Ltcrh, School eir Ending. GEMENGDE BERICHTEN. BUITEN Ij A N1» HANDELSBERlCKfEN. Prijzen van Efïeeten. denissen hebben, daar men anders tot de niet zeer vleiende onderstelling zou moeten komen, dat De Ge- nestet neutrale onderwijzers schildert, als hij zegt „„Wees u zelf,"" zei ik tot iemand, „Maar hij kon niet, hij was niemand." Met eenige nuttige wenken voor de christelijke op- Vjeding der kinderen werd deze voordracht besloten. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben liet tijdstip waarop de herijk der maten en gewichten in 1880 zal plaats hebben, bepaald als volgtvoor Middel burg, ook voor St. Laurens, 1923 en 26—30 Januari, 26 en 9—11 Februari. Veere, ook voor Yrouwepolder, 1 Juni. Arnemuiden. ook voor Nieuw en St. Joosland 2 Juni. Oost- en West-Souburg, ook voor Ritthem, 3 Juni. Ylissingen 4 en 5, 712 Juni. Serooskerke (Walcheren) 14 Juni des voormiddags. Oostkapelle, ook voor Grijpskerke, 14 Juni des na middags, Domburg, ook voor Aagtekerke, 15 Juni. Westkapelle, ook voor Zoutelande, 16 Juni. Koude- kerke, ook voor Meliskerke en Biggekerke 17 Juni. {M. C.) In de jongste raadszitting te Oostburg heef! volgens Het Dagblad de heer O. Risseeuw klachten ingebracht tegen den' wethouder Mazure, als zou deze, ten eigen bate en ten nadeele van de gemeente, eigendunkelijk een servituut hebben opgeheven. De raad heeft besloten, dien wethouder gerechtelijk te vervolgen. De Zierikzeesche Nieuwsbode meldt Yan.de predikanten bij de Ned- Herv. kerk in de provincie Zeeland hopen in den loop van dit jaar ds. J. van Leeuwen, predikant te Colijnsplaat, den 28en Maart ziju SOjarige, ds. K. H. Ter Winkel, predikant te Sas van Gent c. a., den 9en Augustus zijn 40jarige, ds. C. P. Buijze, predikant te Hulst, den loen April, ds. L. D. G. Krol, predikant te. Zaamslag, den '2en December, beiden hunne 25jarige ambtsvervulling, en ds H. Q. Janssen, predikant te St. An na., ter Muiden, den len April en ds. J. F. L. Abresch, predikant te Middelburg, den 13en Mei, beiden hun 25jarig ver blijf'ia hunre tegenwoordige gemeenten te herdenken. - Het provinciaal kerkbestuur van Gelderland heeft bij meerderheid van ééne stem beslist, dat de ouder lingen te Dordrecht, die geweigerd hebben de predi kanten, die zich op het standpunt der synode stellen, bij de aanneming van lidmaten bij te staan, zich hebben schuldig gemaakt aan eene verkeerdheid, welke volgens art. 4 van het reglement voor kerkelijk opzicht en tucht moet worden behandeld. Het heeft zijne leden dr. Baumhauer, predikaat te Zutten, dr. Roodhuyzen, predikant, te Zalt-Bommel, en jhr. mr. van Pabst van Bingerden, ouderling te Nijmegen als commissie be noemd, om -te onderzoeken, of de bovengenoemde ouderlingen nog in functie zijn en nog staan op bet standpunt van verzet, en te pogen, voor dat er over eenkomstig de opdracht van de synodale commissie, door liet provinciaal kerkbestuur definitief wordt be slist, de verkeerdheid volgens bovengenoemd artikel, door raadgeving, terechtwijzing, waarschuwing cn be straffing in den geest der broederlijke liefde, uit den weg te ruimen. De bekende zendingsvriend, professor Christlieb uit Bonn, gaf onlangs de volgende vergelijkende opgaven van den zendingsarbeid in deze eeuw. Ds. Roozemeijer deelde dit in de week der gebeden mede. Er waren in 1800 in 1879 zendelingsgenootschappen 7 70 zendelingen 170 2400 inlandscbe helpers 23000 jaarlijksche uitgaven f 600.000 f 15.000.000 scholen van zendelingen 50 12000 talen waarin de bijbel vertaald is 40 266 exemplaren van den bijbel 5.000.000 148.000.000 Er zijn nog 800 millioen heidenen. 120 mokammetanen. 7 of 8 joden. Door de zending zijn toegebracht 1.650.000 zielen. Het aantal christenen, protestanten, roomsche en griekscbe bedraagt 335 millioen. Te Middelburg is eene gehuwde 82jarige vrouw, die zich met een licht in de hand boven naar liare kamer begaf, vermoedelijk door bet vlam vatten barer klee deren in brand geraakt. Niettegenstaande de spoedig op haar geroep toegeschoten hulp der huisgenooten is zij eenige uren later aan de gevolgen overleden. Ziea'ikzcc, 18 Januari. Heden avond omstreeks 7 uur brak er brand uit op de Engelsche kade in de schuur van D. v. d. Maas. In korten tijd stond het gehele gebouw in volle vlam. Daar de wind Z.O. is, bestaat er geen gevaar ^oor de belendende perceelen. Door de groote hoeveelheid erwten en granen, die in de schuur aanwezig is, blijft de brand nog steeds van binnen voortgaan, hoewel het bovengedeelte reeds ge heel verbrand is. Oorzaak onbekend. Alles is tegen brandschade ver zekerd. Aan den beschuldigde Lodewijk Pincoffs is de advocaat bij den Hoogen Raad mr. H. M. van Andel ambtshalve als raadsman toegevoegd. Na het opmaken van de balansen is den credi teuren der firma D. Mulder en Zoon te Winscho en bericht, dat hun 25 pCt. zal worden uitbetaald. Prinses Marianne heeft f 1000 geschonken voor de noodlijdenden door den watersnood in Noord- Brabant. Door de directie der kiosken-ondernemiug te Arasterdam is een opgave gedaan van het aantal cou ranten, dat in het afgeloopen jaar aan de kiosken is verkocht. Het grootst aantal exemplaren werd ver kocht van het Vliegend Blad van Amsterdam, nl. 27225; dan volgt het Handelsblad met 16673, het Nieuws van den Dag met 10873 en verschillende andere dag bladen met minder getal. Als bewijs van het grootste debiet van het Vliegend Blad van Amslerdam vernemen we ook nog, dat er jongens zijn, die van elk nommer 1500 exemplaren van dit blad verkoopen, en, dit driemaal per week berekenende, er alzoo 4500 exemplaren per week of 234,000 per jaar slijten. Er zijn er ook onder die knapen, die dan ook het niet onaardige sommetje van f 30 tot f 40 per week verdienen. De chef van een kleedermagazijn te Rotterdam kreeg dezer dagen, volgens de Maasbodevan meer dan 60 personen bestellingen van een nieuw pak, te bezorgen aan opgegeven adressen. De chef vond dit vreemd, en liet de kleederen gereed maken behalve de jassen en zond ze naar de adressen, waarvan _er ech ter geen gevonden werd. Er is gegrond vermoeden, dat concurrenten hem dezen poets gebakken hebben. Het Zaterdag verschenen nommer van FAgen Haard behelst het pon ret vkn prof. J. J. van Oosterzee en eene korte levensschets, door dr. A. W. Bronsveld. Een der rijkste Nederlanders is dinsdagavond over leden, nl. de heer J. A. Völcker van Boelen en Al- denhage, wonende op het kasteel Zoelen, nabij Tiel. Naar men meldt, laat de 76jarige man ongeveer 40 millioen na. De heer TV. J. Schuttevaer, de stichter der schip persvereniging „Schuttevaer", vierde gisteren zijn 83én verjaardag. De schipperij herdacht dit feest door het ontrollen der nationale vlag in den top en het bekende driehoek vlaggetje met S. V. S. op het roer. In het afgeloopen jaar is het Prius-Hendrik-dok te Middelburg bezet geweest door zeventien schepen van verschillende grootte, alsmede door vier ijzeren sluis deuren. Het langst heeft er in vertoefd het fregat schip 's Gravenhage (van 26 Februari tot 26 Maart), het kortst de bark Rudolph, en het stoomschip Stad Middelburgdie er beiden slechts een dag in vertoef den. De grootste schepen waren de stoorabooten W. A. Scholten en Drentherepectievelijk groot 2520 en 2238 ton. Het kleinste vaartuig, dat van het dok ge bruik maakte, was de Houthandelslechts 164 ton groot. Het blijkt nu, dat het vermaarde Murc'.afeest in het Hippodrome te Parijs niet alleen geen batT^saldo voor de Spaansche overstroomden en de Parijscbe ar men beeft opgeleverd, maar dat er integendeel een tekort is van 35,000 frs. Wie zich herinnert hoeveel ophef van dit feest ge maakt is, welke schatten er aan besteed zijn, hoeveel inspanning het heeft gekost en hoe groote revenuen men er van verwachtte, zal tot de conclusie komen dat deze manier van weldoen zeer afkeurenswaardig is. Want al werpen die comedies, concerten en wat dies meer zij, ook al eenige baten af, toch blijft in den regel 't meeste aan maat en strijkstok hangen, gezwegen nog van bet onzedelijke dat er in ligt, om door 't aanbieden van genot tot het oefenen van wel dadigheid te moeten prikkelen. De wereld blijft altijd wereld en verloochent zich nooit. Jules Favre is gevaarlijk ziek. Hij lijdt aan eene hartziekte. Het langverwachte ministerieel programma waar naar zoo reikhalzend is uitgezien is in den Franschen Senaat medegedeeld. In hoofdzaak werd het vol gende gezegd „De verandering van het Kabinet beeft niet de betee- kenis eener afwijking van de voorzichtige en bezadigde staatkunde der afgetreden regeering, - noch van een verandering in de verhouding der verschillende par tijen van de republikeinsche meerderheid. Zij heeft slechts deze beteekenis, dat Frankrijk in 't vervolg op besliste wijze kan voortgaan op den weg der noodza kelijke hervormingen, welke wij zonder overhaasting maar ook zonder zwakheid zullen tot stand brengen." Yoorts is te wachten een vermindering van lasten, en zal men den Senaat de aanneming vragen van dï wet betreffende het booger onderwijs, (door de Ka mer reeds aangenomen) en die aanvullen door een nieuwe regeling van het lager. „Wij zullen," zeggen de ministers ten slotte „er ernstig naar streven de wetten met bezadigdheid en onpartijdigheid en in waar lijk liberalen geest toe te passen, en er onze eerste zorg aan wijden om aan het volk rust en vrede te verschaffen; zonder daarom op. te houden standvastig te zijn. Wij zullen verzoenend zijn, omdat wij niet willen uitsluiten maar integendeel allen mei de repu bliek willen verzoenen." Veel nieuws brengt dit program waarlijk niet. De regeering zet de schoolplannen door, en geeft overi gens algemeenheden en beloften. Met de „noodzake lijke hervormingen" is men weet het reeds be gonnen. Waar blijft nu de strijd tegen de clericalen Of bestaat die alleen in het afzetten van magistraten die niet volbloed republikeinsch zijn Geen wonder dat de heftige Franscbe bladen in dit. kabinet eene teleur stelling zich vinden bereid. In Afrika is het voor de Engelschen nog niet zuiver. Ook de Engelsche bladen erkennen dat bet verzet tegen de inlijving van de Transvaal veeleer aangroeit dan verflauwt. „De bekende resoluties, in de bijeenkomst te Bloemfontein aangenomen" (zoo schreef een berichtgever) „zijn de uiting van eene steeds toe nemende anti-Engelsclie stemming in Zuid-Afrika, die eindigen zal met eene kloof te delven tusschen de beide nationaliteiten, welke zamen de toch reeds dun gezaaide Europecsche bevolking der kolonie uitmaken. Ik moet nogmaals herhalen, dat deze lieden (de Trans valere), hoe onbeduidend ook in aan' .1 en physieke macht, de- zienswijze en wenschen vertegenwoordigen van de meerderheid der Europeans in Zuid-Afrika." Waarin ligt nu het gevaar van den toestand Niet in de mogelijkheid van een oorlog b.sschen de Transvalere en de Engelschengewapend verzet van de ongeoefende boeren tegen Wolsely's regimenten is niet wel denkbaar. Plet gevaar schuilt hierin, dat de inlandscbe bevolking, van Zuid-Afrika (geheel anders dan d° Roodhuiden en Maori's) welig tiert en zich vermenigvuldigt, zoodat tegenover dit krachtig en levensvatbaar ras de Europeesche over- heerschers wel deugdelijk aaneengesloten, maar niet verdeeld mogen staan. Tweespalt tusschen hen belooft voor de Zuid-Afrikaansche koloniën eene duistere toe komst. Dit is het, wat de gevolgen van Engeland's even onhandige als hooghartige politiek jegens mede-kolo nisten van eene andere nationaliteit zoo bedenkelijk maakt voor geheel Zuid-Afrika. De annexatie van de Transvaal was een totaal mis lukte maatregel. Zij weerde den oorlog met de Zoe- loe's niet afzij bracht de Boeren niet tot de orde zij zaaide niets dan bitterheid en onwil. Want de Engelschen ontnamen niet slechts den Transvalere hunne onafhankelijkheid maar zij braken ook, naar hunne gewoonte, op flagrante wijze bun woord jegens deze lieden. Wat toch beloofden nadrukkelijk, terstond na de annexatie, beiden Shepstone en de minisler. Dat de Transvalere, hoewel onder Enge land's opperbewind, bun land zelfstandig zouden mogen blijven besturen. En wat zeide onlangs generaal Wolseley Dat de Transvaal eene kroon kolonie, d. i. Britscb grondgebied geworden is, „aan gezien bet onraadzaam zou zijn de Boeren in het ge not te laten van representatieve instellingen". Deze trouweloosheid draagt natuurlijk niet weinig bij om het verzet der Transvalere te scherpen, en om onder geheel de Hollandsche bevolking van Zuid- Afrika de sympathie voor hunne zaak te bevorderen. Diezelfde trouweloosheid is oorzaak dat Nederland- sche anti-revolutionairen deze revolutie toejuichen, en met blijdschap Engelands tuchtiging zouden begroeten. Amsterdam, 17 Jan. 1880. Nederl. Certific. V/erkelijne schuld. 2l/3 pet. 643/4 dito dito dito 3 79'/^ dito dito dito~. 4 102 Loten stad Amsterdam 3 108 dito dito Rotterdam 3 104 Rusland Obligatiën 1798/1815 5 Certilic. lusor. oe serie 1854 5 Dito dito 6e seiie. 1855 5 79 Obligatiën dito f 1000 1864. 5 92,y2 dito L. 100 1872 5 S5a/4 dito L. 100 18735 853'8 dito 1877 dito5 89a/» dito leening 1867--69 5 76 Loten 1S645 - 142 Loten 1866 5 140 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 130 Vs O blig. dito5 H 903/4 Aand. Kie w-Best5 dito dito Jelez Orel 5 O blig. spoorweg Poti-Tiflis. 4 dito dtto Jelez-Griasi. 5 -

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 3