet niet voldoende om haar als mededaderes te veroor- deelen. Zij is derhalve vrijgesproken van den haar te laste gelegden doodslag, maar veroordeeld ter zake van het moedwillig toebrengen van slagen en stooten, zonder dat daardoor een ziekte of beletsel om te werken voor meer dan 20 dagen is veroorzaakt, tot een cellulaire gevangenisstraf van één jaar. De be slissing maakte blijkbaar groote sensatie. In de Groote Doelezaal te Rotterdam is een Eancy Fair (een soort van kermis) ten voordeele der armen gehouden, die volgens de N. Roit. Cour. met den besten uitslag is bekroond. De zaal was eenvoudig, maar sierlijk gedecoreerd, en met frisch groen getoond. Achter in de zaal liet de muziek der schut terij zich hooren. Langs de beide wanden hadden zich een aantal winkeltjes genesteld, met smaak geëta leerd, bovendien verkochten een paar jonge dames bouquetjesa f 2.50, die vlot van de hand gingen. De opbrengst van deze nieuwmodische wijze van weldoen zal later worden medegedeeld. Aan boord van de Scholten, in het droogdok te Middelburg liggende, beroofde zich gisteren een stuur man door een pistoolschot van het leven. Vermeende miskenning bij bevordering schijnt aan leiding tot deze wanhopige daad gegeven te hebben. Heden middag derailleerde nabij het station Ar- nemuiden de goederentrein. Persoonlijke ongelukken hadden, naar we vernemen, niet plaats. Een paar wag gons werden beschadigd. Bij den rijtuigfabrikant S. van der Peijl, 'té Goes, is een door den eigenaar uitgevonden en ver vaardigde houtboormachine t. e zien, welke vooral bij het maken van wielen bruikbaar is. Het werk, dat door een goed werkman in een dag verricht wordt, doet dit werktuig, met twee personen, in minder dan een uur. Een opmerker zond ons het volgend lijstje der weersgesteldheid over het afgeloopen jaar Over 1879 droge en natte dagen, weinig of veel gevallen, hetzij regen, sneeuw of hagel. Droge dagen 153 Natte i, 212 samen 365 d. Hooge winden O. N. of N. O. 124 Lage Z. Z. W. of W. 192 Tusschen N. W. of Z. O. 69 samen 365 d, D. N. PI. L. Tusschenwinden, Januari 18 13 19 12 Februari 7 21 13 15 Maart 15 16 11 13 N. W. 7 April 11 19 14 10 Z. O. 6 Mei 17 14 16 12 3 Juni 6 24 3 27 Juli 7 24 2 23 N.W.Z. O. 6 Angustus 9 22 6 23 N. W. 2 September 18 12 8 18 4 October 11 20 16 13 2 November 14 16 7 8 16 December 20 11 10 18 2 153 212 124 192 ~49 Voor eene leening groot f375.000, ten dienste van de Arnhemsclie tramway-maatschappij, is getee- kend tot een bedrag van f1,257,750. Deze maat schappij zal den 24 dezer overgaan tot de aanbeste ding van het bouwen van stallen en remise enz. te Velp. Het Vaderland verteltEen jaar geleden ad verteerde een kroeghouder te 's Hageieder, die bij mij een borrel koopt, ontvangt daarbij een genommerd briefje, en die het nommer heeft, waarop in de staatsloterij de f 100.000 valt, krijgt eer pendule cadeau, indien ik al de nommers verkoop. De loterij heeft 21000 nommers en in 3 maanden had de kroeghouder ook zoo veel borrels verkocht. Vermelding verdient, dat de gezamelijken suiker- raffinadeurs te Amsterdam eene gift van f 5000 heb ben geschonken ten behoeve van de werklieden der verbrande suikerfabriek van de firma Beuker en Huls- hoff. In de polders PoederoijenBrake! ziet het er ellendig uit. Er is zoo verbazend veel ijs in die pol ders gekomen, dat het op sommige plaatsen tot op den grond zit. De uitwaarden langs den dijk van Woudrichem tot Andel zijn weer geheel met ijs en sneeuw bezat. Een timmermansknecht, die zich dinsdagnacht in eene werkplaats te Kampen had ter ruste gelegd, werd des morgens in levenloozen toestand gevonden waarschijnlijk was hij door de felle koude bevangen. Dezer dagen werd op de markt te Arnhem op geheimzinnige wijze een vet varken gestolen. Ofschoon reeds geslacht, werd het toch door de politie ontdekt,

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 2